Forum Ekonomiczne w Krynicy: Czy państwo opiekuńcze ma przyszłość?
W czasie sesji plenarnej pt. "Czy państwo opiekuńcze ma przyszłość?" wicepremier Piotr Gliński wskazał, że wypracowana w XX wieku tradycja państwa opiekuńczego nie ma przyszłości, ponieważ na ten typ państwa stać jedynie najbogatsze kraje.
Tradycyjne państwo opiekuńcze ma tez swoje wady, m. in hamowanie rozwoju oraz hodowanie „postawy wyuczonej bezradności”, charakterystycznej dla „homo sovieticus” - powiedział.Wicepremier tradycyjnemu państwu przeciwstawił nowoczesne państwo opiekuńcze.
W nowoczesnym państwie opiekuńczym konieczne jest stosowanie mechanizmów prorozwojowych, służących wspieraniu gospodarki nastawionej na opiekę (…), a jednocześnie mechanizmów motywujących do indywidualnego rozwoju. W praktyce oznacza to np. wsparcie najskuteczniejszych firm na płaszczyźnie gospodarczej oraz wsparcie dla najbardziej utalentowanych jednostek na płaszczyźnie społecznej – powiedział Gliński.Na forum nie przyjechał minister finansów Paweł Szałamacha. Być może dlatego, że sprawy omawiane podczas debat dotyczyły rozwoju gospodarki a tym w rządzie zajmuje się tą kwestą wicepremier Mateusz Morawiecki, który był obecny pierwszego dnia na sesjach plenarnych. Jednak dotychczas, co roku ministrowie finansów przyjeżdżali do Krynicy.
Jednym z wydarzeń forum było przyznanie premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi tytułu „Człowiek Roku”. -
Jestem przekonany, że sprawa, którą reprezentuję to jest nic innego, jak to, że narody Europy Środkowej muszą zachować swoją tożsamość: historyczną, religijną, narodową - mówi w Krynicy Orban.Rok temu tytuł "Człowieka roku" Forum Ekonomicznego otrzymał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W poprzednich latach laureatami nagrody byli papież Jan Pawł II, Lech Wałęsa i Donald Tusk.