Piotr Duda wziął udział w ingresie abp. Andrzeja Przybylskiego

Co musisz wiedzieć?
- Dziś odbył się ingres arcybiskupa Andrzeja Przybylskiego do katowickiej katedry Chrystusa Króla.
- W uroczystościach wziął udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
- Przewodniczący podkreślił po uroczystościach, że to święto także dla Solidarności i nie wyobraża sobie, że mogłoby go na nim zabraknąć.
Nie mogło zabraknąć Solidarności
W dzisiejszych uroczystościach w Katowicach wziął udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Jak powiedział po zakończeniu uroczystości, nie wyobraża sobie, by na tego typu wydarzeniu zabrakło przedstawicieli Związku.
Ingres abp. Andrzeja Przybylskiego jest świętem również dla nas, dla Solidarności. To nowy pasterz archidiecezji katowickiej. Dla Solidarności, która wartości chrześcijańskie ma wpisane w swoim Statucie, tego typu wydarzenia są bardzo ważne. Mam też nadzieję na dobrą współpracę z nowym metropolitą katowickim
- powiedział Piotr Duda.
W uroczystości wziął także udział przewodniczący NSZZ RI "Solidarność" Tomasz Obszański.
Odnowione wejście do Kościoła
Uroczystości w katedrze poprzedziło kanoniczne objęcie urzędu przez nowego arcybiskupa.
Nowy metropolita prosił, by sobotnia uroczystość nie była jedynie wprowadzeniem nowego biskupa, ale wspólnym ingresem – odnowionym wejściem do Kościoła. Abp Przybylski zastąpił abp. Adriana Galbasa, który w listopadzie 2024 r. został mianowany metropolitą warszawskim.
Ingres zgromadził ponad 40 arcybiskupów i biskupów, wśród nich był m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda, prymas Polski abp Wojciech Polak i kard. Stanisław Dziwisz. Do katedry przybyli także przedstawiciele lokalnych, regionalnych i centralnych władz oraz rektorzy śląskich uczelni i przedstawiciele służb mundurowych.
"Twórzmy Kościół Komunii"
W homilii abp Przybylski nawiązał do historii św. Franciszka, który wezwany do odbudowy Kościoła, pozostawił wygodne życie, aby zamieszkać w zrujnowanych świątyniach wokół Asyżu, a swoje odbudowywanie Kościoła zaczął od sprzątania tych świątyń.
Chciałbym was dzisiaj poprosić, aby ten ingres nie był tylko moim ingresem, nowego biskupa do katowickiej katedry, ale żeby był naszym wspólnym ingresem, odnowionym wejściem nas wszystkich do wnętrza Kościoła Chrystusowego. Bo nie wystarczy, żeby sam pasterz wszedł do świątyni. On tam wchodzi po to, żeby ze sobą wprowadzić całą owczarnię – zdrowe i pobożne owieczki i te zagubione, poranione i zbuntowane, te odnalezione na peryferiach i błądzące jeszcze pośród zawirowań tego świata
– powiedział nowy metropolita.
Jak ocenił, współczesnym wiernym paradoksalnie może być nawet trudniej wejść na nowo w Kościół – który ma swoje osiągnięcia, tradycje i zwyczaje, historię, strukturę i piękne świątynie - niż św. Franciszkowi.
To wszystko może nas uśpić i sprawić, że obrośniemy w pychę i samozadowolenie, że będziemy w Kościele bardziej widzieć siebie niż ubogiego Jezusa
– powiedział arcybiskup.
Trudniej nam też wejść w ten Kościół również dlatego, że wciąż nie jest on wolny od ludzkich brudów i słabości, nieprzejrzystego zarządzania i błędów, które skrupulatnie wykorzystują wilki, po to, aby rozproszyć owczarnię, oddzielić ją od pasterzy, a potem uczynić łatwym łupem dla swojej konsumpcji
– dodał i podkreślił, że istotą i racją istnienia i działania Kościoła jest Chrystus. Wyraził przekonanie, że także dziś śląski lud wciąż potrzebuje Jezusa, „nawet jeśli coraz mniej zdaje sobie z tego sprawę”.
Nawiązując do słów św. Jana Pawła II abp Przybylski wezwał do tworzenia „Kościoła komunii”, w którym żyją, działają i modlą się razem duchowni i świeccy, młodzi i starzy, bogaci i ubodzy, zdrowi i chorzy, w którym jest miejsce na pytania i poszukiwania, na dialog z wierzącymi inaczej wierzącymi i niewierzącymi.
"Zaszczytna, a zarazem bardzo wymagająca misja"
Po mszy św. słowa pozdrowienia i życzenia na ręce abp Przybylskiego skierowali nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda i metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Nuncjusz powiedział m.in., że modli się, by arcybiskup i cała wspólnota archidiecezji zawsze potrafiła "patrzeć na siebie z perspektywy wiary, nie ulegając wpływom egoizmu i innych ludzkich wad".
Słowa pozdrowienia wystosował pisemnie do nowego metropolity katowickiego także prezydent Karol Nawrocki, który ocenił, że sobotni ingres jest wielkim świętem lokalnego Kościoła i ważnym wydarzeniem dla całej polskiej wspólnoty wiernych. Pogratulował abp. Przybylskiemu nominacji i podjęcia się „zaszczytnej, a zarazem bardzo wymagającej misji”.
„Ufam, że wierni archidiecezji katowickiej znajdą w ekscelencji nie tylko troskliwego gospodarza i dobrego organizatora, ale też apostoła, który uchroni ich wiarę, kapłana dialogu, który przeprowadzi tutejszy Kościół przez stające przed nim wyzwania, pasterza gromadzącego wszystkich razem w Chrystusie”
– napisał prezydent.
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Meteorolodzy ostrzegają: Nad Europę nadciąga fala rekordowych mrozów
- Wiceszef KPRM o krytyce Waldemara Żurka przez Karola Nawrockiego: To jest bezczelność
- Niemieckie firmy ruszyły na Polskę
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- PKO BP wydał pilny komunikat