[Tylko u nas] Dariusz Wolski: "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił"

Zamknięcie Kościołów, zakaz dla wiernych uczestniczenia we Mszy Świętej a jednocześnie dyspensa, zwalniająca wiernych z tego uczestnictwa. Sytuacja w Austrii.
 [Tylko u nas] Dariusz Wolski: "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił"
/ morguefile.com
Sytuacja kuriozalna. Biskupi (Konferencje Episkopatów) zabraniają wiernym uczestniczyć we Mszy Świętej. Bez względu na ich wolę! 

Wierni są zmuszeni do rezygnacji ze Mszy, nie mają innego wyjścia. Kapłanom za nieposłuszeństwo grożą kary kościelne i państwowe. Ksiądz w Tyrolu dostał 3 000 Euro kary za odprawienie Mszy Świętej dla wiernych.    

Mam wrażenie, że jest to wielkie nadużycie! Czy nie jest to uchylenie przykazania Bożego, które mówi, żeby ‘dzień Święty święcić’?! Pierwsze przykazanie kościelne precyzuje tylko prawo Boże, wywodzi się z niego. Mówi, że dla katolika Świętym Dniem jest Niedziela. 

«Sine dominico non possumus!». Tak w 304 roku mówili chrześcijanie z Abiteny, dzisiejszej Tunezji, schwytani podczas niedzielnej Eucharystii, której odprawianie było zakazane, i doprowadzeni przed oblicze sędziego. Wiedzieli, że groziła za to kara śmierci. Papież Benedykt XVI w czasie swojej pielgrzymki do Austrii we wrześniu 2007 roku powołał się właśnie na te słowa. Nie sposób pominąć jego dalszych rozważań na ten temat: „W słowie dominicum/dominico łączą się nierozdzielnie dwa znaczenia, których jedność musimy na nowo nauczyć się dostrzegać. Jest to przede wszystkim dar Pana — tym darem jest On sam, Zmartwychwstały, z którym kontakt i bliskość są chrześcijanom potrzebne, by byli sobą. Nie jest to jednak tylko kontakt duchowy, wewnętrzny, subiektywny — spotkanie z Panem wpisuje się w czas poprzez konkretny dzień. A w ten sposób wpisuje się w nasze konkretne, cielesne i wspólnotowe życie, które jest doczesnością. Wyznacza centrum, pewien wewnętrzny ład naszemu czasowi, a zatem całemu naszemu życiu. Dla tamtych chrześcijan niedzielna Eucharystia nie była nakazem, ale wewnętrzną potrzebą. Bez Tego, który podtrzymuje nasze życie, to życie jest puste. Porzucenie bądź zdradzenie tego centrum odebrałoby życiu jego fundament, jego wewnętrzną godność i piękno.”

Niedzielna Eucharystia zakazana jest przez biskupów Kościoła katolickiego. Chrześcijanie z Abiteny przewracają się w grobie! 

Kim jest biskup? Najbardziej ogólnie jest on zwierzchnikiem kościoła partykularnego, „jako następca i wysłannik Chrystusa”. Konferencja Episkopatu to zgromadzenie biskupów danego kraju.  Celem tego Zgromadzenia jest koordynacja prac biskupów i rozwiązywanie wspólnych problemów. Czyli wszyscy ‘następcy i wysłannicy Chrystusa’ zbierają się w Konferencji Episkopatu! 

Przypomina mi się stary dowcip żydowski. Podobnież w czasie Szabatu nie można mieć przy sobie dużej kwoty pieniędzy. W interesach przyjechał do Warszawy Mosze z Izraela i miał ze sobą walizkę pieniędzy. Przed Szabatem oddał Rabinowi w depozyt przy dwóch świadkach. Spisano protokół. Następnego dnia przychodzi po odbiór pieniędzy. Rabin zaprzecza i mówi, że nie przyjmował żadnych pieniędzy. Mosze mówi: ‘Rabbi nie wygłupiaj się. Przecież było dwóch świadków. Podpisaliśmy protokół.’ Na to Rabbi, przywołując świadków: ‘Czy to ci świadkowie?’. ‘Tak’ – odpowiada Mosze. Rabbi pyta: ‘Czy braliśmy w depozyt jakieś pieniądze od Mosze?’. Świadkowie mówią, ze nie. Na to Mosze zdesperowany: ‘Rabbi w walizce jest milion dolarów. Rabbi, proszę, nie wygłupiaj się. Chcę odebrać depozyt.’ Rabbi odprawia świadków i oddaje walizkę z pieniędzmi. ‘Widzisz Mosze chciałem Ci tylko pokazać z jakimi ludźmi muszę pracować!’ 

Z jakimi ludźmi musi współpracować Chrystus? Decyzje Konferencji Episkopatów dają odpowiedź. Zakładam, że nie są podejmowane jednogłośnie. Są wyjątki, które się z tymi decyzjami nie zgadzają. W większości nie znamy ich z imienia i nazwiska. Czasami do mediów trafiają przypadki ‘patologiczne’: arcybiskup Dzięga z Polski, biskup Eleganti ze Szwajcarii. Ale wtedy to już jazda na całego!  

Abp. Andrzej Dzięga dostał wspaniałe komentarze od ‘wyborczej.pl’: „Szkodliwe", "groźne", "nieodpowiedzialne", "szczyt głupoty i niefrasobliwości". 

Natomiast Szymon Hołownia, kandydat na prezydenta RP, podziękował ‘szczecińskim przyjaciołom’ za zgłoszenie sprawy na policję - również według ‘wyborczej.pl’. Pan Hołownia to duchowy krewny ‘księży patriotów’ i Bojowników o Wolność i Demokrację. Wtedy też donosili i wsadzali do więzienia!

A co właściwie napisał Arcybiskup Dzięga. Napisał o wodzie święconej i przyjmowaniu Komunii Świętej na klęczkach i do ust. To było trzęsienie ziemi! Został czołowym ‘namawiaczem’ do rozsiewania wirusa. Jeżeli jednak użyjemy nasz rozum do myślenia, to przyjęcie Komunii Świętej do ust może być mniej ryzykowne niż na rękę. Ksiądz myje ręce przed Mszą i w czasie Mszy. Wierny po drodze do Kościoła, czy to samochodem czy komunikacją miejską, dotyka wielu przedmiotów. Nawet samo otwarcie drzwi Kościoła lub dotkniecie ławki stwarza ryzyko. Rękawiczki też nie likwidują ryzyka, bo przed Komunią trzeba je zdjąć. Ale próbuje nam się wmówić, że w czasie epidemii Komunia na rękę jest bardziej bezpieczna.

Najlepiej jednak w ogóle jej nie przyjmować!

Realna obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie schodzi na drugi plan a kapłani, którzy o tym mówią, określani są w mediach jako niefrasobliwi, nieodpowiedzialni, głupi i groźni. A przecież wiara w realną obecność Jezusa w Eucharystii jest istotą wiary katolickiej. 

A co powiedział biskup pomocniczy diecezji Chur w Szwajcarii, Marian Eleganti?  Za co spadła na niego fala krytyki? 

Wypowiadał się na portalu Kath.net na temat możliwości zarażenia przy przyjmowaniu Komunii Świętej. Cytuję za www.pch24: „Eucharystia nie została użyta przez Chrystusa, aby sprowadzić na mnie chorobę i śmierć. Z mojego wierzącego punktu widzenia pozostaje to kompletną niemożliwością dla Boga!” – powiedział. „Oprócz tego jesteśmy zawsze w rękach Boga. (…) Nie mam lepszej pewności niż sam Bóg, który jest obecny w konsekrowanej Hostii”. 

Współbracia w biskupstwie (Konferencja Episkopatu Szwajcarii) zdystansowali się od tej wypowiedzi, bp Pierre Bucher (apostolski administrator diecezji) ją potępił, natomiast tak zwane media katolickie dały upust już mniej dyplomatycznie, nazywając biskupa „potwornym klaunem”, wykorzystującym epidemię do swojej „kościelno-politycznej agendy”. 

A jaka jest jego kościelno-polityczna agenda? Wiara w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii! Biskup Bucher powiedział jasno, że Eleganti wywołuje ‘zamieszanie wśród wiernych’. 

I może biskup Bucher ma rację. Ilu katolików w Szwajcarii wierzy w realną obecność Chrystusa w Eucharystii? Ilu katolików w ogóle w to wierzy? Jeżeli ktoś o tym mówi, to sieje zamieszanie. „Widzisz biskupie Eleganti, z jakimi ludźmi muszę pracować!”

Obecna epidemia jest skutecznie wykorzystywana do uderzenia w istotę katolickiej wiary: Ofiary Eucharystycznej, wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jest to bardzo przebiegły atak oparty na sekularnej logice, która nie uznaje nadprzyrodzonego spojrzenia na rzeczywistość, neguje go i zabrania! Przecież to już przerabialiśmy. Wielu z nas pamięta jeszcze krzewienie ‘naukowego światopoglądu’.
I mamy to, co mamy: ograniczenie lub odwołanie Mszy Świętej dla wiernych, wykluczenie wiernych z przyjmowania Komunii Świętej lub wprowadzanie przymusu Komunii Świętej na rękę. Udzielanie innych sakramentów też jest ograniczane lub zakazane. Wiernym odmawia się katolickiego pogrzebu. A jeżeli już jest to szybko i po cichu. Nawet udział najbliższej rodziny jest trudny lub niemożliwy. 

Jak zacząłem spisywać te refleksje, Polska w porównaniu z Austrią była jeszcze dla katolików religijnym Eldorado: kościoły otwarte, Msze święte dla wiernych (co prawda z ograniczeniem do 50 osób ale ze zwiększoną ilością Mszy), możliwość przyjęcia Najświętszego Sakramentu na klęczkach i do ust. 

W tym czasie w Austrii można było o tym tylko pomarzyć. Msze Święte dla wiernych zakazane, żadnej możliwości przyjęcia Komunii Świętej, otwarte tylko przedsionki kościołów a dalej krata! 

Później Msze Święte w Polsce były możliwe z udziałem maksimum 5 osób, teraz 1 osoba/15 m2. I tak, w białych rękawiczkach, również u nas zakazuje się wiernym udziału we Mszy. 

Ale teraz pomyślmy trochę i włączmy rozum. W autobusie komunikacji miejskiej (Solaris Urbino różne modele) jest przeciętnie od 49 do 55 miejsc siedzących. Kubatura autobusu to przeciętnie 130 m3. Według nowych obostrzeń w takim autobusie może być połowa pasażerów (zachowanie nakazanego odstępu osób od siebie), to mamy w jednym autobusie od 24 do 27 osób. 

Przeciętny kościół w Polsce to z pewnością kilkakrotność autobusów. Dlaczego w kościele może być tylko 5 osób a w autobusie miejskim grubo ponad 20? 

No bo w ocenie władz autobus spełnia ważne funkcje gospodarcze i państwowe a Msza Święta nie! Autobus dowozi ludzi do pracy, gospodarka musi funkcjonować. I tak będzie gospodarczo źle ale trzeba zabezpieczyć przynajmniej to minimum. Ze względu na bezpieczeństwo musi być zapewniona mobilność społeczna, nawet ograniczona. Inaczej doszłoby do zamieszek i tumultów. Wyobraźmy sobie we wszystkich tramwajach, autobusach i wagonikach metra po 5 osób. A jak by to wyglądało w wagonach PKP? Katastrofa gotowa! W tym obszarze można rozluźnić środki bezpieczeństwa, bo się inaczej nie da. Ale w olbrzymich kościołach ma być maksimum 5 osób, bo to jest działanie pożyteczne, dla dobra wspólnego, przeciwko epidemii! 

Kto nas, wiernych, przed tym bezsensem obroni? 

W Austrii jest linia jednoznaczna – ‘sojusz ołtarza z tronem’. Biskupi nie kiwną palcem, żeby zadbać o wiernych. Kapłani są zastraszeni. Boją się kar kanonicznych i państwowych. Kilka tysięcy Euro kary dla księdza za Mszę Świętą dla wiernych skutecznie odstrasza. A zbliża się Wielki Tydzień. Wielkanoc bez Eucharystii? A może <non possumus>? Pomimo wszelkich zakazów biskupich i państwowych ‘należy bardziej słuchać Boga niż ludzi’!

A w Polsce? Nie wiem, co powiedzą biskupi na ostatnie regulacje władz. Mam jednak nadzieję, że coś się zmieni. Byłoby to posuniecie rozsądne. Według badań ISKK (Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego) aż 38% wiernych uczestniczy w niedzielnej Mszy Świętej, a 17% przystępuję do komunii Świętej. To jest wielka siła społeczna, której nie można lekceważyć.  

Mój serdeczny przyjaciel powiedział, że kościół abdykuje. Dopowiem tylko: Abdykował w Wielkanoc!  

Z Austrii 
Dariusz Wolski 

 

POLECANE
Odkryto potężne złoża surowca na Morzu Czarnym z ostatniej chwili
Odkryto potężne złoża surowca na Morzu Czarnym

Odkryliśmy na Morzu Czarnym złoża gazu wynoszące 75 mld metrów sześciennych - poinformował w sobotę w Stambule prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Nie żyje wybitna polska śpiewaczka Wiadomości
Nie żyje wybitna polska śpiewaczka

Zmarła prof. Jadwiga Rappé - jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, której niezwykły głos i charyzma uczyniły ją legendą scen muzycznych. Informację o śmierci artystki przekazała rodzina, podkreślając: „Pozostawiła po sobie bogate dziedzictwo - zarówno to muzyczne, jak i osobiste: męża, dzieci, wnuki oraz przyjaciół.”

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie

Sobota i niedziela będą pochmurne i deszczowe, lokalnie mogą pojawić się burze z opadami drobnego gradu. W nocy z soboty na niedzielę na wschodzie i południu kraju wystąpią przymrozki - poinformował synoptyk IMGW Wiesław Winnicki.

Sprawa B’nai B’rith przeciwko ks. prof. Janowi Guzowi umorzona. Stowarzyszenie ma zwrócić koszty postępowania Wiadomości
Sprawa B’nai B’rith przeciwko ks. prof. Janowi Guzowi umorzona. Stowarzyszenie ma zwrócić koszty postępowania

Tuż przed ciszą wyborczą zapadła decyzja, która odbiła się szerokim echem. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście zdecydował o umorzeniu sprawy karnej przeciwko ks. prof. Tadeuszowi Guzowi. Sprawa została wniesiona przez Żydowskie Stowarzyszenie B’nai B’rith w formie subsydiarnego aktu oskarżenia, jednak sąd nie tylko odmówił przeprowadzenia postępowania dowodowego, ale także nałożył na oskarżycieli obowiązek zwrotu kosztów postępowania.

Popularny program znika z anteny Polsatu Wiadomości
Popularny program znika z anteny Polsatu

Widzowie porannego programu „Halo tu Polsat” będą musieli zrobić sobie przerwę od codziennych spotkań z ulubionymi prowadzącymi. Telewizja Polsat poinformowała, że śniadaniówka znika z anteny na kilka tygodni. Powodem są zaplanowane urlopy ekipy odpowiedzialnej za produkcję.

Trump zapowiedział rozmowy z Putinem i Zełenskim. Padła data z ostatniej chwili
Trump zapowiedział rozmowy z Putinem i Zełenskim. Padła data

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę, że w poniedziałek będzie rozmawiał przez telefon z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, a następnie z szefem ukraińskiego państwa Wołodymyrem Zełenskim.

Tęsknimy bardzo. Justyna Kowalczyk-Tekieli opublikowała poruszający wpis Wiadomości
"Tęsknimy bardzo". Justyna Kowalczyk-Tekieli opublikowała poruszający wpis

17 maja 2025 roku mijają dokładnie dwa lata od śmierci Kacpra Tekielego, znanego alpinisty i prywatnie męża Justyny Kowalczyk-Tekieli. Tego dnia w mediach społecznościowych biegaczka opublikowała poruszający wpis, w którym upamiętniła swojego ukochanego.

Sprawa zaginionej 11-latki z Żor. Znamy zarzuty wobec podejrzanego mężczyzny pilne
Sprawa zaginionej 11-latki z Żor. Znamy zarzuty wobec podejrzanego mężczyzny

W piątek prokuratura przedstawiła 24-latkowi z Żor dwa zarzuty: zatrzymania, wbrew woli prawnego opiekuna, osoby małoletniej oraz dopuszczenia wobec pokrzywdzonej innej czynności seksualnej, za co grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Nowe doniesienia o księżnej Kate. Pałac Buckingham przerwał milczenie Wiadomości
Nowe doniesienia o księżnej Kate. Pałac Buckingham przerwał milczenie

James Middleton, brat księżnej Kate, po raz pierwszy publicznie odniósł się do trudnych chwil, jakie przeżyła jego siostra, gdy walczyła z nowotworem. W rozmowie z The Times opowiedział o emocjach, jakie towarzyszyły jego rodzinie w czasie choroby księżnej Walii.

Spuścili wodę z Jeziora Maltańskiego i od dwóch miesięcy nie mogą go napełnić Wiadomości
Spuścili wodę z Jeziora Maltańskiego i od dwóch miesięcy nie mogą go napełnić

Jak informuje TVN24, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji borykają się z problemem napełnienia Jeziora Maltańskiego, które po czyszczeniu dna pozostaje wciąż zbyt płytkie, by w pełni powrócić do swojej funkcji.

REKLAMA

[Tylko u nas] Dariusz Wolski: "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił"

Zamknięcie Kościołów, zakaz dla wiernych uczestniczenia we Mszy Świętej a jednocześnie dyspensa, zwalniająca wiernych z tego uczestnictwa. Sytuacja w Austrii.
 [Tylko u nas] Dariusz Wolski: "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił"
/ morguefile.com
Sytuacja kuriozalna. Biskupi (Konferencje Episkopatów) zabraniają wiernym uczestniczyć we Mszy Świętej. Bez względu na ich wolę! 

Wierni są zmuszeni do rezygnacji ze Mszy, nie mają innego wyjścia. Kapłanom za nieposłuszeństwo grożą kary kościelne i państwowe. Ksiądz w Tyrolu dostał 3 000 Euro kary za odprawienie Mszy Świętej dla wiernych.    

Mam wrażenie, że jest to wielkie nadużycie! Czy nie jest to uchylenie przykazania Bożego, które mówi, żeby ‘dzień Święty święcić’?! Pierwsze przykazanie kościelne precyzuje tylko prawo Boże, wywodzi się z niego. Mówi, że dla katolika Świętym Dniem jest Niedziela. 

«Sine dominico non possumus!». Tak w 304 roku mówili chrześcijanie z Abiteny, dzisiejszej Tunezji, schwytani podczas niedzielnej Eucharystii, której odprawianie było zakazane, i doprowadzeni przed oblicze sędziego. Wiedzieli, że groziła za to kara śmierci. Papież Benedykt XVI w czasie swojej pielgrzymki do Austrii we wrześniu 2007 roku powołał się właśnie na te słowa. Nie sposób pominąć jego dalszych rozważań na ten temat: „W słowie dominicum/dominico łączą się nierozdzielnie dwa znaczenia, których jedność musimy na nowo nauczyć się dostrzegać. Jest to przede wszystkim dar Pana — tym darem jest On sam, Zmartwychwstały, z którym kontakt i bliskość są chrześcijanom potrzebne, by byli sobą. Nie jest to jednak tylko kontakt duchowy, wewnętrzny, subiektywny — spotkanie z Panem wpisuje się w czas poprzez konkretny dzień. A w ten sposób wpisuje się w nasze konkretne, cielesne i wspólnotowe życie, które jest doczesnością. Wyznacza centrum, pewien wewnętrzny ład naszemu czasowi, a zatem całemu naszemu życiu. Dla tamtych chrześcijan niedzielna Eucharystia nie była nakazem, ale wewnętrzną potrzebą. Bez Tego, który podtrzymuje nasze życie, to życie jest puste. Porzucenie bądź zdradzenie tego centrum odebrałoby życiu jego fundament, jego wewnętrzną godność i piękno.”

Niedzielna Eucharystia zakazana jest przez biskupów Kościoła katolickiego. Chrześcijanie z Abiteny przewracają się w grobie! 

Kim jest biskup? Najbardziej ogólnie jest on zwierzchnikiem kościoła partykularnego, „jako następca i wysłannik Chrystusa”. Konferencja Episkopatu to zgromadzenie biskupów danego kraju.  Celem tego Zgromadzenia jest koordynacja prac biskupów i rozwiązywanie wspólnych problemów. Czyli wszyscy ‘następcy i wysłannicy Chrystusa’ zbierają się w Konferencji Episkopatu! 

Przypomina mi się stary dowcip żydowski. Podobnież w czasie Szabatu nie można mieć przy sobie dużej kwoty pieniędzy. W interesach przyjechał do Warszawy Mosze z Izraela i miał ze sobą walizkę pieniędzy. Przed Szabatem oddał Rabinowi w depozyt przy dwóch świadkach. Spisano protokół. Następnego dnia przychodzi po odbiór pieniędzy. Rabin zaprzecza i mówi, że nie przyjmował żadnych pieniędzy. Mosze mówi: ‘Rabbi nie wygłupiaj się. Przecież było dwóch świadków. Podpisaliśmy protokół.’ Na to Rabbi, przywołując świadków: ‘Czy to ci świadkowie?’. ‘Tak’ – odpowiada Mosze. Rabbi pyta: ‘Czy braliśmy w depozyt jakieś pieniądze od Mosze?’. Świadkowie mówią, ze nie. Na to Mosze zdesperowany: ‘Rabbi w walizce jest milion dolarów. Rabbi, proszę, nie wygłupiaj się. Chcę odebrać depozyt.’ Rabbi odprawia świadków i oddaje walizkę z pieniędzmi. ‘Widzisz Mosze chciałem Ci tylko pokazać z jakimi ludźmi muszę pracować!’ 

Z jakimi ludźmi musi współpracować Chrystus? Decyzje Konferencji Episkopatów dają odpowiedź. Zakładam, że nie są podejmowane jednogłośnie. Są wyjątki, które się z tymi decyzjami nie zgadzają. W większości nie znamy ich z imienia i nazwiska. Czasami do mediów trafiają przypadki ‘patologiczne’: arcybiskup Dzięga z Polski, biskup Eleganti ze Szwajcarii. Ale wtedy to już jazda na całego!  

Abp. Andrzej Dzięga dostał wspaniałe komentarze od ‘wyborczej.pl’: „Szkodliwe", "groźne", "nieodpowiedzialne", "szczyt głupoty i niefrasobliwości". 

Natomiast Szymon Hołownia, kandydat na prezydenta RP, podziękował ‘szczecińskim przyjaciołom’ za zgłoszenie sprawy na policję - również według ‘wyborczej.pl’. Pan Hołownia to duchowy krewny ‘księży patriotów’ i Bojowników o Wolność i Demokrację. Wtedy też donosili i wsadzali do więzienia!

A co właściwie napisał Arcybiskup Dzięga. Napisał o wodzie święconej i przyjmowaniu Komunii Świętej na klęczkach i do ust. To było trzęsienie ziemi! Został czołowym ‘namawiaczem’ do rozsiewania wirusa. Jeżeli jednak użyjemy nasz rozum do myślenia, to przyjęcie Komunii Świętej do ust może być mniej ryzykowne niż na rękę. Ksiądz myje ręce przed Mszą i w czasie Mszy. Wierny po drodze do Kościoła, czy to samochodem czy komunikacją miejską, dotyka wielu przedmiotów. Nawet samo otwarcie drzwi Kościoła lub dotkniecie ławki stwarza ryzyko. Rękawiczki też nie likwidują ryzyka, bo przed Komunią trzeba je zdjąć. Ale próbuje nam się wmówić, że w czasie epidemii Komunia na rękę jest bardziej bezpieczna.

Najlepiej jednak w ogóle jej nie przyjmować!

Realna obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie schodzi na drugi plan a kapłani, którzy o tym mówią, określani są w mediach jako niefrasobliwi, nieodpowiedzialni, głupi i groźni. A przecież wiara w realną obecność Jezusa w Eucharystii jest istotą wiary katolickiej. 

A co powiedział biskup pomocniczy diecezji Chur w Szwajcarii, Marian Eleganti?  Za co spadła na niego fala krytyki? 

Wypowiadał się na portalu Kath.net na temat możliwości zarażenia przy przyjmowaniu Komunii Świętej. Cytuję za www.pch24: „Eucharystia nie została użyta przez Chrystusa, aby sprowadzić na mnie chorobę i śmierć. Z mojego wierzącego punktu widzenia pozostaje to kompletną niemożliwością dla Boga!” – powiedział. „Oprócz tego jesteśmy zawsze w rękach Boga. (…) Nie mam lepszej pewności niż sam Bóg, który jest obecny w konsekrowanej Hostii”. 

Współbracia w biskupstwie (Konferencja Episkopatu Szwajcarii) zdystansowali się od tej wypowiedzi, bp Pierre Bucher (apostolski administrator diecezji) ją potępił, natomiast tak zwane media katolickie dały upust już mniej dyplomatycznie, nazywając biskupa „potwornym klaunem”, wykorzystującym epidemię do swojej „kościelno-politycznej agendy”. 

A jaka jest jego kościelno-polityczna agenda? Wiara w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii! Biskup Bucher powiedział jasno, że Eleganti wywołuje ‘zamieszanie wśród wiernych’. 

I może biskup Bucher ma rację. Ilu katolików w Szwajcarii wierzy w realną obecność Chrystusa w Eucharystii? Ilu katolików w ogóle w to wierzy? Jeżeli ktoś o tym mówi, to sieje zamieszanie. „Widzisz biskupie Eleganti, z jakimi ludźmi muszę pracować!”

Obecna epidemia jest skutecznie wykorzystywana do uderzenia w istotę katolickiej wiary: Ofiary Eucharystycznej, wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jest to bardzo przebiegły atak oparty na sekularnej logice, która nie uznaje nadprzyrodzonego spojrzenia na rzeczywistość, neguje go i zabrania! Przecież to już przerabialiśmy. Wielu z nas pamięta jeszcze krzewienie ‘naukowego światopoglądu’.
I mamy to, co mamy: ograniczenie lub odwołanie Mszy Świętej dla wiernych, wykluczenie wiernych z przyjmowania Komunii Świętej lub wprowadzanie przymusu Komunii Świętej na rękę. Udzielanie innych sakramentów też jest ograniczane lub zakazane. Wiernym odmawia się katolickiego pogrzebu. A jeżeli już jest to szybko i po cichu. Nawet udział najbliższej rodziny jest trudny lub niemożliwy. 

Jak zacząłem spisywać te refleksje, Polska w porównaniu z Austrią była jeszcze dla katolików religijnym Eldorado: kościoły otwarte, Msze święte dla wiernych (co prawda z ograniczeniem do 50 osób ale ze zwiększoną ilością Mszy), możliwość przyjęcia Najświętszego Sakramentu na klęczkach i do ust. 

W tym czasie w Austrii można było o tym tylko pomarzyć. Msze Święte dla wiernych zakazane, żadnej możliwości przyjęcia Komunii Świętej, otwarte tylko przedsionki kościołów a dalej krata! 

Później Msze Święte w Polsce były możliwe z udziałem maksimum 5 osób, teraz 1 osoba/15 m2. I tak, w białych rękawiczkach, również u nas zakazuje się wiernym udziału we Mszy. 

Ale teraz pomyślmy trochę i włączmy rozum. W autobusie komunikacji miejskiej (Solaris Urbino różne modele) jest przeciętnie od 49 do 55 miejsc siedzących. Kubatura autobusu to przeciętnie 130 m3. Według nowych obostrzeń w takim autobusie może być połowa pasażerów (zachowanie nakazanego odstępu osób od siebie), to mamy w jednym autobusie od 24 do 27 osób. 

Przeciętny kościół w Polsce to z pewnością kilkakrotność autobusów. Dlaczego w kościele może być tylko 5 osób a w autobusie miejskim grubo ponad 20? 

No bo w ocenie władz autobus spełnia ważne funkcje gospodarcze i państwowe a Msza Święta nie! Autobus dowozi ludzi do pracy, gospodarka musi funkcjonować. I tak będzie gospodarczo źle ale trzeba zabezpieczyć przynajmniej to minimum. Ze względu na bezpieczeństwo musi być zapewniona mobilność społeczna, nawet ograniczona. Inaczej doszłoby do zamieszek i tumultów. Wyobraźmy sobie we wszystkich tramwajach, autobusach i wagonikach metra po 5 osób. A jak by to wyglądało w wagonach PKP? Katastrofa gotowa! W tym obszarze można rozluźnić środki bezpieczeństwa, bo się inaczej nie da. Ale w olbrzymich kościołach ma być maksimum 5 osób, bo to jest działanie pożyteczne, dla dobra wspólnego, przeciwko epidemii! 

Kto nas, wiernych, przed tym bezsensem obroni? 

W Austrii jest linia jednoznaczna – ‘sojusz ołtarza z tronem’. Biskupi nie kiwną palcem, żeby zadbać o wiernych. Kapłani są zastraszeni. Boją się kar kanonicznych i państwowych. Kilka tysięcy Euro kary dla księdza za Mszę Świętą dla wiernych skutecznie odstrasza. A zbliża się Wielki Tydzień. Wielkanoc bez Eucharystii? A może <non possumus>? Pomimo wszelkich zakazów biskupich i państwowych ‘należy bardziej słuchać Boga niż ludzi’!

A w Polsce? Nie wiem, co powiedzą biskupi na ostatnie regulacje władz. Mam jednak nadzieję, że coś się zmieni. Byłoby to posuniecie rozsądne. Według badań ISKK (Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego) aż 38% wiernych uczestniczy w niedzielnej Mszy Świętej, a 17% przystępuję do komunii Świętej. To jest wielka siła społeczna, której nie można lekceważyć.  

Mój serdeczny przyjaciel powiedział, że kościół abdykuje. Dopowiem tylko: Abdykował w Wielkanoc!  

Z Austrii 
Dariusz Wolski 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe