Pielgrzymka ludzi pracy. Dla upamiętnienia ludzi Czerwca
– Scenariusz autorstwa Anny Dreli to opowieść o pracy duszpasterskiej ks. Romana Kotlarza, homiliach w obronie robotników prześladowanych po proteście społecznym w 1976 roku oraz jego tragicznej śmierci. Robert Grudzień jest także autorem koncertów upamiętniających postać i męczeńską śmierć ks. Romana Kotlarza, które od dwóch lat uświetniają coroczne obchody organizowane w Trablicach i Pelagowie, ostatniej parafii bohaterskiego kapłana. W koncercie na Jasnej Górze będzie można usłyszeć jego utwory skomponowane dla upamiętnienia radomskiego protestu robotników, który znacznie przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce – wyjaśnia Kamila Wrzesińka.
Muzyka, która będą mieli szanse usłyszeć pielgrzymi została skomponowana na 30. rocznicę Radomskiego Czerwca. „Misterium Dźwięku Pamięci Wydarzeń Radomskich Czerwca 1976” jest autorskim projektem duetu Robert Grudzień (organy, fortepian) i Iwona Jędruch (gongi, misy dźwiękowe). Płyta otrzymała wiele pozytywnych ocen i opinii. Z uznaniem wypowiadali się o niej m.in. ostatni Prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski i ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka.
– Płyta zyskała uznanie Lecha Kaczyńskiego, ówczesnego Prezydenta RP i jego małżonki, czego konsekwencją było umieszczenie dwóch utworów „Dolorosa” i „Człowiek” na czteropłytowym albumie „Wołyń 1943”. Album został wydany przez Polskie Radio.„Dolorosa” rozpoczynała też koncert, który odbył się w Łucku na Ukrainie podczas oficjalnych obchodów 70. Rocznicy Rzezi Wołyńskiej – wyjaśnia Kamila Wrzesińska.
Od corocznej pielgrzymki Ludzi Pracy do Matki Bożej Częstochowskiej dzieli nas zaledwie kilka dni. W dniach 17-18 września (sobota-niedziela) pielgrzymi z całej Polski przybędą na Jasną Górę, aby dziękować za miniony rok, polecać Maryi pracowników, pracodawców oraz osoby bezrobotne. W tym roku hasłem przewodnim będą słowa „Miłosierdzie przychodzi przez Maryję”.
Izabela Kozłowska