Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?

Na wakacyjne czy świąteczne bardzo często długo i niecierpliwie się czeka. Poza starannym wybraniem miejsca docelowego podróży czy też hotelu, warto również dużo czasu i swojej uwagi poświęcić na staranne i dokładne wybranie ubezpieczenia turystycznego. Poniższy tekst pomoże Ci w dokonaniu takiego wyboru. Dlaczego? Znajdziesz tu najważniejsze informacje, na temat optymalnej polisy podróżnej.
 Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?
/ mat. własny
Ubezpieczenie turystyczne
 
Ubezpieczenie turystyczne to ogólna nazwa polis ubezpieczeniowych, które zawiera się na czas trwania wyjazdu. Nie ma tu znaczenia, czy jest to wyjazd wakacyjny, świąteczny, czy podróżny planuje ciągłe podróżowanie i przemieszczanie się z miejsca na miejsce, czy w planach są wakacje stacjonarne i na przykład plażowanie. Istotne znaczenie ma to, że ubezpieczony zamierza wyjechać, a najbardziej potrzebna jest polisa na wyjazdy zagraniczne.
 
Pobyt za granicą wiąże się z tym, że podróżny musi samodzielnie płacić za wszelkie podjęte wobec niego procedury medyczne (od wizyty u lekarza począwszy, poprzez drobne zabiegi aż po hospitalizację). Koszty mogą być bardzo wysokie, wszystko zależy od tego, jak bardzo skomplikowana pomoc będzie potrzebna ubezpieczonemu. W krajach Unii Europejskiej i EFTA pomóc pomoże EKUZ, aczkolwiek karta nie refunduje wszystkich usług medycznych i trzeba być gotowym na opłacenie części z nich z własnej kieszeni. 
 
Mając ubezpieczenie turystyczne, nie trzeba się martwić o te koszty. Podstawowym elementem, który jest objęty w ramach tej polisy to właśnie zwrot kosztów leczenia. Przy wysokiej sumie ubezpieczenia, a te najniższe zaczynają się zwykle od około 10 000 euro, można być spokojnym, że wszystkie koszty uda się pokryć z polisy. Warto jednak dopasować wysokość sumy gwarantowanej do kierunku podróży – przykładowo w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Japonii leczenie jest naprawdę bardzo kosztowne i niższe kwoty ubezpieczenia mogą nie wystarczyć.
 
Trzeba jednak wiedzieć, że ubezpieczenie podróżne to nie tylko zwrot kosztów leczenia, ale również ochrona bagażu podróżnego, pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej, OC w życiu prywatnym, transport medyczny czy ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. O co chodzi i czego dotyczą te dodatkowe opcje? Już wyjaśniamy.
 
Ubezpieczenie bagażu
 
Ubezpieczenie bagażu to polisa, która sprawdza się szczególnie przy wyjeżdżaniu, choć w drodze powrotnej można również z niej skorzystać. Jeżeli Twój bagaż z jakiegoś powodu zaginie lub zostanie skradziony, a Ty, jako ubezpieczony, masz odpowiednie dokumenty, które to potwierdzają (zgłoszenie na lotnisku zaginionego bagażu i numer sprawy lub notatka policyjna z kradzieży), to otrzymasz odszkodowanie, które pozwoli Ci odkupić utracone rzeczy. Nie musisz się martwić, że zostaniesz bez szczoteczki do zębów i ubrań, a wszystkie wakacyjny budżet musisz przeznaczyć na odkupienie sobie bagażu. Nie musisz, bo otrzymasz odszkodowanie.
 
Ubezpieczenie akcji ratowniczej i transportu medycznego
W wielu krajach akcje ratunkowe czy poszukiwawcze płatne – jak choćby u tańszych sąsiadów w Czechach i na Słowacji czy w Austrii. Koszty te bywają ogromne, sam start śmigłowca to około 5 000 euro. Można je pokryć dzięki polisie ubezpieczeniowej.
 
A jeżeli Twój stan zdrowia jest na tyle zły, że nie możesz wrócić do domu normalnym, rejsowym samolotem, tylko musisz skorzystać ze specjalistycznego transportu medycznego, to pamiętaj, że polisa ubezpieczeniowa pokryje koszty takiego transportu. W tym wypadku stawka wyliczana jest za kilometr. Jeżeli musisz przejechać kilka tysięcy kilometrów, koszty mogą urosnąć do niebotycznych rozmiarów.
 
Ubezpieczenie OC i NNW
 
Podczas swojego wyjazdowego wypoczynku może się tak zdarzyć, że dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, w którym nie tylko Ty będziesz poszkodowany, ale wyrządzisz również szkodę osobom trzecim. Takie szkody trzeba opłacić – nie ma innej opcji. Jeżeli nie wykupisz ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, za te szkody zapłacisz z własnej kieszeni. Jeżeli do swojej polisy turystycznej dołączysz OC, to firma ubezpieczeniowa poniesie koszty spowodowanych przez Ciebie szkód, a Twój budżet na tym nie ucierpi.
 
Ubezpieczenie NNW natomiast pozwoli pokryć koszty następstw nieszczęśliwych wypadków, które dotkną bezpośrednio Ciebie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, sprawdź na https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/ . Zapoznasz się ze szczegółami nie tyle samego NNW, ile kosztów, jakie trzeba ponieść rozszerzając swoją ochronę ubezpieczeniową.
 
Ubezpieczenie dla aktywnych i klauzula alkoholowa
 
Ubezpieczenie dla aktywnych to rozszerzenie, które powoduje, że polisa działa również wtedy, gdy Ty uprawiasz sport. Zasadniczo, wiele dyscyplin sportowych określanych jest jako podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych (jak choćby wyjścia w góry, jazda na nartach, lot balonem czy rejs statkiem) i w związku z tym jest wyłączeniem ochrony i zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności za Twoje zdrowie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ubezpieczenie dla aktywnych, wypadki, do których dojdzie podczas uprawiania przez Ciebie sportu również będą objęte ochroną.
 
A co, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, a Ty będziesz akurat po piwie? Trudno powiedzieć, by jedno piwo było stanem upojenia alkoholowego, ale w wielu przypadkach powoduje, że ubezpieczenia już nie otrzymasz. Jeżeli wykupisz sobie ubezpieczenie z klauzulą alkoholową, to taka ilość alkoholu, jaką spożyjesz wraz z jednym piwem – nie odbierze Ci prawa do wypłaty ubezpieczenia.
 
Klauzula dopuszcza ochronę do pewnej ilości alkoholu we krwi – ilość ta sprecyzowana jest w OWU, gdyż każda firma samodzielnie ustala tę granicę. Przed zawarciem umowy warto więc ją sprawdzić, by nie być później zaskoczonym.
 
Jak widać, ubezpieczenie turystyczne to wiele różnorodnych umów, które chronią podróżnego i jego majątek w różnych okolicznościach i na wiele różnych sposobów. Im szersze, tym bardziej przydatne i praktyczne.


Żródło: Artykuł Sponsorowany

 

POLECANE
Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy z ostatniej chwili
Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy

23 osoby zostały ranne w nocnym wypadku autokaru na autostradzie około 100 km na północ od Berlina - poinformowała w komunikacie policja z Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Wśród pasażerów byli Polacy; jeden z nich odniósł lekkie obrażenia i trafił do szpitala.

Pożar w Ząbkach. Burmistrz liczy na szybkie wsparcie z ostatniej chwili
Pożar w Ząbkach. Burmistrz liczy na szybkie wsparcie

Mieszkańcy poszkodowani w wyniku pożaru otrzymają pomoc finansową i miejsca tymczasowego zamieszkania tak szybko, jak to możliwe – zadeklarowała w piątek burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk.

Nie żyje znany politolog i wykładowca z ostatniej chwili
Nie żyje znany politolog i wykładowca

Zmarł dr Jarosław Wojtas, znany politolog i wieloletni wykładowca akademicki. Miał 43 lata. O jego śmierci poinformowały toruńskie uczelnie, z którymi był przez lata związany.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

W piątek obowiązuje 66 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną na stacjach – poinformowało w piątek IMGW. Rekordowo niski poziom Wisły zanotowano w Warszawie.

Media: Trwa spotkanie liderów koalicji. Padła propozycja Tuska z ostatniej chwili
Media: Trwa spotkanie liderów koalicji. Padła propozycja Tuska

Trwa spotkanie liderów koalicji rządzącej, podczas którego premier Donald Tusk zaproponował koalicjantom "zmianę filozofii funkcjonowania rządu" – informuje w piątek serwis Onet.

Pałac Buckingham. Pilne doniesienia ws. księżnej Kate Wiadomości
Pałac Buckingham. Pilne doniesienia ws. księżnej Kate

Księżna Kate powoli wraca do królewskich obowiązków. Choć w ostatnich dniach szczerze przyznała, że ma problemy z codziennym funkcjonowaniem po leczeniu raka, już we wtorek ma uczestniczyć w ważnym wydarzeniu państwowym. Dodała również, że „życie po leczeniu było naprawdę trudne” i że „musiała zachowywać dzielną twarz”.

Odkrycie w lesie pod Limanową. Znaleziono rzeczy mogące należeć do Tadeusza Dudy z ostatniej chwili
Odkrycie w lesie pod Limanową. Znaleziono rzeczy mogące należeć do Tadeusza Dudy

W okolicach Starej Wsi, w pobliżu miejsca, gdzie kilka dni temu odnaleziono ciało Tadeusza Dudy, doszło do kolejnego zaskakującego odkrycia. Jak informuje portal limanowa.in, przypadkowy przechodzień natrafił w lesie na przedmioty, które mogły należeć do zmarłego 57-latka.

Nocna rozmowa Szymon Hołowni i Adama Bielana? Reporterzy zrobili zdjęcia  z ostatniej chwili
Nocna rozmowa Szymon Hołowni i Adama Bielana? Reporterzy zrobili zdjęcia

Marszałek Szymon Hołownia odwiedził w prywatnym mieszkaniu jednego z najważniejszych europosłów Prawa i Sprawiedliwości, Adama Bielana - taką informację podali autorzy podcastu "W związku ze śledztwem". Z kolei, jak ustalili fotoreporterzy Faktu, do tego samego mieszkania przyjechało później auto prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

Blackout w Czechach. Są nowe informacje z ostatniej chwili
Blackout w Czechach. Są nowe informacje

Policjanci z Narodowej Centrali Walki z Terroryzmem, Ekstremizmem i Przestępczości Cybernetycznej (NCTEKK) zakomunikowali na platformie X, że nie mają żadnych informacji, że piątkowa awaria prądu w Czechach jest konsekwencją cyberataku lub terroryzmu.

Komunikat dla mieszkańców gminy na Śląsku. Bakteria coli w wodzie Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców gminy na Śląsku. Bakteria coli w wodzie

Do picia nie nadaje się woda w gminie Bestwina, którą dostarcza miejscowe przedsiębiorstwo komunalne Kombest – poinformowała w piątek rzecznik starostwa w Bielsku-Białej Magdalena Fritz. W próbkach wody pracownicy Sanepidu stwierdzili obecność bakterii grupy coli.

REKLAMA

Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?

Na wakacyjne czy świąteczne bardzo często długo i niecierpliwie się czeka. Poza starannym wybraniem miejsca docelowego podróży czy też hotelu, warto również dużo czasu i swojej uwagi poświęcić na staranne i dokładne wybranie ubezpieczenia turystycznego. Poniższy tekst pomoże Ci w dokonaniu takiego wyboru. Dlaczego? Znajdziesz tu najważniejsze informacje, na temat optymalnej polisy podróżnej.
 Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?
/ mat. własny
Ubezpieczenie turystyczne
 
Ubezpieczenie turystyczne to ogólna nazwa polis ubezpieczeniowych, które zawiera się na czas trwania wyjazdu. Nie ma tu znaczenia, czy jest to wyjazd wakacyjny, świąteczny, czy podróżny planuje ciągłe podróżowanie i przemieszczanie się z miejsca na miejsce, czy w planach są wakacje stacjonarne i na przykład plażowanie. Istotne znaczenie ma to, że ubezpieczony zamierza wyjechać, a najbardziej potrzebna jest polisa na wyjazdy zagraniczne.
 
Pobyt za granicą wiąże się z tym, że podróżny musi samodzielnie płacić za wszelkie podjęte wobec niego procedury medyczne (od wizyty u lekarza począwszy, poprzez drobne zabiegi aż po hospitalizację). Koszty mogą być bardzo wysokie, wszystko zależy od tego, jak bardzo skomplikowana pomoc będzie potrzebna ubezpieczonemu. W krajach Unii Europejskiej i EFTA pomóc pomoże EKUZ, aczkolwiek karta nie refunduje wszystkich usług medycznych i trzeba być gotowym na opłacenie części z nich z własnej kieszeni. 
 
Mając ubezpieczenie turystyczne, nie trzeba się martwić o te koszty. Podstawowym elementem, który jest objęty w ramach tej polisy to właśnie zwrot kosztów leczenia. Przy wysokiej sumie ubezpieczenia, a te najniższe zaczynają się zwykle od około 10 000 euro, można być spokojnym, że wszystkie koszty uda się pokryć z polisy. Warto jednak dopasować wysokość sumy gwarantowanej do kierunku podróży – przykładowo w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Japonii leczenie jest naprawdę bardzo kosztowne i niższe kwoty ubezpieczenia mogą nie wystarczyć.
 
Trzeba jednak wiedzieć, że ubezpieczenie podróżne to nie tylko zwrot kosztów leczenia, ale również ochrona bagażu podróżnego, pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej, OC w życiu prywatnym, transport medyczny czy ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. O co chodzi i czego dotyczą te dodatkowe opcje? Już wyjaśniamy.
 
Ubezpieczenie bagażu
 
Ubezpieczenie bagażu to polisa, która sprawdza się szczególnie przy wyjeżdżaniu, choć w drodze powrotnej można również z niej skorzystać. Jeżeli Twój bagaż z jakiegoś powodu zaginie lub zostanie skradziony, a Ty, jako ubezpieczony, masz odpowiednie dokumenty, które to potwierdzają (zgłoszenie na lotnisku zaginionego bagażu i numer sprawy lub notatka policyjna z kradzieży), to otrzymasz odszkodowanie, które pozwoli Ci odkupić utracone rzeczy. Nie musisz się martwić, że zostaniesz bez szczoteczki do zębów i ubrań, a wszystkie wakacyjny budżet musisz przeznaczyć na odkupienie sobie bagażu. Nie musisz, bo otrzymasz odszkodowanie.
 
Ubezpieczenie akcji ratowniczej i transportu medycznego
W wielu krajach akcje ratunkowe czy poszukiwawcze płatne – jak choćby u tańszych sąsiadów w Czechach i na Słowacji czy w Austrii. Koszty te bywają ogromne, sam start śmigłowca to około 5 000 euro. Można je pokryć dzięki polisie ubezpieczeniowej.
 
A jeżeli Twój stan zdrowia jest na tyle zły, że nie możesz wrócić do domu normalnym, rejsowym samolotem, tylko musisz skorzystać ze specjalistycznego transportu medycznego, to pamiętaj, że polisa ubezpieczeniowa pokryje koszty takiego transportu. W tym wypadku stawka wyliczana jest za kilometr. Jeżeli musisz przejechać kilka tysięcy kilometrów, koszty mogą urosnąć do niebotycznych rozmiarów.
 
Ubezpieczenie OC i NNW
 
Podczas swojego wyjazdowego wypoczynku może się tak zdarzyć, że dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, w którym nie tylko Ty będziesz poszkodowany, ale wyrządzisz również szkodę osobom trzecim. Takie szkody trzeba opłacić – nie ma innej opcji. Jeżeli nie wykupisz ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, za te szkody zapłacisz z własnej kieszeni. Jeżeli do swojej polisy turystycznej dołączysz OC, to firma ubezpieczeniowa poniesie koszty spowodowanych przez Ciebie szkód, a Twój budżet na tym nie ucierpi.
 
Ubezpieczenie NNW natomiast pozwoli pokryć koszty następstw nieszczęśliwych wypadków, które dotkną bezpośrednio Ciebie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, sprawdź na https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/ . Zapoznasz się ze szczegółami nie tyle samego NNW, ile kosztów, jakie trzeba ponieść rozszerzając swoją ochronę ubezpieczeniową.
 
Ubezpieczenie dla aktywnych i klauzula alkoholowa
 
Ubezpieczenie dla aktywnych to rozszerzenie, które powoduje, że polisa działa również wtedy, gdy Ty uprawiasz sport. Zasadniczo, wiele dyscyplin sportowych określanych jest jako podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych (jak choćby wyjścia w góry, jazda na nartach, lot balonem czy rejs statkiem) i w związku z tym jest wyłączeniem ochrony i zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności za Twoje zdrowie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ubezpieczenie dla aktywnych, wypadki, do których dojdzie podczas uprawiania przez Ciebie sportu również będą objęte ochroną.
 
A co, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, a Ty będziesz akurat po piwie? Trudno powiedzieć, by jedno piwo było stanem upojenia alkoholowego, ale w wielu przypadkach powoduje, że ubezpieczenia już nie otrzymasz. Jeżeli wykupisz sobie ubezpieczenie z klauzulą alkoholową, to taka ilość alkoholu, jaką spożyjesz wraz z jednym piwem – nie odbierze Ci prawa do wypłaty ubezpieczenia.
 
Klauzula dopuszcza ochronę do pewnej ilości alkoholu we krwi – ilość ta sprecyzowana jest w OWU, gdyż każda firma samodzielnie ustala tę granicę. Przed zawarciem umowy warto więc ją sprawdzić, by nie być później zaskoczonym.
 
Jak widać, ubezpieczenie turystyczne to wiele różnorodnych umów, które chronią podróżnego i jego majątek w różnych okolicznościach i na wiele różnych sposobów. Im szersze, tym bardziej przydatne i praktyczne.


Żródło: Artykuł Sponsorowany


 

Polecane
Emerytury
Stażowe