Polacy nazwijcie swoją planetę!
Układ BD+14 4559 widoczny jest z Polski w gwiazdozbiorze Pegaza jako bardzo słaba gwiazda. Ma 9,7 magnitudo jasności, co oznacza że nawet przy idealnie ciemnym niebie bez lornetki jej nie zobaczymy. Sama gwiazda oddalona jest od nas o 160 lat świetlnych , zaś krążąca wokół niej planeta przypomina Jowisza - jest gazowym olbrzymem i ma podobną masę. Planeta znajduje się na wydłużonej, eliptycznej orbicie i stale znajduje się w ekosferze swojej gwiazdy. To oznacza, że w jej zewnętrznych warstwach woda może być w stanie ciekłym.
Jest i polski akcent związany z tym układem planetarnym. Planeta, o której mowa została odkryta w ramach toruńsko-pensylwańskiego programu poszukiwania planet pozasłonecznych przez zespół naukowców z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego. Wśród odkrywców znajdują się również Grzegorz Nowak, Monika Adamów oraz Aleksander Wolszczan.
Jak zgłaszać swoje propozycje? Każde zgłoszenie (przyjmuje się je do końca lipca) powinno zawierać propozycję dwóch nazw – odrębną dla gwiazdy oraz jej planety. Nazwy te powinny być ze sobą związane tematycznie, a także nawiązywać do historycznego, kulturalnego lub geograficznego aspektu Polski. Tu znajdują się formularze zgłoszeniowe: https://www.iau100.pl/planety/
Źródło: IAU