[video] Wolność zrzeszania czy wolność zwalniania? Debata konstytucyjna

„Solidarność” od lat alarmuje, że szczególna ochrona działaczy związkowych przed zwolnieniem i dyskryminacją jest fikcją. I to nie tylko za sprawą przepisów prawa, które są niewystarczające. Głównie za sprawą indolencji wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, co dobitnie wykazują statystyki.
 [video] Wolność zrzeszania czy wolność zwalniania? Debata konstytucyjna
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

 

To chichot historii, że po 38 latach, w tym samym miejscu, w Sali BHP, gdzie podpisano porozumienia sierpniowe, musimy organizować konferencję z udziałem ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego krzycząc głośno: chcemy wolności związkowej, nie chcemy dyskryminacji, chcemy, aby w naszej ojczyźnie nie były dyskryminowane związki zawodowe. W ubiegłym roku odbyło się tutaj pierwsze spotkanie konsultacyjne dot. nowej Konstytucji. Wtedy mówiliśmy o wielu sprawach, ale także o bardzo ważnym art. 20 Konstytucji, który mówi o modelu naszej gospodarki, o dobrym modelu, który mówi o swobodzie działalności gospodarczej, ale także o trójstronnym dialogu, czyli dialogu rządu, związków zawodowych i pracodawców. Artykuł 12 Konstytucji, który mówi, że Rzeczpospolita gwarantuje wolność tworzenia się i zrzeszania związków zawodowych, jest tak samo martwy, jest taką samą fikcją, jak artykuł 20. O tym mówił prezydent Andrzej Duda, że artykuł 20 trzeba ożywić, a artykuł 12 też musi spełniać swoją rolę. Niestety na dzień dzisiejszy to fikcja


- powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
 

Jestem zaszczycony, że mogę wziąć udział w tym spotkaniu, w tej konferencji, w tym historycznym miejscu. Ta konferencja dotyka spraw bolesnych i trudnych, pokazujących w pewnych obszarach bardzo ponury obraz polskiego państwa. Niestety mamy jeszce bardzo wiele do zrobienia. Te słowa, które wypowiedział do nas dzielny człowiek, Pan Hieronim Stachel, pokazały, jak Polacy mają prawo odbierać polski wymiar sprawiedliwości, polskie sądy. Państwo powinno upominać się o prawa słabszego, a nie odwracać się do niego plecami. Jako minister i prokurator generalny mogę powiedzieć że czeka nas ogrom pracy, aby tę sytuację zmienić

Obszarów nieprawidłowości i patologii w polskim państwie jest bardzo wiele. Mówi się, że nie od razu Kraków zbudowano, jest w tym pewna mądrość i prawda. Nie od razu jesteśmy w stanie wprowadzić dobrą zmianę w każdym obszarze. Obszar o którym państwo mówicie wymaga dobrej zmiany, tak jak kwestia VATu, lichwiarzy czy reprywatyzacji. Musimy to razem zrobić. Dlatego dzisiaj rano rozmawiałem z Panem Przewodniczącym Piotrem Dudą i mówiliśmy o tym, że, jeśli taka będzie wola, powołamy wspólny zespół w prokuraturze i taki zespół interdysycyplinarny w ministerstwie sprawiedliwości, aby trafili tam ludzie, prawnicy, oraz osoby które mają wiedzę nt. specyfiki tego rodzaju przestępstw, byśmy mogli razem zrobić to co udało nam się zrobić w kwestii VATu, lichwiarstwa czy wyłudzaniu kamienic. Chcieć to móc. Tylko trzeba mieć ludzi, mieć wolę, mamy wspólną wolę, bo musimy to razem zrobić


- powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zbyt wielu pracodawców z premedytacją dyskryminuje swoich pracowników tylko dlatego, że korzystając z konstytucyjnych praw, angażują się w działalność związkową. Robią to, bo przy bezkarności, taki proceder zwyczajnie się opłaca.

Prawo jest niewystarczające, sądy i prokuratura nie doceniają szkodliwości takiego postępowania. Dlatego trzeba to zmienić. Między innymi poprzez uniemożliwienie zwolnienia osoby pod szczególną ochroną do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed sądem.  

Aby znaleźć odpowiedź jak zmienić przepisy w tym zakresie, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanowiła w ramach debat konstytucyjnych zorganizować kolejną konferencję, tym razem pod hasłem „Wolność zrzeszania, czy wolność zwalniania? Czy Konsytuacja rzeczywiście zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych?”. Punktem wyjścia będzie art. 12 Konstytucji RP gwarantujący m.in. wolność zrzeszania się w związki zawodowe.

Podczas konferencji wystąpią:
- Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda
- Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
- dr Artur Rycak z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
- Sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu dr Sebastian Kowalski
- Szykanowany za działalność związkową, były Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Hieronim Stachel

Konferencja odbędzie się 16 marca 2018 r. o godz. 11.00 w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
Planowane zakończenie o godz. 13.00 konferencją prasową z udziałem Ministra Sprawiedliwości i Przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.

Tranmisja online tylko u nas!

 

POLECANE
Tajne laboratorium na terenie Niemiec? Niemcy zaniepokojeni tylko u nas
Tajne laboratorium na terenie Niemiec? Niemcy zaniepokojeni

W Weilerbach, w pobliżu amerykańskiej bazy wojskowej Ramstein, od 2023 roku budowany jest największy amerykański szpital wojskowy poza USA, którego zakończenie planowane jest na koniec 2027 roku. Składa się z 4 680 sal, 120 gabinetów zabiegowych i dziewięciu sal operacyjnych, a jego koszt wynosi ponad miliard euro, z czego Niemcy zapłacą 151 milionów euro za planowanie i nadzór budowlany. Niemcy przewidują, że w nowym szpitalu powstanie 2800 nowych miejsc pracy.

Jest decyzja Grecji ws. ekstradycji podejrzanego o brutalne zabójstwo 16-letniej Mai z Mławy z ostatniej chwili
Jest decyzja Grecji ws. ekstradycji podejrzanego o brutalne zabójstwo 16-letniej Mai z Mławy

Sąd odwoławczy w Salonikach w środę wydał zgodę na ekstradycję do Polski 17-letniego Bartłomieja G., który jest podejrzany o brutalne zabicie 23 kwietnia w Mławie 16-letniej Mai - poinformował grecki portal Kathimerini.

Polityk Koalicji 13 grudnia zakłócał debatę w Końskich Wiadomości
Polityk Koalicji 13 grudnia zakłócał debatę w Końskich

Polityk Koalicji 13 grudnia Witold Zembaczyński miał zakłócać debatę w Końskich organizowaną przez Telewizję Republika.

Co Trzaskowski obiecał Brukseli za plecami Polaków tylko u nas
Co Trzaskowski obiecał Brukseli za plecami Polaków

Kandydat Koalicji Obywatelskiej założył piękną maskę - w kampanii wyborczej stara się uchodzić za polityka umiarkowanego, racjonalnego, a nawet sceptycznego wobec Zielonego Ładu. Ostatnio w debacie zaprzeczył nawet, że „nie ma Europejskiego Zielonego Ładu”, co zostało uznane (nie dziwne) za kłamstwo przez Demagoga. A jaka jest ponura i ukrywana rzeczywistość?

Wyłączenia prądu w Krakowie. Jest komunikat Wiadomości
Wyłączenia prądu w Krakowie. Jest komunikat

Mieszkańcy Krakowa muszą przygotować się na planowane przerwy w dostawie prądu. Sprawdź, gdzie od 29 do 30 maja i od 3 do 5 czerwca 2025 r. nastąpią wyłączenia.

Marco Rubio: Cudzoziemcy odpowiedzialni za cenzurę wolności słowa nie wjadą do USA z ostatniej chwili
Marco Rubio: Cudzoziemcy odpowiedzialni za cenzurę wolności słowa nie wjadą do USA

Marco Rubio ogłosił nowe przepisy wizowe skierowane przeciwko "zagranicznym urzędnikom ograniczającym prawa Amerykanów". Wynika z nich, że urzędnicy, jak napisał sekretarz stanu, "współwinni cenzurowania wolności słowa" mają zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Rafał Trzaskowski nie przybył na debatę w Końskich. Jest reakcja Karola Nawrockiego Wiadomości
Rafał Trzaskowski nie przybył na debatę w Końskich. Jest reakcja Karola Nawrockiego

Rafał Trzaskowski nie przybył na debatę prezydencką do Końskich organizowanej przez m.in. Telewizję Republika. Na debacie pojawił się z kolei inny z kandydatów Karol Nawrocki.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Jest komunikat niemieckich służb Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Jest komunikat niemieckich służb

Niemieckie służby podały, że doszło do zatrzymania kolejnej grupy nielegalnych imigrantów, którzy do Niemiec dostali się szlakiem białoruskim.

Mieszkańcy nie mogli wejść na sesję Rady Warszawy. Bąkiewicz: Buta, arogancja i policyjny kordon z ostatniej chwili
Mieszkańcy nie mogli wejść na sesję Rady Warszawy. Bąkiewicz: "Buta, arogancja i policyjny kordon"

Mieszkańcy Warszawy nie zostali wpuszczeni na sesję Rady Warszawy. - Ekipa Trzaskowskiego nie wpuściła mieszkańców [na sesję], od razu po jej rozpoczęciu złożyli wniosek o jej zerwanie - napisał na portalu X, poseł Sebastian Kaleta. 

Kreml: Zaproponowaliśmy Ukrainie przeprowadzenie drugiej rundy rozmów. Padła data Wiadomości
Kreml: Zaproponowaliśmy Ukrainie przeprowadzenie drugiej rundy rozmów. Padła data

Rosja zaproponowała Ukrainie drugą turę rozmów pokojowych 2 czerwca w Stambule. Kreml jest też gotowy do przedstawienia z warunkami porozumienia.

REKLAMA

[video] Wolność zrzeszania czy wolność zwalniania? Debata konstytucyjna

„Solidarność” od lat alarmuje, że szczególna ochrona działaczy związkowych przed zwolnieniem i dyskryminacją jest fikcją. I to nie tylko za sprawą przepisów prawa, które są niewystarczające. Głównie za sprawą indolencji wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, co dobitnie wykazują statystyki.
 [video] Wolność zrzeszania czy wolność zwalniania? Debata konstytucyjna
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

 

To chichot historii, że po 38 latach, w tym samym miejscu, w Sali BHP, gdzie podpisano porozumienia sierpniowe, musimy organizować konferencję z udziałem ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego krzycząc głośno: chcemy wolności związkowej, nie chcemy dyskryminacji, chcemy, aby w naszej ojczyźnie nie były dyskryminowane związki zawodowe. W ubiegłym roku odbyło się tutaj pierwsze spotkanie konsultacyjne dot. nowej Konstytucji. Wtedy mówiliśmy o wielu sprawach, ale także o bardzo ważnym art. 20 Konstytucji, który mówi o modelu naszej gospodarki, o dobrym modelu, który mówi o swobodzie działalności gospodarczej, ale także o trójstronnym dialogu, czyli dialogu rządu, związków zawodowych i pracodawców. Artykuł 12 Konstytucji, który mówi, że Rzeczpospolita gwarantuje wolność tworzenia się i zrzeszania związków zawodowych, jest tak samo martwy, jest taką samą fikcją, jak artykuł 20. O tym mówił prezydent Andrzej Duda, że artykuł 20 trzeba ożywić, a artykuł 12 też musi spełniać swoją rolę. Niestety na dzień dzisiejszy to fikcja


- powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
 

Jestem zaszczycony, że mogę wziąć udział w tym spotkaniu, w tej konferencji, w tym historycznym miejscu. Ta konferencja dotyka spraw bolesnych i trudnych, pokazujących w pewnych obszarach bardzo ponury obraz polskiego państwa. Niestety mamy jeszce bardzo wiele do zrobienia. Te słowa, które wypowiedział do nas dzielny człowiek, Pan Hieronim Stachel, pokazały, jak Polacy mają prawo odbierać polski wymiar sprawiedliwości, polskie sądy. Państwo powinno upominać się o prawa słabszego, a nie odwracać się do niego plecami. Jako minister i prokurator generalny mogę powiedzieć że czeka nas ogrom pracy, aby tę sytuację zmienić

Obszarów nieprawidłowości i patologii w polskim państwie jest bardzo wiele. Mówi się, że nie od razu Kraków zbudowano, jest w tym pewna mądrość i prawda. Nie od razu jesteśmy w stanie wprowadzić dobrą zmianę w każdym obszarze. Obszar o którym państwo mówicie wymaga dobrej zmiany, tak jak kwestia VATu, lichwiarzy czy reprywatyzacji. Musimy to razem zrobić. Dlatego dzisiaj rano rozmawiałem z Panem Przewodniczącym Piotrem Dudą i mówiliśmy o tym, że, jeśli taka będzie wola, powołamy wspólny zespół w prokuraturze i taki zespół interdysycyplinarny w ministerstwie sprawiedliwości, aby trafili tam ludzie, prawnicy, oraz osoby które mają wiedzę nt. specyfiki tego rodzaju przestępstw, byśmy mogli razem zrobić to co udało nam się zrobić w kwestii VATu, lichwiarstwa czy wyłudzaniu kamienic. Chcieć to móc. Tylko trzeba mieć ludzi, mieć wolę, mamy wspólną wolę, bo musimy to razem zrobić


- powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zbyt wielu pracodawców z premedytacją dyskryminuje swoich pracowników tylko dlatego, że korzystając z konstytucyjnych praw, angażują się w działalność związkową. Robią to, bo przy bezkarności, taki proceder zwyczajnie się opłaca.

Prawo jest niewystarczające, sądy i prokuratura nie doceniają szkodliwości takiego postępowania. Dlatego trzeba to zmienić. Między innymi poprzez uniemożliwienie zwolnienia osoby pod szczególną ochroną do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed sądem.  

Aby znaleźć odpowiedź jak zmienić przepisy w tym zakresie, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanowiła w ramach debat konstytucyjnych zorganizować kolejną konferencję, tym razem pod hasłem „Wolność zrzeszania, czy wolność zwalniania? Czy Konsytuacja rzeczywiście zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych?”. Punktem wyjścia będzie art. 12 Konstytucji RP gwarantujący m.in. wolność zrzeszania się w związki zawodowe.

Podczas konferencji wystąpią:
- Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda
- Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
- dr Artur Rycak z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
- Sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu dr Sebastian Kowalski
- Szykanowany za działalność związkową, były Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Hieronim Stachel

Konferencja odbędzie się 16 marca 2018 r. o godz. 11.00 w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
Planowane zakończenie o godz. 13.00 konferencją prasową z udziałem Ministra Sprawiedliwości i Przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.

Tranmisja online tylko u nas!


 

Polecane
Emerytury
Stażowe