Leon XIV otworzył w Watykanie przychodnię dla ubogich

Ojciec Święty Leon XIV zainaugurował działalność nowej placówki medycznej, zlokalizowanej pod Kolumnadą Berniniego. Przychodnia św. Marcina – dwa nowoczesne gabinety lekarskie z zaawansowanym sprzętem oraz nowa pracownia radiologiczna, pozwoli na szybką diagnostykę i udzielenie pomocy osobom żyjącym w ubóstwie. - Jubileusz nadziei, to także Jubileusz ubogich - wskazał kard. Konrad Krajewski. Jałmużnik papieski dodał, że tego typu miejsce pozwala na przywracanie „godności ludziom ubogim”.
Leon XIV wśród pracowników ambulatorium
Leon XIV wśród pracowników ambulatorium / Fot. Vatican Media

Co musisz wiedzieć: 

  • Ojciec Święty Leon XIV zainaugurował działalność nowej placówki medycznej - przychodni San Martino - dla osób ubogich, zlokalizowanej pod Kolumnadą Berniniego;
  • W niedzielę przeżywany będzie IX Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku wpisuje się w obchody Jubileuszu Ubogich z okazji Roku Świętego;
  • Nowa przychodnia jest jedną z dwóch tego typu placówek na Placu św. Piotra. To miejsca gościnności i troski, które przywracają godność ubogim pukającym do drzwi jałmużnika papieskiego.

 

Poprawić życie tych, którzy nie mają nic

Watykańska nowa placówka medyczna, służąca najbardziej potrzebującym, dzięki nowoczesnemu aparatowi rentgenowskiemu umożliwi szybkie i precyzyjne diagnozowanie schorzeń często zaniedbywanych u osób żyjących w ubóstwie: m.in. zapalenia płuc, złamań kości, nowotworów, chorób zwyrodnieniowych, kamicy oraz niedrożności jelit. Zaś ich wczesne wykrycie pozwoli na szybkie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, co przyczyni się do poprawy jakości życia „tych, którzy nie mają nic”, wyjaśniono w okolicznościowym komunikacie prasowym.

W niedzielę przeżywany będzie IX Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku wpisuje się w obchody Jubileuszu Ubogich z okazji Roku Świętego. Rozpoczęły się one – jak zaznaczył kard. Krajewski – „bardzo pięknie: otworzeniem w Parmie Pralni św. Franciszka z Asyżu”. To miejsce, gdzie osoby ubogie i bezdomne mogą bezpłatnie wyprać ubrania, skorzystać z prysznica.

 

Miejsce gościnności i troski

Od 10 lat w Watykanie funkcjonuje Przychodnia Matki Miłosierdzia. W zakładzie leczniczym prowadzonym przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia każdego miesiąca udzielanych jest bezpłatnie ponad 2 tys. świadczeń zdrowotnych, dzięki pracy 120 wolontariuszy – lekarzy, pielęgniarek i techników medycznych. Pomoc otrzymuje około 10 tys. ubogich osób, pochodzących ze 139 różnych krajów. Do dziś łącznie udzielono najbardziej potrzebującym 102 060 świadczeń medycznych oraz rozdano 141,2 tys. opakowań leków – całkowicie za darmo. - Dlatego rozszerzenie ambulatorium było bardzo potrzebne – podkreślił jałmużnik papieski.

- Wszyscy są zaopatrzeni – zaznacza kard. Krajewski – Są zrobione podstawowe badania i wszyscy wychodzą z potrzebnymi lekami. Oczywiście gratis.

Dzięki dwóm przychodniom, znajdującym się pod Kolumnadą Berniniego, nadal będzie można zapewniać ubogim ogólne i specjalistyczne konsultacje lekarskie, wizyty stomatologiczne, badania krwi i obrazowe, a także przekazywać im ruchome protezy dentystyczne, okulary oraz aparaty słuchowe. Leki potrzebne pacjentom będą wręczane bezpośrednio, do rąk własnych.

To miejsca gościnności i troski, które przywracają godność ubogim pukającym do drzwi jałmużnika papieskiego – potrzebującym, „w których nie widzimy bezdomnego czy biednego, lecz oblicze Jezusa” - podkreśla kard. Konrad Krajewski.

 

Ważne liczby

Kardynał Krajewski mówi, że podczas wizyty Papieża najbardziej uderzył go zachwyt na twarzy Leona XIV na wieść o liczbach osób korzystających z opieki: około dwóch tysięcy ludzi miesięcznie, a także możliwość bezpłatnego otrzymywania wszystkich potrzebnych leków.

- Wypisujemy im receptę – wyjaśnia purpurat – a oni wchodzą do Watykanu, witani przez Gwardię Szwajcarską i żandarmów, idą do watykańskiej apteki, kładą receptę na ladzie i otrzymują leki bez płacenia.

Kard. Krajewski podkreśla również, że ten gest ma im pomóc nie czuć się odrzuconymi ani gorszymi od innych. - Wszyscy mają prawo - także ubodzy.

Po wizycie w San Martino Papież podziękował obecnym i podniósł wzrok ku oknu Pałacu Apostolskiego, z którego co niedzielę odmawia Anioł Pański.

- Gdyby potrzebował jakiegoś lekarstwa – mówi kardynał z uśmiechem – możemy mu je stąd podrzucić!.

Po ogólnym wybuchu śmiechu Papież wsiadł do samochodu, opuszczając ten zakątek Watykanu, w którym wszystko jest dla innych — dla najsłabszych i zapomnianych.

 

Obiad pięciogwiazdkowy

- Na tym Jubileusz ubogich się kończy - dodaje hierarcha. Nawiązuje przy tym do najbliższej niedzieli, kiedy Papież spotka się na Eucharystii z ok. 10 tys. ludzi w potrzebie, a następnie spotka się z częścią z nich – 1300, którzy zostali zaproszeni do Auli Pawła VI. Tam spotkają się przy wspólnym stole, aby spożyć obiad przygotowany przez Księży Misjonarzy, którzy w tym roku świętują 400-lecie założenia.

- To będzie obiad pięciogwiazdkowy; zrobimy to najpiękniej jak tylko potrafimy, by i tym osobom przywrócić godność.

ks. Marek Weresa – Watykan


 

POLECANE
Trump blisko przełomu w Sudanie. Projekt pokojowy zaakceptowany przez obie strony z ostatniej chwili
Trump blisko przełomu w Sudanie. Projekt pokojowy zaakceptowany przez obie strony

Projekt porozumienia pokojowego w sprawie Sudanu jest gotowy i został zaakceptowany przez obie strony konfliktu. Według administracji USA dokument wkrótce trafi do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

PiS i Konfederacja w koalicji? Wyborcy mówią „tak” pilne
PiS i Konfederacja w koalicji? Wyborcy mówią „tak”

Elektoraty PiS, Konfederacji i Konfederacji Korony Polskiej w większości opowiadają się za deklaracją współpracy i możliwością utworzenia wspólnej koalicji. Takie wnioski płyną z najnowszego sondażu opublikowanego przez „Super Express”.

Strażnicy Rewolucji na czele armii. Iran przygotowuje się do wojny z ostatniej chwili
Strażnicy Rewolucji na czele armii. Iran przygotowuje się do wojny

Iran prowadzi rozmowy z Amerykanami, ale jednocześnie przygotowuje się na scenariusz wojenny. Według agencji Reuters świadczy o tym reorganizacja dowództwa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz wzmocnienie pozycji kluczowych postaci reżimu.

Ogłoszono skład nowego zarządu Polski 2050. Kluczowe nazwiska Wiadomości
Ogłoszono skład nowego zarządu Polski 2050. Kluczowe nazwiska

W sobotę Rada Krajowa Polski 2050 wybrała członków nowego zarządu partii. Wśród nich znaleźli się m.in. ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz założyciel ugrupowania, wicemarszałek Sejmu Szymon Hołownia – poinformowało PAP biuro prasowe Polski 2050.

Jak Polacy oceniają Martę Nawrocką? Jest sondaż z ostatniej chwili
Jak Polacy oceniają Martę Nawrocką? Jest sondaż

Większość Polaków pozytywnie postrzega dotychczasową aktywność Marty Nawrockiej jako pierwszej damy – wynika z najnowszego sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski.

Tragiczny upadek na oblodzonym chodniku. Nie żyje 73-letni mieszkaniec Otwocka Wiadomości
Tragiczny upadek na oblodzonym chodniku. Nie żyje 73-letni mieszkaniec Otwocka

Zima wciąż zbiera śmiertelne żniwo. W Otwocku na Mazowszu doszło do kolejnej tragedii, tym razem spowodowanej gołoledzią. Na chodniku przed jedną z posesji znaleziono nieprzytomnego 73-letniego mężczyznę. Pomimo szybkiej interwencji służb ratunkowych, jego życia nie udało się uratować.

Rekord olimpijski w Mediolanie. Włoszka mistrzynią na 3000 m Wiadomości
Rekord olimpijski w Mediolanie. Włoszka mistrzynią na 3000 m

Francesca Lollobrigida została pierwszą złotą medalistką igrzysk w Mediolanie w łyżwiarstwie szybkim. Włoszka czasem 3.54,28 ustanowiła rekord olimpijski na 3000 m i wyprzedziła o 2,.26 s Norweżkę Ragne Wiklund i o 2,65 Kanadyjkę Valerie Maltais. Polki nie startowały.

Lubiana postać wraca do „M jak miłość”. Widzowie zobaczą ją w kolejnym odcinku Wiadomości
Lubiana postać wraca do „M jak miłość”. Widzowie zobaczą ją w kolejnym odcinku

Na fanów serialu "M jak miłość" czekają nowe emocjonujące przygody. W najnowszych odcinkach produkcji pojawiły się ciekawe wątki.

Utrudnienia na kolei we Włoszech. Trwa śledztwo w sprawie zerwanej trakcji Wiadomości
Utrudnienia na kolei we Włoszech. Trwa śledztwo w sprawie zerwanej trakcji

Włoska policja wszczęła w sobotę dochodzenie w sprawie zerwania przewodów elektrycznych na kolei w rejonie Bolonii, co spowodowało tego dnia poważne utrudnienia w tym ważnym węźle komunikacyjnym. Jak podała agencja Ansa, rozważana jest hipoteza sabotażu dokonanego przez anarchistów.

Iustitia pozwala swoim sędziom startować do KRS. Dagmara Pawełczyk-Woicka: Zero zaskoczenia z ostatniej chwili
Iustitia pozwala swoim sędziom startować do KRS. Dagmara Pawełczyk-Woicka: Zero zaskoczenia

Szefowa KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka poinformowała w sobotę po południu, że Stowarzyszenie Sędziów Iustitia zezwoliło swoim członkom na kandydowanie do Krajowej Rady Sądownictwa na podstawie obowiązującej ustawy.

REKLAMA

Leon XIV otworzył w Watykanie przychodnię dla ubogich

Ojciec Święty Leon XIV zainaugurował działalność nowej placówki medycznej, zlokalizowanej pod Kolumnadą Berniniego. Przychodnia św. Marcina – dwa nowoczesne gabinety lekarskie z zaawansowanym sprzętem oraz nowa pracownia radiologiczna, pozwoli na szybką diagnostykę i udzielenie pomocy osobom żyjącym w ubóstwie. - Jubileusz nadziei, to także Jubileusz ubogich - wskazał kard. Konrad Krajewski. Jałmużnik papieski dodał, że tego typu miejsce pozwala na przywracanie „godności ludziom ubogim”.
Leon XIV wśród pracowników ambulatorium
Leon XIV wśród pracowników ambulatorium / Fot. Vatican Media

Co musisz wiedzieć: 

  • Ojciec Święty Leon XIV zainaugurował działalność nowej placówki medycznej - przychodni San Martino - dla osób ubogich, zlokalizowanej pod Kolumnadą Berniniego;
  • W niedzielę przeżywany będzie IX Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku wpisuje się w obchody Jubileuszu Ubogich z okazji Roku Świętego;
  • Nowa przychodnia jest jedną z dwóch tego typu placówek na Placu św. Piotra. To miejsca gościnności i troski, które przywracają godność ubogim pukającym do drzwi jałmużnika papieskiego.

 

Poprawić życie tych, którzy nie mają nic

Watykańska nowa placówka medyczna, służąca najbardziej potrzebującym, dzięki nowoczesnemu aparatowi rentgenowskiemu umożliwi szybkie i precyzyjne diagnozowanie schorzeń często zaniedbywanych u osób żyjących w ubóstwie: m.in. zapalenia płuc, złamań kości, nowotworów, chorób zwyrodnieniowych, kamicy oraz niedrożności jelit. Zaś ich wczesne wykrycie pozwoli na szybkie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, co przyczyni się do poprawy jakości życia „tych, którzy nie mają nic”, wyjaśniono w okolicznościowym komunikacie prasowym.

W niedzielę przeżywany będzie IX Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku wpisuje się w obchody Jubileuszu Ubogich z okazji Roku Świętego. Rozpoczęły się one – jak zaznaczył kard. Krajewski – „bardzo pięknie: otworzeniem w Parmie Pralni św. Franciszka z Asyżu”. To miejsce, gdzie osoby ubogie i bezdomne mogą bezpłatnie wyprać ubrania, skorzystać z prysznica.

 

Miejsce gościnności i troski

Od 10 lat w Watykanie funkcjonuje Przychodnia Matki Miłosierdzia. W zakładzie leczniczym prowadzonym przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia każdego miesiąca udzielanych jest bezpłatnie ponad 2 tys. świadczeń zdrowotnych, dzięki pracy 120 wolontariuszy – lekarzy, pielęgniarek i techników medycznych. Pomoc otrzymuje około 10 tys. ubogich osób, pochodzących ze 139 różnych krajów. Do dziś łącznie udzielono najbardziej potrzebującym 102 060 świadczeń medycznych oraz rozdano 141,2 tys. opakowań leków – całkowicie za darmo. - Dlatego rozszerzenie ambulatorium było bardzo potrzebne – podkreślił jałmużnik papieski.

- Wszyscy są zaopatrzeni – zaznacza kard. Krajewski – Są zrobione podstawowe badania i wszyscy wychodzą z potrzebnymi lekami. Oczywiście gratis.

Dzięki dwóm przychodniom, znajdującym się pod Kolumnadą Berniniego, nadal będzie można zapewniać ubogim ogólne i specjalistyczne konsultacje lekarskie, wizyty stomatologiczne, badania krwi i obrazowe, a także przekazywać im ruchome protezy dentystyczne, okulary oraz aparaty słuchowe. Leki potrzebne pacjentom będą wręczane bezpośrednio, do rąk własnych.

To miejsca gościnności i troski, które przywracają godność ubogim pukającym do drzwi jałmużnika papieskiego – potrzebującym, „w których nie widzimy bezdomnego czy biednego, lecz oblicze Jezusa” - podkreśla kard. Konrad Krajewski.

 

Ważne liczby

Kardynał Krajewski mówi, że podczas wizyty Papieża najbardziej uderzył go zachwyt na twarzy Leona XIV na wieść o liczbach osób korzystających z opieki: około dwóch tysięcy ludzi miesięcznie, a także możliwość bezpłatnego otrzymywania wszystkich potrzebnych leków.

- Wypisujemy im receptę – wyjaśnia purpurat – a oni wchodzą do Watykanu, witani przez Gwardię Szwajcarską i żandarmów, idą do watykańskiej apteki, kładą receptę na ladzie i otrzymują leki bez płacenia.

Kard. Krajewski podkreśla również, że ten gest ma im pomóc nie czuć się odrzuconymi ani gorszymi od innych. - Wszyscy mają prawo - także ubodzy.

Po wizycie w San Martino Papież podziękował obecnym i podniósł wzrok ku oknu Pałacu Apostolskiego, z którego co niedzielę odmawia Anioł Pański.

- Gdyby potrzebował jakiegoś lekarstwa – mówi kardynał z uśmiechem – możemy mu je stąd podrzucić!.

Po ogólnym wybuchu śmiechu Papież wsiadł do samochodu, opuszczając ten zakątek Watykanu, w którym wszystko jest dla innych — dla najsłabszych i zapomnianych.

 

Obiad pięciogwiazdkowy

- Na tym Jubileusz ubogich się kończy - dodaje hierarcha. Nawiązuje przy tym do najbliższej niedzieli, kiedy Papież spotka się na Eucharystii z ok. 10 tys. ludzi w potrzebie, a następnie spotka się z częścią z nich – 1300, którzy zostali zaproszeni do Auli Pawła VI. Tam spotkają się przy wspólnym stole, aby spożyć obiad przygotowany przez Księży Misjonarzy, którzy w tym roku świętują 400-lecie założenia.

- To będzie obiad pięciogwiazdkowy; zrobimy to najpiękniej jak tylko potrafimy, by i tym osobom przywrócić godność.

ks. Marek Weresa – Watykan



 

Polecane