Nie żyje prof. Adam Myjak, znany polski rzeźbiarz i były rektor ASP

"Żegnamy wielkiego artystę"
"Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci prof. Adama Myjaka, wybitnego rzeźbiarza i pedagoga, wieloletniego rektora Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Profesor Myjak za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną był odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
- poinformowało w sobotę MKiDN.
"Wywarł ogromny wpływ na wizerunek Akademii, dbając o jej dobre imię, tradycję i prestiż" - napisała uczelnia. "Żegnamy wielkiego artystę, wyjątkowego człowieka, niepodważalny autorytet. Profesora wielce zasłużonego dla warszawskiej ASP oraz kultury polskiej" - czytamy na stronie internetowej ASP.
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Gratka dla miłośników astronomii. Niezwykłe zjawisko na polskim niebie
- Telewizja Republika kontra TVN24. Są wyniki oglądalności
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie
- Robert Lewandowski podzielił się radosną nowiną. Lawina gratulacji
- Odziedziczenie domu po rodzicach i zniesienie współwłasności
- Katastrofa unijnej elektromobilności
- Bosak stanął za posłami PiS: "Rażące złamanie zasad"
- Lekarka pro-life skazana za sześć słów
- Francja wycofuje się ze stref czystego transportu, Polska w nie brnie
Kim był prof. Adam Myjak?
Adam Myjak urodził się 3 stycznia 1947 r. w Starym Sączu. W połowie lat 60. rozpoczął studia wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Stanisława Słoniny, Stanisława Kulona i Mariana Wnuka. Po obronie pracy dyplomowej u Jana B. Chmielewskiego związał się na stałe z macierzystą uczelnią. W latach 1979–1981 przebywał na stypendium im. Wilhelma Lehmbrucka w Duisburgu w RFN, gdzie na tamtejszym uniwersytecie na Wydziale Sztuki.
Sześciokrotnie był rektorem stołecznej ASP. Prowadził tam pracownię rzeźby. Był także redaktorem graficznym czasopisma „Orientacja” oraz miesięcznika literackiego "Nowy Wyraz".
Poza rzeźbą miał w swym dorobku projekty i realizacje monumentalne, podejmowane m.in. z Antonim Januszem Pastwą, z którym wygrali konkurs na pomnik w Dolince Katyńskiej na Powązkach Wojskowych. Zaprojektowali granitowy monument z napisem "Żołnierzom polskim spoczywającym w ziemi katyńskiej". Montaż pomnika przerwano po interwencji ambasady ZSRS w Warszawie, gdy autorzy nie wyrazili zgody na napis, że sprawcami zbrodni w Katyniu byli Niemcy. Od 1995 r. pomnik stoi na Kamionku w Warszawie.
Adam Myjak był m.in. autorem pomnika Homo Homini w Kielcach poświęconego zamachowi na budynki World Trade Center w Nowym Jorku (2006). W swoim dorobku miał ponad 100 wystaw indywidualnych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W 2006 r. odbyła się wystawa indywidualna w warszawskiej Zachęcie, a rok później w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
W 2013 r. w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego otwarto stałą Galerię Rzeźby Adama Myjaka, w której eksponowane są prace 10 rzeźb podarowanych przez autora. W siedzibie Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach zorganizowano stałą galerię prac twórcy (2015).W 2019 r. otrzymał Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida "Dzieło życia" za całokształt twórczości.
28 listopada 2019 r. na uroczystym posiedzeniu Rady Naukowej Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych prof. Myjak otrzymał tytuł Doctor Honoris Causa. Z tej okazji w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie otwarto wystawę prezentująca jego twórczość.
Prof. Myjak był kierownikiem Zakładu Rzeźby na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Wspólnie z Dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemarem Dąbrowskim prowadził Galerię "Opera" w Teatrze Wielkim. Za dokonania artystyczne prof. Myjak był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"