Grecka Cerkiew zbada autokefalię Prawosławnego Kościoła Ukrainy. To zaważy na przyszłości prawosławia

Prawosławny Kościół Ukrainy istnieje od 15 grudnia 2018, kiedy w Soborze Mądrości Bożej w Kijowie, duchowni Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, wespół z duchownymi Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz częścią duchownych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, powołali Kościół Prawosławny Ukrainy, a Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny i Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego rozwiązały się. Kościół Prawosławny Ukrainy otrzymał 6 stycznia 2019 od Patriarchatu Konstantynopolitańskiego status kanonicznej cerkwi autokefalicznej.
Oznaczało to pełne i ostateczne uniezależnienie się kościoła na Ukrainie od Cerkwi Moskiewskiej, ale również osłabienie prawosławia jako religii. Teraz w tej sprawie wypowiedzą się greccy biskupi prawosławni. W zależności od decyzji Synodu, może to doprowadzić do tragicznych konsekwencji, nieodwracanie dzieląc kościół prawosławny na poszczególne „ośrodki wpływów”.
Ten nowy „punkt zapalny” wzbudza zainteresowanie wśród formujących się ukraińskich sił politycznych, jak również niektórych kościołów schizmatycznych. Upatrują one swojej szansy na możliwości opuszczenia strefy wpływów Patriarchatu Moskwy – pod warunkiem, że Grecy uznają autokefalię Ukrainy a nie, jak twierdzi Moskwa, uznają ją za schizmę.
ppi
Źródło: Elora.org