Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?

Na wakacyjne czy świąteczne bardzo często długo i niecierpliwie się czeka. Poza starannym wybraniem miejsca docelowego podróży czy też hotelu, warto również dużo czasu i swojej uwagi poświęcić na staranne i dokładne wybranie ubezpieczenia turystycznego. Poniższy tekst pomoże Ci w dokonaniu takiego wyboru. Dlaczego? Znajdziesz tu najważniejsze informacje, na temat optymalnej polisy podróżnej.
 Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?
/ mat. własny
Ubezpieczenie turystyczne
 
Ubezpieczenie turystyczne to ogólna nazwa polis ubezpieczeniowych, które zawiera się na czas trwania wyjazdu. Nie ma tu znaczenia, czy jest to wyjazd wakacyjny, świąteczny, czy podróżny planuje ciągłe podróżowanie i przemieszczanie się z miejsca na miejsce, czy w planach są wakacje stacjonarne i na przykład plażowanie. Istotne znaczenie ma to, że ubezpieczony zamierza wyjechać, a najbardziej potrzebna jest polisa na wyjazdy zagraniczne.
 
Pobyt za granicą wiąże się z tym, że podróżny musi samodzielnie płacić za wszelkie podjęte wobec niego procedury medyczne (od wizyty u lekarza począwszy, poprzez drobne zabiegi aż po hospitalizację). Koszty mogą być bardzo wysokie, wszystko zależy od tego, jak bardzo skomplikowana pomoc będzie potrzebna ubezpieczonemu. W krajach Unii Europejskiej i EFTA pomóc pomoże EKUZ, aczkolwiek karta nie refunduje wszystkich usług medycznych i trzeba być gotowym na opłacenie części z nich z własnej kieszeni. 
 
Mając ubezpieczenie turystyczne, nie trzeba się martwić o te koszty. Podstawowym elementem, który jest objęty w ramach tej polisy to właśnie zwrot kosztów leczenia. Przy wysokiej sumie ubezpieczenia, a te najniższe zaczynają się zwykle od około 10 000 euro, można być spokojnym, że wszystkie koszty uda się pokryć z polisy. Warto jednak dopasować wysokość sumy gwarantowanej do kierunku podróży – przykładowo w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Japonii leczenie jest naprawdę bardzo kosztowne i niższe kwoty ubezpieczenia mogą nie wystarczyć.
 
Trzeba jednak wiedzieć, że ubezpieczenie podróżne to nie tylko zwrot kosztów leczenia, ale również ochrona bagażu podróżnego, pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej, OC w życiu prywatnym, transport medyczny czy ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. O co chodzi i czego dotyczą te dodatkowe opcje? Już wyjaśniamy.
 
Ubezpieczenie bagażu
 
Ubezpieczenie bagażu to polisa, która sprawdza się szczególnie przy wyjeżdżaniu, choć w drodze powrotnej można również z niej skorzystać. Jeżeli Twój bagaż z jakiegoś powodu zaginie lub zostanie skradziony, a Ty, jako ubezpieczony, masz odpowiednie dokumenty, które to potwierdzają (zgłoszenie na lotnisku zaginionego bagażu i numer sprawy lub notatka policyjna z kradzieży), to otrzymasz odszkodowanie, które pozwoli Ci odkupić utracone rzeczy. Nie musisz się martwić, że zostaniesz bez szczoteczki do zębów i ubrań, a wszystkie wakacyjny budżet musisz przeznaczyć na odkupienie sobie bagażu. Nie musisz, bo otrzymasz odszkodowanie.
 
Ubezpieczenie akcji ratowniczej i transportu medycznego
W wielu krajach akcje ratunkowe czy poszukiwawcze płatne – jak choćby u tańszych sąsiadów w Czechach i na Słowacji czy w Austrii. Koszty te bywają ogromne, sam start śmigłowca to około 5 000 euro. Można je pokryć dzięki polisie ubezpieczeniowej.
 
A jeżeli Twój stan zdrowia jest na tyle zły, że nie możesz wrócić do domu normalnym, rejsowym samolotem, tylko musisz skorzystać ze specjalistycznego transportu medycznego, to pamiętaj, że polisa ubezpieczeniowa pokryje koszty takiego transportu. W tym wypadku stawka wyliczana jest za kilometr. Jeżeli musisz przejechać kilka tysięcy kilometrów, koszty mogą urosnąć do niebotycznych rozmiarów.
 
Ubezpieczenie OC i NNW
 
Podczas swojego wyjazdowego wypoczynku może się tak zdarzyć, że dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, w którym nie tylko Ty będziesz poszkodowany, ale wyrządzisz również szkodę osobom trzecim. Takie szkody trzeba opłacić – nie ma innej opcji. Jeżeli nie wykupisz ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, za te szkody zapłacisz z własnej kieszeni. Jeżeli do swojej polisy turystycznej dołączysz OC, to firma ubezpieczeniowa poniesie koszty spowodowanych przez Ciebie szkód, a Twój budżet na tym nie ucierpi.
 
Ubezpieczenie NNW natomiast pozwoli pokryć koszty następstw nieszczęśliwych wypadków, które dotkną bezpośrednio Ciebie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, sprawdź na https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/ . Zapoznasz się ze szczegółami nie tyle samego NNW, ile kosztów, jakie trzeba ponieść rozszerzając swoją ochronę ubezpieczeniową.
 
Ubezpieczenie dla aktywnych i klauzula alkoholowa
 
Ubezpieczenie dla aktywnych to rozszerzenie, które powoduje, że polisa działa również wtedy, gdy Ty uprawiasz sport. Zasadniczo, wiele dyscyplin sportowych określanych jest jako podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych (jak choćby wyjścia w góry, jazda na nartach, lot balonem czy rejs statkiem) i w związku z tym jest wyłączeniem ochrony i zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności za Twoje zdrowie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ubezpieczenie dla aktywnych, wypadki, do których dojdzie podczas uprawiania przez Ciebie sportu również będą objęte ochroną.
 
A co, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, a Ty będziesz akurat po piwie? Trudno powiedzieć, by jedno piwo było stanem upojenia alkoholowego, ale w wielu przypadkach powoduje, że ubezpieczenia już nie otrzymasz. Jeżeli wykupisz sobie ubezpieczenie z klauzulą alkoholową, to taka ilość alkoholu, jaką spożyjesz wraz z jednym piwem – nie odbierze Ci prawa do wypłaty ubezpieczenia.
 
Klauzula dopuszcza ochronę do pewnej ilości alkoholu we krwi – ilość ta sprecyzowana jest w OWU, gdyż każda firma samodzielnie ustala tę granicę. Przed zawarciem umowy warto więc ją sprawdzić, by nie być później zaskoczonym.
 
Jak widać, ubezpieczenie turystyczne to wiele różnorodnych umów, które chronią podróżnego i jego majątek w różnych okolicznościach i na wiele różnych sposobów. Im szersze, tym bardziej przydatne i praktyczne.


Żródło: Artykuł Sponsorowany

 

POLECANE
Raport RPO ws. aresztowania ks. Olszewskiego. Obrońca zwraca uwagę na jeden dziwny szczegół z ostatniej chwili
Raport RPO ws. aresztowania ks. Olszewskiego. Obrońca zwraca uwagę na jeden dziwny szczegół

Rzecznik Praw Obywatelskich zakończył i opublikował raport ws. traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego. Jak poinformowano, duchowny nie został poddany torturom w rozumieniu prawa międzynarodowego, ale doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności. Jest komentarz obrońcy księdza, mec. Krzysztofa Wąsowskiego.

Sprawozdanie finansowe PiS. Szef PKW przekazał nowe informacje z ostatniej chwili
Sprawozdanie finansowe PiS. Szef PKW przekazał nowe informacje

W rozmowie z Polską Agencją Prasową przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że PKW nie podjęła w poniedziałek w trybie obiegowym uchwały ws. sprawozdania komitetu PiS. - Sprawa musi wrócić na posiedzenie 30 grudnia - przekazał Marciniak.

Kto rozwiesza banery z życzeniami od Karola Nawrockiego na wiaduktach w Warszawie? Wiadomości
Kto rozwiesza banery z życzeniami od Karola Nawrockiego na wiaduktach w Warszawie?

Już wkrótce będą miały miejsce święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji w poniedziałek nad ranem w Warszawie pojawiły się banery z życzeniami od Karola Nawrockiego. Nie wiadomo jednak kto jest pomysłodawcą akcji.

To żałosne. Jest odpowiedź z rządu na otwarty list Romanowskiego z ostatniej chwili
"To żałosne". Jest odpowiedź z rządu na otwarty list Romanowskiego

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak skomentował list otwarty Marcina Romanowskiego do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, w którym polityk stwierdza, że chciałby wrócić do kraju i dowieść swojej niewinności w uczciwym procesie.

Chaos w Korei Południowej. Opozycja grozi premierowi impeachmentem polityka
Chaos w Korei Południowej. Opozycja grozi premierowi impeachmentem

Południowokoreańska opozycja po obaleniu dotychczasowego prezydenta Yun Suk Yeola, zagroziła impeachmentem pełniącemu obowiązki prezydenta Hanowi Duck-soo. Politycy domagają się, aby podpisał on ustawę powołującą specjalnego prokuratora

Raport RPO ws. aresztowania ks. Olszewskiego. Jest komentarz mec. Bartosza Lewandowskiego gorące
Raport RPO ws. aresztowania ks. Olszewskiego. Jest komentarz mec. Bartosza Lewandowskiego

Rzecznik Praw Obywatelskich zakończył i opublikował raport ws. traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego. Jak poinformowano, duchowny nie został poddany torturom w rozumieniu prawa międzynarodowego, ale doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności. Jest komentarz mec. Bartosza Lewandowskiego.

RPO wskazuje na liczne naruszenia w traktowaniu byłych urzędniczek ministerstwa sprawiedliwości podczas aresztowania z ostatniej chwili
RPO wskazuje na liczne naruszenia w traktowaniu byłych urzędniczek ministerstwa sprawiedliwości podczas aresztowania

Rzecznik Praw Obywatelskich zbadał sprawę traktowania byłych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości podczas przebywania w areszcie.

Nazywaliśmy go dr. Google. Nowe informacje o zamachowcu z Magdeburga Wiadomości
"Nazywaliśmy go dr. Google". Nowe informacje o zamachowcu z Magdeburga

Niemieckie media podają, że zamachowca z Magdeburga nie był cenioną postacią w klinice. Współpracownicy mieli podważać jego kompetencje lekarskie oraz składać liczne skargi do kierownictwa.

Jest raport RPO ws. traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego z ostatniej chwili
Jest raport RPO ws. traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego

Rzecznik Praw Obywatelskich zakończył i opublikował raport ws. traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego. Jak poinformowano, duchowny nie został poddany torturom w rozumieniu prawa międzynarodowego, ale doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności.

List otwarty Romanowskiego do Bodnara. Polityk chce wrócić do kraju polityka
List otwarty Romanowskiego do Bodnara. Polityk chce wrócić do kraju

Poseł Marcin Romanowski opublikował list otwarty do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który dotyczy m.in. deklaracji o przeprowadzeniu sprawiedliwego procesu. Polityk zadeklarował, że wróci do kraju w ciągu sześciu godzin, jeśli minister spełni kilka warunków.

REKLAMA

Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?

Na wakacyjne czy świąteczne bardzo często długo i niecierpliwie się czeka. Poza starannym wybraniem miejsca docelowego podróży czy też hotelu, warto również dużo czasu i swojej uwagi poświęcić na staranne i dokładne wybranie ubezpieczenia turystycznego. Poniższy tekst pomoże Ci w dokonaniu takiego wyboru. Dlaczego? Znajdziesz tu najważniejsze informacje, na temat optymalnej polisy podróżnej.
 Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?
/ mat. własny
Ubezpieczenie turystyczne
 
Ubezpieczenie turystyczne to ogólna nazwa polis ubezpieczeniowych, które zawiera się na czas trwania wyjazdu. Nie ma tu znaczenia, czy jest to wyjazd wakacyjny, świąteczny, czy podróżny planuje ciągłe podróżowanie i przemieszczanie się z miejsca na miejsce, czy w planach są wakacje stacjonarne i na przykład plażowanie. Istotne znaczenie ma to, że ubezpieczony zamierza wyjechać, a najbardziej potrzebna jest polisa na wyjazdy zagraniczne.
 
Pobyt za granicą wiąże się z tym, że podróżny musi samodzielnie płacić za wszelkie podjęte wobec niego procedury medyczne (od wizyty u lekarza począwszy, poprzez drobne zabiegi aż po hospitalizację). Koszty mogą być bardzo wysokie, wszystko zależy od tego, jak bardzo skomplikowana pomoc będzie potrzebna ubezpieczonemu. W krajach Unii Europejskiej i EFTA pomóc pomoże EKUZ, aczkolwiek karta nie refunduje wszystkich usług medycznych i trzeba być gotowym na opłacenie części z nich z własnej kieszeni. 
 
Mając ubezpieczenie turystyczne, nie trzeba się martwić o te koszty. Podstawowym elementem, który jest objęty w ramach tej polisy to właśnie zwrot kosztów leczenia. Przy wysokiej sumie ubezpieczenia, a te najniższe zaczynają się zwykle od około 10 000 euro, można być spokojnym, że wszystkie koszty uda się pokryć z polisy. Warto jednak dopasować wysokość sumy gwarantowanej do kierunku podróży – przykładowo w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Japonii leczenie jest naprawdę bardzo kosztowne i niższe kwoty ubezpieczenia mogą nie wystarczyć.
 
Trzeba jednak wiedzieć, że ubezpieczenie podróżne to nie tylko zwrot kosztów leczenia, ale również ochrona bagażu podróżnego, pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej, OC w życiu prywatnym, transport medyczny czy ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. O co chodzi i czego dotyczą te dodatkowe opcje? Już wyjaśniamy.
 
Ubezpieczenie bagażu
 
Ubezpieczenie bagażu to polisa, która sprawdza się szczególnie przy wyjeżdżaniu, choć w drodze powrotnej można również z niej skorzystać. Jeżeli Twój bagaż z jakiegoś powodu zaginie lub zostanie skradziony, a Ty, jako ubezpieczony, masz odpowiednie dokumenty, które to potwierdzają (zgłoszenie na lotnisku zaginionego bagażu i numer sprawy lub notatka policyjna z kradzieży), to otrzymasz odszkodowanie, które pozwoli Ci odkupić utracone rzeczy. Nie musisz się martwić, że zostaniesz bez szczoteczki do zębów i ubrań, a wszystkie wakacyjny budżet musisz przeznaczyć na odkupienie sobie bagażu. Nie musisz, bo otrzymasz odszkodowanie.
 
Ubezpieczenie akcji ratowniczej i transportu medycznego
W wielu krajach akcje ratunkowe czy poszukiwawcze płatne – jak choćby u tańszych sąsiadów w Czechach i na Słowacji czy w Austrii. Koszty te bywają ogromne, sam start śmigłowca to około 5 000 euro. Można je pokryć dzięki polisie ubezpieczeniowej.
 
A jeżeli Twój stan zdrowia jest na tyle zły, że nie możesz wrócić do domu normalnym, rejsowym samolotem, tylko musisz skorzystać ze specjalistycznego transportu medycznego, to pamiętaj, że polisa ubezpieczeniowa pokryje koszty takiego transportu. W tym wypadku stawka wyliczana jest za kilometr. Jeżeli musisz przejechać kilka tysięcy kilometrów, koszty mogą urosnąć do niebotycznych rozmiarów.
 
Ubezpieczenie OC i NNW
 
Podczas swojego wyjazdowego wypoczynku może się tak zdarzyć, że dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, w którym nie tylko Ty będziesz poszkodowany, ale wyrządzisz również szkodę osobom trzecim. Takie szkody trzeba opłacić – nie ma innej opcji. Jeżeli nie wykupisz ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, za te szkody zapłacisz z własnej kieszeni. Jeżeli do swojej polisy turystycznej dołączysz OC, to firma ubezpieczeniowa poniesie koszty spowodowanych przez Ciebie szkód, a Twój budżet na tym nie ucierpi.
 
Ubezpieczenie NNW natomiast pozwoli pokryć koszty następstw nieszczęśliwych wypadków, które dotkną bezpośrednio Ciebie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, sprawdź na https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/ . Zapoznasz się ze szczegółami nie tyle samego NNW, ile kosztów, jakie trzeba ponieść rozszerzając swoją ochronę ubezpieczeniową.
 
Ubezpieczenie dla aktywnych i klauzula alkoholowa
 
Ubezpieczenie dla aktywnych to rozszerzenie, które powoduje, że polisa działa również wtedy, gdy Ty uprawiasz sport. Zasadniczo, wiele dyscyplin sportowych określanych jest jako podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych (jak choćby wyjścia w góry, jazda na nartach, lot balonem czy rejs statkiem) i w związku z tym jest wyłączeniem ochrony i zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności za Twoje zdrowie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ubezpieczenie dla aktywnych, wypadki, do których dojdzie podczas uprawiania przez Ciebie sportu również będą objęte ochroną.
 
A co, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, a Ty będziesz akurat po piwie? Trudno powiedzieć, by jedno piwo było stanem upojenia alkoholowego, ale w wielu przypadkach powoduje, że ubezpieczenia już nie otrzymasz. Jeżeli wykupisz sobie ubezpieczenie z klauzulą alkoholową, to taka ilość alkoholu, jaką spożyjesz wraz z jednym piwem – nie odbierze Ci prawa do wypłaty ubezpieczenia.
 
Klauzula dopuszcza ochronę do pewnej ilości alkoholu we krwi – ilość ta sprecyzowana jest w OWU, gdyż każda firma samodzielnie ustala tę granicę. Przed zawarciem umowy warto więc ją sprawdzić, by nie być później zaskoczonym.
 
Jak widać, ubezpieczenie turystyczne to wiele różnorodnych umów, które chronią podróżnego i jego majątek w różnych okolicznościach i na wiele różnych sposobów. Im szersze, tym bardziej przydatne i praktyczne.


Żródło: Artykuł Sponsorowany


 

Polecane
Emerytury
Stażowe