Plastry na odleżyny dla obłożnie chorych
Przepływ krwi w obszarze dotkniętym chorobą jest zaburzony, skóra staje się cieńsza i tworzą się pęcherze. W miarę postępu choroby powstają bolesne ropne owrzodzenia, które zżerają tkankę na całej jej głębokości. Aby zapobiec odleżynom, zaleca się podjęcie pełnego zakresu działań, które obejmują higienę, dostępną mobilność i zrównoważoną dietę. Jeśli odleżyny już się rozwinęły, należy się nimi poważnie zająć. Jeśli są one zaawansowane, mogą prowadzić do sepsy, która może być śmiertelna.
Tylko lekarz powinien przepisać schemat leczenia. Na liście zalecanych sposobów leczenia znajdują się zazwyczaj maści, kremy, plastry na odleżyny oraz specjalne opatrunki.
Kiedy potrzebujesz plastra na odleżyny
Niebezpieczeństwo odleżyn czyha na następujące kategorie unieruchomionych pacjentów:
• z rakiem;
• starsi pacjenci;
• ze złamaniem szyjki kości udowej;
• pacjenci resuscytacyjnych;
• sparaliżowani pacjenci.
Plaster na odleżyny dla pacjentów przykutych do łóżka to samoutrwalający się bandaż składający się z różnych elementów. Korzystanie z tego narzędzia jest bardzo wygodne: można je łatwo przymocować do dotkniętego obszaru, nawet w trudno dostępnej lokalizacji, na przykład na kości ogonowej lub łopatkach.
Plaster na odleżyny służy do rozwiązywania następujących problemów:
• gojenie wrzodu;
• dezynfekcja;
• znieczulenie;
• usunięcie wydzieliny z rany;
• łagodzenie swędzenia.
Rodzaje plastrów na odleżyny dla obłożnie chorych
Plastry na odleżyny różnią się materiałem opatrunku, kształtem, składem i efektem. W każdym przypadku lekarz dobiera odpowiednie plastry przeciwodleżynowe dla obłożnie chorych, w zależności od zaawansowania choroby i osiągnięcia w danym momencie pożądanego działania.
Istnieje kilka rodzajów plastrów na odleżyny
1. Plastry hydrożelowe i piankowe stosuje się we wczesnych stadiach uszkodzeń skóry. Polimer na bazie wody tworzy wilgotne środowisko pod opatrunkiem, co sprzyja odrzucaniu tkanki martwiczej. Siatkowa powierzchnia opatrunku zapewnia skuteczne odprowadzanie wysięku. Warstwa hydrożelu zapobiega przywieraniu do rany, ułatwiając opatrunek.
2. Produkty na bazie alginianu stosuje się do leczenia odleżyn w cięższych stadiach z aktywnym wysiękiem ropnej wydzieliny z rany. Służy do tamponowania głębokich ran. Stosuje się po chirurgicznym oczyszczeniu rany z produktów rozpadu tkanki martwiczej.
3. Opatrunki hydrokoloidowe należą do kategorii uniwersalnych, mogą być stosowane zarówno na owrzodzenia suche, jak i mokre, a także na oparzenia II stopnia. Zasada działania opiera się na przekształceniu substancji hydrokoloidowej w żel. Elastyczny bandaż dopasowuje się do anatomicznego kształtu ciała, ściśle przylegając jak druga skóra. Nakładając łatę przeciwodleżynową na kość krzyżową, pięty i łokcie, możesz kształtować według potrzeb, aby zapewnić dokładne dopasowanie do rany.
Artykuł Sponsorowany