KPO - dobra diagnoza, ale narzędzia i cele budzą szereg wątpliwości
- Stoimy przed ogromnym wyznawaniem i jako "Solidarność" wspieramy priorytety, cele i komponenty tworzące KPO. Wydaliśmy bardzo szczegółowa opinię, która została przekazana do strony rządowej i pozostałych partnerów. Zwracaliśmy uwagę m.in. na bark włączenia partnerów społecznych na etapie tworzenia złożeń i przygotowania całego programu, ale również jeśli chodzi o kwestie wdrożeniowe, monitorowania, realizacji komponentów tego programu - powiedział w imieniu "Solidarności" Henryk Nakonieczny, członek Prezydium KK.
Z kolei Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wizja Polski jaką widzimy w najbliższych latach wsparta Krajowym Planem Odbudowy ma na celu wykorzystanie trudnego położenie w którym się znaleźliśmy w związku z kryzysem po covidowym.
- Z kryzysu musimy wyciągnąć pewne szanse, nadzieje na rozwój w kolejnych paru latach, który ma spowodować, że polskie przedsiębiorstwa będą jeszcze bardziej konkurencyjne na rynku. Eksport będzie jeszcze silniejszy i dzięki temu na rynku pracy będzie więcej dobrej jakości miejsc pracy i coraz wyższe wynagrodzenia - powiedział premier.
Jego zdaniem świat po covidowy musi należeć do służby zdrowia, musi nastąpić zdecydowany przyrost wydatków na rzecz: służby zdrowia, szpitalnictwa, wynagrodzeń w służbie zdrowia, stąd przesunięcia w KPO w części grantowej z 900 mln euro na ponad 2 mld euro oraz do tego strona rządowa dobuduje część budżetową.
W zakresie inwestycji infrastrukturalnych, nastąpi przesunięcie środków na rzecz programów regionalnych np. w kolejnictwie - o co zabiega "Solidarność".
- Będzie duży program wsparcia kolei regionalnych. Także są planowane inwestycje w sektorze energetycznym zwłaszcza w ramach Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji, aby przemysł energochłonny mógł bronić swojej pozycji co do konkurencyjności na rynku europejskim, ale również transformować się w kierunku czystych energii, bo tutaj też jest upatrywana szansa dla Polski - relacjonowała uczestnicząca w spotkaniu Katarzyna Zimme-Drabczyk, kierownik działu eksperckiego KK.
- Krajowy Plan Odbudowy może nie jest jeszcze dokumentem przełomowym, więcej przełomowości będzie widać, kiedy popatrzmy na ten dokument w połączeniu z umową partnerstwa i nowym ładem, który zostanie zaprezentowany w maju, jak trzecie fala COVIDU zacznie wyraźnie opadać - podsumował posiedzenie RDS premier Morawiecki.
Całą opinię Prezydium KK na temat KPO można przeczytać tutaj>>>>
ml/kzd/mg