Fundacja Enea – pięć lat społecznie i odpowiedzialnie

Dzieci i młodzież inspirują wolontariuszy z Grupy Enea do realizacji własnych działań w ramach programu „Potęga pomocy”. W dwuletniej historii tego programu grantowego ponad stu pracowników Grupy Enea zrealizowało kilkadziesiąt autorskich projektów proekologicznych, prozdrowotnych, edukacyjnych wspierających społeczności lokalne. Wśród nich były m.in.: turniej koszykówki dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich, warsztaty dla seniorów i młodzieży. Pracownicy zapraszają także do współpracy szkoły i przedszkola, do których uczęszczają ich dzieci, dzięki czemu biorą one udział w akcjach proekologicznych, np. zarybiają Wisłę, budują budki lęgowe dla ptaków, sadzą drzewa i tworzą ogrody. W programie „Enea EkoProjekty” wolontariusze angażują się w akcje proekologiczne w ramach czternastu inicjatyw, które organizuje osiem nadleśnictw w sześciu województwach oraz autorskich inicjatyw Fundacji, np. #TrashChallengeEnei, którą przeprowadzono w czerwcu br. W dwa dni 140 wolontariuszy zebrało w sumie blisko 16 tys. litrów odpadów i śmieci w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Pile, Połańcu, Poznaniu, Szczecinie, Świerżach Górnych oraz Zielonej Górze.
W odpowiedzi na potrzeby osób starszych w 2018 roku rozpoczął się program „Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie”. W ramach programu Fundacja Enea zorganizowała już piętnaście warsztatów w różnych województwach, podczas których seniorzy dowiedzieli się, jak nie dać się oszukać nieuczciwym akwizytorom i bezpiecznie poruszać się w gąszczu zapisów umów handlowych oraz jakie praktyki stosują nieuczciwi sprzedawcy. Inspiracją dla powstania programu szkoleń były działania nieuczciwych sprzedawców energii elektrycznej – Enea chciała w ten sposób chronić klientów przed oszustwami. Podczas każdego warsztatu seniorzy uczyli się również udzielania pierwszej pomocy zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
W ostatnich latach Grupa Enea inwestuje również w rozwój młodych uzdolnionych dzieciaków. Jednym z najważniejszych projektów Fundacji Enea jest „Enea Akademia Talentów”. W ciągu dwóch edycji czterdziestu utalentowanych uczniów otrzymało stypendia, a 18 szkół – specjalne granty na projekty rozwijające zainteresowania ich podopiecznych.
Nasi stypendyści udowadniają, że młodzież jest niezwykle kreatywna, chce się rozwijać, a swoim entuzjazmem i działaniami może inspirować innych do podejmowania ciekawych inicjatyw. Są to świetnie zapowiadający się sportowcy, utalentowani artyści oraz zdolni przyszli naukowcy. Mimo młodego wieku mają plan na swoją przyszłość i wiedzą, w jakim kierunku chcą się dalej rozwijać. Cieszymy się, że nasz program może im w tym pomóc
– komentuje Joanna Sobótka-Klimczak, członek zarządu Fundacji Enea, kierująca Biurem Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Enei S.A.
Od blisko pięciu lat Fundacja Enea aktywnie promuje wśród pracowników działania prozdrowotne – akcje profilaktyczne. Prowadzi m.in. projekt „Misja profilaktyka”. W ubiegłorocznych bezpłatnych badaniach w ramach profilaktyki czerniaka wzięło udział 270 pracowników Grupy Enea. Fundacja działa również na rzecz honorowego krwiodawstwa – tylko od marca 2018 roku w ramach akcji „Energię mamy we krwi”, w całej Grupie Enea zebrano już ponad 140 litrów krwi.
Od prawie trzech lat realizujemy program „Biegamy-Zbieramy-Pomagamy”. Uczestnicząc w zawodach biegowych, pracownicy Grupy zbierają punkty, które Fundacja przelicza na złotówki. Cel jest szczytny: sportowy rozwój dzieci. Tylko w ubiegłym roku od 1 marca do 11 listopada pracownicy wystartowali blisko czterysta razy. Łącznie od początku sportowego programu podczas 311 zawodów biegowych uzbierano blisko 44 tys. zł. Celem na 2019 rok jest kwota 50 tys. złotych.
Pięć lat działania Fundacji Enea to czas powoływania projektów do życia, angażowania ludzi i realizacji działań. Nasi pracownicy są aktywni i wyczuleni na potrzeby innych, a pomysłów, jak działać, nie brakuje im. Sami zgłaszają projekty i w nich uczestniczą. Dlatego jesteśmy przekonani, że kolejne lata działania Fundacji i jej wolontariuszy przyniosą wiele dobrego w obszarach ochrony środowiska, edukacji, poprawy bezpieczeństwa, pomocy bezpośredniej i wszelkiego wsparcia.