Europoseł KO przyznaje: "Pakt migracyjny wejdzie w życie. Nie udało nam się..."
![Janusz Lewandowski Europoseł KO przyznaje:](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135353/17393024531b65134bec2c72a7493eb4.jpg)
Europoseł KO mówi wprost
We wtorek na antenie RMF FM o pakcie migracyjnym mówił europoseł Koalicji Obywatelskiej Janusz Lewandowski, który wprost przyznał, że nie udało się zebrać mniejszości blokującej, by zastopować wejście w życie paktu.
Wiem, że Pakt wejdzie w życie w połowie 2026 roku. Nie udało nam się zorganizować tak zwanej mniejszości, blokującej ten Pakt. Kraje, które zebrały się, by blokować, reprezentowały tylko 14 proc. Unii Europejskiej
– oświadczył.
- Warner Bros. Discovery chce sprzedać TVN. Nieoficjalnie: Jeden z oferentów chce się wycofać z wyścigu
- Właściciele fotowoltaiki dostaną pieniądze za wyłączanie paneli
- Kto liderem wyścigu po fotel prezydencki? Zobacz najnowszy sondaż
- Warner Bros. Discovery chce sprzedać TVN. Edward Miszczak: "Nie zazdroszczę"
- "Rewolucja zdrowego rozsądku" Trumpa obala DEI
Tusk o pakcie migracyjnym
– Polska nie będzie implementowała żadnego paktu migracyjnego ani żadnego zapisu tego typu projektów, które miałyby doprowadzić do przymusowego przyjmowania przez Polskę migrantów zidentyfikowanych w innych krajach europejskich – powiedział w zeszłym tygodniu premier Donald Tusk.
Polska sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie po raz drugi, tym razem w grupie trzech prezydencji z Danią i Cyprem. 11 grudnia przedstawiciele rządu Donalda Tuska przyjęli w ramach konsultacji pomiędzy prezydencjami dokument nawołujący do przyjęcia paktu migracyjnego oraz szybkiej implementacji Zielonego Ładu.
Rada UE zatwierdziła pakt migracyjny
14 maja 2024 r. ministrowie finansów państw unijnych ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny. Przeciwko głosowały trzy kraje: Polska, Słowacja i Węgry. Pakt ma kompleksowo regulować sprawy migracji w Unii Europejskiej, w tym kwestie związane z pomocą udzielaną krajom pod presją migracyjną.
Nowe przepisy mają też rozłożyć odpowiedzialność za zarządzanie migracją w Unii pomiędzy wszystkie kraje członkowskie. Ma temu służyć mechanizm obowiązkowej solidarności, który zakłada rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób. Ma on polegać na udzielaniu wsparcia krajom znajdującym się pod presją migracyjną przez pozostałe państwa członkowskie. Alternatywnie państwa unijne będą mogły zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych UE.
Pakt migracyjny wejdzie w życie❗️
— Bogdan Rzońca (@Bogdan_Rzonca) February 11, 2025
Nie ma mniejszości blokującej, nie ma veta Donalda Tuska - Bruksela🇪🇺 na czele z Niemcami🇩🇪 postawiła na swoim❗️
„Mnie w UE nikt nie ogra” pamiętacie ⁉️ pic.twitter.com/5I6ayFScFr