"Zapomniano o najważniejszej rzeczy". Bartłomiej Mickiewicz komentuje zapowiedź premiera ws. nowej ustawy modernizacyjnej

O przeznaczeniu 13 miliardów złotych na Program Modernizacji Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i SOP na lata 2026-2029 poinformował w środę premier Donald Tusk. Środki mają zostać przeznaczone m.in. na remonty i inwestycję, w tym na poprawę bazy szkoleniowej.
Premier zapowiada
"Bezpieczeństwo to nie słowa, tylko działania i pieniądze. Podjąłem decyzję o przeznaczeniu 13 miliardów złotych na program modernizacji Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i SOP na lata 2026-2029" - napisał w środę na platformie X premier Donald Tusk.
Wiceminister resortu spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek odnosząc się do tej decyzji powiedział PAP, że "to bardzo dobra wiadomość". Dodał, że nowy program modernizacji w sposób istotny poprawi warunki pracy i bazę policyjną, a środki zostaną wykorzystane m.in. na budowę 130 nowych obiektów.
"Zapomniano o najważniejszej rzeczy"
Zapowiedź premiera Tuska skomentował dziś w swoich mediach społecznościowych Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" oraz przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "S".
Nowy sprzęt, nowe budynki, wyposażenie osobiste są oczywiście bardzo ważne i bardzo się z nich cieszymy, ale zapomniano tutaj o najważniejszej rzeczy czyli o wynagrodzeniach pracowników cywilnych i uposażeniach funkcjonariuszy służb podległych MSWiA.
zaznaczył.
Bez tego nawet najlepszy sprzęt nie będzie mógł być obsługiwany, a dobrze wynagradzani, dobrze wszkoleni funkcjonariusze to jest podstawa prawidłowego funkcjonowania każdej służby mundurowej. W sytuacji, w której mamy ryzyko wojny za naszą wschodnią granicą i wiele innych niebezpieczeństw, które na nas czyhają, musimy dbać o prawidłowe wyszkolenie i właściwe wynagradzanie funkcjonariuszy i pracowników cywilnych
- dodał.
Przewodniczący Mickiewicz przypomniał, że wedle poprzedniej ustawy modernizacyjnej, która przewidywała środki w wysokości 10 miliardów złotych, aż 6 miliardów złotych było przekazane na uposażenia i wynagrodzenia.
Chcielibyśmy, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało nam konkretne informacje dotyczące środków, które będą w przyszłych latach przekazywane właśnie na uposażenia i wynagrodzenia funkcjonariuszy. Jako Krajowa Sekcja Pożarnictwa, ale też Solidarność reprezentowana w Policji, w Straży Granicznej i pozostałych służbach podległych MSWiA będziemy walczyć o to, aby wynagrodzenia i uposażenia były na właściwym poziomie i w dalszym ciągu się powiększały
- przekazał Bartłomiej Mickiewicz.
Dodatku mieszkaniowego nie widać. Będzie pikieta
Przypomnijmy, wczoraj z kolei członkowie Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność" zdecydowali o zorganizowaniu 28 maja w Warszawie pikiety. Jej celem jest wezwanie kierownictwa resortu do przestrzegania porozumienia zawartego ze stroną społeczną.
Podpisane 6 marca porozumienie zakłada m.in. wprowadzenie dla funkcjonariuszy świadczenia mieszkaniowego, na wzór rozwiązań obowiązujących w Siłach Zbrojnych RP. Minister zobowiązał się do wdrożenia przepisów regulujących to świadczenie od dnia 1 lipca 2025 r.
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- Wstrząsające informacje ujawnione przez TV Republika. Klementyna Suchanow przerywa milczenie
- Komunikat dla mieszkańców Łodzi
- Poparcie od Grzegorza Brauna w II turze wyborów prezydenckich. Jest oświadczenie polityka
- Zwrot ws. wyborów prezydenckich w Rumunii. George Simion składa wniosek do Sądu Konstytucyjnego
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Jest wniosek o badanie psychiatryczne premiera Donalda Tuska
- W Warszawie powstaną dwa Centra Integracji Cudzoziemców