Jest decyzja Karola Nawrockiego. "Teraz czekam na was, moi kontrkandydaci"
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w minionym tygodniu, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja; formalnie zostaną zarządzone 15 stycznia, wówczas ruszy kampania wyborcza.
- Rząd Tuska chce wprowadzić blokadę treści w internecie
- Szczecin: Manifestacja "Tak dla edukacji, nie dla deprawacji" zgromadziła tłumy
- Nieoficjalnie: Krzysztof Gawkowski ujawnił, kto może zostać nowym ministrem nauki
Karol Nawrocki: To będzie wyjątkowy urlop
W poniedziałek prezes IPN, popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, opublikował na platformie X nagranie, na którym wypisuje wniosek urlopowy na czas kampanii wyborczej. "Wypisałem właśnie urlop, od 15 stycznia do 18 maja. To będzie wyjątkowy urlop. Czekam teraz na was, moi kontrkandydaci" - powiedział Nawrocki.
Podczas późniejszej konferencji prasowej wicerzecznik PiS Mateusz Kurzejewski przytaczał wypowiedzi dwóch innych kandydatów na prezydenta: prezydenta Warszawy, kandydata KO Rafała Trzaskowskiego oraz marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi Szymona Hołowni. Z wypowiedzi tych wynikało - według polityka PiS - że być może wezmą oni urlop na ostatni okres kampanii.
Kontrkandydaci "być może" pójdą na urlop
"Obaj panowie, nie tak jak Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta, który zadeklarował pełny urlop przez cały okres kampanii wyborczej, zadeklarowali, że być może pójdą na urlop, ale pod koniec tej kampanii, na ostatnie dwa-trzy tygodnie, zależnie od tego jak będzie sytuacja wyglądała. To jest kpina z podatników, z mieszkańców Warszawy, to kpina z polskiego systemu prawnego" - ocenił Kurzejewski.
Wicerzecznik PiS mówił też, że na wielu dotychczasowych konferencjach prasowych Nawrocki otrzymywał pytania od dziennikarzy czy i kiedy pójdzie na urlop. "No to ta odpowiedź jest, pójdzie na urlop od 15 stycznia. Mam taki apel do dziennikarzy (...), żeby z tym samym zaangażowaniem i determinacją pytali o kwestie urlopu Szymona Hołowni i wiceprzewodniczącego PO Rafała Trzaskowskiego, i z tą samą determinacją krytykowali ich, że na ten urlop na pełen okres kampanii wyborczej nie zamierzają iść" - powiedział Kurzejewski.
Wybory prezydenckie. Kandydaci
Start w wyborach prezydenckich oprócz Nawrockiego, Trzaskowskiego i Hołowni zapowiedzieli: kandydatka Nowej Lewicy, wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat; poseł Sławomir Mentzen z Konfederacji, kandydat partii Razem Adrian Zandberg, poseł Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie, Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców i lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. (PAP)