[Tylko u nas] Paweł Pietkun: Musztarda PO obiedzie, czyli jak stracić ulicę i zagranicę

Od przegranych w 2015 roku wyborów parlamentarnych Platforma Obywatelska nie spoczęła w organizowaniu buntów i protestów społecznych w często abstrakcyjnej obronie mniej i bardziej istotnych wartości. Zawołanie partyjne „nasza ulica i zagranica” okazało się skuteczne jedynie częściowo, bo kapitał protestów PO zaprzepaściła. Nawiasem mówiąc, podobnie jak wcześniej potencjał rozwojowy Polski.
 [Tylko u nas] Paweł Pietkun: Musztarda PO obiedzie, czyli jak stracić ulicę i zagranicę
/ Fot. Bartosz Frydrych / FORUM

Obecna silna i – jak wskazują sondaże wyborcze prowadzone na zlecenie także wrogich rządzącemu obozowi mediów – niezagrożona pozycja Prawa i Sprawiedliwości wynika w dużej mierze z tego, że parlamentarna (i pozaparlamentarna) opozycja popełnia szkolne błędy


- pisze na łamach najnowszego "TS" Paweł Pietkun. Zdaniem redaktora, gdyby porównać działania PO, PSL i SLD do prowadzenia wojny, ich liderzy działają tak, jakby nigdy nie zetknęli się z żadnym podręcznikiem sztuki wojennej. 
 

W przeciwieństwie do obozu polskiej prawicy, który lekcje ze strategii odrobił pilnie i którego liderzy wiedzą, że – na co zwracali uwagę Chińczycy w Epoce Walczących Królestw – „nie można kłócić się z głupcem, bo postronni nie zauważą różnicy”


- czytamy.
 

W ciągu mijających czterech lat protesty społeczne przeciwko wprowadzanym – słusznym i niesłusznym – reformom we wszystkich obszarach życia w Polsce odbywają się właściwie bez przerwy. Obóz PO i PSL, który niespecjalnie miał się czym pochwalić po dwóch kadencjach rządów, gościnnie zapraszał do siebie każdą grupę społeczną, która miała ochotę protestować – a im głośniej te protesty miały się odbywać, tym chętniej taką grupę witano


- pisze redaktor. W jego opinii strajk nauczycieli nie bez powodu odbywał się w czasie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego i był "dogadany" pomiędzy szefem ZNP Sławomirem Broniarzem, a Grzegorzem Schetyną.
 

Sytuacja nauczycieli w Rzeczpospolitej od dekad była taka sama – zarabiali mało, pracy mieli coraz więcej i co kilka lat brali udział w reformach systemu edukacji. (...) Likwidacja gimnazjów była pierwszą próbą sił w obszarze edukacji. I początkiem ognistego flirtu między PO a ZNP. Platforma nie zgadzała się na zmiany w oświacie, bo nie chciała przyznać się, że przez osiem lat nie zrobiła w tym obszarze nic. 

ZNP programowo nie zgadzał się na jakiekolwiek zmiany i reformy w szkolnictwie, choćby i najlepsze – w końcu to związek zawodowy z korzeniami w PRL-u i związany z postkomunistami. Absolutnie nie wypadało mu więc chwalić zmian wprowadzanych przez rządy prawicowe. A że kilkanaście lat temu Związek protestował przeciwko wprowadzaniu gimnazjów… Tego ZNP pamiętać nie chciał. A PO litościwie zgodziło się tego partnerowi nie wypominać


- czytamy. 

Konstytucja za niemieckie euro
 

Liderzy dzisiejszej Koalicji Europejskiej kapitulowali już nieraz


- twierdzi Paweł Pietkun. 
 

Po raz pierwszy, kiedy pod sztandary swoich partii przyjęli emerytowanych esbeków, pozbawionych wysokich emerytur za pacyfikowanie w latach 60., 70. i 80. działaczy podziemia niepodległościowego (...) Esbeckie emerytury dochodziły nawet do 20 tys. złotych miesięcznie, co było rażące na tle średniej polskiej emerytury. To, że ruch z obniżeniem emerytur był słuszny, było widać nawet po sondażach społecznych


- podkreśla. Podejmuje także temat reformy sądów, która "była i jest fundamentalna dla zmian w Polsce".
 

Trwający już bez mała cztery lata protest w sprawie reformy sądownictwa również traci na impecie. Wyborcy już wielokrotnie pokazywali, że są zmęczeni troską o sędziów, którym zdarza się sięgnąć po nieswoje pieniądze, czy zbyt często korzystać z sędziowskiego immunitetu. Koszulkę z napisem „Konstytucja” nosi tylko Lech Wałęsa, który uważa, że został skrzywdzony ujawnieniem materiałów wskazujących na jego współpracę z SB, za co chciałby wszystkich ukarać, a „do związkowców strzelać”.


- konkluduje redaktor. 


Nieudana destabilizacja 
 

To, jak nieskuteczne są działania obecnej opozycji, której chce przewodzić (i przewodzi) Grzegorz Schetyna, jest najlepszą odpowiedzią na pytania o sondaże przedwyborcze, w których PiS coraz bardziej zostawia w tyle Koalicję Europejską. KE – z programem, którego jedynym punktem jest „odsunięcie PiS-u od władzy” – przy swoim podejściu gwarantuje, że nawet gdyby miała jakiś program polityczny i gospodarczy, z pewnością nie będzie w stanie przeprowadzić go do końca, a być może nawet nie zacznie go wprowadzać


- czytamy w tekście. Zdaniem publicysty wszystkie organizowane dotychczas protesty społeczne mogły skończyć się kryzysem parlamentarnym i koniecznością przeprowadzenia wcześniejszych wyborów. 
 

Z każdej akcji jednak PO i jej partnerzy wracali na tarczy


- komentuje. 



#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

REKLAMA

[Tylko u nas] Paweł Pietkun: Musztarda PO obiedzie, czyli jak stracić ulicę i zagranicę

Od przegranych w 2015 roku wyborów parlamentarnych Platforma Obywatelska nie spoczęła w organizowaniu buntów i protestów społecznych w często abstrakcyjnej obronie mniej i bardziej istotnych wartości. Zawołanie partyjne „nasza ulica i zagranica” okazało się skuteczne jedynie częściowo, bo kapitał protestów PO zaprzepaściła. Nawiasem mówiąc, podobnie jak wcześniej potencjał rozwojowy Polski.
 [Tylko u nas] Paweł Pietkun: Musztarda PO obiedzie, czyli jak stracić ulicę i zagranicę
/ Fot. Bartosz Frydrych / FORUM

Obecna silna i – jak wskazują sondaże wyborcze prowadzone na zlecenie także wrogich rządzącemu obozowi mediów – niezagrożona pozycja Prawa i Sprawiedliwości wynika w dużej mierze z tego, że parlamentarna (i pozaparlamentarna) opozycja popełnia szkolne błędy


- pisze na łamach najnowszego "TS" Paweł Pietkun. Zdaniem redaktora, gdyby porównać działania PO, PSL i SLD do prowadzenia wojny, ich liderzy działają tak, jakby nigdy nie zetknęli się z żadnym podręcznikiem sztuki wojennej. 
 

W przeciwieństwie do obozu polskiej prawicy, który lekcje ze strategii odrobił pilnie i którego liderzy wiedzą, że – na co zwracali uwagę Chińczycy w Epoce Walczących Królestw – „nie można kłócić się z głupcem, bo postronni nie zauważą różnicy”


- czytamy.
 

W ciągu mijających czterech lat protesty społeczne przeciwko wprowadzanym – słusznym i niesłusznym – reformom we wszystkich obszarach życia w Polsce odbywają się właściwie bez przerwy. Obóz PO i PSL, który niespecjalnie miał się czym pochwalić po dwóch kadencjach rządów, gościnnie zapraszał do siebie każdą grupę społeczną, która miała ochotę protestować – a im głośniej te protesty miały się odbywać, tym chętniej taką grupę witano


- pisze redaktor. W jego opinii strajk nauczycieli nie bez powodu odbywał się w czasie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego i był "dogadany" pomiędzy szefem ZNP Sławomirem Broniarzem, a Grzegorzem Schetyną.
 

Sytuacja nauczycieli w Rzeczpospolitej od dekad była taka sama – zarabiali mało, pracy mieli coraz więcej i co kilka lat brali udział w reformach systemu edukacji. (...) Likwidacja gimnazjów była pierwszą próbą sił w obszarze edukacji. I początkiem ognistego flirtu między PO a ZNP. Platforma nie zgadzała się na zmiany w oświacie, bo nie chciała przyznać się, że przez osiem lat nie zrobiła w tym obszarze nic. 

ZNP programowo nie zgadzał się na jakiekolwiek zmiany i reformy w szkolnictwie, choćby i najlepsze – w końcu to związek zawodowy z korzeniami w PRL-u i związany z postkomunistami. Absolutnie nie wypadało mu więc chwalić zmian wprowadzanych przez rządy prawicowe. A że kilkanaście lat temu Związek protestował przeciwko wprowadzaniu gimnazjów… Tego ZNP pamiętać nie chciał. A PO litościwie zgodziło się tego partnerowi nie wypominać


- czytamy. 

Konstytucja za niemieckie euro
 

Liderzy dzisiejszej Koalicji Europejskiej kapitulowali już nieraz


- twierdzi Paweł Pietkun. 
 

Po raz pierwszy, kiedy pod sztandary swoich partii przyjęli emerytowanych esbeków, pozbawionych wysokich emerytur za pacyfikowanie w latach 60., 70. i 80. działaczy podziemia niepodległościowego (...) Esbeckie emerytury dochodziły nawet do 20 tys. złotych miesięcznie, co było rażące na tle średniej polskiej emerytury. To, że ruch z obniżeniem emerytur był słuszny, było widać nawet po sondażach społecznych


- podkreśla. Podejmuje także temat reformy sądów, która "była i jest fundamentalna dla zmian w Polsce".
 

Trwający już bez mała cztery lata protest w sprawie reformy sądownictwa również traci na impecie. Wyborcy już wielokrotnie pokazywali, że są zmęczeni troską o sędziów, którym zdarza się sięgnąć po nieswoje pieniądze, czy zbyt często korzystać z sędziowskiego immunitetu. Koszulkę z napisem „Konstytucja” nosi tylko Lech Wałęsa, który uważa, że został skrzywdzony ujawnieniem materiałów wskazujących na jego współpracę z SB, za co chciałby wszystkich ukarać, a „do związkowców strzelać”.


- konkluduje redaktor. 


Nieudana destabilizacja 
 

To, jak nieskuteczne są działania obecnej opozycji, której chce przewodzić (i przewodzi) Grzegorz Schetyna, jest najlepszą odpowiedzią na pytania o sondaże przedwyborcze, w których PiS coraz bardziej zostawia w tyle Koalicję Europejską. KE – z programem, którego jedynym punktem jest „odsunięcie PiS-u od władzy” – przy swoim podejściu gwarantuje, że nawet gdyby miała jakiś program polityczny i gospodarczy, z pewnością nie będzie w stanie przeprowadzić go do końca, a być może nawet nie zacznie go wprowadzać


- czytamy w tekście. Zdaniem publicysty wszystkie organizowane dotychczas protesty społeczne mogły skończyć się kryzysem parlamentarnym i koniecznością przeprowadzenia wcześniejszych wyborów. 
 

Z każdej akcji jednak PO i jej partnerzy wracali na tarczy


- komentuje. 



#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe