„Niestety trzeba to mocno powiedzieć…”. Ważne słowa premiera w Wilnie

Polska i Litwa wspierają Ukrainę i Białoruś w walce o demokrację i wolność; opowiadamy się za obroną zasad prawa międzynarodowego oraz integralności państw w tej części Europy – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji z premier Litwy Ingridą Simonyte.
 „Niestety trzeba to mocno powiedzieć…”. Ważne słowa premiera w Wilnie
/ fot. PAP / Valdemar Doveiko

Szef polskiego rządu złożył w niedzielę jednodniową wizytę w Wilnie, gdzie spotkał się z premier Litwy Ingridą Simonyte. Podczas wspólnej konferencji prasowej wskazywał, że choć nasze kraje mają tak wiele wspólnych interesów w tej części świata, to "aż dziwi, że dopiero w ostatnich kilku latach ta współpraca układa się naprawdę tak bardzo dobrze".

Zwracał uwagę, że jego wizyta w Wilnie miała charakter z jednej strony celebrowania święta 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja, które jak mówił – jest świętem wspólnym dla Litwy i Polski.

Z drugiej strony, dodał, była to wizyta, podczas której mógł z premier Simonyte omówić bardzo konkretne tematy dla dalszej współpracy bilateralnej.

– Paleta barw tej współpracy jest bardzo bogata. To tematy współpracy handlowej, energetycznej, ekonomicznej, ale przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa oraz dalszego przybliżania naszych dwóch narodów – mówił, dodając, że na każdym polu wspólnym mianownikiem współpracy jest bezpieczeństwo obu państw.

– Ani nad Wisłą, ani na Wilią nie zaklinamy rzeczywistości, ale rodzi się ta współpraca we wspólnym zrozumieniu, ucieraniu się stanowisk i rosnącym zaufaniu pomiędzy naszymi państwami – stwierdził.

Dodał, że współpraca sąsiadów nie bierze się wyłącznie z chłodnej kalkulacji, ale również z naszej wspólnej historii, która – dodał – sięga czasów Konstytucji 3 maja, a nawet głębiej.

Morawiecki stwierdził, że współpraca Polski i Litwy na różnych polach jest "absolutnie kluczowa dla utrzymania stabilności i wzrostu dobrobytu zarówno w Polsce jak i na Litwie". W tym kontekście zwrócił uwagę, że widzimy co dzieję się na Białorusi czy na Ukrainie. Relacjonował, że ta kwestia była jednym z tematów niedzielnego spotkania, gdyż to bezpośrednie sąsiedztwo naszych krajów.

– To obszar szczególnie wrażliwy z punktu widzenia - niestety trzeba to mocno powiedzieć - imperialistycznej polityki rosyjskiej. Dlatego wspieramy Ukrainę i Białoruś w ich walce o demokrację, w ich walce o wolność. Poprawa sytuacji na Wschodzie jest miara naszego realizmu i dlatego kontekst NATO i UE jest tutaj absolutnie pierwszoplanowy – ocenił Morawiecki.

– Twardo stoimy na bazie obrony zasad prawa międzynarodowego i stabilności oraz integralności państw w tej części Europy i w ogóle na świecie – dodał.

Morawiecki, w kontekście Rosji, pytany czy będzie wypracowana wspólna strategia Polski i Litwy przyznał, że wraz z premier Simonyte mają "bardzo mocno spójne, podobne, żeby nie powiedzieć jednolite stanowisko wobec tych zagrożeń ze Wschodu". – Mamy również jednolitą wiarę, że to właśnie NATO jest tą zasadniczą platformą bezpieczeństwa i odpowiedzi na różne agresywne zachowania ze strony rosyjskiej – mówił.

Zwracał przy tym uwagę, że to nie pierwsza agresja, działania ze strony Rosji, z jakimi mamy do czynienia. – Tak było już w Gruzji, tak było na Ukrainie wcześniej. Dlatego nasz mocny głos w Europie i w innych stolicach NATO wybrzmiewa i jesteśmy przekonani o tym, że ten język bezpieczeństwa musi być dzisiaj wzmocniony – mówił.

Jak dodał, podczas niedzielnego spotkania z premier Simonyte rozmawiali jak wzmacniać bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO i UE. – W tym kontekście chcę tylko powiedzieć, że to nie po naszej stronie następuje to ochłodzenie. My mamy niezwykle przyjazny stosunek do wszystkich narodów i chcielibyśmy współpracować z każdym; jesteśmy otwarci na współpracę. Jednak nie możemy dopuścić do tego i nie możemy przymykać oka na łamanie prawa międzynarodowego i na faktyczną agresję, a także na groźby różnego rodzaju hybrydowych ataków, które już się pojawiają na Litwie, pojawiają się w Polsce. Dlatego nasza współpraca tutaj w tym zakresie i inspiracja współpracy w ramach całego NATO jest tak ważna i tak kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa tej części świata – ocenił Morawiecki.

Polski premier mówił ponadto w trakcie konferencji, że "język tradycji jest jednym z języków, które dobrze rozumieją oba nasze narody". – Ale to nie język tradycji nas przede wszystkim dzisiaj łączy, ale język przyszłości. Dobrze rozumiemy naszą wspólną przyszłość w kontekście europejskim, bezpieczeństwa. To ogromnie cieszy, bo nic tak nie zbliża sąsiadów jak właśnie wspólne rozumienie przeszłości, ale jeszcze bardziej wspólne rozumienie przyszłości – powiedział polski premier.

Morawiecki zwrócił uwagę, że dlatego wszystkie inwestycje, także infrastrukturalne, o których w niedzielę rozmawiano podczas jego wizyty, w tym połączenia gazowe, czy połączenie elektroenergetyczne między Polską i Litwą - LitPol Link, a także transportowe, jak Rail Baltica, czy Via Carpatia, to - jak powiedział - "wielkie infrastrukturalne dzieła, można tak rzec, które nasze narody jeszcze bardziej ze sobą przybliżą".

Zwrócił też uwagę na Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, którym złożył z tej okazji życzenia, także Polakom na Litwie.

Jak dodał, "wszędzie tam, gdzie bije polskie serce, tam jest cząstka Polski, i niech również gorzkie lekcje, które są za nami, umocnią nas w dobrej, jak najlepszej współpracy z naszymi sąsiadami, tak wspaniałej współpracy, jaką mamy z państwem litewskim".

Premier Litwy Ingrida Simonyte w trakcie konferencji zwracała uwagę, że Polskę i Litwę łączą między innymi wspólne poglądy na zagrożenia i konieczność umacniania obronności.
a
Wskazywała, że w kwestii bezpieczeństwa Polska i Litwa aktywnie współpracują. – Nie mamy żadnych iluzji, że możemy spodziewać się jakiegoś cudu i zmiany dopóki na Kremlu jest ten reżim jaki jest, którego celem jest są m.in. podnoszenie napięcia między naszymi krajami, między krajami europejskimi. Niezależnie od tego, że korzystają z dobrodziejstw Unii Europejskiej to jednak manipulują w sposób cyniczny różnymi sprawami – mówiła premier Litwy.

Jak dodała, biorąc pod uwagę położenie geograficzne Polski i Litwy musimy "się na wzajem umacniać i umacniać odpowiedź świata demokratycznego na te wszystkie niedemokratyczne zapędy".

Podkreśliła ponadto, że bilateralne stosunki Litwy i Polski są "doskonałe"; dziękowała premierowi Morawieckiemu za działania podejmowane dla wzmocnienia relacji obu państw, a także wzmocnienia współpracy wojskowej i obronnej.


 

POLECANE
Czarna seria wypadków na Śląsku. Wśród ofiar kobieta w ciąży i jej dziecko Wiadomości
Czarna seria wypadków na Śląsku. Wśród ofiar kobieta w ciąży i jej dziecko

Katowickie drogi stały się w sobotę 26 lipca miejscem tragicznych wydarzeń – w trzech poważnych wypadkach życie straciły cztery osoby. Wśród ofiar była kobieta w zaawansowanej ciąży, a mimo natychmiastowej pomocy i wysiłków lekarzy, nie udało się uratować także jej dziecka – poinformowała policja.

Trzaskowski: W tym roku Campus Polska Przyszłości się nie odbędzie z ostatniej chwili
Trzaskowski: W tym roku Campus Polska Przyszłości się nie odbędzie

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w niedzielę, że Campus Polska Przyszłości w 2025 r. się nie odbędzie.

Niemcy usiłują odesłać nielegalnych imigrantów do Grecji. Grecja odmawia ich przyjęcia pilne
Niemcy usiłują odesłać nielegalnych imigrantów do Grecji. Grecja odmawia ich przyjęcia

Tysiące uchodźców, którym przyznano już ochronę międzynarodową w Grecji, przyjechało w 2025 r. do Niemiec, gdzie ponownie składało wnioski o azyl - informuje grupa medialna Funke, powołując się na dane Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Deportacje do Grecji napotykają na zdecydowany opór ze strony Aten.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim z ostatniej chwili
Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim

Zakwit sinic sprawił, że w niedzielę zamkniętych jest 11 kąpielisk w północnej Polsce. Takie dane opublikował Główny Inspektorat Sanitarny. Średnia temperatura wody w Bałtyku wynosi ok. 20 st. C.

Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej tylko u nas
Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej

Ledwo człowiek na chwilę wakacyjnie odwróci wzrok, zajmie się czymś pożytecznym, a już nasi urzędnicy, w swej niezmordowanej trosce o nasze dobro, wymyślą coś nowego.

Wbiegł na murawę podczas meczu. Aktywista Ostatniego Pokolenia chciał się przypiąć do bramki z ostatniej chwili
Wbiegł na murawę podczas meczu. Aktywista Ostatniego Pokolenia chciał się przypiąć do bramki

Podczas drugiej połowy spotkania Lechii Gdańsk z Lechem Poznań, zakończonego wynikiem 3:4, doszło do niecodziennego incydentu. W 66. minucie meczu na murawę wbiegł aktywista związany z ruchem "Ostatnie Pokolenie". Mężczyzna próbował przypiąć się do słupka jednej z bramek.

Niemcy opublikowali dane o przestępczości w szkołach. Zwrócili uwagę na cudzoziemców i ataki nożem Wiadomości
Niemcy opublikowali dane o przestępczości w szkołach. Zwrócili uwagę na cudzoziemców i ataki nożem

W 2024 roku aż 40 proc. osób podejrzanych o przemoc w niemieckich szkołach nie miało obywatelstwa Niemiec. Co istotne, osoby pochodzenia zagranicznego, które posiadają niemieckie paszporty – w tym również z podwójnym obywatelstwem – zostały zaklasyfikowane wyłącznie jako Niemcy. Informacje te zostały ujawnione w odpowiedzi na interpelację posła Alternatywy dla Niemiec (AfD), Martina Hessa.

Skandal. Znany vloger miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Astronomia przegrała z polityką? gorące
Skandal. Znany vloger miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Astronomia przegrała z polityką?

Znany vloger Karol Wójcicki prowadzący na YouTube popularnonaukowy kanał "Z głową w gwiazdach" miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, polskim kosmonautą, który wrócił niedawno ze swojej misji kosmicznej. Wywiad nie doszedł do skutku, a okoliczności sprawiają wrażenie dość skandalicznych.

W związku z niebezpieczną pogodą zwołano sztab kryzysowy. Ewakuowano obozy harcerskie pilne
W związku z niebezpieczną pogodą zwołano sztab kryzysowy. Ewakuowano obozy harcerskie

W związku ze zbliżającym się załamaniem pogody, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty do mieszkańców aż 12 województw. Min. Marcin Kierwiński zdecydował o zwołaniu sztabu kryzysowego w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa — poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Spłonęła hala pod Warszawą. Trwa dogaszanie pilne
Spłonęła hala pod Warszawą. Trwa dogaszanie

W nocy z soboty na niedzielę doszło do pożaru w miejscowości Kałuszyn, położonej niedaleko Mińska Mazowieckiego na Mazowszu. Ogień pojawił się w budynku dawnej hali produkcyjnej. Akcja gaśnicza wymagała zaangażowania znacznych sił i środków – do walki z żywiołem skierowano aż 23 zastępy straży pożarnej.

REKLAMA

„Niestety trzeba to mocno powiedzieć…”. Ważne słowa premiera w Wilnie

Polska i Litwa wspierają Ukrainę i Białoruś w walce o demokrację i wolność; opowiadamy się za obroną zasad prawa międzynarodowego oraz integralności państw w tej części Europy – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji z premier Litwy Ingridą Simonyte.
 „Niestety trzeba to mocno powiedzieć…”. Ważne słowa premiera w Wilnie
/ fot. PAP / Valdemar Doveiko

Szef polskiego rządu złożył w niedzielę jednodniową wizytę w Wilnie, gdzie spotkał się z premier Litwy Ingridą Simonyte. Podczas wspólnej konferencji prasowej wskazywał, że choć nasze kraje mają tak wiele wspólnych interesów w tej części świata, to "aż dziwi, że dopiero w ostatnich kilku latach ta współpraca układa się naprawdę tak bardzo dobrze".

Zwracał uwagę, że jego wizyta w Wilnie miała charakter z jednej strony celebrowania święta 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja, które jak mówił – jest świętem wspólnym dla Litwy i Polski.

Z drugiej strony, dodał, była to wizyta, podczas której mógł z premier Simonyte omówić bardzo konkretne tematy dla dalszej współpracy bilateralnej.

– Paleta barw tej współpracy jest bardzo bogata. To tematy współpracy handlowej, energetycznej, ekonomicznej, ale przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa oraz dalszego przybliżania naszych dwóch narodów – mówił, dodając, że na każdym polu wspólnym mianownikiem współpracy jest bezpieczeństwo obu państw.

– Ani nad Wisłą, ani na Wilią nie zaklinamy rzeczywistości, ale rodzi się ta współpraca we wspólnym zrozumieniu, ucieraniu się stanowisk i rosnącym zaufaniu pomiędzy naszymi państwami – stwierdził.

Dodał, że współpraca sąsiadów nie bierze się wyłącznie z chłodnej kalkulacji, ale również z naszej wspólnej historii, która – dodał – sięga czasów Konstytucji 3 maja, a nawet głębiej.

Morawiecki stwierdził, że współpraca Polski i Litwy na różnych polach jest "absolutnie kluczowa dla utrzymania stabilności i wzrostu dobrobytu zarówno w Polsce jak i na Litwie". W tym kontekście zwrócił uwagę, że widzimy co dzieję się na Białorusi czy na Ukrainie. Relacjonował, że ta kwestia była jednym z tematów niedzielnego spotkania, gdyż to bezpośrednie sąsiedztwo naszych krajów.

– To obszar szczególnie wrażliwy z punktu widzenia - niestety trzeba to mocno powiedzieć - imperialistycznej polityki rosyjskiej. Dlatego wspieramy Ukrainę i Białoruś w ich walce o demokrację, w ich walce o wolność. Poprawa sytuacji na Wschodzie jest miara naszego realizmu i dlatego kontekst NATO i UE jest tutaj absolutnie pierwszoplanowy – ocenił Morawiecki.

– Twardo stoimy na bazie obrony zasad prawa międzynarodowego i stabilności oraz integralności państw w tej części Europy i w ogóle na świecie – dodał.

Morawiecki, w kontekście Rosji, pytany czy będzie wypracowana wspólna strategia Polski i Litwy przyznał, że wraz z premier Simonyte mają "bardzo mocno spójne, podobne, żeby nie powiedzieć jednolite stanowisko wobec tych zagrożeń ze Wschodu". – Mamy również jednolitą wiarę, że to właśnie NATO jest tą zasadniczą platformą bezpieczeństwa i odpowiedzi na różne agresywne zachowania ze strony rosyjskiej – mówił.

Zwracał przy tym uwagę, że to nie pierwsza agresja, działania ze strony Rosji, z jakimi mamy do czynienia. – Tak było już w Gruzji, tak było na Ukrainie wcześniej. Dlatego nasz mocny głos w Europie i w innych stolicach NATO wybrzmiewa i jesteśmy przekonani o tym, że ten język bezpieczeństwa musi być dzisiaj wzmocniony – mówił.

Jak dodał, podczas niedzielnego spotkania z premier Simonyte rozmawiali jak wzmacniać bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO i UE. – W tym kontekście chcę tylko powiedzieć, że to nie po naszej stronie następuje to ochłodzenie. My mamy niezwykle przyjazny stosunek do wszystkich narodów i chcielibyśmy współpracować z każdym; jesteśmy otwarci na współpracę. Jednak nie możemy dopuścić do tego i nie możemy przymykać oka na łamanie prawa międzynarodowego i na faktyczną agresję, a także na groźby różnego rodzaju hybrydowych ataków, które już się pojawiają na Litwie, pojawiają się w Polsce. Dlatego nasza współpraca tutaj w tym zakresie i inspiracja współpracy w ramach całego NATO jest tak ważna i tak kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa tej części świata – ocenił Morawiecki.

Polski premier mówił ponadto w trakcie konferencji, że "język tradycji jest jednym z języków, które dobrze rozumieją oba nasze narody". – Ale to nie język tradycji nas przede wszystkim dzisiaj łączy, ale język przyszłości. Dobrze rozumiemy naszą wspólną przyszłość w kontekście europejskim, bezpieczeństwa. To ogromnie cieszy, bo nic tak nie zbliża sąsiadów jak właśnie wspólne rozumienie przeszłości, ale jeszcze bardziej wspólne rozumienie przyszłości – powiedział polski premier.

Morawiecki zwrócił uwagę, że dlatego wszystkie inwestycje, także infrastrukturalne, o których w niedzielę rozmawiano podczas jego wizyty, w tym połączenia gazowe, czy połączenie elektroenergetyczne między Polską i Litwą - LitPol Link, a także transportowe, jak Rail Baltica, czy Via Carpatia, to - jak powiedział - "wielkie infrastrukturalne dzieła, można tak rzec, które nasze narody jeszcze bardziej ze sobą przybliżą".

Zwrócił też uwagę na Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, którym złożył z tej okazji życzenia, także Polakom na Litwie.

Jak dodał, "wszędzie tam, gdzie bije polskie serce, tam jest cząstka Polski, i niech również gorzkie lekcje, które są za nami, umocnią nas w dobrej, jak najlepszej współpracy z naszymi sąsiadami, tak wspaniałej współpracy, jaką mamy z państwem litewskim".

Premier Litwy Ingrida Simonyte w trakcie konferencji zwracała uwagę, że Polskę i Litwę łączą między innymi wspólne poglądy na zagrożenia i konieczność umacniania obronności.
a
Wskazywała, że w kwestii bezpieczeństwa Polska i Litwa aktywnie współpracują. – Nie mamy żadnych iluzji, że możemy spodziewać się jakiegoś cudu i zmiany dopóki na Kremlu jest ten reżim jaki jest, którego celem jest są m.in. podnoszenie napięcia między naszymi krajami, między krajami europejskimi. Niezależnie od tego, że korzystają z dobrodziejstw Unii Europejskiej to jednak manipulują w sposób cyniczny różnymi sprawami – mówiła premier Litwy.

Jak dodała, biorąc pod uwagę położenie geograficzne Polski i Litwy musimy "się na wzajem umacniać i umacniać odpowiedź świata demokratycznego na te wszystkie niedemokratyczne zapędy".

Podkreśliła ponadto, że bilateralne stosunki Litwy i Polski są "doskonałe"; dziękowała premierowi Morawieckiemu za działania podejmowane dla wzmocnienia relacji obu państw, a także wzmocnienia współpracy wojskowej i obronnej.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe