Rafał Górski: Wspólnie przenieśmy tiry na tory
Jednym z głównych celów tworzonej strategii PKP powinno być dążenie do powrotu na tory transportu towarowego.
„Aby to osiągnąć, musimy nie tylko zaoferować opłacalną dla przedsiębiorcy, wysokiej jakości usługę transportową, ale także współpracować z samorządami i organizacjami przedsiębiorców, tak aby dostosowywać infrastrukturę transportową, przeładunkową czy terminale do ich potrzeb. Skoro w ostatnich dekadach zmieniła się struktura transportu, wymaga to także odpowiednich działań na kolei, a przykład Szwajcarii, Austrii czy Niemiec, gdzie ładunki wracają na tory, pokazuje, że jest to możliwe” – mówi dr Michał Beim z Zarządu PKP SA.
PKP jest posiadaczem ponad 500 bocznic, a także ponad100 tys. działek często położonych bezpośrednio przy torach kolejowych. Ta infrastruktura, odpowiednio doinwestowana, może stać się atrakcyjnym rozwiązaniem, z którego będą korzystać firmy do przewozu swoich towarów. Swojej szansy w transporcie intermodalnym upatruje także PKP CARGO SA.
Adam Zyzman podkreśla, iż „elementy transportu intermodalnego będą miały coraz większe znaczenie w polityce handlowej i strategii spółki. Dodatkowo, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk jest nie tylko otwarty na postulaty związane z ułatwieniem dostępu do transportu intermodalnego, ale wręcz inspiruje tego typu działania na kolei”.
Cieszy, że po 20 latach kampanii obywatelskiej „Tiry na tory”, rząd chce realizować jej założenia w praktyce. Współpraca PKP i INSPRO ma opierać się na działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych zarówno do przedsiębiorców, jak i samorządów czy opinii publicznej, ale także na działaniach kolei zmierzających do szybkiego stworzenia atrakcyjnej oferty intermodalnej. Cdn.
Rafał Górski