Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy

Instytucja wspólnych międzynarodowych patroli w regionach przygranicznych nie jest koniecznością, ale może w poszczególnych wąskich wymiarach sprzyjać efektywności pracy na przygraniczu. Z drugiej strony Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) na pytanie naszej redakcji o konkretne dane i analizy świadczące o wyższej skuteczności patroli binarodowych w porównaniu do partoli jednonarodowościowych w zakresie zwalczania przestępczości, odpowiedziało, że nie dysponuje danymi w tym obszarze.
ważne Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy
ważne / grafika własna

Patrole międzynarodowe obsadzone są funkcjonariuszem z kraju działania oraz drugim funkcjonariuszem, który pochodzi z państwa graniczącego. W zależności od miejsca działań patrolem dowodzi funkcjonariusz pochodzący z danego państwa.

 

Granica polsko-niemiecka (470 km)

Dokładna liczba obecnie aktywnych polsko-niemieckich patroli policyjnych nie jest precyzyjnie podana w dostępnych źródłach, ponieważ ich liczba zmienia się w zależności od regionu, potrzeb operacyjnych, jak uważają same służby. W 2024 roku w garnizonie zachodniopomorskim przeprowadzono 71 wspólnych patroli polsko-niemieckich, realizowanych przez komendy powiatowe w Gryfinie, Policach oraz Komendę Miejską Policji w Świnoujściu.

— Ale już w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2025 funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie pełniąc służbę w ramach Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen zrealizowali łącznie 98 wspólnych patroli.

- podał rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

— Uprzejmie informuję, że w ramach działania Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen w interesującym Panią czasie przeprowadzono 57 patroli po stronie polskiej i 41 po niemieckiej.

W regionie lubuskim wspólne patrole są realizowane m.in. w Gubinie/Guben oraz w ramach Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy w Świecku. W rejonie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej działają trzy wspólne placówki polsko-niemieckie (Świecko, Tuplice, Ludwigsdorf/Zgorzelec), gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej i niemieckiej policji prowadzą wspólne patrole, ale trudno o konkretne liczby.


Granica polsko-czeska (796 km) i polsko - słowacka (541 km)

Na podstawie wcześniejszych danych z lat 2019–2021 obecnie aktywnych może być 2–5 polsko-czeskich patroli, głównie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych. Liczba ta może wzrosnąć w sezonie letnim lub podczas wydarzeń masowych. Polsko-czeskie patrole policyjne działają na podstawie porozumień między Komendantem Głównym Policji RP a Prezydium Policji Republiki Czeskiej, szczególnie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych, takich jak Mladá Boleslav czy Pilzno, gdzie pracuje wielu Polaków. W 2021 roku w patrolach uczestniczyło ośmiu polskich policjantów, co sugeruje maksymalnie 4–8 patroli w danym okresie.

Polsko-słowackie patrole działają na mocy Porozumienia Wykonawczego z 31 lipca 2009 roku między Komendantem Głównym Policji RP, Komendantem Głównym Straży Granicznej RP a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej. Patrole te odbywają się głównie w regionach przygranicznych, takich jak Podkarpacie (np. Barwinko, Krosno, Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne), w celu zwalczania przestępczości transgranicznej, zapewnienia bezpieczeństwa podczas wydarzeń kulturalnych, sportowych czy religijnych oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Biorąc pod uwagę regularność współpracy i wcześniejsze dane, w regionie Podkarpacia i innych obszarach przygranicznych (np. okolice Nowego Targu, Zakopanego) aktywnych może być 3–6 polsko-słowackich patroli.

 

Granica polsko- litewska (104 km)

W przeciwieństwie do polsko-niemieckich patroli, polsko-litewskie patrole wydają się mniej liczne, co wynika między innymi z krótszej granicy (104 km) i mniejszego natężenia ruchu transgranicznego w porównaniu z granicą polsko-niemiecką czy polsko-czeską. Współpraca jest jednak w ostatnim czasie bardziej aktywna, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa w regionie przygranicznym, gdzie bliskość Białorusi i obwodu kaliningradzkiego (Rosja) wymaga wzmożonej czujności. Patrole mogą być wspierane przez Straż Graniczną, zwłaszcza w odpowiedzi na nielegalną migrację o czy relacjonowała na miejscu TV Republika. Szacuje się, że obecnie aktywnych jest 1–3 polsko-litewskie patroli policyjnych w regionie przygranicznym, głównie w województwie podlaskim, z możliwością zwiększenia liczby w okresach wzmożonego zapotrzebowania. W celu zapanowania nad znacznym wzrostem nielegalnych przepływów migracyjnych z Białorusi 23 sierpnia 2021 r. szefowie litewskiej i polskiej Straży Granicznej podpisali porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej grupy do walki z nielegalną migracją.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]


 

POLECANE
Niespokojnie na granicy. Nowy komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Niespokojnie na granicy. Nowy komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Jak donosi, nie ustają ataki agresywnych migrantów.

Kompromitacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego Wiadomości
Kompromitacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego

- Chcę przypomnieć dzisiaj matkę króla Mieszka I, Emnildę - powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podczas uroczystego zgromadzenia parlamentu w Gnieźnie. W sieci pojawiło się wiele komentarzy, zwracających m.in. uwagę na to, że Mieszko I nie był królem, lecz pierwszym władcą Polski. Z kolei pierwszym królem był Bolesław Chrobry.

Poseł PiS Dariusz Matecki opuścił areszt z ostatniej chwili
Poseł PiS Dariusz Matecki opuścił areszt

Poseł PiS Dariusz Matecki opuścił areszt w Radomiu po wpłaceniu 500 tys. złotych poręczenia majątkowego. Polityk przebywał w nim od 7 marca.

Niemcy coraz częściej wybierają Polskę. Oto powody z ostatniej chwili
Niemcy coraz częściej wybierają Polskę. Oto powody

Coraz więcej Niemców przeprowadza się do Polski. Przyciągają ich niższe koszty życia i dynamiczna gospodarka – informuje serwis klamm.de.

Turyści kochają tę grecką wyspę. Naukowcy ostrzegają: jej katastrofa to kwestia czasu  Wiadomości
Turyści kochają tę grecką wyspę. Naukowcy ostrzegają: jej katastrofa to kwestia czasu 

Santorini to grecka wyspa przez którą przewalają się tłumy turystów. Ostatnio jest ich nawet więcej niż chcieliby tego mieszkańcy. Wkrótce może się to jednak zmienić. Od stycznia na wyspie drży ziemia. Część mieszkańców postanowiła nawet znaleźć sobie inne miejsce do życia. Bo lepiej nie będzie. Naukowcy, badający właśnie morskie dno w tym rejonie przyznają, że prędzej czy później musi dojść do katastrofy. Powodem jest podwodny wulkan.  

Beata Szydło uderza w Tuska: Ciągle umyka mu ten szczegół Wiadomości
Beata Szydło uderza w Tuska: "Ciągle umyka mu ten szczegół"

''Premier Tusk powinien pamiętać, że Bolesław Chrobry koronował się wbrew Cesarstwu, które dążyło do zniszczenia Polski. Z jakiegoś powodu Tuskowi ciągle ten szczegół umyka'' – napisała europoseł Beata Szydło, komentując wydarzenia związane z uroczystym zgromadzeniem parlamentu w Gnieźnie z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.

Karol Nawrocki: Rafał Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Rafał Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego

– Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego (...) Mamy do czynienia z politykiem oderwanym od społecznej rzeczywistości – mówi kandydat na prezydenta Karol Nawrocki. W rozmowie z Tygodnikiem Solidarność oraz Telewizją Republika odniósł się się także do tematu obniżki składki zdrowotnej czy referendum ws. Zielonego Ładu.

Komunikat dla mieszkańców Poznania Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Poznania

W Poznaniu trwają prace związane z bezkolizyjnym przejazdem ulicami Golęcińską i Lutycką nad linią kolejową. Budowa wiaduktu ma według przyjętego harmonogramu zakończyć się w IV kwartale 2025 r.

Kolejna napaść na IPN. To nie przypadek, to działanie systemowe tylko u nas
Kolejna napaść na IPN. "To nie przypadek, to działanie systemowe"

Agresywny mężczyzna wtargnął na teren obiektu IPN w Warszawie. Rzucał butelkami i wykrzykiwał hasła przeciw instytutowi. – Nie traktuję już tego jako zwykły incydent, ale już jako działanie systemowe. To już czwarty taki przypadek w ciągu ostatnich kilku tygodni. Wcześniej nigdy czegoś podobnego nie było – powiedział w rozmowie z tysol.pl dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN.  

Obława na przestępcę w Mazowieckiem. Dwóch policjantów rannych z ostatniej chwili
Obława na przestępcę w Mazowieckiem. Dwóch policjantów rannych

Dwóch policjantów z Radomia zostało poszkodowanych w piątek rano podczas próby zatrzymania w pow. przysuskim (Mazowieckie) mężczyzny poszukiwanego listem gończym. Trwa obława na przestępcę – poinformowała mazowiecka policja.

REKLAMA

Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy

Instytucja wspólnych międzynarodowych patroli w regionach przygranicznych nie jest koniecznością, ale może w poszczególnych wąskich wymiarach sprzyjać efektywności pracy na przygraniczu. Z drugiej strony Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) na pytanie naszej redakcji o konkretne dane i analizy świadczące o wyższej skuteczności patroli binarodowych w porównaniu do partoli jednonarodowościowych w zakresie zwalczania przestępczości, odpowiedziało, że nie dysponuje danymi w tym obszarze.
ważne Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy
ważne / grafika własna

Patrole międzynarodowe obsadzone są funkcjonariuszem z kraju działania oraz drugim funkcjonariuszem, który pochodzi z państwa graniczącego. W zależności od miejsca działań patrolem dowodzi funkcjonariusz pochodzący z danego państwa.

 

Granica polsko-niemiecka (470 km)

Dokładna liczba obecnie aktywnych polsko-niemieckich patroli policyjnych nie jest precyzyjnie podana w dostępnych źródłach, ponieważ ich liczba zmienia się w zależności od regionu, potrzeb operacyjnych, jak uważają same służby. W 2024 roku w garnizonie zachodniopomorskim przeprowadzono 71 wspólnych patroli polsko-niemieckich, realizowanych przez komendy powiatowe w Gryfinie, Policach oraz Komendę Miejską Policji w Świnoujściu.

— Ale już w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2025 funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie pełniąc służbę w ramach Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen zrealizowali łącznie 98 wspólnych patroli.

- podał rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

— Uprzejmie informuję, że w ramach działania Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen w interesującym Panią czasie przeprowadzono 57 patroli po stronie polskiej i 41 po niemieckiej.

W regionie lubuskim wspólne patrole są realizowane m.in. w Gubinie/Guben oraz w ramach Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy w Świecku. W rejonie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej działają trzy wspólne placówki polsko-niemieckie (Świecko, Tuplice, Ludwigsdorf/Zgorzelec), gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej i niemieckiej policji prowadzą wspólne patrole, ale trudno o konkretne liczby.


Granica polsko-czeska (796 km) i polsko - słowacka (541 km)

Na podstawie wcześniejszych danych z lat 2019–2021 obecnie aktywnych może być 2–5 polsko-czeskich patroli, głównie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych. Liczba ta może wzrosnąć w sezonie letnim lub podczas wydarzeń masowych. Polsko-czeskie patrole policyjne działają na podstawie porozumień między Komendantem Głównym Policji RP a Prezydium Policji Republiki Czeskiej, szczególnie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych, takich jak Mladá Boleslav czy Pilzno, gdzie pracuje wielu Polaków. W 2021 roku w patrolach uczestniczyło ośmiu polskich policjantów, co sugeruje maksymalnie 4–8 patroli w danym okresie.

Polsko-słowackie patrole działają na mocy Porozumienia Wykonawczego z 31 lipca 2009 roku między Komendantem Głównym Policji RP, Komendantem Głównym Straży Granicznej RP a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej. Patrole te odbywają się głównie w regionach przygranicznych, takich jak Podkarpacie (np. Barwinko, Krosno, Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne), w celu zwalczania przestępczości transgranicznej, zapewnienia bezpieczeństwa podczas wydarzeń kulturalnych, sportowych czy religijnych oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Biorąc pod uwagę regularność współpracy i wcześniejsze dane, w regionie Podkarpacia i innych obszarach przygranicznych (np. okolice Nowego Targu, Zakopanego) aktywnych może być 3–6 polsko-słowackich patroli.

 

Granica polsko- litewska (104 km)

W przeciwieństwie do polsko-niemieckich patroli, polsko-litewskie patrole wydają się mniej liczne, co wynika między innymi z krótszej granicy (104 km) i mniejszego natężenia ruchu transgranicznego w porównaniu z granicą polsko-niemiecką czy polsko-czeską. Współpraca jest jednak w ostatnim czasie bardziej aktywna, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa w regionie przygranicznym, gdzie bliskość Białorusi i obwodu kaliningradzkiego (Rosja) wymaga wzmożonej czujności. Patrole mogą być wspierane przez Straż Graniczną, zwłaszcza w odpowiedzi na nielegalną migrację o czy relacjonowała na miejscu TV Republika. Szacuje się, że obecnie aktywnych jest 1–3 polsko-litewskie patroli policyjnych w regionie przygranicznym, głównie w województwie podlaskim, z możliwością zwiększenia liczby w okresach wzmożonego zapotrzebowania. W celu zapanowania nad znacznym wzrostem nielegalnych przepływów migracyjnych z Białorusi 23 sierpnia 2021 r. szefowie litewskiej i polskiej Straży Granicznej podpisali porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej grupy do walki z nielegalną migracją.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe