Ekspert: jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości

Dzień 3 lutego 2025 r. to data przełomowa w historii sądownictwa, jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości jak Komisja Kodyfikacyjna Prawa o Ustroju Sądów Powszechnych.
Sędzia. Ilustracja poglądowa Ekspert: jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości
Sędzia. Ilustracja poglądowa / Screen YT Magazyn Śledczy Anity Gargas

Ogłoszone urocze  projekty ustaw w sprawie weryfikacji sędziów powołanych po 2018 r. są już na pierwszy rzut oka niekonstytucyjne. Pierwszy projekt przewidujący automatyczną utratę status sędziego, z mocy prawa z dniem wejścia w życie ustawy. To nic innego jak „Zemsta Kasty”, nawet Komisja Wenecka stwierdziła, że niedopuszczalny jest automatyzm i pozbawienie statusu sędziego.  Drugi zakłada, że postępowania przed Krajową Radą Sądownictwa z dniem wejścia w życie ustawy zostają wznowione . Wykluczenie z weryfikacji grupy tzw. młodych sędziów narusza zasadę równości wobec prawa art.32 Konstytucji.

Zasada nieusuwalności sędziów

Niekonstytucyjność polega przede wszystkim  na przełamaniu zasady nieusuwalności sędziów art.180 Konstytucji,  która jest jednym z fundamentów demokratycznego  państwa prawa, którym zgodnie z art.2 Konstytucji chcemy pozostać. Tylko nieusuwalny sędzia może bez nacisków ze strony jakiejkolwiek innej władzy skutecznie sprawować wymiar sprawiedliwości.

Oba projekty pomijają oczywistą kwestię, że Krajowa Rada Sądownictwa nie bierze udziału w powołaniu sędziego, a jedynie inicjuje proces. który należy do organu konstytucyjnego jakim jest Prezydent. W momencie powołania danej osoby prze Prezydenta na konkretne stanowisko sędziowskie uchwała KRS nie ma już kompletnie znaczenia zostaje  skonsumowana. Tym bardziej, że  przepisy ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa  w brzmieniu obowiązującym przed kwestionowaną nowelizacją,  kilkakrotnie były uznawane za niekonstytucyjne również przez niekwestionowany skład Trybunału Konstytucyjnego i nigdy nikt nie kwestionował powołań sędziowskich. Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa w obecnym kształcie była badana prze TK i została uznana za zgodną z Konstytucją.

Prace przymusowe

Pozbawienie statusu sędziego to za mało, musi być kara. Oba projekty przewidują przymusową delegację na dotychczas zajmowane stanowisko na okres 2 lat z możliwością ustąpienia z delegacji za 12 miesięcznym uprzedzeniem. Praca w Polsce, co jest standardem międzynarodowym jest dobrowolna. Przepis art.11 kodeksu pracy stanowi, że nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Ponadto Konstytucja RP (art. 65 ust. 1 i 2) określają zasadę wolności pracy. Pracownik nie może być zmuszony do wykonywania pracy. Pracodawca nie ma roszczenia o faktyczne wykonywanie przez niego pracy.

Pracy przymusowej zabraniają także akty prawa międzynarodowego, w szczególności Konwencja MOP nr 105 o zniesieniu pracy przymusowej, przyjęta w Genewie 25.06.1957 r. przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy (Dz.U. z 1959 r. Nr 39, poz. 240) i art. 4 ust. 2 EKPC.

Mając na względzie wskazane fundamentalne zasady prawa pracy i wynikające z nich prawa człowieka ustawa wprowadza nakaz pracy, który stanowi karę za awans w latach 2018-2025. W obecnym stanie prawnym praca przymusowa jest formą kary ograniczenia wolności, którą można orzec za popełnienie przestępstwa! Oczywiście ten przymus pracy ma zapobiec zawaleniu się systemu sądownictwa.

Twórcy projektu zadbali również o kobiety ciężarne, którym w dniu wejścia w życie ustawy, albo w dniu podjęci uchwał o wznowienia upłynął 3 miesiąc ciąży zachowują prawo do niezmienionego wynagrodzenia do dnia porodu i czasu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Przepis art.177 kodeksu pracy  przewiduje szczególną ochronę trwałości i stosunku pracy ciężarnej i  polega na ustanowieniu zakazu prowadzenia przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia oraz zakazu wypowiadania oraz rozwiązywania stosunku pracy bez wypowiedzenia, za wyjątkiem sytuacji, gdy zachodzą okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy lub pracownika, a zakładowa organizacja związkowa reprezentująca pracownika lub pracownicę wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy w tym trybie (M.Gersdorf komentarz do kodeksu pracy). Sędziowie są na mocy art. 179 Konstytucji powoływani na czas nieoznaczony, zatem w oczywisty sposób podlegają analogicznej ochronie. Twórcy projektu potraktowali ciężarne jak osoby zatrudnione na czas określony!. Ponadto nie zauważyłam w projekcie wyłączenia dla takich kobiet obowiązku delegacji, co narusza z kolei przepis art. 178 kodeksu pracy.

Cuda

Na koniec pierwszej  krótkiej analizy projektów najlepsze! UWAGA, w chwili wejścia w życie ustawy oraz ogłoszenia uchwały o wznowieniu wszyscy wspomniani sędziowie  w cudowny sposób odzyskują przymiot niezależności i niezawisłości sędziowskiej, bo przez okres kolejnych 2 lat, a nawet dłużej, bo do czasu zakończenia spraw, będą przecież orzekali  w sądach do których uzyskali awans, dając już gwarancję rzetelnego procesu.

Jak to mówią cuda Panie cuda……, jestem pod wrażeniem mocy uzdrawiającej projektów.

Na zakończenie małe zastrzeżenie, praca przymusowa jest dopuszczalna w sytuacji  ogłoszenia stanu nadzwyczajnego w rozumieniu Konstytucji!

[Autorka - Kamila Borszowska-Moszowska, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego wykładowca KSSiP i Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa]


 

POLECANE
Zachowaj ostrożność. Ważny komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z ostatniej chwili
"Zachowaj ostrożność". Ważny komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało pilny alert dotyczący pożaru składowiska odpadów w miejscowości Mokrawica (woj. zachodniopomorskie). Mieszkańcy otrzymali ostrzeżenie, by unikać okolicznych terenów i zamknąć okna w promieniu 2 km od miejsca zdarzenia.

Żądania Rosji ws. zniesienia sankcji. Trump odpowiada z ostatniej chwili
Żądania Rosji ws. zniesienia sankcji. Trump odpowiada

– Przyglądamy się rosyjskim warunkom dotyczącym rozejmu na Morzu Czarnym, w tym zniesieniu sankcji – oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump.

Nie żyje Oleg Gordijewski. Mówią, że zapobiegł III wojnie światowej tylko u nas
Nie żyje Oleg Gordijewski. Mówią, że zapobiegł III wojnie światowej

Był wysokim rangą oficerem sowieckiego wywiadu. Stał się jednym z najważniejszych uciekinierów na Zachód w czasie zimnej wojny. Mało kto tak bardzo przyczynił się do zrozumienia, a w konsekwencji pokonania Imperium Zła.

Czy on jest psychopatą?. Zbigniew Ziobro nie przebiera w słowach polityka
"Czy on jest psychopatą?". Zbigniew Ziobro nie przebiera w słowach

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w ostrych słowach skomentował działalność posła Koalicji Obywatelskiej Romana Giertycha. – Giertych to człowiek skrajnie zdemoralizowany – mówił podczas wywiadu dla Telewizji Republika.

USA zawiesiły program ruchu bezwizowego dla Rumunii Wiadomości
USA zawiesiły program ruchu bezwizowego dla Rumunii

Ministerstwo Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) USA ogłosiło we wtorek, że wstrzymuje uczestnictwo Rumunii w programie ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP). Rumunia została przyłączona do programu w ostatnich dniach administracji Joego Bidena.

Najnowszy sondaż parlamentarny. Koalicja 13 grudnia straciłaby władzę polityka
Najnowszy sondaż parlamentarny. Koalicja 13 grudnia straciłaby władzę

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, Koalicja Obywatelska (KO) uzyskałaby największe poparcie – wynika z najnowszego sondażu Opinia24 wykonanego na zlecenie tvn24 - jednak jej koalicjanci nie dostaliby się do Sejmu co musiałby spowodować utratę władzy przez Koalicję 13 grudnia.

Wielkopolska: Akcja służb pod Poznaniem. Tajemnicze znalezisko na polu z ostatniej chwili
Wielkopolska: Akcja służb pod Poznaniem. Tajemnicze znalezisko na polu

Na polu uprawnym koło Dopiewa w Wielkopolsce znaleziono kolejny tajemniczy obiekt, najprawdopodobniej resztki rakiety Falcon 9 – poinformował we wtorek rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Krakowa

Dobre wieści dla mieszkańców Krakowa! Już wkrótce Łąki Nowohuckie staną się jeszcze bardziej przyjazne dla spacerowiczów i miłośników przyrody.

Amerykańska delegacja na Grenlandii polityka
Amerykańska delegacja na Grenlandii

Wizyta żony wiceprezydenta USA J.D. Vance'a, Ushy, a także doradcy amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Mike'a Waltza i ministra energii Chrisa Wrighta na Grenladii została uznana przez premier Danii Mette Frederiksen jako przejaw "amerykańskiej presji".

Jest porozumienie z Rosją. Zełenski zabiera głos z ostatniej chwili
Jest porozumienie z Rosją. Zełenski zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że według USA wdrażanie porozumień o zawieszeniu broni między Rosją a Ukrainą na morzu oraz tych dotyczących obiektów infrastruktury energetycznej powinno rozpocząć się niezwłocznie po opublikowaniu wspólnych oświadczeń ukraińsko-amerykańskiego i amerykańsko-rosyjskiego .

REKLAMA

Ekspert: jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości

Dzień 3 lutego 2025 r. to data przełomowa w historii sądownictwa, jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości jak Komisja Kodyfikacyjna Prawa o Ustroju Sądów Powszechnych.
Sędzia. Ilustracja poglądowa Ekspert: jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości
Sędzia. Ilustracja poglądowa / Screen YT Magazyn Śledczy Anity Gargas

Ogłoszone urocze  projekty ustaw w sprawie weryfikacji sędziów powołanych po 2018 r. są już na pierwszy rzut oka niekonstytucyjne. Pierwszy projekt przewidujący automatyczną utratę status sędziego, z mocy prawa z dniem wejścia w życie ustawy. To nic innego jak „Zemsta Kasty”, nawet Komisja Wenecka stwierdziła, że niedopuszczalny jest automatyzm i pozbawienie statusu sędziego.  Drugi zakłada, że postępowania przed Krajową Radą Sądownictwa z dniem wejścia w życie ustawy zostają wznowione . Wykluczenie z weryfikacji grupy tzw. młodych sędziów narusza zasadę równości wobec prawa art.32 Konstytucji.

Zasada nieusuwalności sędziów

Niekonstytucyjność polega przede wszystkim  na przełamaniu zasady nieusuwalności sędziów art.180 Konstytucji,  która jest jednym z fundamentów demokratycznego  państwa prawa, którym zgodnie z art.2 Konstytucji chcemy pozostać. Tylko nieusuwalny sędzia może bez nacisków ze strony jakiejkolwiek innej władzy skutecznie sprawować wymiar sprawiedliwości.

Oba projekty pomijają oczywistą kwestię, że Krajowa Rada Sądownictwa nie bierze udziału w powołaniu sędziego, a jedynie inicjuje proces. który należy do organu konstytucyjnego jakim jest Prezydent. W momencie powołania danej osoby prze Prezydenta na konkretne stanowisko sędziowskie uchwała KRS nie ma już kompletnie znaczenia zostaje  skonsumowana. Tym bardziej, że  przepisy ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa  w brzmieniu obowiązującym przed kwestionowaną nowelizacją,  kilkakrotnie były uznawane za niekonstytucyjne również przez niekwestionowany skład Trybunału Konstytucyjnego i nigdy nikt nie kwestionował powołań sędziowskich. Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa w obecnym kształcie była badana prze TK i została uznana za zgodną z Konstytucją.

Prace przymusowe

Pozbawienie statusu sędziego to za mało, musi być kara. Oba projekty przewidują przymusową delegację na dotychczas zajmowane stanowisko na okres 2 lat z możliwością ustąpienia z delegacji za 12 miesięcznym uprzedzeniem. Praca w Polsce, co jest standardem międzynarodowym jest dobrowolna. Przepis art.11 kodeksu pracy stanowi, że nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Ponadto Konstytucja RP (art. 65 ust. 1 i 2) określają zasadę wolności pracy. Pracownik nie może być zmuszony do wykonywania pracy. Pracodawca nie ma roszczenia o faktyczne wykonywanie przez niego pracy.

Pracy przymusowej zabraniają także akty prawa międzynarodowego, w szczególności Konwencja MOP nr 105 o zniesieniu pracy przymusowej, przyjęta w Genewie 25.06.1957 r. przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy (Dz.U. z 1959 r. Nr 39, poz. 240) i art. 4 ust. 2 EKPC.

Mając na względzie wskazane fundamentalne zasady prawa pracy i wynikające z nich prawa człowieka ustawa wprowadza nakaz pracy, który stanowi karę za awans w latach 2018-2025. W obecnym stanie prawnym praca przymusowa jest formą kary ograniczenia wolności, którą można orzec za popełnienie przestępstwa! Oczywiście ten przymus pracy ma zapobiec zawaleniu się systemu sądownictwa.

Twórcy projektu zadbali również o kobiety ciężarne, którym w dniu wejścia w życie ustawy, albo w dniu podjęci uchwał o wznowienia upłynął 3 miesiąc ciąży zachowują prawo do niezmienionego wynagrodzenia do dnia porodu i czasu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Przepis art.177 kodeksu pracy  przewiduje szczególną ochronę trwałości i stosunku pracy ciężarnej i  polega na ustanowieniu zakazu prowadzenia przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia oraz zakazu wypowiadania oraz rozwiązywania stosunku pracy bez wypowiedzenia, za wyjątkiem sytuacji, gdy zachodzą okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy lub pracownika, a zakładowa organizacja związkowa reprezentująca pracownika lub pracownicę wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy w tym trybie (M.Gersdorf komentarz do kodeksu pracy). Sędziowie są na mocy art. 179 Konstytucji powoływani na czas nieoznaczony, zatem w oczywisty sposób podlegają analogicznej ochronie. Twórcy projektu potraktowali ciężarne jak osoby zatrudnione na czas określony!. Ponadto nie zauważyłam w projekcie wyłączenia dla takich kobiet obowiązku delegacji, co narusza z kolei przepis art. 178 kodeksu pracy.

Cuda

Na koniec pierwszej  krótkiej analizy projektów najlepsze! UWAGA, w chwili wejścia w życie ustawy oraz ogłoszenia uchwały o wznowieniu wszyscy wspomniani sędziowie  w cudowny sposób odzyskują przymiot niezależności i niezawisłości sędziowskiej, bo przez okres kolejnych 2 lat, a nawet dłużej, bo do czasu zakończenia spraw, będą przecież orzekali  w sądach do których uzyskali awans, dając już gwarancję rzetelnego procesu.

Jak to mówią cuda Panie cuda……, jestem pod wrażeniem mocy uzdrawiającej projektów.

Na zakończenie małe zastrzeżenie, praca przymusowa jest dopuszczalna w sytuacji  ogłoszenia stanu nadzwyczajnego w rozumieniu Konstytucji!

[Autorka - Kamila Borszowska-Moszowska, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego wykładowca KSSiP i Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe