#RokNowychZadań: premier Beata Szydło o reformach sądownictwa i służb specjalnych

"Służba obywatelom to priorytet rządu Prawa i Sprawiedliwości" - przekonywała w czwartek premier Beata Szydło po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro oraz koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim. Wymieniła w tym kontekście m.in. planowaną reformę sądownictwa i modernizację służb specjalnych.
 #RokNowychZadań: premier Beata Szydło o reformach sądownictwa i służb specjalnych
/ Fot. KPRM
Dobrze działające prawo i służby specjalne na straży bezpieczeństwa polskiego obywatela

To już trzecie z kolei spotkanie szefowej rządu z ministrami w ramach zaplanowanego na dwa tygodnie przeglądu resortów. Jego celem jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu.

Rozmawialiśmy o tym, co dla Polaków jest najważniejsze, czyli o bezpieczeństwie i sprawiedliwości. O tym, jakie są już podjęte działania w ramach wprowadzanych projektów. Resort sprawiedliwości ma na swoim koncie przyjęcie wielu bardzo ważnych ustaw – podkreślała premier Beata Szydło. Wymieniła działania ograniczające patologie w gospodarce czy ustawy chroniące polskie dzieci.

Premier Beata Szydło poinformowała, że resort sprawiedliwości w 2017 r. będzie się koncentrować na oczekiwanej przez wszystkich reformie sądownictwa. Polacy narzekają na pracę sadów, a muszą zaufać sądom – zaznaczyła. Jednocześnie przekonywała, że obywatele muszą wiedzieć, że idą do sądów po sprawiedliwość, że zawsze kiedy potrzebują ochrony, państwo stoi po ich stronie. To, wg premier, główne założenie, punkt, z którego wychodzi reforma sądownictwa.

Szefowa rządu odnosząc się do służb specjalnych dodała, że są pod kontrolą państwa i w służbie państwa, a ich podstawową rolą jest ochrona strategicznych instytucji i każdego polskiego obywatela. To niezwykle ważne, by Polacy czuli się bezpiecznie i wszystkie zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne były eliminowane – zaznaczyła Beata Szydło.

Plany koordynatora służb specjalnych na 2017 rok: modernizacja służb i walka z korupcją

Mamy bardzo szczegółowy plan, którego jedynym celem jest wzmocnienie naszych służb specjalnych i ich modernizacja, żebyśmy wszyscy mieli poczucie - my jako rządzący i państwo jako obywatele - że możemy żyć w bezpiecznym kraju, że Polska jest póki co oazą bezpieczeństwa na tle tego, co się dzieje w Europie - powiedział minister Mariusz Kamiński. Jak dodał te elementy planu, które będą wymagały zgody parlamentu, będą w odpowiednim i właściwym momencie podane do wiadomości opinii publicznej.

Minister Mariusz Kamiński zaznaczył, że podstawowym zadaniem polskich służb specjalnych jest ochrona suwerenności państwa. Z bezpieczeństwem obywateli związane jest także zagrożenie terroryzmem. To, że u nas nie doszło do spektakularnych, krwawych zamachów to wielkie szczęście, ale to również ciężka praca służb specjalnych – przekonywał.

Koordynator służb specjalnych przypomniał, że w 2016 r. w Polsce odbyły się dwie światowej rangi imprezy - szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Zabezpieczenie tych imprez pod kątem bezpieczeństwa ich uczestników, to był gigantyczny wysiłek m.in. służb specjalnych. Jestem przekonany, że były to najbardziej zaawansowane i na największą skalę działania operacyjne służb specjalnych w wolnej Polsce - mówił.

Minister Kamiński podkreślił, że kolejnym priorytetem jego działań na nadchodzący rok jest walka z korupcją. Obecnie przygotowany jest projekt ustawy o jawności życia publicznego m.in. w sprawie oświadczeń majątkowych funkcjonariuszy publicznych. Uregulowany zostanie także status prawny tzw. sygnalistów. Chodzi o stworzenie ochrony dla obywateli, tak by nie mogli być z tytułu swojej obywatelskiej postawy szykanowani w miejscu pracy – mówił minister Mariusz Kamiński.

2017 rok: reforma sądownictwa i Kodeksu karnego

Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział poważną reformę Kodeksu karnego. Będziemy zaostrzać kary za najbrutalniejsze przestępstwa i adekwatnie reagować na drobne występki - mówił Zbigniew Ziobro. Wg niego społeczeństwo zasługuje, by w sposób skuteczny chronić je przed groźnymi, niepoprawnymi bandytami”.

Minister Zbigniew Ziobro zaprezentował również założenia reformy sądownictwa. Zmiany w obszarze sądownictwa wymagają rozwagi i przemyślanego wprowadzania tak, aby nie spowodować niepotrzebnych ubocznych następstw - mówił szef resortu sprawiedliwości. Kolejna zmianą planowaną przez resort sprawiedliwości jest zwiększenie efektywności pracy sędziów oraz zmniejszenie liczby funkcyjnych stanowisk w sądach. Zdiagnozowaliśmy tutaj wiele nieprawidłowości i zjawisk, których wyeliminowanie, w naszej ocenie, spowoduje realną poprawę efektywności pracy sędziów. W Polsce jest za dużo sędziów. Mamy armię 10 tysięcy sędziów - powiedział Ziobro.

Minister sprawiedliwości zapowiedział także uproszczenie procedur mających wpływ na postępowania sądowe w sprawach cywilnych i gospodarczych oraz ustanowienie zasady niezmienności składu sądu także w sprawach cywilnych. Wprowadzony zostanie też system elektroniczny ewidencji pracy sędziów, który ma mierzyć obciążenie sprawami sądów i sędziów i pozwoli na rozłożenie ich tak, aby przyspieszyć postępowania.  W Sądzie Najwyższym powstanie dodatkowa izba dyscyplinarna, która zajmowałaby się przewinieniami dyscyplinarnymi sędziów i prokuratorów. Resort zamierza też kontrolować w skali całego kraju losowanie składu sądów w każdym sądzie w Polsce.

Minister Ziobro poinformował, że przygotowano zmianę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, w myśl której sędziów do KRS wybierałby parlament. To jest demokratyczna legitymacja i prawo parlamentu do współdecydowania o tym, kto w przyszłości będzie tworzył kadry sędziowskie - ocenił.

Źródło; premier.gov.pl

 

POLECANE
Samuel Pereira: Kto zyskał na operacji dezinformacyjnej przeciwko Morawieckiemu? tylko u nas
Samuel Pereira: Kto zyskał na operacji dezinformacyjnej przeciwko Morawieckiemu?

W Polsce, jak i na całym świecie, dezinformacja staje się niebezpieczną bronią w walce politycznej. Wbrew temu co jest popularne sądzić – najczęściej chwytają się jej te środowiska, które prezentują się jako walczące z kłamstwem i nienawiścią.

Pieniądze dla PiS. Szef PKW ostrzega gorące
Pieniądze dla PiS. Szef PKW ostrzega

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak wyraził nadzieję, że podczas poniedziałkowego posiedzenia członkowie Komisji zajmą stanowisko ws. zapytania ministra finansów o wypłatę środków dla PiS. Zauważył, że ich niewypłacenie może być podstawą protestów wyborczych.

Dostaliśmy odpowiedź ministerstwa sprawiedliwości nt. badań skóry głowy i cebulek włosów w ministerstwie tylko u nas
Dostaliśmy odpowiedź ministerstwa sprawiedliwości nt. badań skóry głowy i cebulek włosów w ministerstwie

Dziwacznie brzmiące informacje na temat wydatków Ministerstwa Sprawiedliwości ujawniła szefowa Krajowej Rady Sądowniczej Dagmara Pawełczyk-Woicka. Mamy odpowiedź ministerstwa.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Pociągi II linii metra kursują po skróconej trasie – informuje warszawskie metro.

Atak nożownika w Niemczech. Wiadomo, kim jest sprawca Wiadomości
Atak nożownika w Niemczech. Wiadomo, kim jest sprawca

Dwie osoby, w tym dwuletnie dziecko zginęły, a dwie zostały poważnie ranne w wyniku ataku nożownika w miejscowości Aschaffenburg. Policja zatrzymała sprawcę - 28-letniego mężczyznę z Afganistanu.

Pożar składowiska odpadów z niebezpiecznymi materiałami pod Radomskiem Wiadomości
Pożar składowiska odpadów z niebezpiecznymi materiałami pod Radomskiem

W gminie Radomsko w woj. łódzkim doszło do pożaru składowiska odpadów z niebezpiecznymi materiałami.

Wiadomości
Samsung S25. Powrót kultowej serii S

Dzisiaj miała miejsce premiera flagowego smartfona ze stajni Samsunga. Nowy model telefonu należący do popularnej serii S z pewnością zadziwi nie tylko fanów marki. Czy Samsung Galaxy S25 ma szansę zatrząść rynkiem? Sprawdź!

Trzaskowski bił na alarm ws. 800 plus dla Ukraińców. Ministerstwo: Nie wpłynęła żadna propozycja Wiadomości
Trzaskowski bił na alarm ws. 800 plus dla Ukraińców. Ministerstwo: Nie wpłynęła żadna propozycja

Do resortu rodziny nie wpłynęły ze sztabu prezydenta Rafała Trzaskowskiego żadne oficjalne informacje ani propozycje zmian przepisów dotyczących 800 plus dla Ukraińców – informuje Wirtualną Polskę Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach. Jest pierwszy sondaż polityka
Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach. Jest pierwszy sondaż

Dziennikarz Krzysztof Stanowski zapowiedział, że wystartuje w wyborach prezydenckich. Co sądzą o nim Polacy?

Minister Kotula skłamała w sprawie wykształcenia? Jest reakcja gorące
Minister Kotula skłamała w sprawie wykształcenia? Jest reakcja

"Przez pięć lat Katarzyna Kotula na swoim koncie w Sejmie przedstawiała, że posiada stopień magistra Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Okazało się jednak, że minister ds. równości takiego dyplomu nie posiada" – informuje Telewizja Republika. Teraz do całej sprawy odniosła się sama minister.

REKLAMA

#RokNowychZadań: premier Beata Szydło o reformach sądownictwa i służb specjalnych

"Służba obywatelom to priorytet rządu Prawa i Sprawiedliwości" - przekonywała w czwartek premier Beata Szydło po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro oraz koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim. Wymieniła w tym kontekście m.in. planowaną reformę sądownictwa i modernizację służb specjalnych.
 #RokNowychZadań: premier Beata Szydło o reformach sądownictwa i służb specjalnych
/ Fot. KPRM
Dobrze działające prawo i służby specjalne na straży bezpieczeństwa polskiego obywatela

To już trzecie z kolei spotkanie szefowej rządu z ministrami w ramach zaplanowanego na dwa tygodnie przeglądu resortów. Jego celem jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu.

Rozmawialiśmy o tym, co dla Polaków jest najważniejsze, czyli o bezpieczeństwie i sprawiedliwości. O tym, jakie są już podjęte działania w ramach wprowadzanych projektów. Resort sprawiedliwości ma na swoim koncie przyjęcie wielu bardzo ważnych ustaw – podkreślała premier Beata Szydło. Wymieniła działania ograniczające patologie w gospodarce czy ustawy chroniące polskie dzieci.

Premier Beata Szydło poinformowała, że resort sprawiedliwości w 2017 r. będzie się koncentrować na oczekiwanej przez wszystkich reformie sądownictwa. Polacy narzekają na pracę sadów, a muszą zaufać sądom – zaznaczyła. Jednocześnie przekonywała, że obywatele muszą wiedzieć, że idą do sądów po sprawiedliwość, że zawsze kiedy potrzebują ochrony, państwo stoi po ich stronie. To, wg premier, główne założenie, punkt, z którego wychodzi reforma sądownictwa.

Szefowa rządu odnosząc się do służb specjalnych dodała, że są pod kontrolą państwa i w służbie państwa, a ich podstawową rolą jest ochrona strategicznych instytucji i każdego polskiego obywatela. To niezwykle ważne, by Polacy czuli się bezpiecznie i wszystkie zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne były eliminowane – zaznaczyła Beata Szydło.

Plany koordynatora służb specjalnych na 2017 rok: modernizacja służb i walka z korupcją

Mamy bardzo szczegółowy plan, którego jedynym celem jest wzmocnienie naszych służb specjalnych i ich modernizacja, żebyśmy wszyscy mieli poczucie - my jako rządzący i państwo jako obywatele - że możemy żyć w bezpiecznym kraju, że Polska jest póki co oazą bezpieczeństwa na tle tego, co się dzieje w Europie - powiedział minister Mariusz Kamiński. Jak dodał te elementy planu, które będą wymagały zgody parlamentu, będą w odpowiednim i właściwym momencie podane do wiadomości opinii publicznej.

Minister Mariusz Kamiński zaznaczył, że podstawowym zadaniem polskich służb specjalnych jest ochrona suwerenności państwa. Z bezpieczeństwem obywateli związane jest także zagrożenie terroryzmem. To, że u nas nie doszło do spektakularnych, krwawych zamachów to wielkie szczęście, ale to również ciężka praca służb specjalnych – przekonywał.

Koordynator służb specjalnych przypomniał, że w 2016 r. w Polsce odbyły się dwie światowej rangi imprezy - szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Zabezpieczenie tych imprez pod kątem bezpieczeństwa ich uczestników, to był gigantyczny wysiłek m.in. służb specjalnych. Jestem przekonany, że były to najbardziej zaawansowane i na największą skalę działania operacyjne służb specjalnych w wolnej Polsce - mówił.

Minister Kamiński podkreślił, że kolejnym priorytetem jego działań na nadchodzący rok jest walka z korupcją. Obecnie przygotowany jest projekt ustawy o jawności życia publicznego m.in. w sprawie oświadczeń majątkowych funkcjonariuszy publicznych. Uregulowany zostanie także status prawny tzw. sygnalistów. Chodzi o stworzenie ochrony dla obywateli, tak by nie mogli być z tytułu swojej obywatelskiej postawy szykanowani w miejscu pracy – mówił minister Mariusz Kamiński.

2017 rok: reforma sądownictwa i Kodeksu karnego

Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział poważną reformę Kodeksu karnego. Będziemy zaostrzać kary za najbrutalniejsze przestępstwa i adekwatnie reagować na drobne występki - mówił Zbigniew Ziobro. Wg niego społeczeństwo zasługuje, by w sposób skuteczny chronić je przed groźnymi, niepoprawnymi bandytami”.

Minister Zbigniew Ziobro zaprezentował również założenia reformy sądownictwa. Zmiany w obszarze sądownictwa wymagają rozwagi i przemyślanego wprowadzania tak, aby nie spowodować niepotrzebnych ubocznych następstw - mówił szef resortu sprawiedliwości. Kolejna zmianą planowaną przez resort sprawiedliwości jest zwiększenie efektywności pracy sędziów oraz zmniejszenie liczby funkcyjnych stanowisk w sądach. Zdiagnozowaliśmy tutaj wiele nieprawidłowości i zjawisk, których wyeliminowanie, w naszej ocenie, spowoduje realną poprawę efektywności pracy sędziów. W Polsce jest za dużo sędziów. Mamy armię 10 tysięcy sędziów - powiedział Ziobro.

Minister sprawiedliwości zapowiedział także uproszczenie procedur mających wpływ na postępowania sądowe w sprawach cywilnych i gospodarczych oraz ustanowienie zasady niezmienności składu sądu także w sprawach cywilnych. Wprowadzony zostanie też system elektroniczny ewidencji pracy sędziów, który ma mierzyć obciążenie sprawami sądów i sędziów i pozwoli na rozłożenie ich tak, aby przyspieszyć postępowania.  W Sądzie Najwyższym powstanie dodatkowa izba dyscyplinarna, która zajmowałaby się przewinieniami dyscyplinarnymi sędziów i prokuratorów. Resort zamierza też kontrolować w skali całego kraju losowanie składu sądów w każdym sądzie w Polsce.

Minister Ziobro poinformował, że przygotowano zmianę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, w myśl której sędziów do KRS wybierałby parlament. To jest demokratyczna legitymacja i prawo parlamentu do współdecydowania o tym, kto w przyszłości będzie tworzył kadry sędziowskie - ocenił.

Źródło; premier.gov.pl


 

Polecane
Emerytury
Stażowe