Podsumowanie roku obchodów 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Papież Franciszek i Donald Trump. Prezydent, Sejm i Senat RP. Kilkaset wydarzeń w Polsce i za granicą. Wraz z końcem 2024 r. zakończyły się obchody 40. rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.
Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki Podsumowanie roku obchodów 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki / wikimedia.commons CC-BY 3.0/Andrzej Iwański - http://fbc.pionier.net.pl/zbiorki/dlibra/docmetadata?id=25

W roku 2024 obchodzono 40. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Od końca listopada 2023 r. nad obchodami czuwał Społeczny Komitetu Upamiętnienia Rocznicy śmierci męczennika zawiązany w jego warszawskim sanktuarium. Zadaniem Komitetu było między innymi inicjowanie wydarzeń rocznicowych, inspirowanie instytucji i mediów do aktywności oraz rejestrowanie wszelkich wydarzeń upamiętniających w Polsce i za granicą.

Wydarzenia upamiętniające

Aby pozyskać informacje o wydarzeniach oraz promować je, Komitet założył ogólnopolską stronę internetową. Zarejestrowano na niej blisko 200 wydarzeń rocznicowych w ponad 100 miejscowościach w Polsce i za granicą. Do najważniejszych wydarzeń kościelnych należała z pewnością wizyta ponad 70 biskupów przy grobie i w muzeum męczennika na warszawskim Żoliborzu. Biskupi skierowali specjalny list do wiernych w Polsce zatytułowany „Ksiądz Jerzy Popiełuszko – patron współczesnej wolności”. Wiosną z inicjatywy Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski za wstawiennictwem Św. Andrzej Boboli i Bł. ks. Jerzego Popiełuszki odprawiano ogólnopolską nowennę w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Specjalne słowo do Polaków z okazji rocznicy śmierci księdza Popiełuszki wypowiedział Papież Franciszek. W roku 2024 odprawiono także wiele mszy związanych z rocznicą, do wielu parafii wprowadzono relikwie męczennika, w kościołach całej Polski odbyły się także liczne spotkania i wieczory wspomnieniowe. Specjalną mszę z okazji rocznicy urodzin kapelana Solidarności odprawiono przed domem państwa Popiełuszków w miejscowości Okopy na Podlasiu. Codziennie przez 37 tygodni przed grobem męczennika o 21:00 modlili się wierni rozważając przy jego nauczanie.

Administracja

W sprawie rocznicy śmierci kapelana Solidarności głos zabrała administracja państwowa. Już w czerwcu, pod patronatem prezydenta RP w Belwederze odbyła się sesja naukowa podczas której odznaczenia otrzymali świadkowie życia księdza Popiełuszki podtrzymujący pamięć o nim. Jednocześnie Prezydent RP skierował do uczestników specjalny list. Uchwały upamiętniające osobę męczennika przyjęto w Sejmie i Senacie RP. W Sejmie otwarto dedykowaną do tego miejsca wystawę „Dekalog społeczny księdza Popiełuszki”. Prezydent RP wziął też udział w uroczystościach rocznicowych w Warszawie wygłaszając na ich otwarcie przemówienie.

Ludzie nauki

W upamiętnienie księdza Popiełuszki zaangażował się świat naukowy. W Polsce zorganizowano 16 sesji naukowych, kongresów i konferencji. Najważniejsze z nich organizował lub współorganizował Instytut Pamięci Narodowej, w wiele z nich angażowała się Solidarność. Na uwagę z pewnością zasługuje dwudniowe wydarzenie w warszawskim Przystanku Historia zatytułowane: „Reminiscencje śmierci ks. Jerzego Popiełuszki” zorganizowane przez oddział centralny IPN. W działania edukacyjne i naukowe angażowały się również oddziały Instytutu w Białymstoku, Lublinie, Katowicach, Bydgoszczy, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu i w Rzeszowie. Specjalną konferencję naukową zorganizował Katolicki Uniwersytet Lubelski. W Bydgoszczy i Włocławku swoją trzecią edycję miał ogólnopolski kongres poświęcony księdzu Popiełuszce. Sesje naukowe odbyły się także m.in. w Toruniu, Jarosławiu, Przemyślu, Koninie czy w Stalowej Woli. W listopadzie zaś kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski powołał Radę Naukową Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki a kilka miesięcy wcześniej, w czerwcu, przyznał odznaczenia propagatorom jego kultu.

Solidarność

Wyjątkową rolę w upamiętnieniu misji i śmierci księdza Popiełuszki miał NSZZ Solidarność, którego kapłan jest oficjalnym patronem. Już w lutym na gmachu siedziby głównej Solidarności Mazowsze zawisł baner z hasłem: „Nigdy nie można zrezygnować z walki o wolność i prawdę” a rok 2024 został przez Związek ustanowiony Rokiem księdza Jerzego Popiełuszki. W marcu Solidarność współorganizowała Ogólnopolską Drogę Krzyżową Świata Pracy a we wrześniu Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasnej Górze. Regionalne oddziały Związku brały udział w wielkiej liczbie przedsięwzięć rocznicowych, w prezentacji wystaw, w organizacji sesji naukowych i uroczystych liturgii, w odsłanianiu tablic pamiątkowych i pomników. NSZZ Solidarność Mazowsze współorganizowała centralne obchody rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki 19 października w Warszawie.

Świat kultury

Osobną kategorię tego roku stanowiły wydarzenia kulturalne. W czerwcu w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarto wystawę „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Wystawa w listopadzie została przeniesiona do Muzeum Archidiecezji Krakowskiej. W wielu miejscach w Polsce i za granicą można było oglądać wystawę plenerową „Dekalog księdza Jerzego Popiełuszki” stworzoną przez IPN Białystok wspólnie z fundacją „Dobro” oraz Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. W roku rocznicy otwarto także plenerową wystawę wskazującą na obecność księdza Popiełuszki na Wybrzeżu Gdańskim. W roku 2024 r. odsłonięto trzy pomniki księdza Popiełuszki oraz wiele tablic upamiętniających. Postumenty stanęły w Dębkach, w mazowieckim Loretto oraz w Przemyślu. W bardzo wielu miejscach odbyły się prezentacje filmów poświęconych kapłanowi. Na szczególną uwagę zasługuje trzydniowy przegląd filmowy zorganizowany we wrześniu w Muzeum Historii Polski a także osobny panel poświęcony księdzu Popiełuszce na festiwalu NNW. W roku rocznicy opublikowano kilkanaście książek poświęconych osobie księdza w tym cztery biografie, dwa wybory dokumentów, album fotograficzny, naukową publikację analityczną a także kilka modlitewników. Specjalne, obszerne numery rocznicowe wydały tygodniki: Gość Niedzielny i Tygodnik Solidarność. Do tego w mediach społecznościowych można było śledzić kampanię informacyjną realizowaną przez IPN – „Ks. Jerzy od A do Z”. W 12 katolickich stacjach radiowych można zaś było usłyszeć nagrany przez aktora Adama Woronowicza wybór 130 myśli księdza Popiełuszki. Z koncertami występowali m.in.: Piotr Rubik w Suchowoli prezentujący skomponowane na zamówienie fundacji Popiełuszków „Dobro” - „Psalmy z Podlasia” oraz Piotr Pałka ze skomponowanym na rocznicę oratorium „Ks. Jerzy, błogosławiony znad Wisły”. 3 listopada w Warszawie w rocznicę pogrzebu męczennika charytatywnie wystąpiły gwiazdy scen polskich.

Poza krajem

Osobę i męczeństwo księdza Popiełuszki przywoływano również za granicą. W Rzymie odbyła się sesja naukowa oraz prezentacja wystawy. Po węgierskich parafiach peregrynuje węgierskojęzyczna wystawa poświęcona życiu księdza Popiełuszki. W Paryżu i Berlinie można było uczestniczyć w mszach rocznicowych i w pokazach filmów. Postać kapelana Solidarności upamiętniono także w Madrycie. W Chicago i Nowym Yorku odbyły się wielodniowe obchody, spotkania i prezentacje wystaw w środowiskach polonijnych. Specjalny list z okazji rocznicy śmierci kapłana skierował do Polaków Donald Trump.

- Liczba wydarzeń i ich rozmach zdecydowanie przerosły nasze oczekiwania – powiedział Paweł Kęska, przewodniczący Komitetu. – Trzeba zrozumieć, że gros tegorocznych wydarzeń organizowana była oddolnie, przez małe środowiska, parafie, samorządy, domy kultury. Oznacza to, że pamięć o księdzu Popiełuszce jest mocna a jego kult rośnie – dodał przewodniczący.

Kult

Na wzrost kultu i kultywowanie pamięci wskazuje także frekwencja w warszawskim Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki. W 2024 r. odwiedziło go blisko 25 tys. osób czyli o ponad 9 tysięcy osób więcej niż przed rokiem. Wśród odwiedzających znaleźli się pielgrzymi i turyści z zagranicy, w tym głównie Amerykanie, Francuzi, Włosi, Hiszpanie i Niemcy. Liczba relikwii męczennika czczonych na świecie w 2024 r. wzrosła do 1850. Ponad 600 z nich znajduje się na sześciu kontynentach poza granicami Polski. Rok 2025 będzie rokiem piętnastolecia beatyfikacji księdza Popiełuszki.

- Ksiądz Jerzy Popiełuszko był człowiekiem wolnym, kierującym się prostymi i jednoznacznymi zasadami płynącymi z wiary a taka postawa jest dziś bardzo potrzebna – mówi ks. Marcin Brzeziński, kustosz Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie – z pewnością ten kapłan może być i jest patronem ludzi współczesnych - dodaje ks. Brzeziński.

 

Paweł Kęska


 

POLECANE
Nie żyje znany aktor Wiadomości
Nie żyje znany aktor

Tony Roberts, legendarny aktor Broadwayu i współpracownik Woody’ego Allena zmarł w wieku 85 lat.

Tȟašúŋke Witkó: Pasożyt Europy tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Pasożyt Europy

W nadwiślańskim tyglu komentatorsko-politycznym – całkowicie pochłoniętym zgadywaniem, którego z oficjeli, kiedy i przed jaką komisję doprowadzi silna grupa funkcjonariuszy Policji – nie zauważono gorącej dyskusji, jaka w styczniu roku 2025 przetoczyła się przez całe Niemcy.

Brutalna napaść w Jarosławiu. Nowe informacje Wiadomości
Brutalna napaść w Jarosławiu. Nowe informacje

Media obiegła informacja o brutalnym ataku, do jakiego doszło w Jarosławiu. W jego wyniku ucierpiało trzech nastolatków. W sprawie pojawiły się nowe ustalenia służb.

Nowy ambasador USA w Polsce. Jego bliski współpracownik zabrał głos Wiadomości
Nowy ambasador USA w Polsce. Jego bliski współpracownik zabrał głos

– Nominowany na nowego ambasadora USA w Polsce Tom Rose dobrze zna sytuację polityczną w tym kraju i polską historię – powiedział PAP Gary Bauer, były republikański polityk, który wraz z Rose'm od ponad dekady prowadzi podcast polityczny.

Dramat dziennikarki TVN. Straciła ważną osobę Wiadomości
Dramat dziennikarki TVN. Straciła ważną osobę

Dziennikarka TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska przeżywa trudne chwile. 5 lutego 2025 roku odszedł jej ojciec, profesor Zygmunt Kolenda. Miał 88 lat. Informację o jego śmierci podała Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, z którą był związany przez większą część swojego zawodowego życia.

„Zdystansowałam się”. Szczere wyznanie Lewandowskiej Wiadomości
„Zdystansowałam się”. Szczere wyznanie Lewandowskiej

Anna Lewandowska od lat buduje swoją markę jako trenerka, bizneswoman i influencerka. Mimo to wciąż zmaga się z wizerunkiem, który narzuca jej otoczenie. W jednym z ostatnich wywiadów przyznała, że postrzeganie jej wyłącznie przez pryzmat małżeństwa z Robertem Lewandowskim bywa frustrujące.

Zespół Bodnara aresztował dwa różańce. Poseł PiS ujawnia odpowiedź ministerstwa gorące
"Zespół Bodnara aresztował dwa różańce". Poseł PiS ujawnia odpowiedź ministerstwa

Poseł PiS Dariusz Matecki ujawnił odpowiedź wiceministra Arkadiusza Myrchy ws. rzekomej odmowy przekazania różańca osobom tymczasowo aresztowanym.

Ujawniono dokumenty dot. imigrantów. Maski opadły całkowicie Wiadomości
Ujawniono dokumenty dot. imigrantów. "Maski opadły całkowicie"

"Maski opadły całkowicie. Na posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych UE w Warszawie uzgodnili i natychmiast realizują przyspieszenie paktu migracyjnego" – twierdzi były minister edukacji i poseł PiS Przemysław Czarnek.

Kolumbijczycy starli się w centrum Słupska. Są nowe informacje Wiadomości
Kolumbijczycy starli się w centrum Słupska. Są nowe informacje

Trzech najbardziej agresywnych Kolumbijczyków zatrzymanych w Słupsku usłyszało zarzuty pobicia z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

Europa północna, centralna i częściowo południowa pozostają pod wpływem wysokiego ciśnienia z obszaru nad Estonią i zachodnią Rosją, podczas gdy na zachodzie króluje niż znad Francji – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

REKLAMA

Podsumowanie roku obchodów 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Papież Franciszek i Donald Trump. Prezydent, Sejm i Senat RP. Kilkaset wydarzeń w Polsce i za granicą. Wraz z końcem 2024 r. zakończyły się obchody 40. rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.
Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki Podsumowanie roku obchodów 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki / wikimedia.commons CC-BY 3.0/Andrzej Iwański - http://fbc.pionier.net.pl/zbiorki/dlibra/docmetadata?id=25

W roku 2024 obchodzono 40. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Od końca listopada 2023 r. nad obchodami czuwał Społeczny Komitetu Upamiętnienia Rocznicy śmierci męczennika zawiązany w jego warszawskim sanktuarium. Zadaniem Komitetu było między innymi inicjowanie wydarzeń rocznicowych, inspirowanie instytucji i mediów do aktywności oraz rejestrowanie wszelkich wydarzeń upamiętniających w Polsce i za granicą.

Wydarzenia upamiętniające

Aby pozyskać informacje o wydarzeniach oraz promować je, Komitet założył ogólnopolską stronę internetową. Zarejestrowano na niej blisko 200 wydarzeń rocznicowych w ponad 100 miejscowościach w Polsce i za granicą. Do najważniejszych wydarzeń kościelnych należała z pewnością wizyta ponad 70 biskupów przy grobie i w muzeum męczennika na warszawskim Żoliborzu. Biskupi skierowali specjalny list do wiernych w Polsce zatytułowany „Ksiądz Jerzy Popiełuszko – patron współczesnej wolności”. Wiosną z inicjatywy Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski za wstawiennictwem Św. Andrzej Boboli i Bł. ks. Jerzego Popiełuszki odprawiano ogólnopolską nowennę w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Specjalne słowo do Polaków z okazji rocznicy śmierci księdza Popiełuszki wypowiedział Papież Franciszek. W roku 2024 odprawiono także wiele mszy związanych z rocznicą, do wielu parafii wprowadzono relikwie męczennika, w kościołach całej Polski odbyły się także liczne spotkania i wieczory wspomnieniowe. Specjalną mszę z okazji rocznicy urodzin kapelana Solidarności odprawiono przed domem państwa Popiełuszków w miejscowości Okopy na Podlasiu. Codziennie przez 37 tygodni przed grobem męczennika o 21:00 modlili się wierni rozważając przy jego nauczanie.

Administracja

W sprawie rocznicy śmierci kapelana Solidarności głos zabrała administracja państwowa. Już w czerwcu, pod patronatem prezydenta RP w Belwederze odbyła się sesja naukowa podczas której odznaczenia otrzymali świadkowie życia księdza Popiełuszki podtrzymujący pamięć o nim. Jednocześnie Prezydent RP skierował do uczestników specjalny list. Uchwały upamiętniające osobę męczennika przyjęto w Sejmie i Senacie RP. W Sejmie otwarto dedykowaną do tego miejsca wystawę „Dekalog społeczny księdza Popiełuszki”. Prezydent RP wziął też udział w uroczystościach rocznicowych w Warszawie wygłaszając na ich otwarcie przemówienie.

Ludzie nauki

W upamiętnienie księdza Popiełuszki zaangażował się świat naukowy. W Polsce zorganizowano 16 sesji naukowych, kongresów i konferencji. Najważniejsze z nich organizował lub współorganizował Instytut Pamięci Narodowej, w wiele z nich angażowała się Solidarność. Na uwagę z pewnością zasługuje dwudniowe wydarzenie w warszawskim Przystanku Historia zatytułowane: „Reminiscencje śmierci ks. Jerzego Popiełuszki” zorganizowane przez oddział centralny IPN. W działania edukacyjne i naukowe angażowały się również oddziały Instytutu w Białymstoku, Lublinie, Katowicach, Bydgoszczy, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu i w Rzeszowie. Specjalną konferencję naukową zorganizował Katolicki Uniwersytet Lubelski. W Bydgoszczy i Włocławku swoją trzecią edycję miał ogólnopolski kongres poświęcony księdzu Popiełuszce. Sesje naukowe odbyły się także m.in. w Toruniu, Jarosławiu, Przemyślu, Koninie czy w Stalowej Woli. W listopadzie zaś kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski powołał Radę Naukową Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki a kilka miesięcy wcześniej, w czerwcu, przyznał odznaczenia propagatorom jego kultu.

Solidarność

Wyjątkową rolę w upamiętnieniu misji i śmierci księdza Popiełuszki miał NSZZ Solidarność, którego kapłan jest oficjalnym patronem. Już w lutym na gmachu siedziby głównej Solidarności Mazowsze zawisł baner z hasłem: „Nigdy nie można zrezygnować z walki o wolność i prawdę” a rok 2024 został przez Związek ustanowiony Rokiem księdza Jerzego Popiełuszki. W marcu Solidarność współorganizowała Ogólnopolską Drogę Krzyżową Świata Pracy a we wrześniu Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasnej Górze. Regionalne oddziały Związku brały udział w wielkiej liczbie przedsięwzięć rocznicowych, w prezentacji wystaw, w organizacji sesji naukowych i uroczystych liturgii, w odsłanianiu tablic pamiątkowych i pomników. NSZZ Solidarność Mazowsze współorganizowała centralne obchody rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki 19 października w Warszawie.

Świat kultury

Osobną kategorię tego roku stanowiły wydarzenia kulturalne. W czerwcu w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarto wystawę „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Wystawa w listopadzie została przeniesiona do Muzeum Archidiecezji Krakowskiej. W wielu miejscach w Polsce i za granicą można było oglądać wystawę plenerową „Dekalog księdza Jerzego Popiełuszki” stworzoną przez IPN Białystok wspólnie z fundacją „Dobro” oraz Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. W roku rocznicy otwarto także plenerową wystawę wskazującą na obecność księdza Popiełuszki na Wybrzeżu Gdańskim. W roku 2024 r. odsłonięto trzy pomniki księdza Popiełuszki oraz wiele tablic upamiętniających. Postumenty stanęły w Dębkach, w mazowieckim Loretto oraz w Przemyślu. W bardzo wielu miejscach odbyły się prezentacje filmów poświęconych kapłanowi. Na szczególną uwagę zasługuje trzydniowy przegląd filmowy zorganizowany we wrześniu w Muzeum Historii Polski a także osobny panel poświęcony księdzu Popiełuszce na festiwalu NNW. W roku rocznicy opublikowano kilkanaście książek poświęconych osobie księdza w tym cztery biografie, dwa wybory dokumentów, album fotograficzny, naukową publikację analityczną a także kilka modlitewników. Specjalne, obszerne numery rocznicowe wydały tygodniki: Gość Niedzielny i Tygodnik Solidarność. Do tego w mediach społecznościowych można było śledzić kampanię informacyjną realizowaną przez IPN – „Ks. Jerzy od A do Z”. W 12 katolickich stacjach radiowych można zaś było usłyszeć nagrany przez aktora Adama Woronowicza wybór 130 myśli księdza Popiełuszki. Z koncertami występowali m.in.: Piotr Rubik w Suchowoli prezentujący skomponowane na zamówienie fundacji Popiełuszków „Dobro” - „Psalmy z Podlasia” oraz Piotr Pałka ze skomponowanym na rocznicę oratorium „Ks. Jerzy, błogosławiony znad Wisły”. 3 listopada w Warszawie w rocznicę pogrzebu męczennika charytatywnie wystąpiły gwiazdy scen polskich.

Poza krajem

Osobę i męczeństwo księdza Popiełuszki przywoływano również za granicą. W Rzymie odbyła się sesja naukowa oraz prezentacja wystawy. Po węgierskich parafiach peregrynuje węgierskojęzyczna wystawa poświęcona życiu księdza Popiełuszki. W Paryżu i Berlinie można było uczestniczyć w mszach rocznicowych i w pokazach filmów. Postać kapelana Solidarności upamiętniono także w Madrycie. W Chicago i Nowym Yorku odbyły się wielodniowe obchody, spotkania i prezentacje wystaw w środowiskach polonijnych. Specjalny list z okazji rocznicy śmierci kapłana skierował do Polaków Donald Trump.

- Liczba wydarzeń i ich rozmach zdecydowanie przerosły nasze oczekiwania – powiedział Paweł Kęska, przewodniczący Komitetu. – Trzeba zrozumieć, że gros tegorocznych wydarzeń organizowana była oddolnie, przez małe środowiska, parafie, samorządy, domy kultury. Oznacza to, że pamięć o księdzu Popiełuszce jest mocna a jego kult rośnie – dodał przewodniczący.

Kult

Na wzrost kultu i kultywowanie pamięci wskazuje także frekwencja w warszawskim Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki. W 2024 r. odwiedziło go blisko 25 tys. osób czyli o ponad 9 tysięcy osób więcej niż przed rokiem. Wśród odwiedzających znaleźli się pielgrzymi i turyści z zagranicy, w tym głównie Amerykanie, Francuzi, Włosi, Hiszpanie i Niemcy. Liczba relikwii męczennika czczonych na świecie w 2024 r. wzrosła do 1850. Ponad 600 z nich znajduje się na sześciu kontynentach poza granicami Polski. Rok 2025 będzie rokiem piętnastolecia beatyfikacji księdza Popiełuszki.

- Ksiądz Jerzy Popiełuszko był człowiekiem wolnym, kierującym się prostymi i jednoznacznymi zasadami płynącymi z wiary a taka postawa jest dziś bardzo potrzebna – mówi ks. Marcin Brzeziński, kustosz Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie – z pewnością ten kapłan może być i jest patronem ludzi współczesnych - dodaje ks. Brzeziński.

 

Paweł Kęska



 

Polecane
Emerytury
Stażowe