Prezes Zarządu Tauron Wydobycie Zdzisław Filip: Górnictwo wymaga myślenia strategicznego

Perspektywa inwestycyjna wynosi 25 lat. Kopalni nie można dzisiaj zamknąć z powodu braku koniunktury, aby jutro, gdy pojawi się większe zapotrzebowanie na węgiel, na nowo ją otworzyć - tłumaczy Zdzisław Filip, prezes Zarządu Tauron Wydobycie, w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.
 Prezes Zarządu Tauron Wydobycie Zdzisław Filip: Górnictwo  wymaga  myślenia  strategicznego
/ Tauron - Wydobycie
- Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku węgla?
 Prezes Zarządu Tauron Wydobycie Zdzisław Filip: Jest trudna ze względu na wahania cen na rynkach światowych. Działamy w grupie Tauron Grupie TAURON, która konsoliduje między innymi  kopalnie i elektrownie. W ramach grupy rozliczamy się rynkowymi cenami węgla, więc światowe ceny mają dla nas znaczenie.

- Jak na tle otocznia rynkowego kształtuje się sytuacja spółki?
Jest stabilna.

Plany na najbliższe lata?
Jako Tauron – Wydobycie grupujemy dwie kopalnie: W skład Tauron Wydobycie wchodzą zakłady górnicze: Janina  w Libiążu i Sobieski Jaworznie. Pierwszego grudnia br. w pełni powiązany z grupą zostanie Zzakład Ggórniczy Brzeszcze w Brzeszczach .
W strategii grupy Grupy Tauron TAURON udało się zawrzeć trzy kluczowe inwestycje w obszarze wydobycia: kontynuację budowy szybu Janina 6 „Janina VI” z wieżą szybową i maszyną wyciągową w Zakładzie Górniczym Janina, w kopalni Sobieski budowę szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski oraz przywrócenie funkcjonalności i zdolności wydobywczych Zakładu Górniczego Brzeszcze. Każda z tych inwestycji będzie kosztować przeszło pół miliarda złotych. Mają długofalowe znaczenie dla spółki.

- Jakie będą ich efekty ?
- Zapewnią pracownikom stabilną pracę przez długi czas. Dzięki temu w Zakładzie Górniczym Sobieski będzie wydobywało się węgiel do 2075 roku. Koncesja kopalni Zakładu Górniczego Brzeszcze  przewiduje możliwość wydobycia do 2040 roku. Inwestycje dają tej kopalni możliwość spokojnego funkcjonowania. Inwestycje opłacą się spółce z punktu widzenia ekonomicznego, jakkolwiek trudno dziś przewidzieć jak bardzo, ponieważ ceny węgla na rynku wahają się. Gdy obejmowałem stanowisko 10 miesięcy temu w portach ARA (Amsterdam–Rotterdam–Antwerpia) węgiel kosztował 42 dolary za tonę. Mówiło się wówczas, że może spaść do 35 dolarów. Dziś kosztuje prawie 90  dolarów.
Nie chcemy, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie grupy, znacząco zwiększać wydobycie.  Obecnie to Docelowo ok. 7,5 mln ton węgla rocznie.

- Mówiąc o efektach inwestycji, na pierwszym miejscu postawił Pan kwestie pracownicze. Przypadek?
- Funkcjonujemy na terenie dwóch województw i trzech powiatów. Zakłady Ggórnicze Sobieski, Janina i Brzeszcze to najwięksi pracodawcy w swoich miastach i w gminach. Mamy też umowy patronackie ze szkołami w Jaworznie i w Janinie w Libiążu.
Wymiar społeczny działania kopalni jest ważny.

- Czy w związku z tymi planami nastąpią zmiany w zatrudnieniu w spółce?
- Chcemy, aby spółka Tauron Wydobycie zatrudniała (wraz ze spółką usługową) 7500 osób.

- Obecnie zatrudnia nieco więcej
- Około 200 osób, które ma już prawo do emerytury przejdzie na nią do 2017 roku.  Planujemy też, w miarę potrzeby, stopniowo zatrudniać nowych pracowników, aby nie dopuścić do powstania luki pokoleniowej. W tym zakresie nie ma żadnych gwałtownych ruchów. Nie zmuszamy też nikogo do odejścia.

- Wraca się do pomysłu łączenia energetyki z górnictwem. Grupa Tauron TAURON jest przykładem takiej konsolidacji. W roku 1999 KWK Jaworzno utworzyła zakład wydobywczo- górniczo -energetyczny razem z elektrownią Jaworzno III.  
- W naszej grupie widać synergię między górnictwem i energetyką. Węgiel wydobywany w kopalniach Janina i Sobieski to typowy węgiel energetyczny, wysokosiarkowy. Rozsądnie jest więc przekazywać go do elektrowni. Dzięki konsolidacji Tauron Wydobycie nie ma kłopotów ze zwałami, czyli sprzedażą produktu. Obecnie w Elektrowni Jaworzno III, należącej do Tauron Wytwarzanie, budowany jest nowy blok energetyczny, który ma działać do 2049 roku. Dzięki inwestycjom w wydobycie będzie zabezpieczony w paliwo.
Współpraca w ramach grupy z elektrowniami nie oznacza, że nie sprzedajemy węgla w handlu detalicznym.  Przejęcie kopali Brzeszcza  pozwala nam na rozwiniecie asortymentu dla klientów detalicznych. W kopalni tej będzie się wydobywać węgiel wysokoenergetyczny i niskosiarkowy.

- Przeciwnicy konsolidacji twierdzą jednak, że połączenia energetyki z górnictwem zabija wolny rynek.
- Konsolidacja górnictwa i energetyki jest moim zdaniem właściwym rozwiązaniem.
Niewidzialna ręka rynku najlepiej działa w branżach, w których można przedsiębiorstwa szybko i łatwo zamykać, a potem na nowo je otwierać. Górnictwo wymaga myślenia strategicznego, długookresowego. Tu perspektywa inwestycyjna wynosi 25 lat. Kopalni nie można dzisiaj zamknąć z powodu braku koniunktury, aby jutro, gdy pojawi się większe zapotrzebowanie na węgiel, ją na nowo otworzyć. Także bloków energetycznych nie buduje się po to, aby je otwierać i zamykać w zależności od trendów rynkowych.  


 

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Filmowa „Ida”, czyli zbrodniarka Helena Wolińska tylko u nas
Tadeusz Płużański: Filmowa „Ida”, czyli zbrodniarka Helena Wolińska

22 lutego 2015 r. film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. I zapewne mielibyśmy powody do radości, gdyby nie był to film antypolski.

Skromny polski geniusz, o którym Morgan Freeman powiedział, że jest drugim Kopernikiem gorące
Skromny polski geniusz, o którym Morgan Freeman powiedział, że jest drugim Kopernikiem

Prof. Nikodem Popławski to geniusz, choć słowo to należy używać zawsze z wielką pokorą. Jego koncepcja o tym, że czarne dziury tworzą nowe wszechświaty, została uznana przez "National Geographic" i czasopismo "Science" za jedną z dziesięciu najważniejszych w roku.

Groźny atak nożownika w Berlinie. Obława policji Wiadomości
Groźny atak nożownika w Berlinie. Obława policji

Media obiegła informacja o groźnym incydencie w Berlinie. Poszkodowany został mężczyzna. 

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie

IMGW wydał nowy komunikat. Mieszkańcy kilku województw powinni mieć się na baczności.

Tȟašúŋke Witkó: Platyna za broń tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Platyna za broń

Dokładnie trzy dekady, w roku Pańskim 1995, Organizacja Narodów Zjednoczonych – która wówczas coś jeszcze mogła i cokolwiek znaczyła – opracowała program „Ropa za żywność”. Było to przedsięwzięcie utworzone w celu złagodzenia skutków sankcji gospodarczych, nałożonych na Republikę Iraku po inwazji wojsk Saddama Husajna na sąsiedni Kuwejt, rozpoczętej 2 sierpnia 1990 roku, o godzinie 4.00. Świat potrzebował „czarnego złota”, a Bagdad żywności, więc narzucenie takiego rozwiązania dyktatorowi z Tikritu nie było większym problemem.

Polak zachwycił Willa Smitha. To nagranie chwyta za serce Wiadomości
Polak zachwycił Willa Smitha. To nagranie chwyta za serce

Marcin Patrzałek, polski wirtuoz gitary, ponownie udowodnił, że jego talent nie zna granic. Tym razem zachwycił samego Willa Smitha. Hollywoodzki aktor był tak pod wrażeniem jego gry, że nie tylko nagrał z nim wspólną piosenkę, ale też podzielił się ich spotkaniem na swoim Instagramie.

Ograniczenie prawa do azylu. Sejm zdecydował pilne
Ograniczenie prawa do azylu. Sejm zdecydował

Możliwość wprowadzenia czasowego, terytorialnego ograniczenia przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową zakłada ustawa, którą w piątek uchwalił Sejm. Zgodnie z regulacją jednorazowo okres obowiązywania ograniczenia nie będzie mógł przekroczyć 60 dni.

Włamanie do kantoru w Warszawie. Tak sprawcy dostali się do środka Wiadomości
Włamanie do kantoru w Warszawie. Tak sprawcy dostali się do środka

W Warszawie doszło do niecodziennego włamania do kantoru. Sprawcy, zamiast forsować drzwi czy okna, zdecydowali się na bardziej nietypowy sposób – przedostali się do środka przez dziurę wykutą w podłodze. Ich łupem padło blisko 100 tysięcy złotych. Policja prowadzi intensywne poszukiwania.

Jest decyzja Konfederacji ws. posła Ryszarda Wilka polityka
Jest decyzja Konfederacji ws. posła Ryszarda Wilka

Konfederacja zawiesiła na czas nieokreślony posła Ryszarda Wilka - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do partii. Chodzi o czwartkowy incydent, kiedy to Wilk, nietrzeźwy, pojawił się na sali plenarnej Sejmu.

Nerwowo w TVN. Nowy partner Warner Bros Discovery gorące
Nerwowo w TVN. Nowy partner Warner Bros Discovery

Od tygodni media spekulują na temat sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Jednym z przedmiotów spekulacji jest sytuacja wewnętrzna amerykańskiego koncernu. Wczoraj media obiegła sensacyjna informacja nt. jednego z oferentów zakupu TVN, dziś pojawiają się informacje nt. ruchów biznesowych Warner Bros. Discovery.

REKLAMA

Prezes Zarządu Tauron Wydobycie Zdzisław Filip: Górnictwo wymaga myślenia strategicznego

Perspektywa inwestycyjna wynosi 25 lat. Kopalni nie można dzisiaj zamknąć z powodu braku koniunktury, aby jutro, gdy pojawi się większe zapotrzebowanie na węgiel, na nowo ją otworzyć - tłumaczy Zdzisław Filip, prezes Zarządu Tauron Wydobycie, w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.
 Prezes Zarządu Tauron Wydobycie Zdzisław Filip: Górnictwo  wymaga  myślenia  strategicznego
/ Tauron - Wydobycie
- Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku węgla?
 Prezes Zarządu Tauron Wydobycie Zdzisław Filip: Jest trudna ze względu na wahania cen na rynkach światowych. Działamy w grupie Tauron Grupie TAURON, która konsoliduje między innymi  kopalnie i elektrownie. W ramach grupy rozliczamy się rynkowymi cenami węgla, więc światowe ceny mają dla nas znaczenie.

- Jak na tle otocznia rynkowego kształtuje się sytuacja spółki?
Jest stabilna.

Plany na najbliższe lata?
Jako Tauron – Wydobycie grupujemy dwie kopalnie: W skład Tauron Wydobycie wchodzą zakłady górnicze: Janina  w Libiążu i Sobieski Jaworznie. Pierwszego grudnia br. w pełni powiązany z grupą zostanie Zzakład Ggórniczy Brzeszcze w Brzeszczach .
W strategii grupy Grupy Tauron TAURON udało się zawrzeć trzy kluczowe inwestycje w obszarze wydobycia: kontynuację budowy szybu Janina 6 „Janina VI” z wieżą szybową i maszyną wyciągową w Zakładzie Górniczym Janina, w kopalni Sobieski budowę szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski oraz przywrócenie funkcjonalności i zdolności wydobywczych Zakładu Górniczego Brzeszcze. Każda z tych inwestycji będzie kosztować przeszło pół miliarda złotych. Mają długofalowe znaczenie dla spółki.

- Jakie będą ich efekty ?
- Zapewnią pracownikom stabilną pracę przez długi czas. Dzięki temu w Zakładzie Górniczym Sobieski będzie wydobywało się węgiel do 2075 roku. Koncesja kopalni Zakładu Górniczego Brzeszcze  przewiduje możliwość wydobycia do 2040 roku. Inwestycje dają tej kopalni możliwość spokojnego funkcjonowania. Inwestycje opłacą się spółce z punktu widzenia ekonomicznego, jakkolwiek trudno dziś przewidzieć jak bardzo, ponieważ ceny węgla na rynku wahają się. Gdy obejmowałem stanowisko 10 miesięcy temu w portach ARA (Amsterdam–Rotterdam–Antwerpia) węgiel kosztował 42 dolary za tonę. Mówiło się wówczas, że może spaść do 35 dolarów. Dziś kosztuje prawie 90  dolarów.
Nie chcemy, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie grupy, znacząco zwiększać wydobycie.  Obecnie to Docelowo ok. 7,5 mln ton węgla rocznie.

- Mówiąc o efektach inwestycji, na pierwszym miejscu postawił Pan kwestie pracownicze. Przypadek?
- Funkcjonujemy na terenie dwóch województw i trzech powiatów. Zakłady Ggórnicze Sobieski, Janina i Brzeszcze to najwięksi pracodawcy w swoich miastach i w gminach. Mamy też umowy patronackie ze szkołami w Jaworznie i w Janinie w Libiążu.
Wymiar społeczny działania kopalni jest ważny.

- Czy w związku z tymi planami nastąpią zmiany w zatrudnieniu w spółce?
- Chcemy, aby spółka Tauron Wydobycie zatrudniała (wraz ze spółką usługową) 7500 osób.

- Obecnie zatrudnia nieco więcej
- Około 200 osób, które ma już prawo do emerytury przejdzie na nią do 2017 roku.  Planujemy też, w miarę potrzeby, stopniowo zatrudniać nowych pracowników, aby nie dopuścić do powstania luki pokoleniowej. W tym zakresie nie ma żadnych gwałtownych ruchów. Nie zmuszamy też nikogo do odejścia.

- Wraca się do pomysłu łączenia energetyki z górnictwem. Grupa Tauron TAURON jest przykładem takiej konsolidacji. W roku 1999 KWK Jaworzno utworzyła zakład wydobywczo- górniczo -energetyczny razem z elektrownią Jaworzno III.  
- W naszej grupie widać synergię między górnictwem i energetyką. Węgiel wydobywany w kopalniach Janina i Sobieski to typowy węgiel energetyczny, wysokosiarkowy. Rozsądnie jest więc przekazywać go do elektrowni. Dzięki konsolidacji Tauron Wydobycie nie ma kłopotów ze zwałami, czyli sprzedażą produktu. Obecnie w Elektrowni Jaworzno III, należącej do Tauron Wytwarzanie, budowany jest nowy blok energetyczny, który ma działać do 2049 roku. Dzięki inwestycjom w wydobycie będzie zabezpieczony w paliwo.
Współpraca w ramach grupy z elektrowniami nie oznacza, że nie sprzedajemy węgla w handlu detalicznym.  Przejęcie kopali Brzeszcza  pozwala nam na rozwiniecie asortymentu dla klientów detalicznych. W kopalni tej będzie się wydobywać węgiel wysokoenergetyczny i niskosiarkowy.

- Przeciwnicy konsolidacji twierdzą jednak, że połączenia energetyki z górnictwem zabija wolny rynek.
- Konsolidacja górnictwa i energetyki jest moim zdaniem właściwym rozwiązaniem.
Niewidzialna ręka rynku najlepiej działa w branżach, w których można przedsiębiorstwa szybko i łatwo zamykać, a potem na nowo je otwierać. Górnictwo wymaga myślenia strategicznego, długookresowego. Tu perspektywa inwestycyjna wynosi 25 lat. Kopalni nie można dzisiaj zamknąć z powodu braku koniunktury, aby jutro, gdy pojawi się większe zapotrzebowanie na węgiel, ją na nowo otworzyć. Także bloków energetycznych nie buduje się po to, aby je otwierać i zamykać w zależności od trendów rynkowych.  


 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe