Friedrich Merz przedstawił ministrów nowego niemieckiego rządu

Nowy szef MSZ plus dla Polski
Na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych stanie Johann Wadephul (CDU), co jest dla Polski dobra wiadomością. Wadephul odniósł się w latach 2018-2019 krytycznie do projektu gazociągu Nord Stream 2, który traktował nie tylko jako projekt gospodarczy, ale także element złej polityki zagranicznej. Podkreślił, że Niemcy muszą poważnie traktować obawy Polski, państw bałtyckich i Ukrainy, ponieważ projekt może odłączyć Ukrainę od dostaw gazu. Taka postawa świadczy o jego wrażliwości na interesy polityki bezpieczeństwa naszego kraju.
W styczniu 2023 roku Wadephul skrytykował kanclerza Olafa Scholza (SPD) za wahania w sprawie dostaw czołgów bojowych Leopard 2 na Ukrainę. Jednocześnie chwalił polską ofensywę wraz z Finlandią i Hiszpanią w celu dostarczenia czołgów Ukrainie. Wadephul podkreślił, że Polska aktywnie przewodzi w tej dziedzinie, podczas gdy Niemcy się za bardzo powstrzymują. Jego wypowiedzi odzwierciedla propolską postawę opartą na ścisłej współpracy transatlantyckiej.
- Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska
- Pogoda na najbliższe dni. IMGW wydał komunikat
- Wpis Stanowskiego wywołał burzę w sieci. Odpowiedział mu... prezydent Duda
- Ogromne złoża gazu na Bałtyku. Niemcy pozwą Polskę?
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
Ministerstwo gospodarki w rękach energicznej kobiety
Katherina Reiche ma zostać ministrem gospodarki – jako pierwsza szefowa resortu pochodząca z NRD. W latach 1998–2015 była posłanką do niemieckiego Bundestagu, w tym parlamentarnym sekretarzem stanu w Federalnym Ministerstwie Środowiska (2009–2013) i Federalnym Ministerstwie Transportu (2013–2015), a od 2020 r. była bardzo wpływową przewodniczącą zarządu innogy Westenergie GmbH (E.ON).
Dotychczasowe działania Reiche w zakresie polityki energetycznej i konserwatywnej polityki rodzinnej, którą propaguje Katherina Reiche, mogłyby pośrednio zbliżyć Polskę z Niemcami. Jednocześnie brak jest udokumentowanych wypowiedzi Reiche, które jednoznacznie odnosiłyby się do interesów Polski.
Gabinet Merza
Tekę ministra transportu ma przejąć poseł CDU do Bundestagu Patrick Schnieder z Nadrenii-Palatynatu. Natomiast prawie całkowicie nieznana posłanka CDU do Bundestagu Nina Warken z Badenii-Wirtembergii zostanie ministrem zdrowia. Szefową resortu edukacji i rodziny ma być landowa minister edukacji Szlezwiku-Holsztynu Karin Prien. Nowym ministrem ds. cyfryzacji ma zostać menedżer Karsten Wildberger, który był szefem Ceconomy, spółki matki sieci sklepów z elektroniką Media Markt i Saturn. Dużym zaskoczeniem jest nowa rola Publicysty i założyciela medium “Cicaro” Wolframa Weimera, który ma zostać ministrem stanu ds. kultury w kancelarii kanclerza.