Niemcy usiłują odesłać nielegalnych imigrantów do Grecji. Grecja odmawia ich przyjęcia

Co musisz wiedzieć:
- Tysiące imigrantów z przyznanym azylem w Grecji ponownie składają wnioski o azyl w Niemczech.
- Policja ostrzega, że lotniska są słabym punktem kontroli migracji wtórnej i domaga się większych uprawnień.
- Grecja zaostrzyła warunki dla imigrantów, co skłania wielu z nich do migracji do Niemiec w poszukiwaniu lepszych warunków.
Jak donosi niemiecki portal Focus, w kwietniu Federalny Sąd Administracyjny orzekł, że deportacje imigrantów do Grecji są dopuszczalne, jednak rząd w Atenach zdecydowanie odmówił przyjmowania z powrotem tych osób.
- Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa
- Po interwencji Solidarności Państwowa Inspekcja Pracy potwierdza nieprawidłowości w Poczcie Polskiej!
- Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów
- Św. Michał Archanioł nad Bieszczadami
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Skandal w Gdańsku. Europejskie Centrum Solidarności promuje komunistycznego aparatczyka
- Ta książka anonimowego dyplomaty może wstrząsnąć stosunkami niemiecko-polskimi i wyobrażeniem Polaków nt. Niemców
Grecja stawia na maksymalne odstraszanie
W rzeczywistości Grecja znacznie zaostrzyła swoją politykę azylową. Pod rządami premiera Kyriakosa Mitsotakisa i ministra ds. migracji Thanosa Plevrisa kraj obrał twardy kurs: tymczasowo zawieszono prawo do azylu dla osób przybywających łodziami, zaostrzono warunki w obozach i ograniczono świadczenia socjalne.
Organizacja Pro Asyl skrytykowała warunki panujące na miejscu jako „nieludzkie” i ostrzegła, że uchodźcy „nie mają tam ani łóżka, ani chleba, ani mydła”.
Celem tych działań jest maksymalne odstraszanie – jednak, według ekspertów, to właśnie prowadzi wielu uchodźców z Grecji do Niemiec, gdzie standardy humanitarne są wyższe. Tylko od stycznia do maja około 8 tys. osób złożyło wniosek o azyl w Federalnym Urzędzie ds. Migracji i Uchodźców (BAMF), mimo że posiadają już status ochronny w Grecji. W całym 2024 roku takich przypadków było ponad 26 tys.
Niemcy usiłują odesłać nielegalnych imigrantów do Grecji. Grecja odmawia ich przyjęcia
W rzeczywistości układ z Schengen pozwala osobom objętym ochroną na pobyt w innym państwie UE przez maksymalnie 90 dni – bez możliwości ponownego ubiegania się o azyl.
Mimo to wielu migrantów wydaje się wykorzystywać lotniska jako bramy do dalszej, nielegalnej migracji do Niemiec. Związek Zawodowy Policji (GdP) bije na alarm: podczas gdy drogi i przejścia graniczne są ściśle kontrolowane, lotniska pozostają luką.
„To absurd” – skomentował członek zarządu GdP, Andreas Roßkopf, w rozmowie z Funke Mediengruppe. Federalna policja pilnie potrzebuje większych uprawnień do kontrolowania i odsyłania migrantów, którzy podejmują tzw. migrację wtórną. W przeciwnym razie Niemcy mogą utracić kontrolę nad wewnętrzną migracją i nieumyślnie zachęcać innych uchodźców do ponownego ubiegania się o azyl.