Prezydent Duda: Pan prezes Rzepliński rażąco mija się z prawdą. Cały czas działam w granicach prawa
Tu jest pewien istotny kłopot, choć sprawa od strony prawnej jest jasna. Przepisy konstytucji i ustawy są klarowne. Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK to są wszyscy sędziowie. Druga sprawa: jasno i wyraźnie jest powiedziane, że aby mogło podjąć uchwałę, potrzebne jest kworum. To jest minimum dziesięciu sędziów. W przypadku wyboru kandydatów na prezesa, aby taka uchwała mogła zostać podjęta, musi uczestniczyć dziesięciu sędziów
- powiedział o TK prezydent w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.
Trójka sędziów już wcześniej odmawiała uczestnictwa w Zgromadzeniu Ogólnym. Prezes TK nie zaprasza i nie dopuszcza do Zgromadzenia Ogólnego trzech sędziów. (...) Jeżeli prezes TK wypłaca wynagrodzenie trzem sędziom, to jak prezes TK może ich nie dopuszczać do udziału w Zgromadzeniu Ogólnym.
- podkreślił prezydent.
Kiedy zostałem wybrany na urząd prezydenta zwróciłem się z apelem, po prostu poprosiłem, żeby w tym okresie przed objęciem przeze mnie urzędu, przed wyborami parlamentarnymi, nie dokonywano takich zmian prawnych, które będą miały charakter ustrojowy. Chodziło mi dokładnie m.in. o tę sytuacją z wyborem sędziów TK. PO czuła, że jest prawdopodobieństwo, że przegra wybory. Postanowiła sobie zagwarantować, że w TK będą zasiadać praktycznie jedynie jej kandydaci.
- powiedział Andrzej Duda i dodał, że wszystkie decyzje, które podjął były zgodne z prawem i mieściły się w konstytucji.
W tym momencie w TK jest 15 sędziów, od których ślubowania odebrali prezydenci. Ci, którzy żądają, żebym odebrał ślubowania od jakichś innych osób jeszcze, próbują wymusić, żebym złamał konstytucję. (...) Nie przypominam sobie, żeby prezes Rzepliński w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zwrócił się do mnie z propozycją spotkania. Wiem, że były podejmowane próby mediacji, ale one były zupełnie bezskuteczne. Wiadomo, po której stronie sporu politycznego stoi prezes Rzepliński; zachowuje się jak polityk. Pan prezes Rzepliński rażąco narusza konstytucję, już od dłuższego czasu.
- powiedział prezydent i dodał:
Mam nadzieję, że odejście prezesa Rzeplińskiego sprawi, że TK przestanie być tak miotany politycznie. TK powinien patrzeć na wszystko obiektywnie.
Andrzej Duda w wywiadzie dla TVN wypowiedział się też m. in. w kwestii kwoty wolnej od podatku
Musiałem podjąć bardzo szybką decyzję. Sam walczyłem o to, żeby kwota wolna została wprowadzona
Jego zdaniem rząd i większość parlamentarna dokonywała bardzo istotnych zmian naprawczych w Polsce, ale takich, które są bardzo kosztowne dla budżetu.
Program 500+ jest kosztowny dla budżetu, ale w moim przekonaniu jest programem nie tylko potrzebnym, ale i koniecznym.
Obniżono w ostatnim czasie wiek emerytalny. To także są koszty. Podniesiono najniższe wynagrodzenie. Wszystkie zmiany mają swój koszt. Pani premier rozmawiała ze mną i powiedziała: nie damy radę jednolicie podwyższyć kwoty wolnej od podatku. Ja powiedziałem: zależy mi na tym, żeby przynajmniej ten proces się rozpoczął.
.TVN