Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska promowały "W Rodzinie Siła" podczas 49. Chmielaków Krasnostawskich

W trakcie 49. edycji Chmielaków Krasnostawskich, najstarszej imprezy piwowarskiej w Polsce, na stoisku akcji „W Rodzinie Siła” prezentowano książki autorstwa dziennikarski Odety Moro - „W co się bawić” i psycholog dr Aleksandry Piotrowskiej – „Szczęśliwe dziecko czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych” oraz „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć”. Obie autorki podpisywał na miejscu swoje książki, co spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Krasnegostawu. Na miejscu rozmawialiśmy z obiema autorkami.
 Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska promowały "W Rodzinie Siła" podczas 49. Chmielaków Krasnostawskich
/ foto. własne
Doktor Piotrowską pytaliśmy o to w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o alkoholu.

To jest właśnie taki paradoks. Po to, żeby dotrzeć z przekazem do dzieci, trzeba oddziaływać przede wszystkim na dorosłych. Wiele osób myśli sobie, że wychowanie to polega na tym, że powiemy „chodź synek, teraz powiem Ci mądrze rzeczy” i przez pięć minut wykładamy filozofię życiową. Wychowujemy przede wszystkim dając dziecku przykład. Dziecko od rana do nocy, gdy jest z nami, paradoksalnie bez żadnej różnicy, czy ma rok, czy szesnaście lat, obserwuje nas, co robimy, jak się zachowujemy w określonych sytuacjach. Hasło „W Rodzinie Siła” uświadamia nam wszystkim, że to zachowanie rodziców w dużej mierze przesądza o tym, jak dzieci będą reagować na alkohol. Co robić? Dawać samemu dobry przykład i wzór. Oczywiście nie postuluję społeczeństwa abstynentów, nie o to chodzi, alkohol jest dla ludzi, ale dysponujących główką. Pijących w sposób mądry, myślących, że są obserwowani przez dzieci, dla których są wzorem i przykładem. To jedna z najważniejszych zasad kształtujących postawę odpowiedzialnego picia. Mówię tutaj o dorosłych. Jeśli nasze dzieci mają mierzyć się z alkoholem w odpowiedni wieku, czyli nie wcześniej niż przed ukończenie 18 roku życia, bo to punkt, w którym nie można ustąpić. Jeśli mają pić to odpowiedzialnie, czyli nie upijać się do nieprzytomności, tylko próbować, smakować, ograniczać wypijaną ilość.

O znaczeniu akcji profilaktycznych przy imprezach typu Chmielaki Krasnostawskie opowiedziała nam Odeta Moro.

Ta impreza pokazuje jak inaczej z roku na rok patrzymy na alkohol. To impreza duża, masowa, na każdym kroku jest alkohol, a nie ma sytuacji, które mogłyby być niestosowne. To impreza rodzinna, pokazująca, że wzięcie alkoholu do ręki nie musi być patologią. Tu są znawcy, degustatorzy, to inne środowisko. Jako Polacy patrzymy inaczej na alkohol. Oczywiście używka zawsze pozostanie używką, natomiast dobrze by nie stało się to treścią życia jednego z domowników, przez co treścią życia całej rodziny. Promując kampanię „W Rodzinie Siła”, pokazujemy, że są ważne rzeczy, które możemy robić z dzieckiem, że dzieci są naszą kalką. To co robimy jest przez nie powielane. Pokazujemy im dobrze świat, zaznaczając co jest właściwe.

A jak według Odety Moro rozmawiać z nastolatkami?

Z nastolatkami trudno rozmawiać na ten temat. Nastolatki wiedzą wszystko najlepiej, nieważne jakie my, dorośli mamy na ten temat zdanie. Warto myśleć o fakcie, że dziecko stanie się kiedyś prawie dorosłe, a później dorosłe, dużo wcześniej. Jeśli ktoś ma w tej materii problemy, to warto trafić do ekspertów, jak dr Piotrowska, która jest kopalnia wiedzy na ten temat lub chociażby zajrzeć do publikacji.

------
W RODZINIE SIŁA! to program na rzecz mądrej edukacji i profilaktyki zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest wspieranie rodziców w ochronie dzieci przed dostępem do alkoholu i zachęcanie ich do dawania dzieciom dobrego przykładu. Trzonem programu jest Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica.

Celem programu jest uświadomienie rodzicom, jak ważną rolę mają do odegrania w obszarze ochrony swoich dzieci przed zagrożeniami nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest też pokazanie rodzicom, że to oni stanowią dla dzieci pierwszy i najważniejszy wzorzec do naśladowania – ich postawy i zachowania wobec alkoholu kształtują przyszły sposób postępowania ich dzieci.

Działania programu adresowane są do pracowników browarów, członków ich rodzin oraz społeczności skupionej wokół zakładów produkujących piwo. Na kolejnym etapie do akcji będą przyłączały się kolejne branże i zakłady pracy. Organizatorzy chcą promować idee programu również wśród społeczności lokalnych, szczególnie w miastach i gminach, gdzie zlokalizowane są browary.
















 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia w sprawie znanego aktora. Nie wróci do obsady popularnego serialu z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia w sprawie znanego aktora. Nie wróci do obsady popularnego serialu

Media obiegły niepokojące informacje w sprawie znanego aktora. Konieczna operacja.

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy z ostatniej chwili
Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy

MRPiPS poinformowało, że rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy. Wdraża on dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Sensacyjne doniesienia. Robert Lewandowski nie będzie jedynym Polakiem w Barcelonie z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia. Robert Lewandowski nie będzie jedynym Polakiem w Barcelonie

Reprezentantka Polski w piłce nożnej Ewa Pajor, występująca obecnie w VfL Wolfsburg, od nowego sezonu zagra w Barcelonie - informują niemieckie i hiszpańskie media. Transfer ma wynieść prawie pół miliona euro, co jest rekordem w historii kobiecej drużyny z Katalonii.

Nie żyje znany dziennikarz. Tuż przed śmiercią opublikował wpis z ostatniej chwili
Nie żyje znany dziennikarz. Tuż przed śmiercią opublikował wpis

We wtorek media poinformowały o śmierci Tomasza Świderka - doświadczonego dziennikarza, publicysty m.in dziennika "Rzeczpospolita", "Dzienniku Gazecie Prawnej" czy "Gazecie Wyborczej". Uwagę zwraca ostatni wpis dziennikarza opublikowany w mediach społecznościowych.

Spotkanie Duda–Trump w USA? Prezydent RP zabiera głos   z ostatniej chwili
Spotkanie Duda–Trump w USA? Prezydent RP zabiera głos

– Jeśli będzie możliwość, to tak, towarzysko się z nim (Donaldem Trumpem – red.) spotkam – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Według niemieckich mediów unijne termomodernizacje mają minimalny wpływ na zużycie energii z ostatniej chwili
Według niemieckich mediów unijne termomodernizacje mają minimalny wpływ na zużycie energii

Unia Europejska wyrażając potrzebę termomodernizacji starych budynków w ramach swoich ekologicznych założeń, całkowicie nie bierze pod uwagę tego, że ich wpływ na środowisko nie jest aż tak negatywny, jak może się wydawać. Niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt” zwraca uwagę, że mieszkańcy starych, słabo ocieplonych budynków często zamiast mocno się dogrzewać, po prostu grubiej się ubierają i wcale nie zużywają więcej energii.

Morderstwo Polaka w Szwecji. Nowe informacje z ostatniej chwili
Morderstwo Polaka w Szwecji. Nowe informacje

Sąd rejonowy w Huddinge pod Sztokholmem aresztował we wtorek na dwa tygodnie 17-latka oraz 18-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura zarzuca nastolatkom ukrywanie osoby, która oddała strzał z broni palnej.

Mariusz Kamiński: Zostaliśmy z Wąsikiem wezwani do prokuratury z ostatniej chwili
Mariusz Kamiński: Zostaliśmy z Wąsikiem wezwani do prokuratury

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński przekazał we wtorek, że razem z Maciejem Wąsikiem otrzymali wezwanie do prokuratury na najbliższy czwartek. Według Kamińskiego ma im zostać postawiony zarzut nielegalnego udziału w głosowaniach w Sejmie.

Morawiecki: Wzywam Donalda Tuska, żeby zawetował pakt migracyjny z ostatniej chwili
Morawiecki: Wzywam Donalda Tuska, żeby zawetował pakt migracyjny

– Premier Donald Tusk powinien w jak najostrzejszy sposób zawetować pakt migracyjny, ponieważ ma do tego podstawę prawną w postaci konkluzji Rady Europejskiej – powiedział we wtorek były premier RP Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Początek końca ideologii trans? Minister zdrowia wielkiej Brytanii: Wyrwać z korzeniami Wiadomości
Początek końca ideologii trans? Minister zdrowia wielkiej Brytanii: Wyrwać z korzeniami

Wielka Brytania jest uważana za jeden z najbardziej „progresywnych” i „tęczowych” krajów na świecie, w którym „postępowe” nowinki wprowadzane są szybciej niż gdzie indziej i w możliwie radykalnej wersji. Działo się to również pod rządami brytyjskich „konserwatystów”. Od jakiegoś czasu jednak brytyjskie państwo zaczęło wyciągać wnioski z tragicznych konsekwencji.

REKLAMA

Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska promowały "W Rodzinie Siła" podczas 49. Chmielaków Krasnostawskich

W trakcie 49. edycji Chmielaków Krasnostawskich, najstarszej imprezy piwowarskiej w Polsce, na stoisku akcji „W Rodzinie Siła” prezentowano książki autorstwa dziennikarski Odety Moro - „W co się bawić” i psycholog dr Aleksandry Piotrowskiej – „Szczęśliwe dziecko czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych” oraz „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć”. Obie autorki podpisywał na miejscu swoje książki, co spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Krasnegostawu. Na miejscu rozmawialiśmy z obiema autorkami.
 Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska promowały "W Rodzinie Siła" podczas 49. Chmielaków Krasnostawskich
/ foto. własne
Doktor Piotrowską pytaliśmy o to w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o alkoholu.

To jest właśnie taki paradoks. Po to, żeby dotrzeć z przekazem do dzieci, trzeba oddziaływać przede wszystkim na dorosłych. Wiele osób myśli sobie, że wychowanie to polega na tym, że powiemy „chodź synek, teraz powiem Ci mądrze rzeczy” i przez pięć minut wykładamy filozofię życiową. Wychowujemy przede wszystkim dając dziecku przykład. Dziecko od rana do nocy, gdy jest z nami, paradoksalnie bez żadnej różnicy, czy ma rok, czy szesnaście lat, obserwuje nas, co robimy, jak się zachowujemy w określonych sytuacjach. Hasło „W Rodzinie Siła” uświadamia nam wszystkim, że to zachowanie rodziców w dużej mierze przesądza o tym, jak dzieci będą reagować na alkohol. Co robić? Dawać samemu dobry przykład i wzór. Oczywiście nie postuluję społeczeństwa abstynentów, nie o to chodzi, alkohol jest dla ludzi, ale dysponujących główką. Pijących w sposób mądry, myślących, że są obserwowani przez dzieci, dla których są wzorem i przykładem. To jedna z najważniejszych zasad kształtujących postawę odpowiedzialnego picia. Mówię tutaj o dorosłych. Jeśli nasze dzieci mają mierzyć się z alkoholem w odpowiedni wieku, czyli nie wcześniej niż przed ukończenie 18 roku życia, bo to punkt, w którym nie można ustąpić. Jeśli mają pić to odpowiedzialnie, czyli nie upijać się do nieprzytomności, tylko próbować, smakować, ograniczać wypijaną ilość.

O znaczeniu akcji profilaktycznych przy imprezach typu Chmielaki Krasnostawskie opowiedziała nam Odeta Moro.

Ta impreza pokazuje jak inaczej z roku na rok patrzymy na alkohol. To impreza duża, masowa, na każdym kroku jest alkohol, a nie ma sytuacji, które mogłyby być niestosowne. To impreza rodzinna, pokazująca, że wzięcie alkoholu do ręki nie musi być patologią. Tu są znawcy, degustatorzy, to inne środowisko. Jako Polacy patrzymy inaczej na alkohol. Oczywiście używka zawsze pozostanie używką, natomiast dobrze by nie stało się to treścią życia jednego z domowników, przez co treścią życia całej rodziny. Promując kampanię „W Rodzinie Siła”, pokazujemy, że są ważne rzeczy, które możemy robić z dzieckiem, że dzieci są naszą kalką. To co robimy jest przez nie powielane. Pokazujemy im dobrze świat, zaznaczając co jest właściwe.

A jak według Odety Moro rozmawiać z nastolatkami?

Z nastolatkami trudno rozmawiać na ten temat. Nastolatki wiedzą wszystko najlepiej, nieważne jakie my, dorośli mamy na ten temat zdanie. Warto myśleć o fakcie, że dziecko stanie się kiedyś prawie dorosłe, a później dorosłe, dużo wcześniej. Jeśli ktoś ma w tej materii problemy, to warto trafić do ekspertów, jak dr Piotrowska, która jest kopalnia wiedzy na ten temat lub chociażby zajrzeć do publikacji.

------
W RODZINIE SIŁA! to program na rzecz mądrej edukacji i profilaktyki zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest wspieranie rodziców w ochronie dzieci przed dostępem do alkoholu i zachęcanie ich do dawania dzieciom dobrego przykładu. Trzonem programu jest Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica.

Celem programu jest uświadomienie rodzicom, jak ważną rolę mają do odegrania w obszarze ochrony swoich dzieci przed zagrożeniami nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest też pokazanie rodzicom, że to oni stanowią dla dzieci pierwszy i najważniejszy wzorzec do naśladowania – ich postawy i zachowania wobec alkoholu kształtują przyszły sposób postępowania ich dzieci.

Działania programu adresowane są do pracowników browarów, członków ich rodzin oraz społeczności skupionej wokół zakładów produkujących piwo. Na kolejnym etapie do akcji będą przyłączały się kolejne branże i zakłady pracy. Organizatorzy chcą promować idee programu również wśród społeczności lokalnych, szczególnie w miastach i gminach, gdzie zlokalizowane są browary.
















 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe