Sprostowanie Muzeum Auschwitz

SPROSTOWANIE Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu do artykułu na portalu Tysol.pl z dania 20 stycznia 2019 r. autorstwa Jerzego Klistały pt. "Historyk, syn Więźnia Auschwitz Jerzy Klistała: Nie wiem czy śmiać się czy płakać":
1. Nieprawda, że Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau "zamiata pod przysłowiowy dywan" problemy związane z osobami używającymi sformułowań "polskie obozy". Muzeum na bieżąco reaguje na każdy znany mu przypadek użycia sformułowania "polskie obozy"
2. Nieprawdą jest, że Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau "zdemolowało" symbol polskiej martyrologii - Blok nr 11 w KL Auschwitz. Muzeum nie zniszczyło w żaden sposób tego Miejsca Pamięci na terenie byłego obozu koncentracyjnego.
3. Nieprawdą jest, że od objęcia stanowiska przez dyrektora Cywińskiego do 2018 r. brak jest reakcji dotyczących zachowania pamięci o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Od objęcia stanowiska dyrektora przez Piotra M.A. Cywińskiego, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau systematycznie, poprzez różnorodne wydarzenia oraz projekty, nawiązywało do osoby Witolda Pileckiego, kultywując pamięć o tym polskim bohaterze narodowym
Dr Piotr M.A. Cywiński
Dyrektor Państwowego Muzeum
Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu