Krysztopa: Co po epidemii szykują nam euromarksiści? Szokujący dokument Grupy Spinelli

- Jeśli UE nie stanie na wysokości zadania w tym epokowym wyzwaniu całej europejskiej konstrukcji grozi to, że w oczach naszych obywateli straci swój sens istnienia - mówi lewicowy i wcześniej mocno proeuropejski premier Włoch Giuseppe Conte - Od tego, jak EU poradzi sobie z kryzysem spowodowanym koronawirusem, zależy jej wiarygodność - mówi francuska minister ds. europejskich Amelie de Montchalin - UE w zasadzie skapitulowała i pozostawiła podejmowanie decyzji na czas kryzysu państwom narodowym - pisze dla FAZ kreowana na nadzieję "postępu" noblistka Olga Tokarczuk. Jest dość oczywistym, że wobec kryzysu epidemicznego Unia Europejska okazała się narzędzie zupełnie nieprzydatnym. Jedyną realną redutą obrony pozostały tradycyjnie państwa narodowe. To dramat dla tych, którzy jak potężna Grupa Spinelli, czy nie mniej potężny Związek Europejskich Federalistów, wbrew ideom chadeckich ojców założycieli zjednoczonej Europy, łamiąc suwerenność państw narodowych, chcą zbudować Związek Socjalistycznych Państw Europejskich oparty na ideałach włoskiego komunisty Altiero Spinellego. Członkami Grupy Spinelli są między innymi Danuta Hübner i Róża Gräfin von Thun und Hohenstein.
 Krysztopa: Co po epidemii szykują nam euromarksiści? Szokujący dokument Grupy Spinelli
/ Cezary Krysztopa
Żeby zrozumieć do czego dąży Grupa Spinelli, warto sięgnąć do dokumentu programowego, na którym się opiera, przygotowanego przez włoskich komunistów Altiera Spinellego, Ernesta Rossiego i Eugenia Colorniego, Manifestu z Ventotene, który postuluje likwidację państw narodowych i budowę jednolitego państwa europejskiego

Kwestia, która najpierw musi zostać rozwiązana – bez niej bowiem nie jest możliwy żaden postęp – dotyczy ostatecznego zniesienia podziału Europy na państwa narodowe.


- głosi Manifest

Na jakich ideałach ma być oparte państwo europejskie? 

Prywatna własność ma być likwidowana, ograniczana, korygowana albo rozszerzana w zależności od sytuacji, nie zaś dogmatycznie, dla zasady.Aby odpowiedzieć na nasze potrzeby, europejska rewolucja musi być socjalistyczna (...) 


- czytamy w Manifeście

Nie ma to zbyt wiele wspólnego z konserwatywnymi i chadeckimi ideałami Roberta Schumana, Konrada Adenauera czy Alcide de Gasperiego

Jeśli komuś się wydawało, że potężna Grupa Spinelli, czy szerzej europejscy federaliści, doznają jakiegoś olśnienia w wyniku doświadczeń epidemicznego kryzysu, to miał rację, choć zapewne nie tego się spodziewał. Podczas kiedy wszyscy zastanawiają się jaką formę powinna przyjąć Unia Europejska, by mniej przeszkadzać państwom narodowym, które okazały się w sytuacji kryzysowej, o wiele bardziej przydatne, Grupa Spinelli wydaje dokument, który postuluje PRZYSPIESZENIE i POGŁĘBIENIE integracji.

Historia dokumentu jest ciekawa, bowiem jeszcze chwilę temu, można go było znaleźć, choć nie bez trudności, na stronie SpinelliGroup.eu, to zdaje się, że jest to już niemożliwe. Na nasze szczęście jednak, dokument ciągle jest dostępny na stronie potężnego związku Europejskich Federalistów

Poniżej zamieszczamy sam dokument, zwierający postulaty zwiększenia "przekazania" uprawnień w zakresie zdrowia publicznego na poziom europejski, ustanowienia nowych podatków, ale przede wszystkim:

- Uzgodnienie do 9 maja wspólnej deklaracji międzyinstytucjonalnej w sprawie rozpoczęcia konferencji na temat przyszłości Europy, aby utorować drogę dla Konwentu Europejskiego do opracowania nowego paktu konstytucyjnego między obywatelami europejskimi a państwami członkowskimi na rzecz silniejszej i bardziej spójnej unii politycznej, w świetle przedstawionych i przywołanych tu propozycji, w celu zapewnienia pełnej odpowiedzialności demokratycznej


Czyli za chwilę i to naprawdę niedługą, możemy mieć do czynienia z próbą "ostatecznego rozwiązania kwestii państw narodowych" i to wobec oczywistej katastrofy brukselskiego systemu, wobec epidemicznego kryzysu

Cezary Krysztopa

tłum. Dariusz Łaszyca


Całość dokumentu:

Oświadczenie grupy Spinellego i Unii Federalistów Europejskich (UEF) w sprawie europejskiej odpowiedzi na problem zdrowotnego i społeczno-gospodarczego wpływu COVID19 

Rozumiemy, że Covid-19 jest wspólnym zagrożeniem, które może zaszkodzić jednemu krajowi wcześniej niż innemu, ale w końcu zaszkodzi nam wszystkim i może wpłynąć na nasze codzienne życie i gospodarkę prawie jak wojna. Uważamy, że to obecne wyzwanie, najtrudniejsze dla Europy i świata od 1945 roku, pojawia się zaledwie kilka tygodni przed 70. rocznicą deklaracji Schumana; podobnie jak wtedy, nasze ambicje powinny być współmierne do skali zdrowia publicznego i kryzysu gospodarczego, z którym mamy do czynienia; ostrzegamy przed dalszymi negatywnymi skutkami, jakie nieskoordynowane reakcje krajowe mogłyby mieć dla zdrowia Europejczyków i dla gospodarki UE. Przypominamy, że wzajemna zależność między społeczeństwami UE wymaga jednej europejskiej odpowiedzi, obejmującej ścisłe środki powstrzymywania pandemii oraz ogólnounijny plan wspierania wysiłków państw członkowskich w krótkim okresie, a także wznowienia wzrostu gospodarczego po jego zakończeniu. Żałujemy, że UE jest obecnie źle przygotowana do stawienia czoła temu wyzwaniu, ma niewielkie kompetencje i uprawnienia, aby zapewnić skuteczną odpowiedź na kryzys sanitarny. Z zadowoleniem przyjmujemy trafną decyzję Komisji o zapewnieniu 37 miliardów euro i elastyczności finansowej, aby sprostać temu zagrożeniu. Może to najwięcej, co może zrobić, ale to nie wystarczy. Z zadowoleniem przyjmujemy decyzje Europejskiego Banku Centralnego z 12 i 18 marca, zwłaszcza jeśli chodzi o łączny pakiet 850 mld euro na zakup obligacji rządowych i korporacyjnych; wzywamy Komisję Europejską i Parlament do zaproponowania, a rządy krajowe do przyjęcia (począwszy od nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej 26 marca) następujących pilnych środków:

