"Ręce precz od związków". Za nami konferencja śródokresowa EKZZ 2025

20 i 21 maja w Belgradzie w Serbii odbyła się konferencja śródokresowa Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Wziął w niej udział Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność", wraz z delegacją.
Polska delegacja podczas konferencji śródokresowej EKZZ
Polska delegacja podczas konferencji śródokresowej EKZZ / fot. M. Szymański

Pierwszego dnia konferencji odbyły się dwie duże debaty z udziałem organizacji członkowskich EKZZ. Pierwsza z nich koncentrowała się na wyzwaniach, które stoją przed związkami zawodowymi. Wiele uwagi poświęcano problemom związanym z deregulacją, która coraz mocniej dotyka spraw społecznych i praw pracowników. Mówiono o potrzebie wpisania w system zamówień społecznych klauzul, które promowałyby uzwiązkowienie i układy zbiorowe pracy. 

"Ręce precz od związków"

Wiele mówiono o potrzebie budowania transparentności procesów decyzyjnych i budowaniu solidarności, i promowaniu solidaryzmu w polityce państw i UE. Jedno z wystąpień, organizacji FH z Danii, bardzo mocno akcentowało potrzebę wzmacniania bezpieczeństwa

– przekazuje Mateusz Szymański, kierownik Biura Zagranicznego KK NSZZ "Solidarność".

Po tej części odbyła się akcja z czerwonymi kartkami. Wszyscy uczestnicy podnieśli czerwone kartki przeciwko działaniom KE, które uderzają w rokowania zbiorowe.

W drugiej debacie mówiono przede wszystkim o tym, jak kształtować politykę inwestycyjną. 

Wiele wypowiedzi dotyczyło tego, że potrzebna jest sprawiedliwa transformacja, inwestycje w usługi publiczne, sprawiedliwe podatki, w tym opodatkowanie korporacji międzynarodowych i bogactwa, a nie pracy. W wypowiedziach przewijał się również wątek obaw o deindustrializację i możliwe skutki ceł USA na UE. Bułgarski CITUB podkreślał bardzo mocno potrzebę konwergencji płac w UE

– relacjonuje Mateusz Szymański, który sam mówił o tym, że pojawiają się ataki na prawa związkowe.

Przywołałem problem prawa sanacyjnego w Polsce, które zastosowano wobec PKP Cargo. Powiedziałem również o potrzebie odejścia od polityki dekarbonizacji, ponieważ zagraża miejscom pracy, w których jest wielu naszych członków. Na koniec powiedziałem o tym, że potrzebujemy inwestycji w bezpieczeństwo

– przekazuje.

Odbyła się także dyskusja o łamaniu praw związkowych w UE. Przywołano kilka przykładów – sytuacja FPU na Ukrainie, gdzie rząd zaatakował związkowców pod zarzutem niejasnych operacji związanych z majątkiem związkowym, sytuacja w Estonii, gdzie rząd wypowiedział wojnę związkom zawodowym i dialogowi społecznemu, na Węgrzech, gdzie rząd zaproponował wprowadzenie rejestru organizacji otrzymujących wsparcie spoza Węgier, czy też na Białorusi, gdzie liderzy BKDP zostali uznani za wrogów państwa i zesłano ich do kolonii karnych, a związek de facto musiał przenieść swoją działalność poza Białoruś.

Po tej części odbyła się akcja "Hands off our unions".

Polityka oszczędności

Pierwszego dnia zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Maciej Kłosiński wziął udział w dyskusji dotyczącej polityki oszczędności w kontekście Semestru Europejskiego z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej. 

Wprowadzenie nowego zarządzania gospodarczego w Polsce stanowiło duże wyzwanie dla wszystkich stron dialogu społecznego, szczególnie ze względu na konieczność szybkiego wprowadzenia jego procedur do systemu finansów publicznych. Bardzo negatywnie oceniliśmy zapowiedź wprowadzenia w Polsce tzw. Rady Fiskalnej, tj. nowego ciała odpowiedzialnego za planowanie budżetowe

– podkreślał przewodniczący Kłosiński.

Działania NSZZ ''Solidarność'' i partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego mają na celu zachowanie dotychczasowych kompetencji Rady Dialogu Społecznego. Powołanie w Polsce Rady Fiskalnej niestety stało się pretekstem do ograniczenia partnerów społecznych w procedurze uchwalania budżetu państwa

– mówił.

W tej części głos zabierali także m.in. przedstawiciele Bułgarii, Estonii, Węgier, a także przedstawiciel OPZZ.

Dyskusja wokół odbudowy związków zawodowych

Drugiego dnia konferencji zainicjowano nagrodę im. Emilio Gabaglio – byłego sekretarza deneralnego EKZZ, który zmarł dwa lata temu. Ma to być nagroda, która zostanie przyznana w 2027 roku podczas kolejnego Kongresu za wybitne osiągnięcia w pracy związkowej, obrony praw pracowników oraz promowania wartości związkowych.

Zainicjowano też centrum odbudowy związków zawodowych, które ma być bazą wiedzy m.in. o dobrych praktykach dotyczących rozwoju związków zawodowych oraz wskazówek na temat tego, jak organizować członków.

Dyskutowano o odbudowie związków zawodowych i dialogu społecznym. Wskazywano, że organizowanie to klucz m.in. do tego, by pracownicy nie ulegali skrajnym ruchom politycznym. Podkreślano konieczność wzmacniania struktur młodych w związkach zawodowych. Mówiono również o tym, że uzwiązkowienie jest kluczowe dla dialogu i układów zbiorowych pracy.

Odnotowano coraz większą wrogość pracodawców wobec związków zawodowych. ETF wspomniał o tym, że przedsiębiorstwa transportowe korzystają ze wszelkich możliwych furtek w prawie, by utrudniać działalność związkową, np. firm skrzynek pocztowych (letterbox companies). Szereg organizacji podniósł wzrost radykalnych ruchów, zwłaszcza prawicowych w wielu państwach członkowskich. Omawiano trudną sytuację młodych ludzi, którzy sfrustrowani szukają często pozazwiązkowych form wyrażania niezadowolenia

– relacjonuje Mateusz Szymański.

Ponadto podczas konferencji podjęte zostały decyzje o drobnych zmianach statutowych i przyjęto dwa dokumenty: pierwszy dotyczący polityki rozszerzenia UE, tak by przeciwdziałać dumpingowi społecznemu, oraz tzw. manifest z Belgradu, który przypomina o głównych priorytetach w działaniach EKZZ.


 

POLECANE
TVN ogłosiła transmisję rozmowy Mentzena z Nawrockim i Trzaskowskim. Chcecie mi zajumać materiał? z ostatniej chwili
TVN ogłosiła transmisję rozmowy Mentzena z Nawrockim i Trzaskowskim. "Chcecie mi zajumać materiał?"

Rozmowa z Sławomira Mentzena z Karolem Nawrockim odbędzie się w czwartek o godz. 13. Spotkanie z Trzaskowskim zaplanowane jest natomiast na sobotę o godz. 19. Obie rozmowy mają być transmitowane na kanale polityka Konfederacji. Jak się okazuje, TVN24 zapowiedziała, że będzie obie rozmowy retransmitować.

Komunikat dla podróżujących tanimi liniami lotniczymi Wiadomości
Komunikat dla podróżujących tanimi liniami lotniczymi

Organizacje konsumenckie z 12 krajów, w tym z Polski, wniosły do Komisji Europejskiej skargę na 7 tanich linii lotniczych. Chodzi o pobieranie opłat za przewóz bagażu podręcznego. 

Masowy nalot ukraińskich dronów na Rosję. Alarmy w trzech miastach, zamknięte lotnisko w Moskwie z ostatniej chwili
Masowy nalot ukraińskich dronów na Rosję. Alarmy w trzech miastach, zamknięte lotnisko w Moskwie

Ukraińskie siły przeprowadziły zmasowany atak dronów na Moskwę, Tułę i Nowosybirsk. Gubernaror Tuły mówi o konieczności odpierania fal ataków lotniczych. W Moskwie zawieszono loty na lotnisku Domodiedowo.  

Trzaskowski o Nawrockim w TVN24: Zabierał kolegom kanapki pilne
Trzaskowski o Nawrockim w TVN24: "Zabierał kolegom kanapki"

Już 1 czerwca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. O najwyższe stanowisko w państwie walczyć będą Karol Nawrocki oraz Rafał Trzaskowski. W studiu TVN24 pojawił się kandydat KO, który w wypowiedzi o swoim przeciwniku stwierdził: – To taki człowiek, którego zawsze się omijało w szkole.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy. Utrudnienia dla kierowców pilne
Komunikat dla mieszkańców Warszawy. Utrudnienia dla kierowców

W poniedziałek 26 maja tramwajarze rozpoczną remont torowiska na placu Bankowym. Wymieniony zostanie cały węzeł rozjazdowy, a roboty będą podzielone na kilka etapów. Potrwają do 23 czerwca.

W Waszyngtonie zastrzelono pracowników ambasady Izraela. Byli piękną parą z ostatniej chwili
W Waszyngtonie zastrzelono pracowników ambasady Izraela. "Byli piękną parą"

Dwóch pracowników izraelskiej ambasady zostało zabitych podczas strzelaniny pod żydowskim muzeum w Waszyngtonie – podały w środę media, powołując się na źródła policyjne. Ambasador Izraela przy ONZ nazwał atak "aktem antysemickiego terroryzmu".

Bosak apelował w Sejmie: Zachęcam do pójścia na wybory i zagłosowania przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu pilne
Bosak apelował w Sejmie: "Zachęcam do pójścia na wybory i zagłosowania przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu"

W drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się 1 czerwca, o najwyższy urząd w Polsce będą walczyć Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. W środę w Sejmie lider Konfederacji Krzysztof Bosak podziękował wyborcom, którzy oddali głos na kandydata ugrupowania, oraz zachęcał ich do oddania głosu na przeciwnika obecnego prezydenta Warszawy.

Karol Nawrocki w krótkich żołnierskich słowach wyjaśnił generała Pytla znanego z fotografii w czapce Aurory gorące
Karol Nawrocki w krótkich żołnierskich słowach "wyjaśnił" generała Pytla znanego z fotografii w czapce "Aurory"

Generał Piotr Pytel, w latach 2014–2015 szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, usiłował szydzić z Karola Nawrockiego. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał.

Francuska prasa ujawniła tajny, przedwyborczy układ Tuska i von der Leyen tylko u nas
Francuska prasa ujawniła tajny, przedwyborczy układ Tuska i von der Leyen

Le Monde zrobił to, czego od dawna nie odważyły się zrobić media głównego nurtu w Polsce – podniosło kurtynę nad kulisami politycznej gry Komisji Europejskiej. Z opublikowanego materiału wyłania się obraz, który nie zostawia złudzeń: Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji, aktywnie wspierała i wspiera Donalda Tuska w kampanii wyborczej, stosując metody, które w innych okolicznościach zostałyby nazwane skandalicznym nadużyciem instytucji unijnych. Wszystko to – jak pisze Le Monde – po to, „by pomóc Tuskowi przed wyborami”.

Jest doniesienie ws. ingerencji w wybory w Polsce w ramach Europejskiej Tarczy Demokracji z ostatniej chwili
Jest doniesienie ws. ingerencji w wybory w Polsce w ramach Europejskiej Tarczy Demokracji

Beata Szydło wraz z Mariuszem Kamińskim przedstawili przewodniczącej Europejskiej Tarczy Demokracji informację o ingerencji w wybory prezydenckie w Polsce. ''Ponieważ Parlamentowi Europejskiemu tak bardzo zależy na transparentności wyborów, ma teraz okazję zareagować'' – napisała europoseł PiS. 

REKLAMA

"Ręce precz od związków". Za nami konferencja śródokresowa EKZZ 2025

20 i 21 maja w Belgradzie w Serbii odbyła się konferencja śródokresowa Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Wziął w niej udział Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność", wraz z delegacją.
Polska delegacja podczas konferencji śródokresowej EKZZ
Polska delegacja podczas konferencji śródokresowej EKZZ / fot. M. Szymański

Pierwszego dnia konferencji odbyły się dwie duże debaty z udziałem organizacji członkowskich EKZZ. Pierwsza z nich koncentrowała się na wyzwaniach, które stoją przed związkami zawodowymi. Wiele uwagi poświęcano problemom związanym z deregulacją, która coraz mocniej dotyka spraw społecznych i praw pracowników. Mówiono o potrzebie wpisania w system zamówień społecznych klauzul, które promowałyby uzwiązkowienie i układy zbiorowe pracy. 

"Ręce precz od związków"

Wiele mówiono o potrzebie budowania transparentności procesów decyzyjnych i budowaniu solidarności, i promowaniu solidaryzmu w polityce państw i UE. Jedno z wystąpień, organizacji FH z Danii, bardzo mocno akcentowało potrzebę wzmacniania bezpieczeństwa

– przekazuje Mateusz Szymański, kierownik Biura Zagranicznego KK NSZZ "Solidarność".

Po tej części odbyła się akcja z czerwonymi kartkami. Wszyscy uczestnicy podnieśli czerwone kartki przeciwko działaniom KE, które uderzają w rokowania zbiorowe.

W drugiej debacie mówiono przede wszystkim o tym, jak kształtować politykę inwestycyjną. 

Wiele wypowiedzi dotyczyło tego, że potrzebna jest sprawiedliwa transformacja, inwestycje w usługi publiczne, sprawiedliwe podatki, w tym opodatkowanie korporacji międzynarodowych i bogactwa, a nie pracy. W wypowiedziach przewijał się również wątek obaw o deindustrializację i możliwe skutki ceł USA na UE. Bułgarski CITUB podkreślał bardzo mocno potrzebę konwergencji płac w UE

– relacjonuje Mateusz Szymański, który sam mówił o tym, że pojawiają się ataki na prawa związkowe.

Przywołałem problem prawa sanacyjnego w Polsce, które zastosowano wobec PKP Cargo. Powiedziałem również o potrzebie odejścia od polityki dekarbonizacji, ponieważ zagraża miejscom pracy, w których jest wielu naszych członków. Na koniec powiedziałem o tym, że potrzebujemy inwestycji w bezpieczeństwo

– przekazuje.

Odbyła się także dyskusja o łamaniu praw związkowych w UE. Przywołano kilka przykładów – sytuacja FPU na Ukrainie, gdzie rząd zaatakował związkowców pod zarzutem niejasnych operacji związanych z majątkiem związkowym, sytuacja w Estonii, gdzie rząd wypowiedział wojnę związkom zawodowym i dialogowi społecznemu, na Węgrzech, gdzie rząd zaproponował wprowadzenie rejestru organizacji otrzymujących wsparcie spoza Węgier, czy też na Białorusi, gdzie liderzy BKDP zostali uznani za wrogów państwa i zesłano ich do kolonii karnych, a związek de facto musiał przenieść swoją działalność poza Białoruś.

Po tej części odbyła się akcja "Hands off our unions".

Polityka oszczędności

Pierwszego dnia zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Maciej Kłosiński wziął udział w dyskusji dotyczącej polityki oszczędności w kontekście Semestru Europejskiego z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej. 

Wprowadzenie nowego zarządzania gospodarczego w Polsce stanowiło duże wyzwanie dla wszystkich stron dialogu społecznego, szczególnie ze względu na konieczność szybkiego wprowadzenia jego procedur do systemu finansów publicznych. Bardzo negatywnie oceniliśmy zapowiedź wprowadzenia w Polsce tzw. Rady Fiskalnej, tj. nowego ciała odpowiedzialnego za planowanie budżetowe

– podkreślał przewodniczący Kłosiński.

Działania NSZZ ''Solidarność'' i partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego mają na celu zachowanie dotychczasowych kompetencji Rady Dialogu Społecznego. Powołanie w Polsce Rady Fiskalnej niestety stało się pretekstem do ograniczenia partnerów społecznych w procedurze uchwalania budżetu państwa

– mówił.

W tej części głos zabierali także m.in. przedstawiciele Bułgarii, Estonii, Węgier, a także przedstawiciel OPZZ.

Dyskusja wokół odbudowy związków zawodowych

Drugiego dnia konferencji zainicjowano nagrodę im. Emilio Gabaglio – byłego sekretarza deneralnego EKZZ, który zmarł dwa lata temu. Ma to być nagroda, która zostanie przyznana w 2027 roku podczas kolejnego Kongresu za wybitne osiągnięcia w pracy związkowej, obrony praw pracowników oraz promowania wartości związkowych.

Zainicjowano też centrum odbudowy związków zawodowych, które ma być bazą wiedzy m.in. o dobrych praktykach dotyczących rozwoju związków zawodowych oraz wskazówek na temat tego, jak organizować członków.

Dyskutowano o odbudowie związków zawodowych i dialogu społecznym. Wskazywano, że organizowanie to klucz m.in. do tego, by pracownicy nie ulegali skrajnym ruchom politycznym. Podkreślano konieczność wzmacniania struktur młodych w związkach zawodowych. Mówiono również o tym, że uzwiązkowienie jest kluczowe dla dialogu i układów zbiorowych pracy.

Odnotowano coraz większą wrogość pracodawców wobec związków zawodowych. ETF wspomniał o tym, że przedsiębiorstwa transportowe korzystają ze wszelkich możliwych furtek w prawie, by utrudniać działalność związkową, np. firm skrzynek pocztowych (letterbox companies). Szereg organizacji podniósł wzrost radykalnych ruchów, zwłaszcza prawicowych w wielu państwach członkowskich. Omawiano trudną sytuację młodych ludzi, którzy sfrustrowani szukają często pozazwiązkowych form wyrażania niezadowolenia

– relacjonuje Mateusz Szymański.

Ponadto podczas konferencji podjęte zostały decyzje o drobnych zmianach statutowych i przyjęto dwa dokumenty: pierwszy dotyczący polityki rozszerzenia UE, tak by przeciwdziałać dumpingowi społecznemu, oraz tzw. manifest z Belgradu, który przypomina o głównych priorytetach w działaniach EKZZ.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe