Nieoficjalnie: Prezydent podjął decyzję ws. noweli ustawy o działach administracji rządowej
Ustawa o działach administracji rządowej z 1997 r. (wielokrotnie nowelizowana) umożliwia tworzenie nowych ministerstw na podstawie rozporządzeń, bez konieczności zmiany ustawy. Warunkiem jest podporządkowanie nowo utworzonemu resortowi konkretnych, wymienionych w ustawie działów. Jeżeli jednak rząd planuje w inny sposób rozdysponować zadania należące do jednego działu, wówczas niezbędna jest nowelizacja ustawy.
W wyniku rekonstrukcji rządu przeprowadzonej na początku października 2020 r., liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a ich kompetencje przekazano innym - wcześniej istniejącym lub nowo powołanym - ministerstwom.
Prezydent Andrzej Duda do piątku ma czas na podjęcie decyzji ws. nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej
- powiedział w czwartek PAP prezydencki rzecznik Błażej Spychalski, pytany kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie. W rozmowie z Radiem Wnet zakomunikował, że rzeczywiście głowa państwa "ma wątpliwości dot. tej ustawy". Prezydentowi najbardziej nie odpowiada przeniesienie nadzoru nad leśnictwem do resortu rolnictwa.
Interia: Jednak weto
Prezydent Andrzej Duda zdecydował się zawetować nowelę ustawy o działach administracji rządowej
- podaje Interia.pl. Jak czytamy w publikacji, wg. prezydenta zasadność wyodrębnienia z działu administracji rządowej środowisko - nowego działu leśnictwo i łowiectwo, budzi wątpliwości, jeżeli weźmie się pod uwagę troskę o ochronę przyrody i lasów w Polsce. W opinii głowy państwa w czasie prac parlamentarnych nad przedmiotową ustawą nie padły argumenty w dostateczny sposób przemawiające za proponowaną zmianą.
Ta kwestia powinna być przedmiotem ponownej, szerokiej debaty, w czasie której stanowiska przedstawić będą mogły wszystkie zainteresowane strony
- miał podkreślać Andrzej Duda.