UNIA ZDROWOTNA 

1. Podjąć decyzję o wzmocnieniu roli UE w zakresie koordynacji i wsparcia w dziedzinie zdrowia publicznego, w szczególności w zakresie zdolności do walki z pandemiami - co może doprowadzić do tego, że zdrowie publiczne stanie się wspólną kompetencją UE, ostatecznie w drodze zmiany traktatów - oraz o wykorzystaniu sztuki. 168 TFUE, który już przewiduje (art. 168§5 TFUE), aby niektóre sprawy dotyczące zdrowia publicznego (takie jak zwalczanie i zapobieganie wielkim plagom, które mają charakter ponadnarodowy) były rozstrzygane w drodze nadzwyczajnej procedury ustawodawczej, oraz art. 168§5 TFUE. 222 TFUE, który przewiduje w pełni zasadę wzajemnej pomocy w przypadku klęski żywiołowej lub katastrofy spowodowanej przez człowieka. 
2. Powierzyć Komisji wszelkie uprawnienia niezbędne do skutecznego koordynowania reakcji na pandemię, w tym wspólne europejskie przepisy mające na celu ograniczenie i przezwyciężenie kryzysu, zorganizowanie i zarządzanie najefektywniejszym wykorzystaniem niezbędnych zasobów farmaceutycznych i sprzętu medycznego oraz wszelkie decyzje związane z ograniczeniem swobodnego przepływu osób w Unii Europejskiej, chroniąc tym samym możliwość formułowania konkretnych środków dla różnych krajów na podstawie różnych sytuacji.
3. Rozszerzenie celów europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego, aby umożliwić jego bezwarunkowe wykorzystanie do finansowania natychmiastowego wzmocnienia europejskich i krajowych systemów opieki zdrowotnej w celu przeciwdziałania pandemii, która stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego, a także dla stabilności gospodarczej i finansowej UE. 4. Stworzenie europejskich obligacji zdrowotnych, wydanych przez Komisję specjalnie z myślą o wysiłkach państw członkowskich w celu zaradzenia kryzysowi zdrowotnemu, z wykorzystaniem kapitału EMS jako gwarancji.



OŻYWIENIE GOSPODARCZE 

5. Wydanie przez Unię Europejską EU Obligacji Zwrotnych; w formie wspólnych  europejskich aktyw  zarządzanych przez Komisję i gwarantowanych przez budżet UE, który mógłby zostać początkowo wykorzystany do sfinansowania ogólnoeuropejskiego planu wspierania naprawy gospodarczej i spójności społecznej w obliczu pandemii, a także do sfinansowania Zielonego Pakietu, który wiąże się z ogromnymi inwestycjami mającymi na celu radykalną transformację społeczeństwa i produkcji europejskiej. 
6. Szybkie przyjęcie wieloletnich ram finansowych, poprzez zwiększenie budżetu UE do co najmniej 1,3 % europejskiego PKB, zgodnie z wnioskiem Parlamentu Europejskiego, w oparciu o obecną strukturę finansowania budżetu, oraz z prognozą osiągnięcia 2 % przy pomocy nowych zasobów własnych, aby zapewnić dostarczanie kluczowych europejskich dóbr publicznych, takich jak walka z pandemią, naprawa gospodarcza i kohezja społeczna, Zielony Pakiet, zarządzanie przepływami migracyjnymi oraz bezpieczeństwo i obrona.
7. Ustanowienie prawdziwych, nowych zasobów własnych - takich jak podatki (i taryfy) od emisji dwutlenku węgla na granicy UE oraz dochody z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji i jego rozszerzenia, podatki od dochodów przedsiębiorstw w gospodarce cyfrowej, podatki od transakcji finansowych o charakterze spekulacyjnym, zyski EBC - obciążają bezpośrednio budżet europejski, ponieważ mają one charakter ponadnarodowy i nie można ich łatwo przypisać żadnemu państwu członkowskiemu; ewentualnie podatki te obciążają instrument budżetowy strefy euro, jeżeli decyzja mogłaby zostać przyjęta jedynie na szczeblu strefy euro, na podstawie przepisów art. 136 TFEU.
8. Należy niezwłocznie przystąpić do urzeczywistnienia unii gospodarczej i walutowej, począwszy od propozycji zawartych w sprawozdaniach czterech przewodniczących z 2012 r. i pięciu przewodniczących z 2015 r. ; w planie Komisji z 2011 r. , w różnych komunikatach Komisji z dnia 6 grudnia 2017 r. i 15/1/2019 r. ; w rezolucjach Parlamentu Europejskiego w sprawie poprawy funkcjonowania Unii Europejskiej poprzez wykorzystanie potencjału Traktatu z Lizbony z dnia 16/2/2017 r. , w sprawie ewentualnej ewolucji i dostosowania obecnej struktury instytucjonalnej Unii Europejskiej z dnia 16/2/2017 r. , w sprawie zdolności budżetowej strefy euro z dnia 16/2/2017 r. , w sprawie stanu debaty na temat przyszłości Europy z dnia 13/2/2019 r. , w szczególności w odniesieniu do wspólnego europejskiego systemu gwarantowania depozytów i budżetu strefy euro.
9. Rozważenie dalszych działań EBC, w tym bezpośrednich transferów pieniężnych do gospodarstw domowych w strefie euro.
10. Zatwierdzenie europejskiego systemu ubezpieczeń na wypadek bezrobocia.

INSTYTUCJONALIZACJA

11. Zatwierdzić poprzez ogólną klauzulę przejściową (art.  48 & 7 TUE) przejście od kwestii fiskalnych i podatkowych do zwykłej procedury ustawodawczej, co zaproponowała już Komisja Europejska również w 2019 r. , w celu stworzenia nowych podatków zharmonizowanych na poziomie UE;
12. Uzgodnienie do 9 maja wspólnej deklaracji międzyinstytucjonalnej w sprawie rozpoczęcia konferencji na temat przyszłości Europy, aby utorować drogę dla Konwentu Europejskiego do opracowania nowego paktu konstytucyjnego między obywatelami europejskimi a państwami członkowskimi na rzecz silniejszej i bardziej spójnej unii politycznej, w świetle przedstawionych i przywołanych tu propozycji, w celu zapewnienia pełnej odpowiedzialności demokratycznej

Bruksela, środa 25 marca 2020










 

 

POLECANE
Rano przyszedł SS-man i wyczytał kilka nazwisk tylko u nas
"Rano przyszedł SS-man i wyczytał kilka nazwisk"

Po rozpracowaniu przez rybnickie gestapo (dzięki zdrajcy Jana Ziętka) organizacji konspiracyjnej rybnickiego ZWZ, ponad 60 osób aresztowano w dniach 11-13.02.1943 r. i przewieziono dnia 13.02.1943 r. do KL Auschwitz. Tam, po osadzeniu w bloku 2a, przetrzymywano więźniów przez okres śledztwa. Dodaję, ze w bloku tym rozdzielono przybyłych na „kobiety na prawo, mężczyźni na lewo” i na leżąco na betonowej posadzce oczekiwali na przesłuchania (a trwało to w niektórych przypadkach aż 3 miesiące).

Niemieckie media: Czy Niemcy będą jeździli do pracy do Polski? gorące
Niemieckie media: Czy Niemcy będą jeździli do pracy do Polski?

Niemiecki Nordkurier opisuje przypadek polskiego emigranta w Niemczech Bogumiła Pałki, który pracuje w Niemczech jako tłumacz przysięgły - "Czy Niemcy będą jeździli do pracy do Polski?" - czytamy w tytule artykułu.

Karol Nawrocki domaga się jednostronnego wypowiedzenia Paktu Migracyjnego polityka
Karol Nawrocki domaga się jednostronnego wypowiedzenia Paktu Migracyjnego

- Wszystkimi wstrząsnęły tragiczne informacje o zamachu w Magdeburgu. Łączę się w bólu z najbliższymi ofiar oraz modlę się o zdrowie dla wszystkich poszkodowanych - powiedział Karol Nawrocki na krótkim wideo, w którym skomentował wczorajszą tragedię w Niemczech.

Musiałem zacząć od zera. Znany dziennikarz przerwał milczenie Wiadomości
"Musiałem zacząć od zera". Znany dziennikarz przerwał milczenie

Artur Rawicz przez lata był jedną z kluczowych postaci polskiego dziennikarstwa muzycznego. Jego pasja do rozmów z artystami oraz ogromna wiedza o muzyce, zwłaszcza rapie, przyniosły mu dużą popularność. Niewielu jednak wiedziało, że w ostatnich latach zmagał się z poważnymi problemami, które doprowadziły go do kryzysu życiowego.

Francja: brutalny, zbiorowy gwałt na Polce Wiadomości
Francja: brutalny, zbiorowy gwałt na Polce

W miejscowości Gap we Francji doszło do dramatycznego zdarzenia. 42-letnia kobieta polskiego pochodzenia została zgwałcona przez trzech mężczyzn. Do zdarzenia doszło 13 grudnia, gdy przyjechała odwiedzić swoją córkę i przyjaciółkę.

Atak na jarmark w Magdeburgu. Nowe wstrząsające ustalenia Wiadomości
Atak na jarmark w Magdeburgu. Nowe wstrząsające ustalenia

Dziewięcioletnie dziecko i czworo dorosłych zginęło w piątkowym ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu - poinformował szef prokuratury w tym mieście, Horst Walter Nopens. 200 osób zostało rannych.

Tragiczne odkrycie nad rzeką Oława. Trwa akcja służb Wiadomości
Tragiczne odkrycie nad rzeką Oława. Trwa akcja służb

Nad rzeką Oława na Dolnym Śląsku doszło do tragicznego odkrycia. Policja i służby ratunkowe znalazły ciało około 40-letniej kobiety. Kilka dni wcześniej, niedaleko miejsca zdarzenia, znaleziono jej rzeczy osobiste, w tym torebkę i tajemniczy list adresowany do rodziny.

Węgierskie MSZ: Europa powinna się wreszcie obudzić pilne
Węgierskie MSZ: Europa powinna się wreszcie obudzić

Europa powinna się wreszcie obudzić po tym, jak pochodzący z Arabii Saudyjskiej mężczyzna wjechał w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w niemieckim Magdeburgu - napisał w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Klaudia El Dursi ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji Wiadomości
Klaudia El Dursi ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji

W sobotni poranek widzowie „Dzień Dobry TVN” mieli okazję usłyszeć wyjątkową wiadomość od Klaudii El Dursi.

Rumuńscy dziennikarze śledczy po anulowaniu wyników wyborów: wiemy kto opłacił kampanię na TikToku i nie jest to Rosja z ostatniej chwili
Rumuńscy dziennikarze śledczy po anulowaniu wyników wyborów: wiemy kto opłacił kampanię na TikToku i nie jest to Rosja

Pierwszą turę wyborów prezydenckich w Rumunii wygrał Călin Georgescu. Jednak wyniki wyborów zostały anulowane, nawet nie z powodu fałszerstw wyborczych, ale niejasnych oskarżeń o finansowanie przez Rosję filmików na TikToku. Rumuńscy dziennikarze podają zupełnie inną wersję.

REKLAMA

Krysztopa: Co po epidemii szykują nam euromarksiści? Szokujący dokument Grupy Spinelli

- Jeśli UE nie stanie na wysokości zadania w tym epokowym wyzwaniu całej europejskiej konstrukcji grozi to, że w oczach naszych obywateli straci swój sens istnienia - mówi lewicowy i wcześniej mocno proeuropejski premier Włoch Giuseppe Conte - Od tego, jak EU poradzi sobie z kryzysem spowodowanym koronawirusem, zależy jej wiarygodność - mówi francuska minister ds. europejskich Amelie de Montchalin - UE w zasadzie skapitulowała i pozostawiła podejmowanie decyzji na czas kryzysu państwom narodowym - pisze dla FAZ kreowana na nadzieję "postępu" noblistka Olga Tokarczuk. Jest dość oczywistym, że wobec kryzysu epidemicznego Unia Europejska okazała się narzędzie zupełnie nieprzydatnym. Jedyną realną redutą obrony pozostały tradycyjnie państwa narodowe. To dramat dla tych, którzy jak potężna Grupa Spinelli, czy nie mniej potężny Związek Europejskich Federalistów, wbrew ideom chadeckich ojców założycieli zjednoczonej Europy, łamiąc suwerenność państw narodowych, chcą zbudować Związek Socjalistycznych Państw Europejskich oparty na ideałach włoskiego komunisty Altiero Spinellego. Członkami Grupy Spinelli są między innymi Danuta Hübner i Róża Gräfin von Thun und Hohenstein.
 Krysztopa: Co po epidemii szykują nam euromarksiści? Szokujący dokument Grupy Spinelli
/ Cezary Krysztopa
Żeby zrozumieć do czego dąży Grupa Spinelli, warto sięgnąć do dokumentu programowego, na którym się opiera, przygotowanego przez włoskich komunistów Altiera Spinellego, Ernesta Rossiego i Eugenia Colorniego, Manifestu z Ventotene, który postuluje likwidację państw narodowych i budowę jednolitego państwa europejskiego

Kwestia, która najpierw musi zostać rozwiązana – bez niej bowiem nie jest możliwy żaden postęp – dotyczy ostatecznego zniesienia podziału Europy na państwa narodowe.


- głosi Manifest

Na jakich ideałach ma być oparte państwo europejskie? 

Prywatna własność ma być likwidowana, ograniczana, korygowana albo rozszerzana w zależności od sytuacji, nie zaś dogmatycznie, dla zasady.Aby odpowiedzieć na nasze potrzeby, europejska rewolucja musi być socjalistyczna (...) 


- czytamy w Manifeście

Nie ma to zbyt wiele wspólnego z konserwatywnymi i chadeckimi ideałami Roberta Schumana, Konrada Adenauera czy Alcide de Gasperiego

Jeśli komuś się wydawało, że potężna Grupa Spinelli, czy szerzej europejscy federaliści, doznają jakiegoś olśnienia w wyniku doświadczeń epidemicznego kryzysu, to miał rację, choć zapewne nie tego się spodziewał. Podczas kiedy wszyscy zastanawiają się jaką formę powinna przyjąć Unia Europejska, by mniej przeszkadzać państwom narodowym, które okazały się w sytuacji kryzysowej, o wiele bardziej przydatne, Grupa Spinelli wydaje dokument, który postuluje PRZYSPIESZENIE i POGŁĘBIENIE integracji.

Historia dokumentu jest ciekawa, bowiem jeszcze chwilę temu, można go było znaleźć, choć nie bez trudności, na stronie SpinelliGroup.eu, to zdaje się, że jest to już niemożliwe. Na nasze szczęście jednak, dokument ciągle jest dostępny na stronie potężnego związku Europejskich Federalistów

Poniżej zamieszczamy sam dokument, zwierający postulaty zwiększenia "przekazania" uprawnień w zakresie zdrowia publicznego na poziom europejski, ustanowienia nowych podatków, ale przede wszystkim:

- Uzgodnienie do 9 maja wspólnej deklaracji międzyinstytucjonalnej w sprawie rozpoczęcia konferencji na temat przyszłości Europy, aby utorować drogę dla Konwentu Europejskiego do opracowania nowego paktu konstytucyjnego między obywatelami europejskimi a państwami członkowskimi na rzecz silniejszej i bardziej spójnej unii politycznej, w świetle przedstawionych i przywołanych tu propozycji, w celu zapewnienia pełnej odpowiedzialności demokratycznej


Czyli za chwilę i to naprawdę niedługą, możemy mieć do czynienia z próbą "ostatecznego rozwiązania kwestii państw narodowych" i to wobec oczywistej katastrofy brukselskiego systemu, wobec epidemicznego kryzysu

Cezary Krysztopa

tłum. Dariusz Łaszyca


Całość dokumentu:

Oświadczenie grupy Spinellego i Unii Federalistów Europejskich (UEF) w sprawie europejskiej odpowiedzi na problem zdrowotnego i społeczno-gospodarczego wpływu COVID19 

Rozumiemy, że Covid-19 jest wspólnym zagrożeniem, które może zaszkodzić jednemu krajowi wcześniej niż innemu, ale w końcu zaszkodzi nam wszystkim i może wpłynąć na nasze codzienne życie i gospodarkę prawie jak wojna. Uważamy, że to obecne wyzwanie, najtrudniejsze dla Europy i świata od 1945 roku, pojawia się zaledwie kilka tygodni przed 70. rocznicą deklaracji Schumana; podobnie jak wtedy, nasze ambicje powinny być współmierne do skali zdrowia publicznego i kryzysu gospodarczego, z którym mamy do czynienia; ostrzegamy przed dalszymi negatywnymi skutkami, jakie nieskoordynowane reakcje krajowe mogłyby mieć dla zdrowia Europejczyków i dla gospodarki UE. Przypominamy, że wzajemna zależność między społeczeństwami UE wymaga jednej europejskiej odpowiedzi, obejmującej ścisłe środki powstrzymywania pandemii oraz ogólnounijny plan wspierania wysiłków państw członkowskich w krótkim okresie, a także wznowienia wzrostu gospodarczego po jego zakończeniu. Żałujemy, że UE jest obecnie źle przygotowana do stawienia czoła temu wyzwaniu, ma niewielkie kompetencje i uprawnienia, aby zapewnić skuteczną odpowiedź na kryzys sanitarny. Z zadowoleniem przyjmujemy trafną decyzję Komisji o zapewnieniu 37 miliardów euro i elastyczności finansowej, aby sprostać temu zagrożeniu. Może to najwięcej, co może zrobić, ale to nie wystarczy. Z zadowoleniem przyjmujemy decyzje Europejskiego Banku Centralnego z 12 i 18 marca, zwłaszcza jeśli chodzi o łączny pakiet 850 mld euro na zakup obligacji rządowych i korporacyjnych; wzywamy Komisję Europejską i Parlament do zaproponowania, a rządy krajowe do przyjęcia (począwszy od nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej 26 marca) następujących pilnych środków:

UNIA ZDROWOTNA 

1. Podjąć decyzję o wzmocnieniu roli UE w zakresie koordynacji i wsparcia w dziedzinie zdrowia publicznego, w szczególności w zakresie zdolności do walki z pandemiami - co może doprowadzić do tego, że zdrowie publiczne stanie się wspólną kompetencją UE, ostatecznie w drodze zmiany traktatów - oraz o wykorzystaniu sztuki. 168 TFUE, który już przewiduje (art. 168§5 TFUE), aby niektóre sprawy dotyczące zdrowia publicznego (takie jak zwalczanie i zapobieganie wielkim plagom, które mają charakter ponadnarodowy) były rozstrzygane w drodze nadzwyczajnej procedury ustawodawczej, oraz art. 168§5 TFUE. 222 TFUE, który przewiduje w pełni zasadę wzajemnej pomocy w przypadku klęski żywiołowej lub katastrofy spowodowanej przez człowieka. 
2. Powierzyć Komisji wszelkie uprawnienia niezbędne do skutecznego koordynowania reakcji na pandemię, w tym wspólne europejskie przepisy mające na celu ograniczenie i przezwyciężenie kryzysu, zorganizowanie i zarządzanie najefektywniejszym wykorzystaniem niezbędnych zasobów farmaceutycznych i sprzętu medycznego oraz wszelkie decyzje związane z ograniczeniem swobodnego przepływu osób w Unii Europejskiej, chroniąc tym samym możliwość formułowania konkretnych środków dla różnych krajów na podstawie różnych sytuacji.
3. Rozszerzenie celów europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego, aby umożliwić jego bezwarunkowe wykorzystanie do finansowania natychmiastowego wzmocnienia europejskich i krajowych systemów opieki zdrowotnej w celu przeciwdziałania pandemii, która stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego, a także dla stabilności gospodarczej i finansowej UE. 4. Stworzenie europejskich obligacji zdrowotnych, wydanych przez Komisję specjalnie z myślą o wysiłkach państw członkowskich w celu zaradzenia kryzysowi zdrowotnemu, z wykorzystaniem kapitału EMS jako gwarancji.



OŻYWIENIE GOSPODARCZE 

5. Wydanie przez Unię Europejską EU Obligacji Zwrotnych; w formie wspólnych  europejskich aktyw  zarządzanych przez Komisję i gwarantowanych przez budżet UE, który mógłby zostać początkowo wykorzystany do sfinansowania ogólnoeuropejskiego planu wspierania naprawy gospodarczej i spójności społecznej w obliczu pandemii, a także do sfinansowania Zielonego Pakietu, który wiąże się z ogromnymi inwestycjami mającymi na celu radykalną transformację społeczeństwa i produkcji europejskiej. 
6. Szybkie przyjęcie wieloletnich ram finansowych, poprzez zwiększenie budżetu UE do co najmniej 1,3 % europejskiego PKB, zgodnie z wnioskiem Parlamentu Europejskiego, w oparciu o obecną strukturę finansowania budżetu, oraz z prognozą osiągnięcia 2 % przy pomocy nowych zasobów własnych, aby zapewnić dostarczanie kluczowych europejskich dóbr publicznych, takich jak walka z pandemią, naprawa gospodarcza i kohezja społeczna, Zielony Pakiet, zarządzanie przepływami migracyjnymi oraz bezpieczeństwo i obrona.
7. Ustanowienie prawdziwych, nowych zasobów własnych - takich jak podatki (i taryfy) od emisji dwutlenku węgla na granicy UE oraz dochody z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji i jego rozszerzenia, podatki od dochodów przedsiębiorstw w gospodarce cyfrowej, podatki od transakcji finansowych o charakterze spekulacyjnym, zyski EBC - obciążają bezpośrednio budżet europejski, ponieważ mają one charakter ponadnarodowy i nie można ich łatwo przypisać żadnemu państwu członkowskiemu; ewentualnie podatki te obciążają instrument budżetowy strefy euro, jeżeli decyzja mogłaby zostać przyjęta jedynie na szczeblu strefy euro, na podstawie przepisów art. 136 TFEU.
8. Należy niezwłocznie przystąpić do urzeczywistnienia unii gospodarczej i walutowej, począwszy od propozycji zawartych w sprawozdaniach czterech przewodniczących z 2012 r. i pięciu przewodniczących z 2015 r. ; w planie Komisji z 2011 r. , w różnych komunikatach Komisji z dnia 6 grudnia 2017 r. i 15/1/2019 r. ; w rezolucjach Parlamentu Europejskiego w sprawie poprawy funkcjonowania Unii Europejskiej poprzez wykorzystanie potencjału Traktatu z Lizbony z dnia 16/2/2017 r. , w sprawie ewentualnej ewolucji i dostosowania obecnej struktury instytucjonalnej Unii Europejskiej z dnia 16/2/2017 r. , w sprawie zdolności budżetowej strefy euro z dnia 16/2/2017 r. , w sprawie stanu debaty na temat przyszłości Europy z dnia 13/2/2019 r. , w szczególności w odniesieniu do wspólnego europejskiego systemu gwarantowania depozytów i budżetu strefy euro.
9. Rozważenie dalszych działań EBC, w tym bezpośrednich transferów pieniężnych do gospodarstw domowych w strefie euro.
10. Zatwierdzenie europejskiego systemu ubezpieczeń na wypadek bezrobocia.

INSTYTUCJONALIZACJA

11. Zatwierdzić poprzez ogólną klauzulę przejściową (art.  48 & 7 TUE) przejście od kwestii fiskalnych i podatkowych do zwykłej procedury ustawodawczej, co zaproponowała już Komisja Europejska również w 2019 r. , w celu stworzenia nowych podatków zharmonizowanych na poziomie UE;
12. Uzgodnienie do 9 maja wspólnej deklaracji międzyinstytucjonalnej w sprawie rozpoczęcia konferencji na temat przyszłości Europy, aby utorować drogę dla Konwentu Europejskiego do opracowania nowego paktu konstytucyjnego między obywatelami europejskimi a państwami członkowskimi na rzecz silniejszej i bardziej spójnej unii politycznej, w świetle przedstawionych i przywołanych tu propozycji, w celu zapewnienia pełnej odpowiedzialności demokratycznej

Bruksela, środa 25 marca 2020










 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe