Rzecznik Prasowy Link 4 Marek Baran tłumaczy dlaczego rosną ceny polis OC
Od pięciu - sześciu lat firmy ubezpieczeniowe wypłacały coraz więcej odszkodowań. Podstawowym powodem było orzecznictwo Sądu Najwyższego i wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące proklienckich procesów likwidacji szkód. Zgodnie z orzecznictwem i wytycznymi ubezpieczyciele między innym pokrywali koszty samochodu zastępczego w czasie naprawy w każdym wypadku, musieli stosować części oryginalne przy naprawach starszych samochodów. Koszty wypłat rosły również z powodu działalność kancelarii odszkodowawczych, które zawyżały należne odszkodowania, a także zwiększały koszty działalności firm ubezpieczeniowych, w tym koszty spraw sądowych.
Jednocześnie firmy ubezpieczeniowe zbierały coraz mniej składek, co wynikało z chęci pozyskiwania coraz większej liczby klientów, dla których przy wyborze polis OC liczy się wyłącznie cena. To spowodowało wojnę cenową i stałe obniżanie cen polis komunikacyjnych, do których przyzwyczajali się klienci.
Oba te zjawiska doprowadziły do sytuacji, w której wypłaty przewyższały przychody i w konsekwencji firmy ubezpieczeniowe w każdym roku traciły na sprzedaży polis komunikacyjnych. W samym zeszłym roku cały rynek ubezpieczeniowy stracił na sprzedaży tych ubezpieczeń ponad 1,1 miliarda złotych. Mimo podwyżek, które już nastąpiły, strata po pierwszym półroczu 2016 wyniosła dla całego rynku 660 milionów złotych.
Dodatkowo od stycznia wchodzą w życie nowe wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego dot. szkód osobowych. To spowoduje, że nadal będzie wzrastać wysokość wypłacanych odszkodowań, a co za tym idzie muszą rosnąć ceny polis. Należy pamiętać, że ceny polis OC w Polsce są cały czas jednymi z najniższych w Europie.
Mimo wzrostu cen polis można zauważyć bardzo pozytywny trend na rynku – jakość usług w postaci zabezpieczenia majątku klientów rośnie, bo zwiększa się wysokość wypłacanych odszkodowań.
Wysłuchał Andrzej Berezowski