Grupa Orlen uruchomiła pierwszą własną kopalnię gazu ziemnego
Złoże gazu ziemnego Bystrowice zostało odkryte w październiku 2018 r., jak podkreślił płocki koncern, dzięki zastosowaniu najnowszych technik wykonywania zdjęć sejsmicznych oraz interpretacji danych geofizycznych i geologicznych. W 2021 r. na tej koncesji planowane jest wykonanie kolejnego otworu.
"Na Podkarpaciu Grupa Orlen uruchomiła pierwszą w historii firmy własną kopalnię gazu ziemnego Bystrowice. Do systemu przesyłowego trafiło już ponad 2 mln metrów sześc. surowca z nowego złoża. Jeszcze w tym roku, w ramach koncesji na Podkarpaciu, planowane są kolejne odwierty poszukiwawcze" - przekazał we wtorek PKN Orlen.
"Dotychczas w Polsce wydobywaliśmy gaz wspólnie z naszymi partnerami, dziś mamy już doświadczenie i kompetencje, które pozwalają nam na samodzielne poszukiwania i eksploatację złóż" – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek cytowany w komunikacie o uruchomieniu kopalni gazu w Bystrowicach.
Obajtek zaznaczył, że "energetyka zeroemisyjna, wspierana stabilizującymi aktywami gazowymi, będzie fundamentem długofalowej transformacji Grupy Orlen".
"W strategii Orlen2030 uwzględniliśmy konsekwentny rozwój własnych złóż gazowych, które w perspektywie dekady będą zaspokajać 20 proc. naszego zapotrzebowania. Uruchomienie kopalni gazu Bystrowice jest ważnym krokiem przybliżającym nas do tego celu" - podkreślił prezes PKN Orlen.
Koncern podał, że wydobycie gazu ziemnego ze złoża Bystrowice jego spółka zależna Orlen Upstream uruchomiła w grudniu 2020 r. w ramach testu produkcyjnego. Test ten, prowadzony na etapie rozpoznawania złoża, ma za zadanie określenie zasobów gazu ziemnego.
"Kopalnia jest obecnie na etapie prób rozruchowych. Po ich zakończeniu i otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie nastąpi formalne zakończenie budowy" - przekazano w komunikacie.
PKN Orlen przypomniał, że spółka Orlen Upstream w Polsce wydobywa gaz ziemny, a w Kanadzie ropę naftową i gaz ziemny. Jak wyliczył koncern, średnie wydobycie w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. wyniosło ponad 18 tys. boe/d (baryłek ekwiwalentu na dobę), a zasoby na koniec 2019 r. zostały oszacowane na poziomie 197,3 mln boe.
mb/ mk/