Sondaż: Gdzie powinny obowiązywać certyfikaty covidowe?

Sondaż przeprowadziła pracownia United Surveys dla radia RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.
Z sondażu wynika, że ponad połowa badanych (56,6 proc.) chciałaby wprowadzić obowiązek okazywania certyfikatów przy wchodzeniu do sklepów i galerii handlowych. Jednak ponad 40 proc. badanych jest temu przeciwna. Najwięcej w tej kwestii jest skrajnych odpowiedzi „zdecydowanie tak” – 37,1 proc. i „zdecydowanie nie” – 25.9 proc. Zaledwie 1,8 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania.
Nieco więcej osób jest zwolennikami obowiązku okazywania certyfikatów covidowych przy wchodzeniu do kin (59,9 proc.), teatrów (60 proc.) i muzeów oraz koncertów (62,4 proc.). Przeciwnego zdania w kwestii placówek kulturalnych jest odpowiednio 37,1 proc. (kina), 37,1 proc. (teatry) i 34,7 proc. (muzea i koncerty).
Podobnie dzielą się Polacy w kwestii obowiązku okazywania certyfikatów w barach i restauracjach. 59,7 proc. badanych popiera takie rozwiązanie, w tym 41 proc. popiera je zdecydowanie. Przeciwnego zdania jest 38 proc. badanych, w tym 23,6 proc. jest zdecydowanie przeciwnych.
W pracy i kościele
Ankieterzy spytali też o obowiązywanie certyfikatów covidowych w pracy i w kościele. W obu przypadkach badani byli bardzo podobnie podzieleni jak w wypadku sklepów, kin czy restauracji, choć zwolenników takich rozwiązań pojawiło się nieco mniej.
Ponad połowa badanych poparła obowiązek okazywania certyfikatów covidowych w pracy (56,1 proc.) i w kościele (54,1 proc). Przeciwników certyfikacji w zakładach pracy i świątyniach jest odpowiednio 38,3 proc. i 40 proc.
Ankietowanych zapytano też, czy pojawienie się nowego wariantu koronawirusa – Omikrona wpłynęło na ich zachowanie. 81,3 proc. stwierdziło, że nic się w ich życiu nie zmieniło. 16,7 proc. z kolei odpowiedziało, że zaczęło na siebie bardziej uważać.