[Teraz także w placówkach Poczty Polskiej] Najnowszy numer "TS": Morze zaślubione Polsce
Jak wygląda polityka morska polski po wejściu do Unii Europejskiej?
– w artykule „Gospodarka morska nie na straty?” pisze Teresa Wójcik.– Jeśli chodzi o gospodarkę morską, nie pomogła akcesja do Unii Europejskiej. Przybyły środki finansowe, ale na ogół nie dla tego sektora. W efekcie norm i przepisów UE masowe zwolnienia grupowe z polskich stoczni dostarczały licznych fachowych pracowników stoczniom i platformom wiertniczym w Norwegii. Syndykom w postępowaniu upadłościowym umożliwiały bajeczne wynagrodzenia. Podjęta mizerna próba wykreowania polityki morskiej państwa dostosowanej do realiów gospodarczych i celów strategicznych UE nie mogła przynieść założonych efektów, zbyt wielkie i zasadnicze były błędy w kolejnych założeniach
O największych problemach związkowców w polskich portach opowiedział w rozmowie z Jakubem Pacanem Jacek Szornak, przewodniczący Krajowej Sekcji Portów Morskich NSZZ Solidarność.
To przede wszystkim uregulowanie działalności agencji pracy tymczasowej i innych podmiotów wykonujących prace portowe. Oceniamy, że około 30 proc., a w skrajnych przypadkach nawet 70 proc. pracowników wykonujących prace jest zatrudnionych na umowach śmieciowych i często są to osoby zupełnie niewyszkolone do tego charakteru zajęć. Pracodawcy z firm zewnętrznych szkolą pracowników w sposób prowizoryczny, najczęściej osiem godzin, i to tylko teoretycznie, czasem krócej, i mamy gotowego, niby wykwalifikowanego robotnika portowego.
W numerze Patrick Edery, francuski intelektualista mieszkający w Polsce, przedstawia wstrząsający tekst „Strzeżcie się losu Francji”.
Pod koniec grudnia 2017 r., w czasie największych ataków Komisji Europejskiej na Polskę, napisałem w „Le Figaro”: „Dla dobra Europy Polska nie może się poddać”. Wtedy postępowi technokraci atakowali otwarcie polską demokrację. Dziś zrozumieli, że nie docenili Polski i że blitzkrieg nie będzie możliwy. Pojęli, że będzie wymagało to od nich więcej cierpliwości, że będą musieli zastosować te same systematyczne metody niszczenia społeczeństwa i wykluczenia, które pozwoliły im przejąć władzę na Zachodzie, a w szczególności we Francji.
Sławomir Łosowski, lider zespołu Kombi, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem, opowiada o swojej 50. letniej karierze muzycznej.
Często było pod górę, ale byłem konsekwentny i nie oglądałem się do tyłu. Były kwestie materialne przez cały okres PRL. Mało zarabiałem, miałem na utrzymaniu rodzinę, a instrumenty i sprzęt były bardzo drogie. Były kwestie personalne. W pierwszych latach ciągle mi się zmieniał skład. Ludzie szukali bardziej intratnego zajęcia (śmiech). Nawet jak chcieli grać, to musieli czasem zrezygnować z muzyki na rzecz jakiejkolwiek pracy, aby utrzymać rodzinę. Niektórzy nie rzucali muzyki, lecz wybierali granie do kotleta.
W numerze również:
- "Wyjątkowe spotkanie na wyjątkową inaugurację" Mateusz Kosiński o posiedzeniu Komisji Krajowej w Pałacu Prezydenckim
- "Turystyczny boom" Mateusz Kosiński o turystycznych rekordach nad Morzem Bałtyckim
- "Borys, dziecko PO" Jakub Pacan o wyborze Borysa Budki na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej
- "Zaktualizowana strategia PGNiG" Teresa Wójcik o prezentacji strategii Grupy Kapitałowej
- "Wroga armia wirusów" Anna Zielińska o tym czy Polska może obronić się przed wirusami
- "Polska siła i inni" Prof. Marek Jan Chodakiewicz o piekle rewolucji
- "Podglądacz i akty oskarżenia" Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje najnowszy film Romana Polańskiego
- "Zaślubione Polsce" Leszek Masierak przypomina moment zaślubin Polski z morzem
- "Bohaterowie zawsze wracają" Agnieszka Żurek o obrońcach Wybrzeża z 1939 r.
- "Złoty Kalman gotowy do lotu na Marsa" Paweł Pietkun o łaziku zbudowanym przez studentów Akademii Górnocz-Hutniczej
- "Ratować polski przemysł stoczniowy" rozmowa Marcina Koziestańskiego z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność
Najnowszy numer "TS" (06/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj.