Na Podhalu powstanie nowy odwiert geotermalny o głębokości 4 km

Termin rozpoczęcia wiercenia zaplanowano na czerwiec br., ponieważ wykonawca planuje wykorzystać urządzenie, które obecnie pracuje jeszcze przy sąsiednim odwiercie, który miał osiągnąć 7 km, ale z uwagi na trudności, prace zakończono w kwietniu na głębokości 6103,2 m.
- Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie
- Prof. Czarnek: "a jak przyjedzie do mnie TSUE czy srue, to im opowiem bajkę o wężu"
- Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Miliony metrów sześciennych gazu. Polska rusza z wydobyciem
- "Rafał, o czym ty mówisz?". Partia Razem uderza w Trzaskowskiego
- Uczestnik wiecu Brauna ściągnął z urzędu ukraińską flagę. Będzie doniesienie do prokuratury
Na Podhalu powstanie nowy odwiert geotermalny o głębokości 4 km
Docelowa głębokość nowego odwiertu to ponad 4 km, a złoża będą ujęte z wód termalnych z utworów mezozoicznych podłoża niecki podhalańskiej.
Według planu, prace wiertnicze potrwają cztery miesiące, zakończą się we wrześniu. Po osiągnięciu tej głębokości przewidziano miesiąc na testy wydajnościowe i przygotowania do eksploatacji.
Spodziewana temperatura wody na dnie odwiertu to ok. 95 st. C, natomiast przy wypływie z głowicy może sięgać 85 st. C. Dokładne parametry wydajnościowe zostaną określone po zakończeniu testów.
Powstaje infrastruktura towarzysząca
Geotermia Podhalańska poinformowała również, że podczas prac przygotowawczych napotkano trudności związane z nośnością gruntu, co wymagało stabilizacji podłoża i wymiany części nawierzchni.
W ramach prac przygotowawczych, etapowo powstaje infrastruktura towarzysząca: zakończono już montaż wymienników ciepła, a także trwa budowa rurociągu zrzutowego. W najbliższych miesiącach rozpoczną się prace nad tzw. chłodniami wentylatorowymi.
Działanie Geotermii Podhalańskiej
Geotermia Podhalańska dostarcza ciepło i ciepłą wodę do blisko 2 tys. obiektów w czterech gminach - Szaflary, Biały Dunajec, Poronin i Zakopane. Większość - ponad 1 tys. to domy jedno i wielorodzinne. Na resztę składają się budynki usługowe i użyteczności publicznej oraz hotele i pensjonaty.
Wśród instytucjonalnych odbiorców są m.in.: Tatrzański Park Narodowy, Zakopiańskie Termy, zakopiański Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych czy Starostwo Powiatowe. W Zakopanem geotermia zaspokaja 40 proc. rynku ciepłowniczego. Roczne wydobycie wody geotermalnej wynosi tu ok. 5 mln m sześciennych.