Postulatem pierwszego rządu II RP był ośmiogodzinny dzień pracy. Postulat został zrealizowany.
Program rządu zakładał równouprawnienie obywateli pod względem politycznym; zapewnienie prawa do wolności sumienia, druku, słowa, zgromadzeń, pochodów, zrzeszeń i strajków, wprowadzenie ośmiogodzinnego dnia pracy w przemyśle, handlu i rzemiośle oraz budowę systemu powszechnych ubezpieczeń społecznych. Większość z tych postulatów niemal natychmiast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zrealizowano. 28 listopada w 1918 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret, który potwierdzał prawa wyborcze wszystkich obywateli „bez względu na płeć". Polska była jednym z pierwszych krajów świata, które przyznały kobietom zarówno bierne jak i czynne prawo wyborcze. Dekret Naczelnika Państwa wprowadzał również 8-godzinny dzień i 46-godzinny tydzień pracy, co później, w 1919 roku potwierdzała stosowna ustawa. W roku 1933 wydłużono czas pracy w sobotę z 6 do 8 godzin. Ograniczenie tygodnia pracy do 46 godzin spowodowało narodzin czasu wolnego, który mógł być wykorzystany na korzystanie z kultury. Zaczęły powstawać książki beletrystyczne, kabarety, dancingi.
Konstytucja marcowa zapewniała wolności postulowane przez rząd Daszyńskiego. Na powszechne, jednolite ubezpieczenie społeczne trzeba było poczekać kilka lat. Ustawa o ubezpieczeniu społecznym zwana scaleniową weszła w życie w 1933 roku. Rok później, w miejsce pięciu różnych instytucji ubezpieczeniowych utworzono Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W 2016 roku Sejm Polski przyjął uchwałę upamiętniającą powstanie w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej.
O odzyskaniu niepodległości można przeczytać w artykule:
Postulatem pierwszego rządu II RP był ośmiogodzinny dzień pracy. Postulat został zrealizowany
Ilu Polaków walczyło w pierwszej wojnie światowej? Ilu zginęło?
Komendant Józef Piłsudski: Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały
AB