Urodziny Marii Skłodowskiej-Curie
W 1989 roku wyszła za mąż za Francuza fizyka Pierre Curie (zginął tragicznie 19 kwietnia 1906 roku). Małżeństwo doczekało się dwóch córek: Eve Curie i Irène Joliot-Curie (również laureatka Nagrody Nobla z dziedziny chemii). 18 lipca 1898 r. Maria Skłodowska-Curie i jej mąż poinformowali, że odkryli polon. Nazwa nowego pierwiastka została nadana na cześć Polski. Kilka miesięcy później polska fizyczka odkryła rad. Tym samym Skłodowska-Curie była prekursorką w radiochemii.
Pierwszą Nagrodę Nobla w 1903 roku otrzymała wraz z mężem oraz Henrimem Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Drugi w 1911 roku w dziedzinie chemii za wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych.
Maria Skłodowska-Curie uznawana jest za jedną z pierwszych ofiar choroby popromiennej. Zmarła 4 lipca 934 roku w sanatorium Sancellemoz w szwajcarskiej miejscowości Passy. Według dokumnetów zmarła na ostrą białaczkę leukopeniczną na tle nabytej pancytopenii, w wyniku długotrwałego działania promieniowania jonizującego. Pochowana została u boku męża na cmentarzu w Sceaux, a w kwietniu 1995 roku w dowód uznania za zasługi dla nauki szczątki Marii i Pierre’a Curie zostały przeniesione do Panteonu w Paryżu. Symboliczny grób Polki znajduje się na Starych Powązkach w Warszawie w grobowcu rodzinnym.
IK