PIP przeprowadziła kontrole. Nielegalne zatrudnienie i niewypłacone pensje

Co musisz wiedzieć:
- Na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy Państwowa Inspekcja Pracy zaprezentowała sprawozdanie z działalności za 2024 rok.
- W 2024 roku PIP skontrolowała 49,8 tys. podmiotów zatrudniających 3,8 mln pracowników. Inspektorzy przeprowadzili 61,9 tys. kontroli.
- Duży niepokój Inspekcji wzbudziły nieprawidłowości w zakresie wypłat wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy.
- PIP skontrolowała także legalność zatrudnienia wśród Polaków i cudzoziemców w naszym kraju.
W ubiegłym roku PIP wydała aż 6 tysięcy decyzji płacowych na łączną kwotę wynoszącą ponad 214 milionów złotych. Do tej kwoty należy doliczyć 54 mln zł wynikające z wniosków oraz poleceń inspektorów. W 2024 roku ujawniono niewypłacone, a należne wynagrodzenia na łączną kwotę ok. 268 milionów złotych.
Inspekcja przekazała, że 52,4 tys. pracowników odzyskało zaległe wynagrodzenia i należności – łącznie 158,8 miliona złotych.
Pracodawcy naruszyli m.in. przepisy dotyczące minimalnej stawki godzinowej. PIP udało się wyegzekwować świadczenia z tego tytułu dla 4200 pracowników.
Dzięki inspektorom pracy 2700 osób pracujących bez umowy oraz 3200 zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych uzyskało umowy o pracę, łącznie 5,9 tys. pracowników.
Skargi i wypadki przy pracy
W ubiegłym roku do PIP wpłynęło 43,9 tys. skarg na 78,6 tys. problemów. Inspektorzy skontrolowali niemal 21,5 tys. z nich. Najwięcej skarg dotyczyło wypłaty wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń z nią związanych, a także problemów związanych ze stosunkiem pracy.
– Duża część przeprowadzonych kontroli była następstwem skarg pracowników kierowanych do Państwowej Inspekcji Pracy. To ważny sygnał zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Poszkodowani pracownicy zyskują świadomość, że państwo czuwa, a pracodawcy dostają sygnał, że nie mogą czuć się bezkarni w przypadku łamania prawa pracy – skomentował Marcin Stanecki, szef PIP.
Państwowa Inspekcja Pracy udzieliła także ponad 920 tys. porad prawnych i technicznych oraz zbadała okoliczności i przyczyny 1930 wypadków przy pracy. W rezultacie tychże wypadków poszkodowanych zostało 2179 osób, a śmierć poniosły 223 osoby.
Legalność zatrudnienia
Inspektorzy przeprowadzili przeszło 20 tys. kontroli, aby zbadać, czy 112 tys. polskich pracowników legalnie wykonuje swoją pracę. Kontrole wykazały, że nielegalnie zatrudnionych było 14,6 tys. osób, przede wszystkim w takich sektorach jak handel i naprawy, budownictwo i przetwórstwo przemysłowe.
PIP skontrolowała także legalność zatrudnienia 36,9 tys. cudzoziemców ze 114 państw, którzy pracowali w Polsce. Inspektorzy dokonali 8723 kontroli i co trzecia z nich wykazała nieprawidłowości. Nielegalnie powierzono pracę 7192 obcokrajowcom z 54 państw. Oznacza to, że co piąty skontrolowany cudzoziemiec był zatrudniony nielegalnie.
Najliczniejszą grupę skontrolowanych cudzoziemców stanowili Ukraińcy, a następnie obywatele Białorusi, Gruzji, Kolumbii, Indii oraz Filipin. PIP zaznaczyła, że w porównaniu z poprzednimi latami widoczny jest wzrost liczby obcokrajowców z Azji i Ameryki Południowej.