"Ręce precz od związków". Za nami konferencja śródokresowa EKZZ 2025

20 i 21 maja w Belgradzie w Serbii odbyła się konferencja śródokresowa Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Wziął w niej udział Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność", wraz z delegacją.
Polska delegacja podczas konferencji śródokresowej EKZZ
Polska delegacja podczas konferencji śródokresowej EKZZ / fot. M. Szymański

Pierwszego dnia konferencji odbyły się dwie duże debaty z udziałem organizacji członkowskich EKZZ. Pierwsza z nich koncentrowała się na wyzwaniach, które stoją przed związkami zawodowymi. Wiele uwagi poświęcano problemom związanym z deregulacją, która coraz mocniej dotyka spraw społecznych i praw pracowników. Mówiono o potrzebie wpisania w system zamówień społecznych klauzul, które promowałyby uzwiązkowienie i układy zbiorowe pracy. 

"Ręce precz od związków"

Wiele mówiono o potrzebie budowania transparentności procesów decyzyjnych i budowaniu solidarności, i promowaniu solidaryzmu w polityce państw i UE. Jedno z wystąpień, organizacji FH z Danii, bardzo mocno akcentowało potrzebę wzmacniania bezpieczeństwa

– przekazuje Mateusz Szymański, kierownik Biura Zagranicznego KK NSZZ "Solidarność".

Po tej części odbyła się akcja z czerwonymi kartkami. Wszyscy uczestnicy podnieśli czerwone kartki przeciwko działaniom KE, które uderzają w rokowania zbiorowe.

W drugiej debacie mówiono przede wszystkim o tym, jak kształtować politykę inwestycyjną. 

Wiele wypowiedzi dotyczyło tego, że potrzebna jest sprawiedliwa transformacja, inwestycje w usługi publiczne, sprawiedliwe podatki, w tym opodatkowanie korporacji międzynarodowych i bogactwa, a nie pracy. W wypowiedziach przewijał się również wątek obaw o deindustrializację i możliwe skutki ceł USA na UE. Bułgarski CITUB podkreślał bardzo mocno potrzebę konwergencji płac w UE

– relacjonuje Mateusz Szymański, który sam mówił o tym, że pojawiają się ataki na prawa związkowe.

Przywołałem problem prawa sanacyjnego w Polsce, które zastosowano wobec PKP Cargo. Powiedziałem również o potrzebie odejścia od polityki dekarbonizacji, ponieważ zagraża miejscom pracy, w których jest wielu naszych członków. Na koniec powiedziałem o tym, że potrzebujemy inwestycji w bezpieczeństwo

– przekazuje.

Odbyła się także dyskusja o łamaniu praw związkowych w UE. Przywołano kilka przykładów – sytuacja FPU na Ukrainie, gdzie rząd zaatakował związkowców pod zarzutem niejasnych operacji związanych z majątkiem związkowym, sytuacja w Estonii, gdzie rząd wypowiedział wojnę związkom zawodowym i dialogowi społecznemu, na Węgrzech, gdzie rząd zaproponował wprowadzenie rejestru organizacji otrzymujących wsparcie spoza Węgier, czy też na Białorusi, gdzie liderzy BKDP zostali uznani za wrogów państwa i zesłano ich do kolonii karnych, a związek de facto musiał przenieść swoją działalność poza Białoruś.

Po tej części odbyła się akcja "Hands off our unions".

Polityka oszczędności

Pierwszego dnia zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Maciej Kłosiński wziął udział w dyskusji dotyczącej polityki oszczędności w kontekście Semestru Europejskiego z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej. 

Wprowadzenie nowego zarządzania gospodarczego w Polsce stanowiło duże wyzwanie dla wszystkich stron dialogu społecznego, szczególnie ze względu na konieczność szybkiego wprowadzenia jego procedur do systemu finansów publicznych. Bardzo negatywnie oceniliśmy zapowiedź wprowadzenia w Polsce tzw. Rady Fiskalnej, tj. nowego ciała odpowiedzialnego za planowanie budżetowe

– podkreślał przewodniczący Kłosiński.

Działania NSZZ ''Solidarność'' i partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego mają na celu zachowanie dotychczasowych kompetencji Rady Dialogu Społecznego. Powołanie w Polsce Rady Fiskalnej niestety stało się pretekstem do ograniczenia partnerów społecznych w procedurze uchwalania budżetu państwa

– mówił.

W tej części głos zabierali także m.in. przedstawiciele Bułgarii, Estonii, Węgier, a także przedstawiciel OPZZ.

Dyskusja wokół odbudowy związków zawodowych

Drugiego dnia konferencji zainicjowano nagrodę im. Emilio Gabaglio – byłego sekretarza deneralnego EKZZ, który zmarł dwa lata temu. Ma to być nagroda, która zostanie przyznana w 2027 roku podczas kolejnego Kongresu za wybitne osiągnięcia w pracy związkowej, obrony praw pracowników oraz promowania wartości związkowych.

Zainicjowano też centrum odbudowy związków zawodowych, które ma być bazą wiedzy m.in. o dobrych praktykach dotyczących rozwoju związków zawodowych oraz wskazówek na temat tego, jak organizować członków.

Dyskutowano o odbudowie związków zawodowych i dialogu społecznym. Wskazywano, że organizowanie to klucz m.in. do tego, by pracownicy nie ulegali skrajnym ruchom politycznym. Podkreślano konieczność wzmacniania struktur młodych w związkach zawodowych. Mówiono również o tym, że uzwiązkowienie jest kluczowe dla dialogu i układów zbiorowych pracy.

Odnotowano coraz większą wrogość pracodawców wobec związków zawodowych. ETF wspomniał o tym, że przedsiębiorstwa transportowe korzystają ze wszelkich możliwych furtek w prawie, by utrudniać działalność związkową, np. firm skrzynek pocztowych (letterbox companies). Szereg organizacji podniósł wzrost radykalnych ruchów, zwłaszcza prawicowych w wielu państwach członkowskich. Omawiano trudną sytuację młodych ludzi, którzy sfrustrowani szukają często pozazwiązkowych form wyrażania niezadowolenia

– relacjonuje Mateusz Szymański.

Ponadto podczas konferencji podjęte zostały decyzje o drobnych zmianach statutowych i przyjęto dwa dokumenty: pierwszy dotyczący polityki rozszerzenia UE, tak by przeciwdziałać dumpingowi społecznemu, oraz tzw. manifest z Belgradu, który przypomina o głównych priorytetach w działaniach EKZZ.


 

POLECANE
Węgry: Sąd Najwyższy podtrzymał zakaz organizacji w Budapeszcie parady równości Wiadomości
Węgry: Sąd Najwyższy podtrzymał zakaz organizacji w Budapeszcie parady równości

Sąd Najwyższy Węgier podtrzymał w piątek wydany dzień wcześniej przez policję zakaz organizacji w Budapeszcie parady równości - wynika z komunikatu sądu. Od wyroku nie przysługuje odwołanie.

Gratka dla miłośników astronomii. Nie przegap tego zjawiska z ostatniej chwili
Gratka dla miłośników astronomii. Nie przegap tego zjawiska

Choć astronomiczna wiosna 2025 roku dobiega końca i nie obfitowała w spektakularne zjawiska (z wyjątkiem częściowego zaćmienia Słońca pod koniec marca), to przed nami jeden z najbardziej wyjątkowych momentów w kalendarzu miłośników astronomii. Już 21 czerwca, wraz z nadejściem astronomicznego lata, przypada Dzień Najkrótszego Cienia.

Niemcy szkolą strażaków z walki z toksyczną męskością Wiadomości
Niemcy szkolą strażaków z walki z "toksyczną męskością"

Berlińska straż pożarna boryka się z poważnym brakiem praktycznych szkoleń ratowniczych, co skutkuje niskim poziomem przygotowania i zagrożeniem dla życia strażaków oraz poszkodowanych. Jednak zamiast obowiązkowych ćwiczeń technicznych, strażacy uczestniczyli w kontrowersyjnych wykładach o „toksycznej męskości”.

Nowy komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Nowy komunikat dla mieszkańców Warszawy

Przy pomniku Ignacego Jana Paderewskiego w parku Ujazdowskim w Warszawie w sobotę rozpocznie się III Festiwal Paderewski na Ujazdowie. Cieszy nas, że w sercu miasta jest miejsce na klasyczną muzykę najwyższej próby - powiedział Wiesław Dąbrowski, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.

Tusk uderza w prezydenta Andrzeja Dudę: Histeryczna reakcja Wiadomości
Tusk uderza w prezydenta Andrzeja Dudę: Histeryczna reakcja

- Histeryczna reakcja prezydenta – powiedział premier Donald Tusk o sporze z Andrzejem Dudą ws. ponownego przeliczenia głosów oddanych w wyborach prezydenckich.

Aktywiści włamali się do bazy RAFu. Ominęli zabezpieczenia pilne
Aktywiści włamali się do bazy RAFu. Ominęli zabezpieczenia

Propalestyńscy aktywiści włamali się do bazy wojskowej RAF-u w Brize Norton w Wielkiej Brytanii i spryskali czerwoną farbą silniki dwóch samolotów Airbus Voyager. Akcja spotkała się z ponadpartyjnym potępieniem ze strony brytyjskich polityków.

Adam Szłapka rzecznikiem rządu Tuska. Gorące komentarze Wiadomości
Adam Szłapka rzecznikiem rządu Tuska. Gorące komentarze

Premier Donald Tusk poinformował w piątek, że od lipca rzecznikiem rządu zostanie Adam Szłapka. W sieci pojawiła się lawina komentarzy.

Niepokój w Brukseli. Tusk straci ochronę eurokratów? Wiadomości
Niepokój w Brukseli. Tusk straci ochronę eurokratów?

Jak donosi Euroactiv, Parlament Europejski i unijni urzędnicy coraz częściej odnoszą się do „taśm Tuska”, które wzbudziły niepokój w Brukseli, sugerując, że premier Donald Tusk – mimo pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej – wciąż angażował się w polską politykę wewnętrzną.

Hołownia zapowiada nowy rozdział swojego ugrupowania z ostatniej chwili
Hołownia zapowiada "nowy rozdział" swojego ugrupowania

Na piątkowej konferencji Hołownia ocenił, że Trzecia Droga "posłużyła polskiej demokracji i stała się drzwiami do zmiany". – Dzisiaj, kiedy projekt Trzeciej Drogi wygasł w naturalny sposób po całym tym wyborczym cyklu, ruszamy do kolejnego rozdziału naszej pracy – oświadczył lider partii.

Już oficjalnie: Adam Szłapka rzecznikiem rządu Tuska pilne
Już oficjalnie: Adam Szłapka rzecznikiem rządu Tuska

Premier Donald Tusk poinformował, że rzecznikiem rządu zostanie Adam Szłapka.

REKLAMA

"Ręce precz od związków". Za nami konferencja śródokresowa EKZZ 2025

20 i 21 maja w Belgradzie w Serbii odbyła się konferencja śródokresowa Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Wziął w niej udział Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność", wraz z delegacją.
Polska delegacja podczas konferencji śródokresowej EKZZ
Polska delegacja podczas konferencji śródokresowej EKZZ / fot. M. Szymański

Pierwszego dnia konferencji odbyły się dwie duże debaty z udziałem organizacji członkowskich EKZZ. Pierwsza z nich koncentrowała się na wyzwaniach, które stoją przed związkami zawodowymi. Wiele uwagi poświęcano problemom związanym z deregulacją, która coraz mocniej dotyka spraw społecznych i praw pracowników. Mówiono o potrzebie wpisania w system zamówień społecznych klauzul, które promowałyby uzwiązkowienie i układy zbiorowe pracy. 

"Ręce precz od związków"

Wiele mówiono o potrzebie budowania transparentności procesów decyzyjnych i budowaniu solidarności, i promowaniu solidaryzmu w polityce państw i UE. Jedno z wystąpień, organizacji FH z Danii, bardzo mocno akcentowało potrzebę wzmacniania bezpieczeństwa

– przekazuje Mateusz Szymański, kierownik Biura Zagranicznego KK NSZZ "Solidarność".

Po tej części odbyła się akcja z czerwonymi kartkami. Wszyscy uczestnicy podnieśli czerwone kartki przeciwko działaniom KE, które uderzają w rokowania zbiorowe.

W drugiej debacie mówiono przede wszystkim o tym, jak kształtować politykę inwestycyjną. 

Wiele wypowiedzi dotyczyło tego, że potrzebna jest sprawiedliwa transformacja, inwestycje w usługi publiczne, sprawiedliwe podatki, w tym opodatkowanie korporacji międzynarodowych i bogactwa, a nie pracy. W wypowiedziach przewijał się również wątek obaw o deindustrializację i możliwe skutki ceł USA na UE. Bułgarski CITUB podkreślał bardzo mocno potrzebę konwergencji płac w UE

– relacjonuje Mateusz Szymański, który sam mówił o tym, że pojawiają się ataki na prawa związkowe.

Przywołałem problem prawa sanacyjnego w Polsce, które zastosowano wobec PKP Cargo. Powiedziałem również o potrzebie odejścia od polityki dekarbonizacji, ponieważ zagraża miejscom pracy, w których jest wielu naszych członków. Na koniec powiedziałem o tym, że potrzebujemy inwestycji w bezpieczeństwo

– przekazuje.

Odbyła się także dyskusja o łamaniu praw związkowych w UE. Przywołano kilka przykładów – sytuacja FPU na Ukrainie, gdzie rząd zaatakował związkowców pod zarzutem niejasnych operacji związanych z majątkiem związkowym, sytuacja w Estonii, gdzie rząd wypowiedział wojnę związkom zawodowym i dialogowi społecznemu, na Węgrzech, gdzie rząd zaproponował wprowadzenie rejestru organizacji otrzymujących wsparcie spoza Węgier, czy też na Białorusi, gdzie liderzy BKDP zostali uznani za wrogów państwa i zesłano ich do kolonii karnych, a związek de facto musiał przenieść swoją działalność poza Białoruś.

Po tej części odbyła się akcja "Hands off our unions".

Polityka oszczędności

Pierwszego dnia zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Maciej Kłosiński wziął udział w dyskusji dotyczącej polityki oszczędności w kontekście Semestru Europejskiego z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej. 

Wprowadzenie nowego zarządzania gospodarczego w Polsce stanowiło duże wyzwanie dla wszystkich stron dialogu społecznego, szczególnie ze względu na konieczność szybkiego wprowadzenia jego procedur do systemu finansów publicznych. Bardzo negatywnie oceniliśmy zapowiedź wprowadzenia w Polsce tzw. Rady Fiskalnej, tj. nowego ciała odpowiedzialnego za planowanie budżetowe

– podkreślał przewodniczący Kłosiński.

Działania NSZZ ''Solidarność'' i partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego mają na celu zachowanie dotychczasowych kompetencji Rady Dialogu Społecznego. Powołanie w Polsce Rady Fiskalnej niestety stało się pretekstem do ograniczenia partnerów społecznych w procedurze uchwalania budżetu państwa

– mówił.

W tej części głos zabierali także m.in. przedstawiciele Bułgarii, Estonii, Węgier, a także przedstawiciel OPZZ.

Dyskusja wokół odbudowy związków zawodowych

Drugiego dnia konferencji zainicjowano nagrodę im. Emilio Gabaglio – byłego sekretarza deneralnego EKZZ, który zmarł dwa lata temu. Ma to być nagroda, która zostanie przyznana w 2027 roku podczas kolejnego Kongresu za wybitne osiągnięcia w pracy związkowej, obrony praw pracowników oraz promowania wartości związkowych.

Zainicjowano też centrum odbudowy związków zawodowych, które ma być bazą wiedzy m.in. o dobrych praktykach dotyczących rozwoju związków zawodowych oraz wskazówek na temat tego, jak organizować członków.

Dyskutowano o odbudowie związków zawodowych i dialogu społecznym. Wskazywano, że organizowanie to klucz m.in. do tego, by pracownicy nie ulegali skrajnym ruchom politycznym. Podkreślano konieczność wzmacniania struktur młodych w związkach zawodowych. Mówiono również o tym, że uzwiązkowienie jest kluczowe dla dialogu i układów zbiorowych pracy.

Odnotowano coraz większą wrogość pracodawców wobec związków zawodowych. ETF wspomniał o tym, że przedsiębiorstwa transportowe korzystają ze wszelkich możliwych furtek w prawie, by utrudniać działalność związkową, np. firm skrzynek pocztowych (letterbox companies). Szereg organizacji podniósł wzrost radykalnych ruchów, zwłaszcza prawicowych w wielu państwach członkowskich. Omawiano trudną sytuację młodych ludzi, którzy sfrustrowani szukają często pozazwiązkowych form wyrażania niezadowolenia

– relacjonuje Mateusz Szymański.

Ponadto podczas konferencji podjęte zostały decyzje o drobnych zmianach statutowych i przyjęto dwa dokumenty: pierwszy dotyczący polityki rozszerzenia UE, tak by przeciwdziałać dumpingowi społecznemu, oraz tzw. manifest z Belgradu, który przypomina o głównych priorytetach w działaniach EKZZ.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe