Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Nowa zimna wojna Koncert mocarstw. Interes Polski

Niemiecka Mitteleuropa, chiński Nowy Jedwabny Szlak czy Trójmorze ze strategicznym wsparciem USA – nad Warszawą aż kłębi się od różnych geopolitycznych koncepcji i pytań, które dyplomatyczne wektory i sojusze będą dla Polski najkorzystniejsze? - pyta w najnowszym "Tygodniku Solidarność" Michał Bruszewski. To właśnie roli Polski w geopolitycznej układance poświęcony jest najnowszy numer naszego tygodnika. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Nowa zimna wojna Koncert mocarstw. Interes Polski
/ TS


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.

Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w artykule Michała Bruszewskiego?

Największym z truizmów byłoby stwierdzenie, że z tych kłębiących się nad Warszawą koncepcji geopolitycznych, sojuszniczych bloków i społecznych modeli wypadałoby wybrać po prostu najlepszy dla Polaków. Problem pojawia się już na etapie obiektywnej analizy, a potem doboru sojuszy (zakładając rzecz jasna, że nie będzie on nam narzucony). Jedni chcieliby analizę przeprowadzić przy użyciu klasycznie rozumianej geopolityki jako działania determinowanego geografią – ograniczonego mapą świata i z „O wojnie” Carla von Clausewitza pod pachą. Wbrew pozorom wcale nie uważam takiego działania za archaizm. Z kolei inni – nie bez racji – zarzucają współczesnej szkole geopolityki, że fokusując się na gigantach geostrategii, przegapiła cywilizacyjne zmiany, tę całą postpolitykę i społeczną polaryzację, a czas uznać ludzkość za całkowicie zmienioną, bo „przetrawioną” przez współczesny cyberświat. 



W ramach "tematu numeru" również rozmowa Bartosza Bartczaka z Andrzejem Kohutem, ekspertem ds. międzynarodowych Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, koordynatorem Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Warszawie, szefem działu „Polska na mapie” portalu opinii Klubu Jagiellońskiego. 

Obawiam się, że jeśli dojdzie do rzeczywistej konfrontacji USA i Chin, to to przysłowie nie będzie miało zastosowania. Na poważnym konflikcie Waszyngtonu i Pekinu stracą wszyscy, w tym Europa. 
Poważniejsza konfrontacja Chin i Ameryki sprawi, że Europa będzie zmuszana do opowiedzenia się po którejś ze stron. A obojętnie, czy opowiemy się po stronie chińskiej czy amerykańskiej, stracimy korzyści płynące ze współpracy ze stroną przeciwną. 
Obecnie Europa dryfuje bardziej w stronę atlantycką, ale nie może też całkowicie odrzucić więzów z Chinami, z którymi łączą nas silne kontakty gospodarcze. Europa będzie więc pewnie długo próbowała grać rolę gracza, który będzie starał się łagodzić polityczne napięcia. A wszystko dlatego, że podtrzymanie obecnego ładu jest dla Europejczyków najkorzystniejszym rozwiązaniem.

- słyszymy. 


W artykule "Kluczowe poparcie Solidarności" Jakub Pacan pisze jak bardzo poparcie "S." wpłynęło na wynik wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy. 

Tu wracamy do roli największego w Polsce związku zawodowego, jakim jest Solidarność, która nie jest partią polityczną, ale ma żelazną podbudowę światopoglądową. Już teraz wiele spośród propozycji obozu rządzącego to de facto implementacja postulatów związku. Solidarność ma propozycje, ma pomysły i kilkaset tysięcy członków. Z całą pewnością nie da się zaprząc do partyjnej machiny, ale jest gotowa na współpracę, o ile ta pozwala realizować jej postulaty. Najlepszym dowodem jest tutaj owocna współpraca związku z prezydentem Andrzejem Dudą. Wydaje się, że nie tylko nie da się Solidarności” pominąć w procesie reformowania kraju, ale że jest tego procesu absolutnie niezbędnym elementem. 



Paweł Pietkun z kolei pyta - "Maszyny wchodzą z impetem. Czy zostanie miejsce dla człowieka?"

Erica jest raczej przeciętną młodą kobietą. Delikatna, azjatycka twarz, przeciętny wzrost i ładna figura to za mało, żeby na ulicy oglądali się za nią faceci. Jednak, kiedy idzie ulicą, odwiedza galerie i muzea, budzi zaciekawienie i niekłamaną sympatię – nie tylko mężczyzn. A teraz jeszcze staje się sławna, bo już niedługo zagra główną rolę w filmie „B”. Zagra jako pierwszy humanoidalny robot. I – to niemal pewne – dostanie za tę rolę Oskara, bo w swojej kategorii będzie bezwzględnie pierwsza i, na długo, jedyna.



"S. z pomocną dłonią dla starszych pracowników" - pisze Marcin Koziestański 

Solidarność podpisała się pod porozumieniem na rzecz aktywnego starzenia się. – Uważamy, że wychodzi ono naprzeciw wyzwaniom przyszłości – mówi Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego KK NSZZ Solidarność. Podpisanie porozumienia jest zwieńczeniem procesu dwustronnych uzgodnień strony pracowników i pracodawców zapoczątkowanego dwa lata temu przez grupę roboczą Rady Dialogu Społecznego ds. europejskiego dialogu społecznego. 


A w najnowszym numerze również m.in.: 
  • "Chiny się przebudziły, świat zaczyna drżeć" Bartosz Bartczak rozmawia z Radosławem Pyffelem, kierownikiem studiów "Biznes chiński" w Akademii Leona Koźmińskiego 
  • "Prezydent będzie chciał odgrywać ważną rolę na prawicy" Jakub Pacan rozmawia z politologiem doktorem Maciejem Onaszem 
  • "Prezydencki dreszczowiec z happy endem" Waldemar Żyszkiewicz o wyborach prezydenckich 
  • "Muzyczny element edukacyjny" Bartosz Boruciak rozmawia z muzykiem Bartkiem Królikiem
  • "Stulecie arcydzieła" Piotr Łopuszański o stuleciu premiery "Łąki" Bolesława Leśmiana
  • "Kontekst historyczny" prof. Marek Jan Chodakiewcz i pojęciu "żydokomuny" 
  • "Okrzemki pomogą śledczym" Przemysław Miller o wykorzystaniu jednokomórkowych glonów w kryminalistyce
  • "Ostatnie takie lato" Agnieszka żurek o lecie 1939 r. 


W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!


Najnowszy numer "TS" (30/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

 

POLECANE
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit tylko u nas
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit

Niemcy od dawna nie są już takim krajem, za jaki się podają. Nowe dane zza Odry pokazują bowiem, że w Niemczech jest coraz więcej przemocy wobec gejów, kobiet i Żydów. Gdyby takie statystyki wychodziły z Polski, Unia Europejska już dawno lamentowałaby nad bezpieczeństwem w naszym kraju. Jak jednak poradzą sobie z tymi problemami Niemcy?

Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca Wiadomości
Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca

Z Włoch napływają dramatyczne informacje. Podczas lotu motoparalotnią nad Porto Sant’Elpidio Felix Baumgartner, austriacki sportowiec, stracił kontrolę nad maszyną, prawdopodobnie w wyniku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, i rozbił się w basenie należącym do hotelowego kompleksu.

Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE pilne
Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE

Przez ostatnie dziesięć lat Niemcy były głównym kierunkiem dla osób ubiegających się o azyl i przybywających do Europy spoza UE. Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie i na czele tego zestawienia pojawił się nowy kraj.

Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu Wiadomości
Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu

Blisko 80 proc. Polaków deklaruje, że przy wyborze produktów spożywczych stara się sięgać po żywność krajową, a 67 proc. uważa ją za lepszą jakościowo od zagranicznej – wynika z najnowszego raportu CBOS. Tylko 17 proc. ankietowanych wskazuje, że cena jest dla nich kluczowym kryterium podczas zakupów.

Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata tylko u nas
Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata

Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, w rozmowie z gazetą die Welt mówił o dynamicznym rozwoju niemieckiej branży zbrojeniowej, nowych zamówieniach i planach ekspansji na rynek amerykański.

W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży Wiadomości
W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży

W Zakopanem pojawił się billboard reklamujący biuro podróży ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, skierowany wyłącznie do arabskich turystów – bez polskiego tłumaczenia. Firma wzbudza kontrowersje, ponieważ w swojej ofercie ma wycieczki m.in. do Rosji.

Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem polityka
Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: "Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem"

– Choć między naszymi krajami zdarzają się spory polityczne, Węgry wciąż mają istotny interes w utrzymywaniu dobrych relacji z Polską. Wydaje się jednak, że obecne władze w Warszawie tego nie podzielają – stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn? Wiadomości
Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn?

Wicepremier Wielkiej Brytanii Angela Rayner zapowiedziała, że rząd podejmuje kroki mające na celu zwiększenie uczestnictwa obywateli w życiu publicznym. „Chcemy, aby więcej osób mogło aktywnie włączać się w brytyjską demokrację” – podkreśliła. Jednym z kluczowych elementów nowego projektu jest obniżenie wieku wyborczego z 18 do 16 lat na terenie całego kraju.

Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany z ostatniej chwili
Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany

Dziś od rana w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje, że rzecznik Instytutu Pileckiego, Jan Gebert, ma zostać odwołany ze stanowiska. Decyzja ta miała być m.in. reakcją na skandal, jaki wywołały wpisy na profilu Instytutu na platformie X, wybielające płk. Maksymiliana Schnepfa, biorącego czynny udział w Obławie Augustowskiej. Wieczorem na stronie Instytutu Pileckiego jako rzecznik figurowała już Luiza Jurgiel-Żyła.

Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa Wiadomości
Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa

Jak drożdże wzbogacone białkiem niesporczaka radzą sobie z mikrograwitacją i promieniowaniem jonizującym w przestrzeni kosmicznej - dzięki misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego sprawdzają to naukowcy ze Szczecina, Poznania i Katowic. Pojemnik z drożdżami wrócił z orbity i jest już w Polsce.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Nowa zimna wojna Koncert mocarstw. Interes Polski

Niemiecka Mitteleuropa, chiński Nowy Jedwabny Szlak czy Trójmorze ze strategicznym wsparciem USA – nad Warszawą aż kłębi się od różnych geopolitycznych koncepcji i pytań, które dyplomatyczne wektory i sojusze będą dla Polski najkorzystniejsze? - pyta w najnowszym "Tygodniku Solidarność" Michał Bruszewski. To właśnie roli Polski w geopolitycznej układance poświęcony jest najnowszy numer naszego tygodnika. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Nowa zimna wojna Koncert mocarstw. Interes Polski
/ TS


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.

Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w artykule Michała Bruszewskiego?

Największym z truizmów byłoby stwierdzenie, że z tych kłębiących się nad Warszawą koncepcji geopolitycznych, sojuszniczych bloków i społecznych modeli wypadałoby wybrać po prostu najlepszy dla Polaków. Problem pojawia się już na etapie obiektywnej analizy, a potem doboru sojuszy (zakładając rzecz jasna, że nie będzie on nam narzucony). Jedni chcieliby analizę przeprowadzić przy użyciu klasycznie rozumianej geopolityki jako działania determinowanego geografią – ograniczonego mapą świata i z „O wojnie” Carla von Clausewitza pod pachą. Wbrew pozorom wcale nie uważam takiego działania za archaizm. Z kolei inni – nie bez racji – zarzucają współczesnej szkole geopolityki, że fokusując się na gigantach geostrategii, przegapiła cywilizacyjne zmiany, tę całą postpolitykę i społeczną polaryzację, a czas uznać ludzkość za całkowicie zmienioną, bo „przetrawioną” przez współczesny cyberświat. 



W ramach "tematu numeru" również rozmowa Bartosza Bartczaka z Andrzejem Kohutem, ekspertem ds. międzynarodowych Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, koordynatorem Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Warszawie, szefem działu „Polska na mapie” portalu opinii Klubu Jagiellońskiego. 

Obawiam się, że jeśli dojdzie do rzeczywistej konfrontacji USA i Chin, to to przysłowie nie będzie miało zastosowania. Na poważnym konflikcie Waszyngtonu i Pekinu stracą wszyscy, w tym Europa. 
Poważniejsza konfrontacja Chin i Ameryki sprawi, że Europa będzie zmuszana do opowiedzenia się po którejś ze stron. A obojętnie, czy opowiemy się po stronie chińskiej czy amerykańskiej, stracimy korzyści płynące ze współpracy ze stroną przeciwną. 
Obecnie Europa dryfuje bardziej w stronę atlantycką, ale nie może też całkowicie odrzucić więzów z Chinami, z którymi łączą nas silne kontakty gospodarcze. Europa będzie więc pewnie długo próbowała grać rolę gracza, który będzie starał się łagodzić polityczne napięcia. A wszystko dlatego, że podtrzymanie obecnego ładu jest dla Europejczyków najkorzystniejszym rozwiązaniem.

- słyszymy. 


W artykule "Kluczowe poparcie Solidarności" Jakub Pacan pisze jak bardzo poparcie "S." wpłynęło na wynik wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy. 

Tu wracamy do roli największego w Polsce związku zawodowego, jakim jest Solidarność, która nie jest partią polityczną, ale ma żelazną podbudowę światopoglądową. Już teraz wiele spośród propozycji obozu rządzącego to de facto implementacja postulatów związku. Solidarność ma propozycje, ma pomysły i kilkaset tysięcy członków. Z całą pewnością nie da się zaprząc do partyjnej machiny, ale jest gotowa na współpracę, o ile ta pozwala realizować jej postulaty. Najlepszym dowodem jest tutaj owocna współpraca związku z prezydentem Andrzejem Dudą. Wydaje się, że nie tylko nie da się Solidarności” pominąć w procesie reformowania kraju, ale że jest tego procesu absolutnie niezbędnym elementem. 



Paweł Pietkun z kolei pyta - "Maszyny wchodzą z impetem. Czy zostanie miejsce dla człowieka?"

Erica jest raczej przeciętną młodą kobietą. Delikatna, azjatycka twarz, przeciętny wzrost i ładna figura to za mało, żeby na ulicy oglądali się za nią faceci. Jednak, kiedy idzie ulicą, odwiedza galerie i muzea, budzi zaciekawienie i niekłamaną sympatię – nie tylko mężczyzn. A teraz jeszcze staje się sławna, bo już niedługo zagra główną rolę w filmie „B”. Zagra jako pierwszy humanoidalny robot. I – to niemal pewne – dostanie za tę rolę Oskara, bo w swojej kategorii będzie bezwzględnie pierwsza i, na długo, jedyna.



"S. z pomocną dłonią dla starszych pracowników" - pisze Marcin Koziestański 

Solidarność podpisała się pod porozumieniem na rzecz aktywnego starzenia się. – Uważamy, że wychodzi ono naprzeciw wyzwaniom przyszłości – mówi Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego KK NSZZ Solidarność. Podpisanie porozumienia jest zwieńczeniem procesu dwustronnych uzgodnień strony pracowników i pracodawców zapoczątkowanego dwa lata temu przez grupę roboczą Rady Dialogu Społecznego ds. europejskiego dialogu społecznego. 


A w najnowszym numerze również m.in.: 
  • "Chiny się przebudziły, świat zaczyna drżeć" Bartosz Bartczak rozmawia z Radosławem Pyffelem, kierownikiem studiów "Biznes chiński" w Akademii Leona Koźmińskiego 
  • "Prezydent będzie chciał odgrywać ważną rolę na prawicy" Jakub Pacan rozmawia z politologiem doktorem Maciejem Onaszem 
  • "Prezydencki dreszczowiec z happy endem" Waldemar Żyszkiewicz o wyborach prezydenckich 
  • "Muzyczny element edukacyjny" Bartosz Boruciak rozmawia z muzykiem Bartkiem Królikiem
  • "Stulecie arcydzieła" Piotr Łopuszański o stuleciu premiery "Łąki" Bolesława Leśmiana
  • "Kontekst historyczny" prof. Marek Jan Chodakiewcz i pojęciu "żydokomuny" 
  • "Okrzemki pomogą śledczym" Przemysław Miller o wykorzystaniu jednokomórkowych glonów w kryminalistyce
  • "Ostatnie takie lato" Agnieszka żurek o lecie 1939 r. 


W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!


Najnowszy numer "TS" (30/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe