Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska promowały "W Rodzinie Siła" podczas 49. Chmielaków Krasnostawskich

W trakcie 49. edycji Chmielaków Krasnostawskich, najstarszej imprezy piwowarskiej w Polsce, na stoisku akcji „W Rodzinie Siła” prezentowano książki autorstwa dziennikarski Odety Moro - „W co się bawić” i psycholog dr Aleksandry Piotrowskiej – „Szczęśliwe dziecko czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych” oraz „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć”. Obie autorki podpisywał na miejscu swoje książki, co spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Krasnegostawu. Na miejscu rozmawialiśmy z obiema autorkami.
 Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska promowały "W Rodzinie Siła" podczas 49. Chmielaków Krasnostawskich
/ foto. własne
Doktor Piotrowską pytaliśmy o to w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o alkoholu.

To jest właśnie taki paradoks. Po to, żeby dotrzeć z przekazem do dzieci, trzeba oddziaływać przede wszystkim na dorosłych. Wiele osób myśli sobie, że wychowanie to polega na tym, że powiemy „chodź synek, teraz powiem Ci mądrze rzeczy” i przez pięć minut wykładamy filozofię życiową. Wychowujemy przede wszystkim dając dziecku przykład. Dziecko od rana do nocy, gdy jest z nami, paradoksalnie bez żadnej różnicy, czy ma rok, czy szesnaście lat, obserwuje nas, co robimy, jak się zachowujemy w określonych sytuacjach. Hasło „W Rodzinie Siła” uświadamia nam wszystkim, że to zachowanie rodziców w dużej mierze przesądza o tym, jak dzieci będą reagować na alkohol. Co robić? Dawać samemu dobry przykład i wzór. Oczywiście nie postuluję społeczeństwa abstynentów, nie o to chodzi, alkohol jest dla ludzi, ale dysponujących główką. Pijących w sposób mądry, myślących, że są obserwowani przez dzieci, dla których są wzorem i przykładem. To jedna z najważniejszych zasad kształtujących postawę odpowiedzialnego picia. Mówię tutaj o dorosłych. Jeśli nasze dzieci mają mierzyć się z alkoholem w odpowiedni wieku, czyli nie wcześniej niż przed ukończenie 18 roku życia, bo to punkt, w którym nie można ustąpić. Jeśli mają pić to odpowiedzialnie, czyli nie upijać się do nieprzytomności, tylko próbować, smakować, ograniczać wypijaną ilość.

O znaczeniu akcji profilaktycznych przy imprezach typu Chmielaki Krasnostawskie opowiedziała nam Odeta Moro.

Ta impreza pokazuje jak inaczej z roku na rok patrzymy na alkohol. To impreza duża, masowa, na każdym kroku jest alkohol, a nie ma sytuacji, które mogłyby być niestosowne. To impreza rodzinna, pokazująca, że wzięcie alkoholu do ręki nie musi być patologią. Tu są znawcy, degustatorzy, to inne środowisko. Jako Polacy patrzymy inaczej na alkohol. Oczywiście używka zawsze pozostanie używką, natomiast dobrze by nie stało się to treścią życia jednego z domowników, przez co treścią życia całej rodziny. Promując kampanię „W Rodzinie Siła”, pokazujemy, że są ważne rzeczy, które możemy robić z dzieckiem, że dzieci są naszą kalką. To co robimy jest przez nie powielane. Pokazujemy im dobrze świat, zaznaczając co jest właściwe.

A jak według Odety Moro rozmawiać z nastolatkami?

Z nastolatkami trudno rozmawiać na ten temat. Nastolatki wiedzą wszystko najlepiej, nieważne jakie my, dorośli mamy na ten temat zdanie. Warto myśleć o fakcie, że dziecko stanie się kiedyś prawie dorosłe, a później dorosłe, dużo wcześniej. Jeśli ktoś ma w tej materii problemy, to warto trafić do ekspertów, jak dr Piotrowska, która jest kopalnia wiedzy na ten temat lub chociażby zajrzeć do publikacji.

------
W RODZINIE SIŁA! to program na rzecz mądrej edukacji i profilaktyki zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest wspieranie rodziców w ochronie dzieci przed dostępem do alkoholu i zachęcanie ich do dawania dzieciom dobrego przykładu. Trzonem programu jest Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica.

Celem programu jest uświadomienie rodzicom, jak ważną rolę mają do odegrania w obszarze ochrony swoich dzieci przed zagrożeniami nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest też pokazanie rodzicom, że to oni stanowią dla dzieci pierwszy i najważniejszy wzorzec do naśladowania – ich postawy i zachowania wobec alkoholu kształtują przyszły sposób postępowania ich dzieci.

Działania programu adresowane są do pracowników browarów, członków ich rodzin oraz społeczności skupionej wokół zakładów produkujących piwo. Na kolejnym etapie do akcji będą przyłączały się kolejne branże i zakłady pracy. Organizatorzy chcą promować idee programu również wśród społeczności lokalnych, szczególnie w miastach i gminach, gdzie zlokalizowane są browary.
















 

 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska promowały "W Rodzinie Siła" podczas 49. Chmielaków Krasnostawskich

W trakcie 49. edycji Chmielaków Krasnostawskich, najstarszej imprezy piwowarskiej w Polsce, na stoisku akcji „W Rodzinie Siła” prezentowano książki autorstwa dziennikarski Odety Moro - „W co się bawić” i psycholog dr Aleksandry Piotrowskiej – „Szczęśliwe dziecko czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych” oraz „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć”. Obie autorki podpisywał na miejscu swoje książki, co spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Krasnegostawu. Na miejscu rozmawialiśmy z obiema autorkami.
 Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska promowały "W Rodzinie Siła" podczas 49. Chmielaków Krasnostawskich
/ foto. własne
Doktor Piotrowską pytaliśmy o to w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o alkoholu.

To jest właśnie taki paradoks. Po to, żeby dotrzeć z przekazem do dzieci, trzeba oddziaływać przede wszystkim na dorosłych. Wiele osób myśli sobie, że wychowanie to polega na tym, że powiemy „chodź synek, teraz powiem Ci mądrze rzeczy” i przez pięć minut wykładamy filozofię życiową. Wychowujemy przede wszystkim dając dziecku przykład. Dziecko od rana do nocy, gdy jest z nami, paradoksalnie bez żadnej różnicy, czy ma rok, czy szesnaście lat, obserwuje nas, co robimy, jak się zachowujemy w określonych sytuacjach. Hasło „W Rodzinie Siła” uświadamia nam wszystkim, że to zachowanie rodziców w dużej mierze przesądza o tym, jak dzieci będą reagować na alkohol. Co robić? Dawać samemu dobry przykład i wzór. Oczywiście nie postuluję społeczeństwa abstynentów, nie o to chodzi, alkohol jest dla ludzi, ale dysponujących główką. Pijących w sposób mądry, myślących, że są obserwowani przez dzieci, dla których są wzorem i przykładem. To jedna z najważniejszych zasad kształtujących postawę odpowiedzialnego picia. Mówię tutaj o dorosłych. Jeśli nasze dzieci mają mierzyć się z alkoholem w odpowiedni wieku, czyli nie wcześniej niż przed ukończenie 18 roku życia, bo to punkt, w którym nie można ustąpić. Jeśli mają pić to odpowiedzialnie, czyli nie upijać się do nieprzytomności, tylko próbować, smakować, ograniczać wypijaną ilość.

O znaczeniu akcji profilaktycznych przy imprezach typu Chmielaki Krasnostawskie opowiedziała nam Odeta Moro.

Ta impreza pokazuje jak inaczej z roku na rok patrzymy na alkohol. To impreza duża, masowa, na każdym kroku jest alkohol, a nie ma sytuacji, które mogłyby być niestosowne. To impreza rodzinna, pokazująca, że wzięcie alkoholu do ręki nie musi być patologią. Tu są znawcy, degustatorzy, to inne środowisko. Jako Polacy patrzymy inaczej na alkohol. Oczywiście używka zawsze pozostanie używką, natomiast dobrze by nie stało się to treścią życia jednego z domowników, przez co treścią życia całej rodziny. Promując kampanię „W Rodzinie Siła”, pokazujemy, że są ważne rzeczy, które możemy robić z dzieckiem, że dzieci są naszą kalką. To co robimy jest przez nie powielane. Pokazujemy im dobrze świat, zaznaczając co jest właściwe.

A jak według Odety Moro rozmawiać z nastolatkami?

Z nastolatkami trudno rozmawiać na ten temat. Nastolatki wiedzą wszystko najlepiej, nieważne jakie my, dorośli mamy na ten temat zdanie. Warto myśleć o fakcie, że dziecko stanie się kiedyś prawie dorosłe, a później dorosłe, dużo wcześniej. Jeśli ktoś ma w tej materii problemy, to warto trafić do ekspertów, jak dr Piotrowska, która jest kopalnia wiedzy na ten temat lub chociażby zajrzeć do publikacji.

------
W RODZINIE SIŁA! to program na rzecz mądrej edukacji i profilaktyki zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest wspieranie rodziców w ochronie dzieci przed dostępem do alkoholu i zachęcanie ich do dawania dzieciom dobrego przykładu. Trzonem programu jest Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica.

Celem programu jest uświadomienie rodzicom, jak ważną rolę mają do odegrania w obszarze ochrony swoich dzieci przed zagrożeniami nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest też pokazanie rodzicom, że to oni stanowią dla dzieci pierwszy i najważniejszy wzorzec do naśladowania – ich postawy i zachowania wobec alkoholu kształtują przyszły sposób postępowania ich dzieci.

Działania programu adresowane są do pracowników browarów, członków ich rodzin oraz społeczności skupionej wokół zakładów produkujących piwo. Na kolejnym etapie do akcji będą przyłączały się kolejne branże i zakłady pracy. Organizatorzy chcą promować idee programu również wśród społeczności lokalnych, szczególnie w miastach i gminach, gdzie zlokalizowane są browary.
















 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe