Będzie "okrągły stół" ws. wyborów w Polsce? Jest reakcja Macieja Wąsika

- Oczekuję natychmiastowego zaprzestania ingerencji w polskie wybory - napisał europoseł Maciej Wąsik w interpelacji skierowanej do Komisji Europejskiej. W ten sposób odniósł się do wypowiedzi wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji Henny Virkkunen, że w ciągu najbliższych tygodni odbędzie się okrągły stół w sprawie wyborów prezydenckich w Polsce.
Europoseł Maciej Wąsik Będzie
Europoseł Maciej Wąsik / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Europoseł Maciej Wąsik na platformie X skomentował wypowiedź wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji Henny Virkkunen, że w ciągu najbliższych tygodni odbędzie się okrągły stół w sprawie wyborów prezydenckich w Polsce.

Wiceprzewodnicząca KE Henna Virkkunen ogłosiła, że ma zostać zorganizowany „okrągły stół” oceniający prawidłowość kampanii i wyborów prezydenckich w Polsce. Komisja Europejska po raz kolejny wychodzi poza ramy traktatów

- napisał europoseł Maciej Wąsik. Następnie poinformował, że w tej sprawie skierował do KE interpelację, w której zwrócił się z prośbą o odpowiedź na trzy następujące pytania:

  • Kto był inicjatorem i na podstawie jakich przesłanek prawnych została podjęta ta decyzja?
  • Na czyją prośbę i z kim dokładnie była konsultowana ta decyzja?
  • Z kim chce rozmawiać KE i jakie oczekuje przyjąć konkluzje?

Kwestie wyborcze wynikają wprost z polskiej konstytucji i są wyłączoną kompetencją państwa członkowskiego. Organizowanie «okrągłego stołu« w tej sprawie jest ingerencją polityczną mogącą wypaczać kampanię, jak i sam wynik wyborów. Unia Europejska podważyła już wyniki demokratycznych wyborów prezydenckich w Rumunii. Obywatele Polski nie zgadzają się kategorycznie z zewnętrzną interwencją wobec wyborów w Polsce

- czytamy w dalszej części interpelacji. 

Jako poseł z Polski oczekuję natychmiastowego zaprzestania ingerencji w polskie wybory

- podkreślił polityk.

Wiceprzewodnicząca KE zapowiada okrągły stół w sprawie wyborów

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. suwerenności technologicznej Henna Virkkunen w rozmowie z Deutsche Welle wskazała na potrzebę pilnych rozmów z polskimi władzami w sprawie zbliżających się wyborów prezydenckich. Unijna urzędnik stwierdziła, że "obywatele UE mają prawo mieć pewność, że wybory są uczciwe i wolne".

Zapytana wprost, czy okrągły stół będzie miał miejsce w Polsce, odpowiedziała:

Jeszcze nie. Myślę, że stanie się to w nadchodzących tygodniach. Współpraca z Niemcami przebiegła dobrze i jestem pewna, że będziemy również ściśle współpracować z władzami polskimi.

Virkkunen stwierdziła, że podobne praktyki zastosowano w Niemczech. – W Niemczech zrobiliśmy przed wyborami "test wytrzymałościowy". Z tego, co wiem, nie było doniesień o jakichkolwiek manipulacjach lub nadużyciach – oświadczyła.

Według Virkkunen okrągły stół z udziałem polskich władz, NGO-sów i reprezentantów wielkich platform internetowych (tzw. VLOP) ma pomóc w wypracowaniu strategii chroniącej proces wyborczy przed manipulacjami.

Wiceprzewodnicząca KE wspierała Rafała Trzaskowskiego

Okazuje się, że wiceprzewodnicząca KE w 2020 roku wspierała Rafała Trzaskowskiego.

W Polsce trwają najważniejsze wybory Europejskiego Roku. Teraz kraj ma szansę zmienić kierunek. Rafał #Trzaskowski wykonał świetny skok. Wkrótce usłyszymy wyniki

Trwające wybory prezydenckie w Polsce mają ogromne znaczenie dla całej Unii Europejskiej. Osoba #Trzaskowski , która przeszła do drugiej rundy z wyróżnieniem, może przywrócić krajowi właściwy kierunek rozwoju praworządności

W niedzielę w Polsce odbędą się najważniejsze wybory europejskie w tym roku. Rafał #Trzaskowski dokonał niemożliwego, wielkiego wejścia. Jego wybór na prezydenta byłby świetną wiadomością nie tylko dla Polski, ale i dla całej Europy. #Trzaskowski2020

– pisała w 2020 roku, jeszcze wtedy na Twitterze. Jej wsparcie nie ma charakteru incydentalnego, a masowy.

Nie można we wszystkim polegać na jednej osobie, ale zwycięstwo Trzaskowskiego byłoby punktem zwrotnym w rozwoju, w którym Polska coraz bardziej zbliża się do rządów autorytarnych. Virkkunen ocenia, że ​​dałoby to opozycji znacznie lepszą pozycję wyjściową przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi

– taką wypowiedź Virkkunen z tamtego okresu można znaleźć na stronie EPP Group.

Henna Virkkunen

Henna Maria Virkkunen – fińska polityk, posłanka do Eduskunty, od 2008 do 2014 minister w różnych resortach, minister edukacji, następnie minister administracji publicznej i władz lokalnych, deputowana do Parlamentu Europejskiego VIII, IX i X kadencji, od 2024 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej jako wiceprzewodnicząca wykonawcza ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji.

Jej Partia Koalicji Narodowej należy do EPP Group.


 

POLECANE
Cała Polska śpiewa z nami, wpie.dalać z płodziakami. Koszmar przed aborcyjną przychodnią w Warszawie [VIDEO] gorące
"Cała Polska śpiewa z nami, wpie.dalać z płodziakami". Koszmar przed aborcyjną "przychodnią" w Warszawie [VIDEO]

8 marca, przy ul. Wiejskiej 9 w Warszawie otwarto pierwszą w Polsce "przychodnię" aborcyjną "Abotak". Od tamtej pory przed placówką trwają protesty prolajferów i kontrprotesty aborcjonistów. W sieci pojawiły się nagrania z jednego z protestów.

„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami polityka
„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami

Były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ostrzegł, że Polska stoi na granicy wewnętrznego konfliktu. Jego zdaniem, jeśli wybory prezydenckie wygrają prawicowi kandydaci, kraj może pogrążyć się w chaosie.

Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków Wiadomości
Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków

Księżna Kate, która sama zmagała się z nowotworem, teraz wspiera innych pacjentów onkologicznych w wyjątkowy sposób. Pałac Kensington oraz Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze ogłosiły niezwykłą inicjatywę - powstała specjalna odmiana róży, nazwana imieniem księżnej.

Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię z ostatniej chwili
Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię

W sobotnie popołudnie we wsi Stopin, w województwie mazowieckim, doszło do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem śmigłowca. Mała maszyna runęła na pole podczas próby awaryjnego lądowania. Na pokładzie znajdowało się dwóch mężczyzn.

Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań z ostatniej chwili
Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań

W Niemczech rośnie liczba przypadków przemocy domowej. Według najnowszych danych zebranych przez gazetę „Welt am Sonntag” od urzędów kryminalnych w poszczególnych landach, tylko w ubiegłym roku zgłoszono ponad 266 tysięcy ofiar. To wzrost o 4 procent w porównaniu z rokiem 2023. Eksperci zaznaczają jednak, że skala zjawiska jest znacznie większa – wiele osób nie decyduje się na zgłoszenie przemocy z obawy przed sprawcą, wstydem lub brakiem wiary w skuteczność pomocy.

Walczyło o nią wielu. Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord Wiadomości
"Walczyło o nią wielu". Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord

Wybita w Bydgoszczy XVII-wieczna złota "moneta chocimska" Zygmunta III Wazy została sprzedana na sobotniej aukcji w Oslo za 19,2 mln koron, czyli ok. 7 mln zł. To najwyższa cena osiągnięta za podobny obiekt w historii Skandynawii.

Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost Wiadomości
Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost

FC Barcelona przygotowuje się do wielkiego starcia z Realem Madryt w 35. kolejce La Liga. Przed niedzielnym El Clasico na konferencji prasowej pojawił się trener Hansi Flick, który nie tylko zapowiedział skład, ale też odniósł się do przyszłości Wojciecha Szczęsnego w klubie.

Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA Wiadomości
Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pogratulował w sobotę polskim pilotom, którzy ukończyli pierwszy etap szkolenia na samolotach F-35 w USA. Podkreślił, że żołnierze ci wzmacniają polskie zdolności obronne.

Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców z ostatniej chwili
Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców

Dożywocie grozi rodzicom 3-letniej dziewczynki, która z rozległymi oparzeniami ciała trafiła w piątek do szpitala w Słupsku. Mimo starań lekarzy dziecko zmarło.

Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo” pilne
Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo”

W piątek wieczorem odbyła się debata kandydatów na prezydenta, podczas której Krzysztof Stanowski wezwał Karola Nawrockiego do wyjaśnień dotyczących zakupu kawalerki w Gdańsku. Po wydarzeniu do Stanowskiego podszedł Karol Nawrocki. "Powiem wam, że dla mnie te wybory to także kolekcjonowanie w głowie pewnych scenek. Jedną z nich zapamiętam na długo" - opisuje swoją rozmowę z Nawrockim dziennikarz.

REKLAMA

Będzie "okrągły stół" ws. wyborów w Polsce? Jest reakcja Macieja Wąsika

- Oczekuję natychmiastowego zaprzestania ingerencji w polskie wybory - napisał europoseł Maciej Wąsik w interpelacji skierowanej do Komisji Europejskiej. W ten sposób odniósł się do wypowiedzi wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji Henny Virkkunen, że w ciągu najbliższych tygodni odbędzie się okrągły stół w sprawie wyborów prezydenckich w Polsce.
Europoseł Maciej Wąsik Będzie
Europoseł Maciej Wąsik / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Europoseł Maciej Wąsik na platformie X skomentował wypowiedź wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji Henny Virkkunen, że w ciągu najbliższych tygodni odbędzie się okrągły stół w sprawie wyborów prezydenckich w Polsce.

Wiceprzewodnicząca KE Henna Virkkunen ogłosiła, że ma zostać zorganizowany „okrągły stół” oceniający prawidłowość kampanii i wyborów prezydenckich w Polsce. Komisja Europejska po raz kolejny wychodzi poza ramy traktatów

- napisał europoseł Maciej Wąsik. Następnie poinformował, że w tej sprawie skierował do KE interpelację, w której zwrócił się z prośbą o odpowiedź na trzy następujące pytania:

  • Kto był inicjatorem i na podstawie jakich przesłanek prawnych została podjęta ta decyzja?
  • Na czyją prośbę i z kim dokładnie była konsultowana ta decyzja?
  • Z kim chce rozmawiać KE i jakie oczekuje przyjąć konkluzje?

Kwestie wyborcze wynikają wprost z polskiej konstytucji i są wyłączoną kompetencją państwa członkowskiego. Organizowanie «okrągłego stołu« w tej sprawie jest ingerencją polityczną mogącą wypaczać kampanię, jak i sam wynik wyborów. Unia Europejska podważyła już wyniki demokratycznych wyborów prezydenckich w Rumunii. Obywatele Polski nie zgadzają się kategorycznie z zewnętrzną interwencją wobec wyborów w Polsce

- czytamy w dalszej części interpelacji. 

Jako poseł z Polski oczekuję natychmiastowego zaprzestania ingerencji w polskie wybory

- podkreślił polityk.

Wiceprzewodnicząca KE zapowiada okrągły stół w sprawie wyborów

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. suwerenności technologicznej Henna Virkkunen w rozmowie z Deutsche Welle wskazała na potrzebę pilnych rozmów z polskimi władzami w sprawie zbliżających się wyborów prezydenckich. Unijna urzędnik stwierdziła, że "obywatele UE mają prawo mieć pewność, że wybory są uczciwe i wolne".

Zapytana wprost, czy okrągły stół będzie miał miejsce w Polsce, odpowiedziała:

Jeszcze nie. Myślę, że stanie się to w nadchodzących tygodniach. Współpraca z Niemcami przebiegła dobrze i jestem pewna, że będziemy również ściśle współpracować z władzami polskimi.

Virkkunen stwierdziła, że podobne praktyki zastosowano w Niemczech. – W Niemczech zrobiliśmy przed wyborami "test wytrzymałościowy". Z tego, co wiem, nie było doniesień o jakichkolwiek manipulacjach lub nadużyciach – oświadczyła.

Według Virkkunen okrągły stół z udziałem polskich władz, NGO-sów i reprezentantów wielkich platform internetowych (tzw. VLOP) ma pomóc w wypracowaniu strategii chroniącej proces wyborczy przed manipulacjami.

Wiceprzewodnicząca KE wspierała Rafała Trzaskowskiego

Okazuje się, że wiceprzewodnicząca KE w 2020 roku wspierała Rafała Trzaskowskiego.

W Polsce trwają najważniejsze wybory Europejskiego Roku. Teraz kraj ma szansę zmienić kierunek. Rafał #Trzaskowski wykonał świetny skok. Wkrótce usłyszymy wyniki

Trwające wybory prezydenckie w Polsce mają ogromne znaczenie dla całej Unii Europejskiej. Osoba #Trzaskowski , która przeszła do drugiej rundy z wyróżnieniem, może przywrócić krajowi właściwy kierunek rozwoju praworządności

W niedzielę w Polsce odbędą się najważniejsze wybory europejskie w tym roku. Rafał #Trzaskowski dokonał niemożliwego, wielkiego wejścia. Jego wybór na prezydenta byłby świetną wiadomością nie tylko dla Polski, ale i dla całej Europy. #Trzaskowski2020

– pisała w 2020 roku, jeszcze wtedy na Twitterze. Jej wsparcie nie ma charakteru incydentalnego, a masowy.

Nie można we wszystkim polegać na jednej osobie, ale zwycięstwo Trzaskowskiego byłoby punktem zwrotnym w rozwoju, w którym Polska coraz bardziej zbliża się do rządów autorytarnych. Virkkunen ocenia, że ​​dałoby to opozycji znacznie lepszą pozycję wyjściową przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi

– taką wypowiedź Virkkunen z tamtego okresu można znaleźć na stronie EPP Group.

Henna Virkkunen

Henna Maria Virkkunen – fińska polityk, posłanka do Eduskunty, od 2008 do 2014 minister w różnych resortach, minister edukacji, następnie minister administracji publicznej i władz lokalnych, deputowana do Parlamentu Europejskiego VIII, IX i X kadencji, od 2024 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej jako wiceprzewodnicząca wykonawcza ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji.

Jej Partia Koalicji Narodowej należy do EPP Group.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe