Piękny gest Łotyszy - prezydent odsłoni pomnik polskiego króla...
Prezydent Andrzej Duda, któremu podczas wizyty będzie towarzyszyć Małżonka, spotka się w środę w Rydze z Prezydentem Łotwy Raimondsem Vējonisem. Odwiedzi też polskich żołnierzy stacjonujących w miejscowości Ādaži, w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu. Prezydent uda się też do Dyneburga, gdzie spotka się z przedstawicielami Polaków mieszkających na Łotwie.
Pytany o priorytety wizyty na Łotwie, minister Szczerski wskazał na „trzy komponenty” wizyty: polityczny, wojskowy oraz związany z polską społecznością na Łotwie.
Podkreślił zarazem, że wizyta jest elementem całego programu prezydenckich wizyt, związanych z obchodzonymi w naszym regionie rocznicami. - To stulecie, które także my obchodzimy, jako stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, jest w ogóle stuleciem państwowości Europy Środkowej. Cały nasz region świętuje swoje rocznice i po wizycie na Litwie i w Estonii teraz czas na Łotwę - mówił minister.
Jak zaznaczył, Polskę i Łotwę łączy wiele wspólnych tematów politycznych. Wymienił w tym kontekście m.in. problematykę bezpieczeństwa i obecności wojsk NATO w naszym regionie, kwestię przyszłości Europy oraz współpracę w ramach inicjatywy Trójmorza. - Nam bardzo na tym zależy, żeby ten format Trójmorza się zakorzenił i żeby przynosił bardzo konkretne efekty w postaci rozbudowy infrastruktury, łączącej wszystkie te państwa - podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta.
W czwartek rano Prezydent wraz z szefem polskiego resortu obrony ma ponadto odwiedzić stacjonujący w miejscowości Ādaži na Łotwie polski kontyngent wojskowy. Jak zaznaczył minister Szczerski, będzie to okazja do podkreślenia obecności - na mocy decyzji szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie - wojsk w krajach wschodniej flanki, a także faktu, że "Polska nie tylko jest odbiorcą tego bezpieczeństwa zbiorowego, ale także dostarcza je innym krajom".
Wizytę Andrzeja Dudy na Łotwie zwieńczyć ma spotkanie z Polakami mieszkającymi w Dyneburgu. Jak zaznaczył Krzysztof Szczerski, ośrodek ten jest jednym z najbardziej polskich miast w regionie, w którym polska społeczność stanowi ponad 15 proc. ogółu mieszkańców.
W programie wizyty w Dyneburgu planowany jest też m.in. udział Andrzeja Dudy w ceremonii odsłonięcia pomnika Króla Stefana Batorego, co - zdaniem ministra - umożliwi zaznaczenie polskiej tradycji obecności w tym regionie Europy.
Wraz z przedstawicielami polskiej społeczności w Dyneburgu Prezydent ma też obejrzeć czwartkowy mecz Polski z Japonią, który zakończy udział polskiej reprezentacji w piłkarskich Mistrzostwach Świata w Rosji.