[Tysol.pl z Litwy] Na 100-lecie niepodległości superprodukcja o partyzantce antykomunistycznej
Mowa o Jovitcie Jankelaitytė, z pochodzenia Polce z Solecznik, która gra rolę przyjaciółki głównej bohaterki. To pierwsza rola w filmie pełnometrażowym młodej Polki z Litwy, która wcześniej występowała w teatrze. Zdjęcia do filmu zaczęły się w 2015 r.
Reżyserem „Sowiej Góry" jest Audrius Juzėnas, znany litewski reżyser, który specjalizuje się w kinie historycznym.
Akcja filmu dzieje się w latach 1947 - 1952 i opowiada o młodzieży szkolnej, która postanawia włączyć się w walkę z sowieckim okupantem. Poza losami wojennymi pokazane są również prywatne problemy bohaterów i kwestie nieobce młodym ludziom – przyjaźń i miłość.
Partyzantka litewska działająca w latach 1944-1953 była ruchem niepodległościowym łączącym zbrojny i cywilny charakter, stawiającym sobie za cel sprzeciwienie się przyłączeniu Litwy do ZSRR i budowę niepodległej Litwy.
Wkroczenie Armii Czerwonej na teren Litwy, przymusowa mobilizacja Litwinów do jej szeregów, terror NKWD i Ludowego Komisariatu Bezpieczeństwa Państwowego oraz represje wobec ludności cywilnej stały się dodatkowym bodźcem dla spontanicznego tworzenia się oddziałów partyzanckich, do których wstępowali zarówno ludzie związani z cywilnym oporem antyhitlerowskim, jak i osoby dotąd niezaangażowane.
Część ugrupowań antykomunistycznych była wcześniej oskarżana o kolaborację z hitlerowcami.
W pierwszym okresie walk partyzanckich najaktywniejszym organizatorem oporu antyradzieckiego była Litewska Armia Wolności, zrzeszająca latem 1944 ok. 10 tys. osób w sektorach czynnym oraz organizacyjnym.
Główną siłą walczącą z partyzantką litewską były wojska NKWD.