Senior padł ofiarą oszustwa. Policja apeluje o czujność
Senior stracił pieniądze
Wszystko zaczęło się w czerwcu ubiegłego roku, kiedy bydgoszczanin nawiązał kontakt z osobą, która podała się za mieszkankę Anglii. Kobieta przedstawiła seniorowi ofertę inwestowania w kryptowaluty, obiecując pomoc swojej krewnej - rzekomej analityk finansowej. W kolejnych miesiącach mężczyzna przesyłał pieniądze na wskazane konta zagraniczne, wierząc, że inwestuje w zyskowne przedsięwzięcia.
Oszuści przekonali go nawet do zaciągnięcia pożyczki, aby zwiększyć inwestowaną kwotę. Gdy w grudniu próbował wypłacić zgromadzone środki, kontakt z nimi nagle się urwał. Mężczyzna zgłosił sprawę na policję dopiero 20 stycznia, kiedy zrozumiał, że został oszukany.
Jak działają oszuści?
Internetowi przestępcy coraz częściej stosują socjotechnikę - techniki manipulacji, które mają na celu zdobycie poufnych danych lub nakłonienie do przekazania pieniędzy. Ich działania często opierają się na zdobywaniu zaufania, a następnie wykorzystywaniu ofiar, które wierzą, że po drugiej stronie jest wiarygodny specjalista, np. analityk finansowy.
"Namawianie na inwestowanie w akcje czy kryptowaluty, uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą złośliwego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów. Zachowajmy czujność i nie dajmy się oszukać"
- ostrzega bydgoska policja.
Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa przypominają, że banki i instytucje finansowe nigdy nie proszą klientów o podawanie haseł czy innych poufnych danych.
- Białoruś: Rozpoczęły się "wybory" prezydenckie, w których Łukaszenka sięgnie po kolejną kadencję
- Jest nowy uczestnik "Tańca z gwiazdami". Burza w komentarzach
- "To jest coś, co naprawdę lubię". Lewandowski podzielił się osobistym wyznaniem
- "Totalni pariasi". Burza w Pałacu Buckingham
- Nie żyje trzeci górnik poszkodowany w wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice
- Wulgarna książka dla dzieci w muzeum w Warszawie. Symboliczny gest Karola Nawrockiego