[Tysol na Litwie] Poseł Polaków na Litwie:Stosunki międzypaństwowe jak najlepsze, ale nie naszym kosztem

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą przybyli do Wilna, gdzie przez trzy dni będą brali udział w uroczystościach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę. Wizytę prezydent Andrzej Duda rozpoczął od spotkania z przedstawicielami polskiej mniejszości. W Wilnie przebywają również dziennikarze „Tygodnika Solidarność”, którzy rozmawiali z Jarosławem Narkiewiczem, nauczycielem, samorządowcem i działaczem mniejszości polskiej na Litwie, a od 2008 r. posłem na Sejm Republiki Litewskiej.
 [Tysol na Litwie] Poseł Polaków na Litwie:Stosunki międzypaństwowe jak najlepsze, ale nie naszym kosztem
/ Robert Wąsik Tysol.pl

Tysol.pl: Litwa jest ostatnio miejscem ważnych, rządowych delegacji. W grudniu odbyła się wizyta organizowana przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych związana ze 150 rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego, dziś prezydent wraz z pierwszą damą przylecieli na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę. Czy to specjalny czas dla Polaków z Litwy?

Jarosław Narkiewicz: Tak i tak powinno być. Polska i Litwa były związane w historii państwowością. Jesteśmy związani też tym, że my Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie stanowimy niemały odsetek społeczeństwa Litwy, prawie 7 proc. mieszkańców. Myślę, że jesteśmy godną reprezentacją na wszystkich szczeblach władzy. Jesteśmy aktywni społecznie, mamy 30 różnych organizacji, oznacza to, że wzbogacamy Litwę kultywując swoją tradycję i wiarę naszych przodków. To jest niezmierną i wymowną łącznością z państwem polskim. Cieszy uaktywnienie tych wizyt, cieszy szczególnie dzisiejszy dzień, że pan prezydent Andrzej Duda przybył do nas, na obchody stulecia i rozpoczyna wizytę od spotkania z nami, Polakami. To dla nas znaczące. Jesteśmy wdzięczni państwu polskiemu i prezydentowi za tę opiekę i troskę, za to, że pan prezydent rozumie wartość tych kontaktów, dziękujemy za pomoc, ale i napawa nas otuchą to, że nie będziemy odsuwani na drugi plan w tych trudnych relacjach geopolitycznych. Stosunki międzypaństwowe powinny być jak najlepsze, ale nie naszym kosztem.

A w poprzednich latach czuli się państwo nieco pomijani?

Można tak powiedzieć, że opieka, kontakt ze strony polskiej był dobry, ale strona litewska chciała rozdzielić dwie rzeczy – nasze relacje, potrzeby, wymagania i słuszne postulaty w realizacji dotyczących naszego prawa, języka, kultury i dziedzictwa narodowego od ogólnopaństwowych wyzwań, które są dziś aktualne. Staramy się udowadniać naszym braciom Litwinom, że bez uszanowania praw obywateli, w tym mniejszości narodowych nie można budować demokratycznego państwa. Żywimy nadzieję, że to ważne dla państwa polskiego i świadczy o tym obecność pana prezydenta. Napawa to nas nadzieją i otuchą.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Wspomniał Pan o edukacji, o roli kształcenia młodzieży. Dzisiaj prezydent odznaczył działaczy polskich, wielu z nich to właśnie pedagodzy. Jak wygląda kwestia polskiego szkolnictwa na Litwie?

I dobrze i źle. Wygraliśmy walkę o przetrwanie, zachowaliśmy szkoły, zazdroszczą nam zresztą oświatowców, również pracujących z litewskimi szkołami. Mamy przeszło 10 proc. gimnazjów przy 3,5 proc. obecności udziału w szkołach z polskim językiem nauczania, to wymowny sukces. To sukces na przetrwanie i naszą obecność. Teraz, ale i od dawna, zwracamy uwagę na jakość, żeby szkoły były bardziej konkurencyjne i takie są. Obecnie wskaźnik wstępowania Polaków na uczelnie wyższe jest większy niż średnia krajowa, to przeszło 70 proc. Jednak to nie jest wystarczające. Mamy nadzieję, że państwo polskie będzie wspierać nas nie tylko materialnie, ale i merytorycznie. Ważne dla nas jest kształcenie kadry pedagogicznej.

W Polsce dużo mówi się o geopolitycznej koncepcji Trójmorza, którego ważnym elementem są państwa nadbałtyckie, w tym Litwa. Ostatnio sporo dzieje się w materii budowy drogi ekspresowej Via Baltica, która ma połączyć Warszawę z Litwą. Czy na Litwie w debacie publicznej też tyle czasu poświęca się tym zagadnieniom?

Projektom geopolitycznym i infrastrukturalnym, również Via Baltice, poświęca się dużo uwagi. Natomiast w relacjach Trójmorza czy Grupy Wyszehradzkiej i tej roli, do której dąży państwo polskie, po stronie litewskiej prowadzi się dyskusje. Przeważa kierunek niemiecki. Litwini chcą, żeby relacje z Polską nie były wbrew relacjom z Niemcami.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Czyli ochłodzenie między Polską a Niemcami było na Litwie dostrzegane?

Tak. W związku z tym Litwa nie chce zajmować strony, która wywołałaby zachwianie relacji z Niemcami kosztem polepszenia relacji z Polską.

A jak na Litwie ocenia się obecność wojsk NATO?

Pozytywnie, jako dążenie do gwarancji bezpieczeństwa. Równocześnie docenia się pozytywną rolę Polski w tym procesie. To buduje dobrą płaszczyznę między naszymi państwami i wielu chciałoby dążyć do poszerzenia tej obecności. Równocześnie chciałbym podkreślić, że współpraca w tematyce bezpieczeństwa, zbrojeń, wspólnej obrony nie może dziać się kosztem pogwałcania praw mniejszości narodowych.

#REKLAMA_POZIOMA#


 

POLECANE
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

REKLAMA

[Tysol na Litwie] Poseł Polaków na Litwie:Stosunki międzypaństwowe jak najlepsze, ale nie naszym kosztem

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą przybyli do Wilna, gdzie przez trzy dni będą brali udział w uroczystościach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę. Wizytę prezydent Andrzej Duda rozpoczął od spotkania z przedstawicielami polskiej mniejszości. W Wilnie przebywają również dziennikarze „Tygodnika Solidarność”, którzy rozmawiali z Jarosławem Narkiewiczem, nauczycielem, samorządowcem i działaczem mniejszości polskiej na Litwie, a od 2008 r. posłem na Sejm Republiki Litewskiej.
 [Tysol na Litwie] Poseł Polaków na Litwie:Stosunki międzypaństwowe jak najlepsze, ale nie naszym kosztem
/ Robert Wąsik Tysol.pl

Tysol.pl: Litwa jest ostatnio miejscem ważnych, rządowych delegacji. W grudniu odbyła się wizyta organizowana przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych związana ze 150 rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego, dziś prezydent wraz z pierwszą damą przylecieli na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę. Czy to specjalny czas dla Polaków z Litwy?

Jarosław Narkiewicz: Tak i tak powinno być. Polska i Litwa były związane w historii państwowością. Jesteśmy związani też tym, że my Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie stanowimy niemały odsetek społeczeństwa Litwy, prawie 7 proc. mieszkańców. Myślę, że jesteśmy godną reprezentacją na wszystkich szczeblach władzy. Jesteśmy aktywni społecznie, mamy 30 różnych organizacji, oznacza to, że wzbogacamy Litwę kultywując swoją tradycję i wiarę naszych przodków. To jest niezmierną i wymowną łącznością z państwem polskim. Cieszy uaktywnienie tych wizyt, cieszy szczególnie dzisiejszy dzień, że pan prezydent Andrzej Duda przybył do nas, na obchody stulecia i rozpoczyna wizytę od spotkania z nami, Polakami. To dla nas znaczące. Jesteśmy wdzięczni państwu polskiemu i prezydentowi za tę opiekę i troskę, za to, że pan prezydent rozumie wartość tych kontaktów, dziękujemy za pomoc, ale i napawa nas otuchą to, że nie będziemy odsuwani na drugi plan w tych trudnych relacjach geopolitycznych. Stosunki międzypaństwowe powinny być jak najlepsze, ale nie naszym kosztem.

A w poprzednich latach czuli się państwo nieco pomijani?

Można tak powiedzieć, że opieka, kontakt ze strony polskiej był dobry, ale strona litewska chciała rozdzielić dwie rzeczy – nasze relacje, potrzeby, wymagania i słuszne postulaty w realizacji dotyczących naszego prawa, języka, kultury i dziedzictwa narodowego od ogólnopaństwowych wyzwań, które są dziś aktualne. Staramy się udowadniać naszym braciom Litwinom, że bez uszanowania praw obywateli, w tym mniejszości narodowych nie można budować demokratycznego państwa. Żywimy nadzieję, że to ważne dla państwa polskiego i świadczy o tym obecność pana prezydenta. Napawa to nas nadzieją i otuchą.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Wspomniał Pan o edukacji, o roli kształcenia młodzieży. Dzisiaj prezydent odznaczył działaczy polskich, wielu z nich to właśnie pedagodzy. Jak wygląda kwestia polskiego szkolnictwa na Litwie?

I dobrze i źle. Wygraliśmy walkę o przetrwanie, zachowaliśmy szkoły, zazdroszczą nam zresztą oświatowców, również pracujących z litewskimi szkołami. Mamy przeszło 10 proc. gimnazjów przy 3,5 proc. obecności udziału w szkołach z polskim językiem nauczania, to wymowny sukces. To sukces na przetrwanie i naszą obecność. Teraz, ale i od dawna, zwracamy uwagę na jakość, żeby szkoły były bardziej konkurencyjne i takie są. Obecnie wskaźnik wstępowania Polaków na uczelnie wyższe jest większy niż średnia krajowa, to przeszło 70 proc. Jednak to nie jest wystarczające. Mamy nadzieję, że państwo polskie będzie wspierać nas nie tylko materialnie, ale i merytorycznie. Ważne dla nas jest kształcenie kadry pedagogicznej.

W Polsce dużo mówi się o geopolitycznej koncepcji Trójmorza, którego ważnym elementem są państwa nadbałtyckie, w tym Litwa. Ostatnio sporo dzieje się w materii budowy drogi ekspresowej Via Baltica, która ma połączyć Warszawę z Litwą. Czy na Litwie w debacie publicznej też tyle czasu poświęca się tym zagadnieniom?

Projektom geopolitycznym i infrastrukturalnym, również Via Baltice, poświęca się dużo uwagi. Natomiast w relacjach Trójmorza czy Grupy Wyszehradzkiej i tej roli, do której dąży państwo polskie, po stronie litewskiej prowadzi się dyskusje. Przeważa kierunek niemiecki. Litwini chcą, żeby relacje z Polską nie były wbrew relacjom z Niemcami.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Czyli ochłodzenie między Polską a Niemcami było na Litwie dostrzegane?

Tak. W związku z tym Litwa nie chce zajmować strony, która wywołałaby zachwianie relacji z Niemcami kosztem polepszenia relacji z Polską.

A jak na Litwie ocenia się obecność wojsk NATO?

Pozytywnie, jako dążenie do gwarancji bezpieczeństwa. Równocześnie docenia się pozytywną rolę Polski w tym procesie. To buduje dobrą płaszczyznę między naszymi państwami i wielu chciałoby dążyć do poszerzenia tej obecności. Równocześnie chciałbym podkreślić, że współpraca w tematyce bezpieczeństwa, zbrojeń, wspólnej obrony nie może dziać się kosztem pogwałcania praw mniejszości narodowych.

#REKLAMA_POZIOMA#



 

Polecane
Emerytury
Stażowe