Za nami XIX Walne Zebranie Delegatów Regionu Gdańskiego NSZZ "S"

Dzisiaj w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej obradowało XIX Walne Zebranie Delegatów NSZZ "Solidarność" Regionu Gdańskiego. Delegaci przed przystąpieniem do obrad wzięli udział we Mszy Świętej w intencji Solidarności i Ojczyzny oraz uczcili pamięć kolegów i koleżanek, którzy odeszli do wieczności w ciągu minionych dwóch lat.
Krzysztof Dośla i Grzegorz Adamowicz Za nami XIX Walne Zebranie Delegatów Regionu Gdańskiego NSZZ
Krzysztof Dośla i Grzegorz Adamowicz / fot. NSZZ "S" Region Gdański

Walne Zebranie Delegatów to okazja do podsumowania połowy kadencji mijającej od Walnego Zebrania Delegatów Regionu Gdańskiego z 14 czerwca 2023 r. Od tego czasu wiele się w Kraju zmieniło, szczególnie na scenie politycznej, co nie pozostaje bez wpływu na otoczenie, w którym działają związkowcy. 

45-letnia tradycja

Obrady otworzył przewodniczący ZRG NSZZ „S” Krzysztof Dośla. W historycznej Sali BHP dawnej Stoczni Gdańskiej wybrzmiały słowa hymnu NSZZ „Solidarność”.

Obradom towarzyszyła wystawa prac plastycznych wyróżnionych w konkursie Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz Fundacji „Solidarni Dzieciom i Seniorom” „Polska – moje miejsce, mój kraj”. Przybyli też do Sali BHP młodzi ich autorzy wraz z nauczycielami.

Wręczono nagrody i wyróżnienia. Delegaci wysłuchali też krótkiego recitalu uczennicy Katolickiego LO z Chojnic Zosi Kosobuckiej, laureatki funduszu stypendialnego NSZZ „S”.

Krzysztof Dośla nawiązał do 45-letniej tradycji Związku i sali obrad, tej samej, która była świadkiem burzliwych wydarzeń z 1980 r. oraz do mszy świętej na gdańskiej Zaspie z 1987 r.

Wśród gości XIX WZD znaleźli się m.in. ks. prałat dr Sławomir Decowski, duszpasterz ludzi pracy, który odmówił modlitwę za delegatów, Janusz Śniadek, były przewodniczący KK NSZZ „S” oraz wiceprzewodniczący KK NSZZ „S” Grzegorz Adamowicz, który przekazał pozdrowienia od Piotra Dudy, przewodniczącego Krajówki. Podzielił się także refleksjami po ostatnim KZD i po wyborach prezydenckich.

Na WZD gościli także przedstawiciele z OIP w Gdańsku z okręgowym inspektorem pracy Piotrem Prokopowiczem oraz przewodniczący regionów słupskiego Dariusz Piankowski i elbląskiego Zbigniew Koban. 

W intencji Związku i Ojczyzny

Delegaci uczestniczyli wcześniej w porannej mszy świętej w intencji Związku i Ojczyzny. Związkowcy uczcili tych, którzy odeszli do Pana w ciągu ostatnich dwóch lat, to m.in. Kazimierz Zimny, olimpijczyk, organizator „Maratonu Solidarności”, ks. prałat Stanisław Cieniewicz, dziekan dekanatu tczewskiego, w PRL kapelan opozycji i „Solidarności”, Florian Wiśniewski, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, prof. Andrzej Stepnowski, uczestnik strajków w sierpniu 1980 roku, był w składzie komitetu założycielskiego NSZZ „Solidarność” na Politechnice Gdańskiej, Ewa Sikorska-Trela, w latach 90. przewodnicząca „Solidarności”, na Uniwersytecie Gdańskim, posłanka AWS, Jacek Rybicki, były przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, poseł AWS, Zbigniew Sulatycki, kapitan żeglugi wielkiej, Andrzej Jan Piwarski, artysta malarz, przyjaciel „Solidarności”.

"Szczęść Boże Solidarności!"

Janusz Śniadek przypomniał, że NSZZ „S” udzieliła poparcia prezydentowi-elektowi Karolowi Nawrockiemu i życzył: Szczęść Boże Polsce, Szczęść Boże Solidarności!

Dyrektor IPN dr Marek Szymaniak podkreślił, że Instytut stoi na straży polskiej tożsamości i podkreślił tak fundamenty niepodległości – 21 postulatów MKS, Porozumienia sierpniowe oraz wspólne inicjatywy m.in. 40 rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nawiązał też do faktu, że prezydent-elekt dr Nawrocki był pracownikiem gdańskiego oddziału IPN. Krzysztof Dośla przekazał od niego życzenia dla gdańskiej „S”, które Karol Nawrocki przekazał na jego ręce. W prezydium WZD zasiadają Andrzej Kościk i Piotr Gierszewski.

Głównym punktem dzisiejszych obrad było przedstawienie i zatwierdzenie w głosowaniu sprawozdania z działalności Zarządu Regionu za ostatnie dwa lata. Delegaci wybrali też na wakujące miejsce jednego z członków ZRG.

Sprzeciw wobec zmian zagrażających stabilności polskiego systemu edukacji

Na WZD procedowano także apel wobec prób manipulowania historią najnowszą i terminologią związaną z tragedią Grudnia ’70 (pojawia się zabieg semantyczny i określenie zbrodni z 1970 r. „rewoltą grudniową”) oraz stanowisko w sprawie przygotowywanej nowelizacji ustawy – prawo oświatowe w kontekście nauczania religii i etyki. Związkowcy z oświaty protestują przeciwko zmianom proponowanym przez MEN, jak ograniczanie nauczania chemii, historii, biologii oraz wyrugowania prac domowych. Kadry kierownicze resortu nie wywodzą się ze szkolnictwa. Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” wypracowała stanowiska wobec propozycji legislacyjnych i działań Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Związkowcy wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec zmian zagrażających stabilności, jakości oraz ideowej spójności polskiego systemu edukacji m.in. wobec ograniczanie lekcji religii i innych przedmiotów – podkreślono, że zmniejszenie wymiaru godzin nauczania religii zagraża zatrudnieniu nauczycieli i katechetów oraz narusza prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Nauczyciele domagają się też powiązania ich wynagrodzeń ze średnią krajową w gospodarce. To postulat powtarzany od listopada 1980 roku. Od WZD komisja rewizyjna liczy 10 członków. Uchwały i apel przeszły bez sprzeciwu.

 


 

POLECANE
Konfiskata samochodów i sąd deportacyjny. Konfederacja zapowiada z ostatniej chwili
Konfiskata samochodów i sąd deportacyjny. Konfederacja zapowiada

Konfederacja zapowiada projekt ustawy o konfiskacie pojazdów używanych do przewozu migrantów, a także o powołaniu sądu deportacyjnego – poinformował we wtorek poseł Przemysław Wipler.

Gwiazda TVN straci program? Podano wyniki oglądalności z ostatniej chwili
Gwiazda TVN straci program? Podano wyniki oglądalności

Oglądalność "Kropki nad i" w sezonie 2024/2025 spadła aż o 213 tys. widzów – informuje portal Wirtualne Media.

Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego.

Fatalne wieści dla Tuska. Sondaż nie pozostawia złudzeń z ostatniej chwili
Fatalne wieści dla Tuska. Sondaż nie pozostawia złudzeń

Ponad połowa Polaków uważa, że Donald Tusk nie jest skutecznym premierem – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia ZET.

Komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Gdańska

Port Lotniczy Gdańsk udostępni miejsce dla zespołu ratowników. Będą mieli swoje zaplecze i będą parkować karetkę. Będą zabezpieczać teren dzielnicy Matarnia i okolic – informuje Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Polska 2050 stawia ultimatum Tuskowi: Zagłosujemy z PiS i Konfederacją z ostatniej chwili
Polska 2050 stawia ultimatum Tuskowi: "Zagłosujemy z PiS i Konfederacją"

Jeżeli rząd nie dogada się z Polską 2050 w sprawie jej projektu, partia Szymona Hołowni przegłosuje go razem z PiS i Konfederacją – dowiedział się "Puls Biznesu”. Szykuje się kolejny zgrzyt w łonie koalicji rządzącej.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

We wtorek po południu i w nocy burze, ulewne deszcze do 40 mm i wiatr do 70 km/h na zachodzie i północnym-wschodzie Polski – ostrzega we wtorek IMGW.

615 lat temu pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie pokonały armię Zakonu Krzyżackiego z ostatniej chwili
615 lat temu pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie pokonały armię Zakonu Krzyżackiego

15 lipca 1410 r. pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie, wspierane przez oddziały ruskie, czeskie i tatarskie, pod wodzą króla Władysława Jagiełły pokonały armię zgromadzoną przez Zakon Krzyżacki. Była to jedna z największych bitew średniowiecza.

Czy uda się wepchnąć dżinna z powrotem do butelki? tylko u nas
Czy uda się wepchnąć dżinna z powrotem do butelki?

Bardzo dobrze, że prowadzący z nim rozmowę w Radiu Wnet Łukasz Jankowski przerwał wywiad po jego słowach o "fejkowych komorach gazowych". Ale dlaczego człowiek o takich poglądach w ogóle się tam znalazł? Dlaczego został mu udostępniony mikrofon? Czy redakcja nie mogła przewidzieć, co będzie mówił?

Reprezentacja Polski ma nowego trenera Wiadomości
Reprezentacja Polski ma nowego trenera

Po ponad miesiącu od rezygnacji Michała Probierza Polski Związek Piłki Nożnej zdecydował, kto przejmie stery w reprezentacji Polski. Jak ustalił Polsat News, nowym selekcjonerem zostanie Jan Urban.

REKLAMA

Za nami XIX Walne Zebranie Delegatów Regionu Gdańskiego NSZZ "S"

Dzisiaj w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej obradowało XIX Walne Zebranie Delegatów NSZZ "Solidarność" Regionu Gdańskiego. Delegaci przed przystąpieniem do obrad wzięli udział we Mszy Świętej w intencji Solidarności i Ojczyzny oraz uczcili pamięć kolegów i koleżanek, którzy odeszli do wieczności w ciągu minionych dwóch lat.
Krzysztof Dośla i Grzegorz Adamowicz Za nami XIX Walne Zebranie Delegatów Regionu Gdańskiego NSZZ
Krzysztof Dośla i Grzegorz Adamowicz / fot. NSZZ "S" Region Gdański

Walne Zebranie Delegatów to okazja do podsumowania połowy kadencji mijającej od Walnego Zebrania Delegatów Regionu Gdańskiego z 14 czerwca 2023 r. Od tego czasu wiele się w Kraju zmieniło, szczególnie na scenie politycznej, co nie pozostaje bez wpływu na otoczenie, w którym działają związkowcy. 

45-letnia tradycja

Obrady otworzył przewodniczący ZRG NSZZ „S” Krzysztof Dośla. W historycznej Sali BHP dawnej Stoczni Gdańskiej wybrzmiały słowa hymnu NSZZ „Solidarność”.

Obradom towarzyszyła wystawa prac plastycznych wyróżnionych w konkursie Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz Fundacji „Solidarni Dzieciom i Seniorom” „Polska – moje miejsce, mój kraj”. Przybyli też do Sali BHP młodzi ich autorzy wraz z nauczycielami.

Wręczono nagrody i wyróżnienia. Delegaci wysłuchali też krótkiego recitalu uczennicy Katolickiego LO z Chojnic Zosi Kosobuckiej, laureatki funduszu stypendialnego NSZZ „S”.

Krzysztof Dośla nawiązał do 45-letniej tradycji Związku i sali obrad, tej samej, która była świadkiem burzliwych wydarzeń z 1980 r. oraz do mszy świętej na gdańskiej Zaspie z 1987 r.

Wśród gości XIX WZD znaleźli się m.in. ks. prałat dr Sławomir Decowski, duszpasterz ludzi pracy, który odmówił modlitwę za delegatów, Janusz Śniadek, były przewodniczący KK NSZZ „S” oraz wiceprzewodniczący KK NSZZ „S” Grzegorz Adamowicz, który przekazał pozdrowienia od Piotra Dudy, przewodniczącego Krajówki. Podzielił się także refleksjami po ostatnim KZD i po wyborach prezydenckich.

Na WZD gościli także przedstawiciele z OIP w Gdańsku z okręgowym inspektorem pracy Piotrem Prokopowiczem oraz przewodniczący regionów słupskiego Dariusz Piankowski i elbląskiego Zbigniew Koban. 

W intencji Związku i Ojczyzny

Delegaci uczestniczyli wcześniej w porannej mszy świętej w intencji Związku i Ojczyzny. Związkowcy uczcili tych, którzy odeszli do Pana w ciągu ostatnich dwóch lat, to m.in. Kazimierz Zimny, olimpijczyk, organizator „Maratonu Solidarności”, ks. prałat Stanisław Cieniewicz, dziekan dekanatu tczewskiego, w PRL kapelan opozycji i „Solidarności”, Florian Wiśniewski, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, prof. Andrzej Stepnowski, uczestnik strajków w sierpniu 1980 roku, był w składzie komitetu założycielskiego NSZZ „Solidarność” na Politechnice Gdańskiej, Ewa Sikorska-Trela, w latach 90. przewodnicząca „Solidarności”, na Uniwersytecie Gdańskim, posłanka AWS, Jacek Rybicki, były przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, poseł AWS, Zbigniew Sulatycki, kapitan żeglugi wielkiej, Andrzej Jan Piwarski, artysta malarz, przyjaciel „Solidarności”.

"Szczęść Boże Solidarności!"

Janusz Śniadek przypomniał, że NSZZ „S” udzieliła poparcia prezydentowi-elektowi Karolowi Nawrockiemu i życzył: Szczęść Boże Polsce, Szczęść Boże Solidarności!

Dyrektor IPN dr Marek Szymaniak podkreślił, że Instytut stoi na straży polskiej tożsamości i podkreślił tak fundamenty niepodległości – 21 postulatów MKS, Porozumienia sierpniowe oraz wspólne inicjatywy m.in. 40 rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nawiązał też do faktu, że prezydent-elekt dr Nawrocki był pracownikiem gdańskiego oddziału IPN. Krzysztof Dośla przekazał od niego życzenia dla gdańskiej „S”, które Karol Nawrocki przekazał na jego ręce. W prezydium WZD zasiadają Andrzej Kościk i Piotr Gierszewski.

Głównym punktem dzisiejszych obrad było przedstawienie i zatwierdzenie w głosowaniu sprawozdania z działalności Zarządu Regionu za ostatnie dwa lata. Delegaci wybrali też na wakujące miejsce jednego z członków ZRG.

Sprzeciw wobec zmian zagrażających stabilności polskiego systemu edukacji

Na WZD procedowano także apel wobec prób manipulowania historią najnowszą i terminologią związaną z tragedią Grudnia ’70 (pojawia się zabieg semantyczny i określenie zbrodni z 1970 r. „rewoltą grudniową”) oraz stanowisko w sprawie przygotowywanej nowelizacji ustawy – prawo oświatowe w kontekście nauczania religii i etyki. Związkowcy z oświaty protestują przeciwko zmianom proponowanym przez MEN, jak ograniczanie nauczania chemii, historii, biologii oraz wyrugowania prac domowych. Kadry kierownicze resortu nie wywodzą się ze szkolnictwa. Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” wypracowała stanowiska wobec propozycji legislacyjnych i działań Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Związkowcy wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec zmian zagrażających stabilności, jakości oraz ideowej spójności polskiego systemu edukacji m.in. wobec ograniczanie lekcji religii i innych przedmiotów – podkreślono, że zmniejszenie wymiaru godzin nauczania religii zagraża zatrudnieniu nauczycieli i katechetów oraz narusza prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Nauczyciele domagają się też powiązania ich wynagrodzeń ze średnią krajową w gospodarce. To postulat powtarzany od listopada 1980 roku. Od WZD komisja rewizyjna liczy 10 członków. Uchwały i apel przeszły bez sprzeciwu.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe