Europejski filar praw socjalnych – Solidarność popiera, ale nie można zapomnieć o jego niedoskonałościach

– Europejski filar praw socjalnych jest popierany przez „S”, czemu dała wyraz m.in. w decyzji i stanowisku Prezydium – przypomniał Mateusz Szymański, ekspert Solidarności. – Solidarność popiera ten akt, ale nie można zapomnieć o jego niedoskonałościach - dodał.
 Europejski filar praw socjalnych – Solidarność popiera, ale nie można zapomnieć o jego niedoskonałościach
/ Tygodnik Solidarność
Andrzej Berezowski

Te niedoskonałości przedstawiła m.in. dr hab. Joanna Unterschuetz z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni w czasie czerwcowego seminarium zorganizowanego przez Solidarność i Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Wskazała, że Filar w swojej sferze deklaratywnej co prawda podnosi wartość dialogu i partnerów społecznych, ale konkretne jego zapisy nie wzmacniają ich pozycji w porównaniu z innymi dokumentami UE. – Już sam sposób ujęcia zasady 8. Filaru może budzić wątpliwości. Zwłaszcza tam, gdzie mowa jedynie o „zachęcaniu” partnerów społecznych do negocjowania i zawierania układów zbiorowych oraz do „wspierania zwiększonej zdolności partnerów społecznych do propagowania dialogu społecznego”, pomija się jednocześnie prawo do prowadzenia sporów zbiorowych i strajku – mówiła prelegentka. Wskazała, że w dokumencie brak jest wskaźników, które pozwoliłyby monitorować poziom dialogu i stanu spraw społecznych w poszczególnych krajach UE. – Pozycja partnerów społecznych nie jest zbyt silna, to od nich samych zależy, w jaki sposób Filar wykorzystają – reasumowała Joanna Unterschuetz. W dyskusji, jaka wywiązała się po prezentacji, jej uczestnicy podkreślili, że z założenia dokument miał charakter deklaratywny. Barbara Surdykowska, ekspert Solidarności, wskazała też, że nie zapadła ostateczna decyzja w kwestii wskaźników. 

Warto też zauważyć, że 13 marca 2018 r. Komisja Europejska wydała komunikat dotyczący monitorowania realizacji Europejskiego filaru praw socjalnych. Wskazała w nim, że większość kompetencji i narzędzi niezbędnych do realizacji Filaru posiadają organy lokalne, regionalne i krajowe.

Jaka Wspólnota?
Dyskusja towarzysząca seminarium ukazała potrzebę pilnej odpowiedzi na pytanie, jaka Unia Europejska jest potrzebna jej obywatelom. Sławomir Adamczyk, szef Działu Branżowo-Konsultacyjnego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, zauważył, że Unia Europejska kojarzy nam się wyłącznie z integracją ekonomiczną, tymczasem zacieśnianie więzi powinno mieć także wymiar społeczny. – Widać, że na skutek ostatniego kryzysu i problemów związanych ze zniwelowaniem jego następstw, spada zaufanie obywateli dla instytucji unijnych. W odpowiedzi Unia chce wzmocnić wymiar społeczny swoich działań i przez to zwiększyć zaufanie obywateli do jej instytucji – powiedział Sławomir Adamczyk. Zauważył jednak, że rzeczywista realizacja polityki społecznej UE wymagałaby zmiany traktatów, a na to obecnie nikt się nie zgodzi. – Zachodzi znacząca asymetria między wymiarem ekonomicznym a społecznym w UE – podkreślił. 

„S” motywuje rząd do podpisania Filaru
Europejski filar praw socjalnych został przyjęty 17 listopada 2017 r. na szczycie Unii Europejskiej w Goeteborgu. Niemal do ostatniego dnia nie wiadomo było, jak polski rząd podchodzi do tej inicjatywy. W tej sprawie Prezydium „S” podjęło decyzję i przyjęło stanowisko zalecające przyjęcie Filaru. 23 maja 2017 r. Prezydium KK wydało decyzję nr 64/17. Wyraziło w nim zadowolenie z powodu działań Komisji Europejskiej. „W naszej ocenie inicjatywa ta pozwala żywić nadzieję na uzupełnienie istniejących traktatowych swobód gospodarczych o działania zmierzające do nadania procesowi integracji europejskiej jednoznacznego wymiaru społecznego, co pozwoli wzmóc konwergencję w obszarze standardów socjalnych”. Prezydium wskazało też na potrzebę działań polskiego rządu. „Ponieważ filar jest koncepcją kompleksową i długofalową, składającą się zarówno z działań miękkich, jak i propozycji działań legislacyjnych, uważamy, że kluczowe jest przystąpienie polskiego rządu do tej inicjatywy tak, aby pełnoprawnie móc oddziaływać na jej funkcjonowanie, a nie tylko być «biernym» odbiorcą działań legislacyjnych, które będą jej efektem” – napisano. W październiku Prezydium KK wyraziło stanowisko, w którym napisano m.in.: „Prezydium KK wzywa rząd RP do podjęcia działań mających na celu pełne włączenie się Polski w działania na rzecz Europejskiego filaru praw społecznych”. Również inne centrale związkowe z Europy Środkowej popierają Filar. 

Europejski filar praw socjalnych
Europejski filar praw socjalnych w założeniu wytycza „mapę drogową” dojścia do równowagi między działaniami ekonomicznymi a tymi z obszaru socjalnego na poziomie Wspólnoty Europejskiej. Zawiera zalecenia, których realizacja mogłaby przyczynić się do podniesienia jakości życia i pracy obywateli UE. Na stronie „S” Barbara Surdykowska przedstawiła „Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych”. 

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (25/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

 

POLECANE
Nie żyje David Lynch. Był trzy krotnie nominowany do Oscara z ostatniej chwili
Nie żyje David Lynch. Był trzy krotnie nominowany do Oscara

Nie żyje David Lynch, który był jednym z najbardziej znanych i oryginalnych amerykańskich reżyserów. Był autorem m.in. "Człowieka słonia", "Miasteczka Twin Peaks", "Dzikości serca", "Blue Velvet", czy "Mulholland Drive".

Patriotyzm gospodarczy Rafała Trzaskowskiego. Gorące komentarze internautów gorące
"Patriotyzm gospodarczy" Rafała Trzaskowskiego. Gorące komentarze internautów

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w czwartek odwiedził Łomżę, gdzie udał się do miejscowego sklepu. Pod jego wpisami pojawiła się masa gorących komentarzy od internautów.

Jest decyzja francuskiego parlamentu ws. wotum nieufności wobec rządu z ostatniej chwili
Jest decyzja francuskiego parlamentu ws. wotum nieufności wobec rządu

Zgromadzenie Narodowe (niższa izba parlamentu Francji) nie przyjęło w czwartek wniosku o wotum nieufności wobec rządu premiera Francoisa Bayrou. Za wnioskiem, złożonym przez część lewicy, głosowało 131 deputowanych. Do przyjęcia wotum nieufności niezbędnych było 288 głosów.

To on chce kupić Nord Stream. Nikt nie wie co z nim zrobi tylko u nas
To on chce kupić Nord Stream. Nikt nie wie co z nim zrobi

Na dnie Bałtyku leżą łącznie cztery nitki gazociągu Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Każdy z tych gazociągów był przeznaczony do przesyłu gazu ziemnego z Rosji do Niemiec. Gazociągiem Nord Stream 1, który powstał w 2011 roku, płynęły do Niemiec rocznie 50 - 55 miliardów metrów sześciennych gazu. Niemcy zaspokajały ponad połowę swojego zapotrzebowania na gaz ziemny właśnie przy pomocy tego gazociągu.

Zespół Trumpa rozważa dwa scenariusze. Chodzi o amerykańskie sankcje na Rosję Wiadomości
"Zespół Trumpa rozważa dwa scenariusze". Chodzi o amerykańskie sankcje na Rosję

Według agencji Bloomberga, doradcy Donalda Trumpa mają przygotowywać strategię sankcji na Rosję, która mogłaby pomóc zakończyć wojnę na Ukrainie. Strategia doradców Trumpa ma zakładać dwa scenariusze, które mają złagodzić sankcje lub je zaostrzyć.

Słowacja: Atak nożownika w szkole. Nowe informacje Wiadomości
Słowacja: Atak nożownika w szkole. Nowe informacje

W czwartek na Słowacji doszło do ataku nożownika, który zabił co najmniej dwie osoby w szkole w Starej Wsi Spiskiej. Słowacka policja poinformowała, że ujęła 18-letniego ucznia tej placówki.

Północnokoreańscy żołnierze giną masowo na Ukrainie polityka
Północnokoreańscy żołnierze giną masowo na Ukrainie

Z relacji prezydenta Ukrainy wynika, że już niemal jedna trzecia żołnierzy wysłanych z Korei Północnej do walki z Ukraińcami została zabita bądź ranna. Informacje te potwierdził także szef estońskiego wywiadu sił obronnych pułkownik Ants Kiviselg.

Może kiedyś będzie działać. Krzysztof Stanowski pokazał miejską toaletę w Warszawie Wiadomości
"Może kiedyś będzie działać". Krzysztof Stanowski pokazał miejską toaletę w Warszawie

Krzysztof Stanowski z Kanału Zero udał się do Parku Skaryszewskiego w Warszawie, gdzie stoi toaleta miejska. Na miejscu okazało się, że toaleta, która kosztowała 650 tysięcy złotych jest nieczynna.

RPP podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych pilne
RPP podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na pierwszym posiedzeniu w tym roku zdecydowała ws. poziomu stóp procentowych w Polsce.

Ingerencja w kampanię. PiS zamierza odpowiedzieć prezydentowi Ukrainy gorące
"Ingerencja w kampanię". PiS zamierza odpowiedzieć prezydentowi Ukrainy

- Opozycja oskarża prezydenta Ukrainy o "ingerencję w kampanię wyborczą" w Polsce - podaje portal Wirtualna Polska. Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje odpowiedź dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który ostatnio wypowiedział się na temat Karola Nawrockiego.

REKLAMA

Europejski filar praw socjalnych – Solidarność popiera, ale nie można zapomnieć o jego niedoskonałościach

– Europejski filar praw socjalnych jest popierany przez „S”, czemu dała wyraz m.in. w decyzji i stanowisku Prezydium – przypomniał Mateusz Szymański, ekspert Solidarności. – Solidarność popiera ten akt, ale nie można zapomnieć o jego niedoskonałościach - dodał.
 Europejski filar praw socjalnych – Solidarność popiera, ale nie można zapomnieć o jego niedoskonałościach
/ Tygodnik Solidarność
Andrzej Berezowski

Te niedoskonałości przedstawiła m.in. dr hab. Joanna Unterschuetz z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni w czasie czerwcowego seminarium zorganizowanego przez Solidarność i Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Wskazała, że Filar w swojej sferze deklaratywnej co prawda podnosi wartość dialogu i partnerów społecznych, ale konkretne jego zapisy nie wzmacniają ich pozycji w porównaniu z innymi dokumentami UE. – Już sam sposób ujęcia zasady 8. Filaru może budzić wątpliwości. Zwłaszcza tam, gdzie mowa jedynie o „zachęcaniu” partnerów społecznych do negocjowania i zawierania układów zbiorowych oraz do „wspierania zwiększonej zdolności partnerów społecznych do propagowania dialogu społecznego”, pomija się jednocześnie prawo do prowadzenia sporów zbiorowych i strajku – mówiła prelegentka. Wskazała, że w dokumencie brak jest wskaźników, które pozwoliłyby monitorować poziom dialogu i stanu spraw społecznych w poszczególnych krajach UE. – Pozycja partnerów społecznych nie jest zbyt silna, to od nich samych zależy, w jaki sposób Filar wykorzystają – reasumowała Joanna Unterschuetz. W dyskusji, jaka wywiązała się po prezentacji, jej uczestnicy podkreślili, że z założenia dokument miał charakter deklaratywny. Barbara Surdykowska, ekspert Solidarności, wskazała też, że nie zapadła ostateczna decyzja w kwestii wskaźników. 

Warto też zauważyć, że 13 marca 2018 r. Komisja Europejska wydała komunikat dotyczący monitorowania realizacji Europejskiego filaru praw socjalnych. Wskazała w nim, że większość kompetencji i narzędzi niezbędnych do realizacji Filaru posiadają organy lokalne, regionalne i krajowe.

Jaka Wspólnota?
Dyskusja towarzysząca seminarium ukazała potrzebę pilnej odpowiedzi na pytanie, jaka Unia Europejska jest potrzebna jej obywatelom. Sławomir Adamczyk, szef Działu Branżowo-Konsultacyjnego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, zauważył, że Unia Europejska kojarzy nam się wyłącznie z integracją ekonomiczną, tymczasem zacieśnianie więzi powinno mieć także wymiar społeczny. – Widać, że na skutek ostatniego kryzysu i problemów związanych ze zniwelowaniem jego następstw, spada zaufanie obywateli dla instytucji unijnych. W odpowiedzi Unia chce wzmocnić wymiar społeczny swoich działań i przez to zwiększyć zaufanie obywateli do jej instytucji – powiedział Sławomir Adamczyk. Zauważył jednak, że rzeczywista realizacja polityki społecznej UE wymagałaby zmiany traktatów, a na to obecnie nikt się nie zgodzi. – Zachodzi znacząca asymetria między wymiarem ekonomicznym a społecznym w UE – podkreślił. 

„S” motywuje rząd do podpisania Filaru
Europejski filar praw socjalnych został przyjęty 17 listopada 2017 r. na szczycie Unii Europejskiej w Goeteborgu. Niemal do ostatniego dnia nie wiadomo było, jak polski rząd podchodzi do tej inicjatywy. W tej sprawie Prezydium „S” podjęło decyzję i przyjęło stanowisko zalecające przyjęcie Filaru. 23 maja 2017 r. Prezydium KK wydało decyzję nr 64/17. Wyraziło w nim zadowolenie z powodu działań Komisji Europejskiej. „W naszej ocenie inicjatywa ta pozwala żywić nadzieję na uzupełnienie istniejących traktatowych swobód gospodarczych o działania zmierzające do nadania procesowi integracji europejskiej jednoznacznego wymiaru społecznego, co pozwoli wzmóc konwergencję w obszarze standardów socjalnych”. Prezydium wskazało też na potrzebę działań polskiego rządu. „Ponieważ filar jest koncepcją kompleksową i długofalową, składającą się zarówno z działań miękkich, jak i propozycji działań legislacyjnych, uważamy, że kluczowe jest przystąpienie polskiego rządu do tej inicjatywy tak, aby pełnoprawnie móc oddziaływać na jej funkcjonowanie, a nie tylko być «biernym» odbiorcą działań legislacyjnych, które będą jej efektem” – napisano. W październiku Prezydium KK wyraziło stanowisko, w którym napisano m.in.: „Prezydium KK wzywa rząd RP do podjęcia działań mających na celu pełne włączenie się Polski w działania na rzecz Europejskiego filaru praw społecznych”. Również inne centrale związkowe z Europy Środkowej popierają Filar. 

Europejski filar praw socjalnych
Europejski filar praw socjalnych w założeniu wytycza „mapę drogową” dojścia do równowagi między działaniami ekonomicznymi a tymi z obszaru socjalnego na poziomie Wspólnoty Europejskiej. Zawiera zalecenia, których realizacja mogłaby przyczynić się do podniesienia jakości życia i pracy obywateli UE. Na stronie „S” Barbara Surdykowska przedstawiła „Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych”. 

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (25/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe