"Niekonstytucyjny Trybunał pozbawił nas...". Tak histeryzowała dziś w Sejmie opozycja

Podczas debaty nad wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, posłowie: KO, Lewicy, PSL i Polski 2050 krytykowali czwartkowe orzeczenie TK dot. kadencji RPO. Ich zdaniem, "niekonstytucyjny Trybunał" pozbawił dziś Polki i Polaków konstytucyjnego strażnika praw i wolności.
Sejm
Sejm / (mr) PAP/Wojciech Olkuśnik

Sejm wybrał w czwartek kandydata PiS Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgodnie z przepisami kandydat wybrany przez Sejm musi jeszcze zostać zaakceptowany przez Senat. Wymaganej większości głosów nie uzyskał kandydat KO i PSL prof. Sławomir Patyra oraz kandydat Lewicy Piotr Ikonowicz.

Podczas debaty przed głosowaniem poseł PiS Marek Ast rekomendował Bartłomieja Wróblewskiego na urząd RPO nie dlatego - jak mówił - że jest on członkiem klubu PiS, ale dlatego, że Wróblewski jest "znakomitym konstytucjonalistą, człowiekiem otwartym na ludzkie potrzeby, wrażliwym na prawa i wolności obywatelskie".

Wskazywał, że Wróblewski jest autorytetem w wielu środowiskach, także naukowych, zna problematykę międzynarodową, europejską i dlatego - jego zdaniem -"jest najlepszym kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich".

Poseł KO Michał Szczerba zwracał uwagę, że każdy niezależny RPO był "ością w gardle każdego rządu". "Ale ten, który dzisiaj został usunięty z urzędu przez wasz Trybunał, był wyjątkowo. A wiecie dlaczego? Bo ta władza alergicznie nie lubi, jak ktoś patrzy jej na ręce, przypomina o standardach, regułach, obowiązkach, prawach i wolnościach" - mówił Szczerba, nawiązując w ten sposób do wydanego w czwartek przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia, zgodnie z którym przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji, do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. Wyrok został tego samego dnia opublikowany w Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy.

"Dzisiaj widzieliśmy tę najobrzydliwszą formę i styl - zrobiliście to w Trybunale rękami komunistycznego prokuratora stanu wojennego" - dodał Szczerba.

Poseł KO apelował o poparcie Sławomira Patyry, który - jak mówił - jest kandydatem apolitycznym. "Profesor Patyra to doświadczenie, znajomość obszaru praw obywatelskich, otwartość na różnorodność problemów" - mówił.

Posłanka Lewicy Katarzyna Ueberhan stwierdziła, że "Trybunał niekonstytucyjny na polityczne zamówienie najpierw wydał wyrok na kobiety, a dziś zapadł kolejny wyrok, tym razem na prawa nas wszystkich: obywatelek i obywateli". "Niekonstytucyjny Trybunał pozbawił nas dziś konstytucyjnego strażnika naszych praw i wolności. Pozbawieni ratownika naszych praw w morzu partyjnych interesików skazani jesteśmy na utonięcie w nadużyciach prawicowej władzy" - oświadczyła.

"Trwa domykanie systemu. Dziś dopisano kolejne przykazanie nowego dekalogu naszego życia publicznego. Dekalogu, który powstał na Nowogrodzkiej: po pierwsze - naruszanie praw człowieka; po drugie - łamanie konstytucji; po trzecie - upolityczniony SN, KRS; po czwarte - marionetkowy TK; po piąte - ograniczona wolność zgromadzeń; po szóste - sojusz tronu z ołtarzem; po siódme - dyskryminacja, mowa nienawiści, hejt idący ze szczytów władzy; po ósme - upolitycznione, propagandowe media, tzw. publiczne; po dziewiąte - homofoniczne wypowiedzi polityków z prawej strony izby; po dziesiąte - gwarancja bezkarności dla polityków władzy" - wyliczała. "Dziś dopisaliście jedenaste: konstytucyjny urząd usunięty przez niekonstytucyjny Trybunał" - dodała.

Poseł PSL-Koalicji Polskiej Krzysztof Paszyk - zwracając się w stronę posłów PiS - apelował, aby zastanowili się, czy warto być ocenianym przez historię, jako środowisko polityczne, które "uparcie, bolszewickimi metodami doprowadziło do upadku konstytucyjnego organu stojącego na straży praw i swobód obywatelskich, jakim jest RPO".

Paszyk podkreślił, że potrzeba dziś kandydata na RPO, który będzie w stanie pogodzić skłócone środowiska w całej Polsce. Takim kandydatem - mówił - jest Sławomir Patyra.

Również posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek oceniła, że "marionetkowy Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej wydał wyrok śmierci na instytucję stanowiącą fundament demokratycznego państwa prawa, na urząd RPO". Wskazywała, że to kolejna już niezależna instytucja, którą prezes PiS Jarosław Kaczyński i jego "partyjni aparatczycy" chcą sobie podporządkować, ośmieszyć i zlikwidować.

"W Polsce skończył się czas wolności i swobód obywatelskich. Prezes Kaczyński zarządził ciszę nocną dla państwa prawa" - oświadczyła.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mrr/


 

POLECANE
Niemcy usiłują odesłać nielegalnych imigrantów do Grecji. Grecja odmawia ich przyjęcia pilne
Niemcy usiłują odesłać nielegalnych imigrantów do Grecji. Grecja odmawia ich przyjęcia

Tysiące uchodźców, którym przyznano już ochronę międzynarodową w Grecji, przyjechało w 2025 r. do Niemiec, gdzie ponownie składało wnioski o azyl - informuje grupa medialna Funke, powołując się na dane Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Deportacje do Grecji napotykają na zdecydowany opór ze strony Aten.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim z ostatniej chwili
Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim

Zakwit sinic sprawił, że w niedzielę zamkniętych jest 11 kąpielisk w północnej Polsce. Takie dane opublikował Główny Inspektorat Sanitarny. Średnia temperatura wody w Bałtyku wynosi ok. 20 st. C.

Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej tylko u nas
Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej

Ledwo człowiek na chwilę wakacyjnie odwróci wzrok, zajmie się czymś pożytecznym, a już nasi urzędnicy, w swej niezmordowanej trosce o nasze dobro, wymyślą coś nowego.

Wbiegł na murawę podczas meczu. Aktywista Ostatniego Pokolenia chciał się przypiąć do bramki z ostatniej chwili
Wbiegł na murawę podczas meczu. Aktywista Ostatniego Pokolenia chciał się przypiąć do bramki

Podczas drugiej połowy spotkania Lechii Gdańsk z Lechem Poznań, zakończonego wynikiem 3:4, doszło do niecodziennego incydentu. W 66. minucie meczu na murawę wbiegł aktywista związany z ruchem "Ostatnie Pokolenie". Mężczyzna próbował przypiąć się do słupka jednej z bramek.

Niemcy opublikowali dane o przestępczości w szkołach. Zwrócili uwagę na cudzoziemców i ataki nożem Wiadomości
Niemcy opublikowali dane o przestępczości w szkołach. Zwrócili uwagę na cudzoziemców i ataki nożem

W 2024 roku aż 40 proc. osób podejrzanych o przemoc w niemieckich szkołach nie miało obywatelstwa Niemiec. Co istotne, osoby pochodzenia zagranicznego, które posiadają niemieckie paszporty – w tym również z podwójnym obywatelstwem – zostały zaklasyfikowane wyłącznie jako Niemcy. Informacje te zostały ujawnione w odpowiedzi na interpelację posła Alternatywy dla Niemiec (AfD), Martina Hessa.

Skandal. Znany vloger miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Astronomia przegrała z polityką? gorące
Skandal. Znany vloger miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Astronomia przegrała z polityką?

Znany vloger Karol Wójcicki prowadzący na YouTube popularnonaukowy kanał "Z głową w gwiazdach" miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, polskim kosmonautą, który wrócił niedawno ze swojej misji kosmicznej. Wywiad nie doszedł do skutku, a okoliczności sprawiają wrażenie dość skandalicznych.

W związku z niebezpieczną pogodą zwołano sztab kryzysowy. Ewakuowano obozy harcerskie pilne
W związku z niebezpieczną pogodą zwołano sztab kryzysowy. Ewakuowano obozy harcerskie

W związku ze zbliżającym się załamaniem pogody, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty do mieszkańców aż 12 województw. Min. Marcin Kierwiński zdecydował o zwołaniu sztabu kryzysowego w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa — poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Spłonęła hala pod Warszawą. Trwa dogaszanie pilne
Spłonęła hala pod Warszawą. Trwa dogaszanie

W nocy z soboty na niedzielę doszło do pożaru w miejscowości Kałuszyn, położonej niedaleko Mińska Mazowieckiego na Mazowszu. Ogień pojawił się w budynku dawnej hali produkcyjnej. Akcja gaśnicza wymagała zaangażowania znacznych sił i środków – do walki z żywiołem skierowano aż 23 zastępy straży pożarnej.

Tragiczny finał poszukiwań Polaka w Słowenii Wiadomości
Tragiczny finał poszukiwań Polaka w Słowenii

W słoweńskich Alpach Julijskich, w rejonie góry Triglav, odnaleziono ciało 34-letniego obywatela Polski, który zaginął w piątek 25 lipca. Informację o tragicznym zdarzeniu podała słoweńska agencja prasowa STA.

Sondaż w USA. Prezydent Trump ma powody do radości z ostatniej chwili
Sondaż w USA. Prezydent Trump ma powody do radości

Partia Demokratyczna odnotowuje najniższy od 35 lat wskaźnik poparcia wyborców w USA; większość z nich uważa, że to Republikanie lepiej radzą sobie z większością zagadnień, które wpływają na wyborcze preferencje - wynika z sondażu dziennika „Wall Street Journal”.

REKLAMA

"Niekonstytucyjny Trybunał pozbawił nas...". Tak histeryzowała dziś w Sejmie opozycja

Podczas debaty nad wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, posłowie: KO, Lewicy, PSL i Polski 2050 krytykowali czwartkowe orzeczenie TK dot. kadencji RPO. Ich zdaniem, "niekonstytucyjny Trybunał" pozbawił dziś Polki i Polaków konstytucyjnego strażnika praw i wolności.
Sejm
Sejm / (mr) PAP/Wojciech Olkuśnik

Sejm wybrał w czwartek kandydata PiS Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgodnie z przepisami kandydat wybrany przez Sejm musi jeszcze zostać zaakceptowany przez Senat. Wymaganej większości głosów nie uzyskał kandydat KO i PSL prof. Sławomir Patyra oraz kandydat Lewicy Piotr Ikonowicz.

Podczas debaty przed głosowaniem poseł PiS Marek Ast rekomendował Bartłomieja Wróblewskiego na urząd RPO nie dlatego - jak mówił - że jest on członkiem klubu PiS, ale dlatego, że Wróblewski jest "znakomitym konstytucjonalistą, człowiekiem otwartym na ludzkie potrzeby, wrażliwym na prawa i wolności obywatelskie".

Wskazywał, że Wróblewski jest autorytetem w wielu środowiskach, także naukowych, zna problematykę międzynarodową, europejską i dlatego - jego zdaniem -"jest najlepszym kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich".

Poseł KO Michał Szczerba zwracał uwagę, że każdy niezależny RPO był "ością w gardle każdego rządu". "Ale ten, który dzisiaj został usunięty z urzędu przez wasz Trybunał, był wyjątkowo. A wiecie dlaczego? Bo ta władza alergicznie nie lubi, jak ktoś patrzy jej na ręce, przypomina o standardach, regułach, obowiązkach, prawach i wolnościach" - mówił Szczerba, nawiązując w ten sposób do wydanego w czwartek przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia, zgodnie z którym przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji, do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. Wyrok został tego samego dnia opublikowany w Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy.

"Dzisiaj widzieliśmy tę najobrzydliwszą formę i styl - zrobiliście to w Trybunale rękami komunistycznego prokuratora stanu wojennego" - dodał Szczerba.

Poseł KO apelował o poparcie Sławomira Patyry, który - jak mówił - jest kandydatem apolitycznym. "Profesor Patyra to doświadczenie, znajomość obszaru praw obywatelskich, otwartość na różnorodność problemów" - mówił.

Posłanka Lewicy Katarzyna Ueberhan stwierdziła, że "Trybunał niekonstytucyjny na polityczne zamówienie najpierw wydał wyrok na kobiety, a dziś zapadł kolejny wyrok, tym razem na prawa nas wszystkich: obywatelek i obywateli". "Niekonstytucyjny Trybunał pozbawił nas dziś konstytucyjnego strażnika naszych praw i wolności. Pozbawieni ratownika naszych praw w morzu partyjnych interesików skazani jesteśmy na utonięcie w nadużyciach prawicowej władzy" - oświadczyła.

"Trwa domykanie systemu. Dziś dopisano kolejne przykazanie nowego dekalogu naszego życia publicznego. Dekalogu, który powstał na Nowogrodzkiej: po pierwsze - naruszanie praw człowieka; po drugie - łamanie konstytucji; po trzecie - upolityczniony SN, KRS; po czwarte - marionetkowy TK; po piąte - ograniczona wolność zgromadzeń; po szóste - sojusz tronu z ołtarzem; po siódme - dyskryminacja, mowa nienawiści, hejt idący ze szczytów władzy; po ósme - upolitycznione, propagandowe media, tzw. publiczne; po dziewiąte - homofoniczne wypowiedzi polityków z prawej strony izby; po dziesiąte - gwarancja bezkarności dla polityków władzy" - wyliczała. "Dziś dopisaliście jedenaste: konstytucyjny urząd usunięty przez niekonstytucyjny Trybunał" - dodała.

Poseł PSL-Koalicji Polskiej Krzysztof Paszyk - zwracając się w stronę posłów PiS - apelował, aby zastanowili się, czy warto być ocenianym przez historię, jako środowisko polityczne, które "uparcie, bolszewickimi metodami doprowadziło do upadku konstytucyjnego organu stojącego na straży praw i swobód obywatelskich, jakim jest RPO".

Paszyk podkreślił, że potrzeba dziś kandydata na RPO, który będzie w stanie pogodzić skłócone środowiska w całej Polsce. Takim kandydatem - mówił - jest Sławomir Patyra.

Również posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek oceniła, że "marionetkowy Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej wydał wyrok śmierci na instytucję stanowiącą fundament demokratycznego państwa prawa, na urząd RPO". Wskazywała, że to kolejna już niezależna instytucja, którą prezes PiS Jarosław Kaczyński i jego "partyjni aparatczycy" chcą sobie podporządkować, ośmieszyć i zlikwidować.

"W Polsce skończył się czas wolności i swobód obywatelskich. Prezes Kaczyński zarządził ciszę nocną dla państwa prawa" - oświadczyła.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mrr/



 

Polecane
Emerytury
Stażowe