Polska jednym z najbogatszych krajów Europy. 80 proc. terytorium kraju leży w zasięgu wód geotermalnych

Polska jednym z najbogatszych krajów Europy. Aż 80 proc. terytorium kraju leży w zasięgu wód geotermalnych i ich złóż. Mimo ogromnego potencjału energia geotermalna wciąż jest niedoceniana i niewykorzystywana. Czy zrobimy krok w przód?
mapa gęstości ziemskiego strumienia cieplnego dla obszaru Polski Polska jednym z najbogatszych krajów Europy. 80 proc. terytorium kraju leży w zasięgu wód geotermalnych
mapa gęstości ziemskiego strumienia cieplnego dla obszaru Polski / http://mineralne.pgi.gov.pl
Według szacunków zasoby geotermalne, które posiada Polska, wystarczyłyby do zaspokojenia potrzeb ciepła 30 proc. kraju. Obecnie istnieje 56 udokumentowanych złóż wód termalnych, w tym 17 złóż termalnych wód leczniczych. Wykorzystywanych jest zaledwie 25 proc. zasobów. A w 27 miejscach powstały złoża eksploatowane. Energia geotermalna zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii (OZE). – Jest wewnętrznym ciepłem Ziemi nagromadzonym w skałach oraz w wodach wypełniających pory i szczeliny. Woda gorąca na powierzchnię wydobywana jest z warstwy wodonośnej poprzez specjalistyczne odwierty eksploatacyjne. Następnie przez płytowe wymienniki ciepła zainstalowane w ciepłowni ogrzewa wodę sieciową. Po odebraniu energii cieplnej woda termalna wtłaczana jest ponownie w głąb Ziemi – wyjaśnia Wojciech Wartak, kierownik Ruchu Zakładu górniczego w PEC geotermia Podhalańska S.A. Energia geotermalna jest niekończącym się źródłem, które można magazynować. Wśród wielu jej zalet należy wymienić stabilność jakościową i cenową. geotermia jest niezależna od czynników zewnętrznych, np. od pory roku, dnia, warunków geopolitycznych. Korzystając z zasobów z głębi ziemi, Pol
ska stałaby się krajem w znacznym stopniu niezależnym energetycznie.

Postawić na geotermię
Dlaczego energia geotermalna wciąż jest dla Polaków mrzonką? – O tym zaczęto mówić w Polsce dość późno, dopiero jest odkrywana. Widzimy coraz większe zainteresowanie tym rodzajem odnawialnego źródła energii, co daje nadzieję, że w przyszłości możemy spodziewać się dalszego rozwoju technologii geotermalnych, a co za tym idzie i geotermii – wyjaśnia dr Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i gospodarki Wodnej (NFOŚigW). Polska na tle europejskim nie wypada na razie najlepiej. NFOŚigW uruchomił specjalne programy, które mają wesprzeć rozwój energii geotermalnej w Polsce.
Pierwszy polega na finansowaniu otworów badawczych z funduszu geologicznego, a drugi to finansowanie programów energetyki odnawialnej na bazie zasobów geotermalnych. – W naszej ocenie w przyszłości powinniśmy postawić na tworzenie geotermalnych zakładów ciepłowniczych, które zaopatrywałyby w gorącą wodę nie tylko ogromne aglomeracje, ale także mniejsze miejscowości – mówi dr Kujda. Zwraca uwagę, że w Polsce, zamiast stawiać na rozwój geotermii wzorem krajów zachodnioeuropejskich, zaczęliśmy rozwijać np. elektrownie wiatrowe. – W krajach Europy Zachodniej sytuacja geotermalna jest gorsza niż w Polsce, postawiono więc na te odnawialne źródła energii, które u nich najpełniej można wykorzystać, czyli energię wiatru (turbiny wiatrowe) i słońca (kolektory słoneczne). I te technologie bardzo rozwinięto. Jednak dla naszego kraju najkorzystniejszym źródłem jest geotermia, czego nie jesteśmy do końca świadomi – podkreśla. Największym problemem w Polsce są sieci dystrybucyjne i przesyłowe. Na Podhalu wysoki koszt inwestycji wynikał z tego, że trzeba było sieć tworzyć od nowa. Bogactwo Podhala Pierwsza w Polsce geotermia powstała w 1993 roku. Mająca już 24 lata geotermia Podhalańska z roku na rok przynosi coraz większy zysk i przyłącza kolejnych odbiorców. – Produkcja ciepła odbywa się w oparciu o trzy otwory produkcyjne i dwa chłonne. Dzięki temu możemy dotrzeć z energią cieplną do coraz większej grupy odbiorców. Od 2008 roku nasza spółka osiąga zysk – mówi Wojciech Ignacok, prezes PEC geotermia Podhalańska S.A. Pierwsze lata tworzenia geotermii są związane z wysokimi nakładami inwestycyjnymi, wśród których największą część stanowi finansowanie odwiertów badawczych.

Izabela Kozłowska

Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (13/2017) dostępnym także w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Friedrich Merz przedstawił nowych ministrów niemieckiego rządu z ostatniej chwili
Friedrich Merz przedstawił nowych ministrów niemieckiego rządu

Przyszły kanclerz Niemiec Friedrich Merz, który zostanie prawdopodobnie wybrany przez Bundestag już 6 maja, przedstawił swoich chadeckich ministrów. Z ramienia CDU i CSU w gabinecie Merza znajdzie się siedem osób, z czego czwórka to mężczyźni a trójka to kobiety.

Szefowa Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „S”: Solidarność jest żywym etosem dla ludzi w każdym wieku tylko u nas
Szefowa Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „S”: Solidarność jest żywym etosem dla ludzi w każdym wieku

- Solidarność jest żywym etosem dla ludzi w każdym wieku – podkreśliła w rozmowie z portalem Tysol.pl Alicja Skowron, przewodnicząca Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”.

Liczba osób uczących się w Polsce języka niemieckiego znacząco spadła tylko u nas
Liczba osób uczących się w Polsce języka niemieckiego znacząco spadła

W bieżącym roku na całym świecie około 15,4 do 15,5 miliona ludzi uczy się niemieckiego jako języka obcego. Szacunki te opierają się na ankiecie przeprowadzonej przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych i instytucji takich jak Goethe-Institut. W 2020 roku dotyczyło to 15,4 miliona osób, którzy uczyli się niemieckiego. Od blisko pięciu lat zalicza się niewielki wzrost liczby osób chcących znać język niemiecki biegle, zwłaszcza w Afryce i Azji, podczas gdy w Europie wygląda to już bardzo różnie.

Ławrow bez ogródek: Tego żąda Rosja z ostatniej chwili
Ławrow bez ogródek: Tego żąda Rosja

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oznajmił, że jeśli chodzi o "uregulowanie" konfliktu na Ukrainie, "imperatywem jest uznanie" przez społeczność międzynarodową, iż Krym i pozostałe tereny Ukrainy kontrolowane przez Rosję zostaną uznane za rosyjskie. Na tym jednak nie koniec.

Polacy przestali podziwiać Niemcy. Zaskoczenie w niemieckich mediach z ostatniej chwili
"Polacy przestali podziwiać Niemcy". Zaskoczenie w niemieckich mediach

Jeszcze niedawno dla wielu Polaków Niemcy były synonimem sukcesu, dobrobytu i nowoczesności. Jednak dziś obraz ten wyraźnie się zmienia. Niemieckie media zaczynają zauważać, że coraz więcej Polaków przestaje patrzeć na naszych zachodnich sąsiadów z uznaniem.

Nie pokazujcie publicznie takiego człowieka. Burza po emisji popularnego programu TVN gorące
"Nie pokazujcie publicznie takiego człowieka". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich wpisów w mediach społecznościowych popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Podpisano umowę pomostową z Westinghouse-Bechtel ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej z ostatniej chwili
Podpisano umowę pomostową z Westinghouse-Bechtel ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse-Bechtel podpisały w poniedziałek, w obecności premiera Donalda Tuska i sekretarza energii USA Chrisa Wrighta, umowę pomostową EDA, ustalającą ramy dalszej współpracy przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Zbigniew Kuźmiuk: Minęło 500 dni rządów Tuska. Gdzie te „100 konkretów na 100 dni rządzenia”? Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Minęło 500 dni rządów Tuska. Gdzie te „100 konkretów na 100 dni rządzenia”?

W tych dniach minęło już 500 dni rządzenia Tuska, a postępów w realizacji konkretów [przewidzianych na 100 dni] nie ma. Ba, staje się coraz bardziej jasne, że większość z nich została wpisana do tego programu bez specjalnego zastanawiania się, czy jest realna szansa na ich realizację, a nawet najprawdopodobniej z przeświadczeniem, że nie będą w ogóle realizowane.

Nie zbliżajcie się. Komunikat poznańskiego zoo pilne
"Nie zbliżajcie się". Komunikat poznańskiego zoo

Poznański ogród zoologiczny wydał niepokojący komunikat, w którym przestrzega przed zbliżającym się zagrożeniem.

Masowy atak dronów z Ukrainy. Cios w ważną fabrykę Rosji z ostatniej chwili
Masowy atak dronów z Ukrainy. Cios w ważną fabrykę Rosji

Władze regionalne w Rosji poinformowały o zmasowanym ataku ukraińskich dronów na Briańsk w zachodniej części kraju. Szef ukraińskiego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) Andrij Kowałenko potwierdził, że zaatakowane zostały zakłady mikroelektroniki w Briańsku, które produkują komponenty m.in. do systemów rakietowych.

REKLAMA

Polska jednym z najbogatszych krajów Europy. 80 proc. terytorium kraju leży w zasięgu wód geotermalnych

Polska jednym z najbogatszych krajów Europy. Aż 80 proc. terytorium kraju leży w zasięgu wód geotermalnych i ich złóż. Mimo ogromnego potencjału energia geotermalna wciąż jest niedoceniana i niewykorzystywana. Czy zrobimy krok w przód?
mapa gęstości ziemskiego strumienia cieplnego dla obszaru Polski Polska jednym z najbogatszych krajów Europy. 80 proc. terytorium kraju leży w zasięgu wód geotermalnych
mapa gęstości ziemskiego strumienia cieplnego dla obszaru Polski / http://mineralne.pgi.gov.pl
Według szacunków zasoby geotermalne, które posiada Polska, wystarczyłyby do zaspokojenia potrzeb ciepła 30 proc. kraju. Obecnie istnieje 56 udokumentowanych złóż wód termalnych, w tym 17 złóż termalnych wód leczniczych. Wykorzystywanych jest zaledwie 25 proc. zasobów. A w 27 miejscach powstały złoża eksploatowane. Energia geotermalna zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii (OZE). – Jest wewnętrznym ciepłem Ziemi nagromadzonym w skałach oraz w wodach wypełniających pory i szczeliny. Woda gorąca na powierzchnię wydobywana jest z warstwy wodonośnej poprzez specjalistyczne odwierty eksploatacyjne. Następnie przez płytowe wymienniki ciepła zainstalowane w ciepłowni ogrzewa wodę sieciową. Po odebraniu energii cieplnej woda termalna wtłaczana jest ponownie w głąb Ziemi – wyjaśnia Wojciech Wartak, kierownik Ruchu Zakładu górniczego w PEC geotermia Podhalańska S.A. Energia geotermalna jest niekończącym się źródłem, które można magazynować. Wśród wielu jej zalet należy wymienić stabilność jakościową i cenową. geotermia jest niezależna od czynników zewnętrznych, np. od pory roku, dnia, warunków geopolitycznych. Korzystając z zasobów z głębi ziemi, Pol
ska stałaby się krajem w znacznym stopniu niezależnym energetycznie.

Postawić na geotermię
Dlaczego energia geotermalna wciąż jest dla Polaków mrzonką? – O tym zaczęto mówić w Polsce dość późno, dopiero jest odkrywana. Widzimy coraz większe zainteresowanie tym rodzajem odnawialnego źródła energii, co daje nadzieję, że w przyszłości możemy spodziewać się dalszego rozwoju technologii geotermalnych, a co za tym idzie i geotermii – wyjaśnia dr Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i gospodarki Wodnej (NFOŚigW). Polska na tle europejskim nie wypada na razie najlepiej. NFOŚigW uruchomił specjalne programy, które mają wesprzeć rozwój energii geotermalnej w Polsce.
Pierwszy polega na finansowaniu otworów badawczych z funduszu geologicznego, a drugi to finansowanie programów energetyki odnawialnej na bazie zasobów geotermalnych. – W naszej ocenie w przyszłości powinniśmy postawić na tworzenie geotermalnych zakładów ciepłowniczych, które zaopatrywałyby w gorącą wodę nie tylko ogromne aglomeracje, ale także mniejsze miejscowości – mówi dr Kujda. Zwraca uwagę, że w Polsce, zamiast stawiać na rozwój geotermii wzorem krajów zachodnioeuropejskich, zaczęliśmy rozwijać np. elektrownie wiatrowe. – W krajach Europy Zachodniej sytuacja geotermalna jest gorsza niż w Polsce, postawiono więc na te odnawialne źródła energii, które u nich najpełniej można wykorzystać, czyli energię wiatru (turbiny wiatrowe) i słońca (kolektory słoneczne). I te technologie bardzo rozwinięto. Jednak dla naszego kraju najkorzystniejszym źródłem jest geotermia, czego nie jesteśmy do końca świadomi – podkreśla. Największym problemem w Polsce są sieci dystrybucyjne i przesyłowe. Na Podhalu wysoki koszt inwestycji wynikał z tego, że trzeba było sieć tworzyć od nowa. Bogactwo Podhala Pierwsza w Polsce geotermia powstała w 1993 roku. Mająca już 24 lata geotermia Podhalańska z roku na rok przynosi coraz większy zysk i przyłącza kolejnych odbiorców. – Produkcja ciepła odbywa się w oparciu o trzy otwory produkcyjne i dwa chłonne. Dzięki temu możemy dotrzeć z energią cieplną do coraz większej grupy odbiorców. Od 2008 roku nasza spółka osiąga zysk – mówi Wojciech Ignacok, prezes PEC geotermia Podhalańska S.A. Pierwsze lata tworzenia geotermii są związane z wysokimi nakładami inwestycyjnymi, wśród których największą część stanowi finansowanie odwiertów badawczych.

Izabela Kozłowska

Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (13/2017) dostępnym także w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe